Náhodné obrázky


Jiří Vlček
u Carvánky
Počet zobrazení:3588

O pramenech Bradavy
rašeliniště a zakrslá vrba ušatá
Počet zobrazení:2734

pohlednice do r. 1950
Hořejší Padrťský rybník 1910
Počet zobrazení:3514
Hlavní stránka arrow Zajímavá místa
Zajímavá místa
Nové stavby v CHKO | Tisk |  E-mail
Střední Brdy
Napsal Roman Poustka   
Středa, 15 duben 2015

Z úst nebo z pera mnohých vlivných osobností naší vysoké či nižší politiky jsme během lobbování za zrušení VVP slýchali o tom, že je třeba tuto oblast, v níž je doslova otisknut historický a přírodní obraz opuštěné krajiny v českém vnitrozemí, uchránit od výstavby. S velkou pompou bylo vyslyšeno dávné volání jednoho nejmenovaného aktivisty, které se jaksi hodilo do krámu zadavatelů konce institutu vojenského prostoru v centrálních Brdech, a jako jediná a nejlepší varianta i přes některé protihlasy byl prosazen pro další léta institut chráněné krajinné oblasti. O tom, že to není ochranářský institut, asi někdy jindy v jiném článku.

Územní nezastavitelnost bohužel samotný institut CHKO kromě prvních zón (pár procent území) nezaručuje. Tímto článkem bych chtěl informovat průběžně o tom, kdo co kde zamýšlí, připravuje, buduje či provozuje v rozporu s původními idejemi o pustém přírodním koutu.

 
O místních a pomístních jménech | Tisk |  E-mail
Brdy globálně
Napsal Roman Poustka   
Úterý, 24 leden 2012
      Rozevřeme-li knihu, mapu, cestopis či jakékoliv jiné pojednání o Brdech, zákonitě musíme narazit na označení obcí, samot (zde hovoříme o místních názvech - o tzv. oikonymech), a také cest, potoků, vrcholů, údolí, lesů, polí a přírodních výtvorů (tohle jsou pomístní názvy - tzv. anoikonyma).

    Při pohybu po vrchovině narážíme na všelijaké pozůstatky lidské činnosti nebo na fragmenty původních lesů. Mnohdy jsou svědci zašlých časů v terénu pozměněni k nepoznání, a zbývá už právě jen místní nebo pomístní název uchovaný (škoda, že někdy nešetrně) dodnes.

    Zamysleme se tedy v následujících řádcích nad jmény, jež nám zdarma věnovali naši předci v podobě zdánlivě nesouvisejících hesel rozprášených po rozlehlých lesích.

Active Image

 
O Kloboučku | Tisk |  E-mail
Střední Brdy
Napsal Roman Poustka   
Čtvrtek, 30 prosinec 2010

Sample Image

   Nenápadný, přírodně, krajinně a historicky zajímavý vrch vysoký sotva 704 m n.m. krčící se ve východním svahu Toku. Od Brdy a od Octárny výrazný "klobouk" (odtud zřejmě jeho jméno) v lesnatém širokém údolí, podobně se jeví i z Třemošné, ale od Toku jde jen o jakýsi vedlejší spočinek jeho táhlého hřebene směrem k Ohrádce. Tvarem terénu vrch napodobuje ženské ňadro (o velikosti by se dalo polemizovat), to má však jemnou a hebkou pokožku, což se o povrchu lesem pokrytého Kloboučku rozhodně říci nedá. Zvláště v jeho příkřejších partiích je chůze obtížná všudypřítomným kamenným mořem. Vezměme si tedy pevnější boty a pojďme si jej poznat "po vlastních".

 
Kolvín | Tisk |  E-mail
Střední Brdy
Napsal Pavel Wunsch   
Pondělí, 22 březen 2010

Kolvín je jednou ze vsí, které padly v letech 1952 - 1953 za oběť rozšiřování a uzavírání vojenského výcvikového prostoru Brdy. Dosti bezohledně provedeným vysídlením se uzavřela přinejmenším šestisetletá historie tohoto sídla na jihozápadním úbočí vrchu Palcíře. Dnes jsou svažité louky a křoviny na místě bývalého Kolvína zčásti bývalou cílovou plochou pěchotní a protitankové střelnice, ale díky zbytkům sklepů, podezdívek a dalších pozůstatků po působení lidských rukou zaniklou ves stále připomínají a přesně lokalizují celou řadu stavení.

 
Bambule - cesta přehlíženou krajinou | Tisk |  E-mail
Trhoň a Radeč
Napsal Jan Auinger   
Sobota, 27 únor 2010

Na jistém webu zabývajícím se Brdy jsem kdysi četl povzdechnutí, že je málo známo o hřbetu, který odděluje na severu vlastní Brdy od mohutného valu Radče. Protože zde žiji a trochu mám zmiňovanou oblast prochozenou, pokusím se ji čtenáři poodhalit.

Jde o území ohraničené na východě silnicí z Mýta přes Cheznovice do Strašic, na západě končí výrazným a místními pověstmi opředeným Žďárem. Na jihu se od Brd vymezuje zprvu širokou plání, jež se za Strašicemi zužuje v údolí, jímž pokračuje zmíněná silnice do Dobříva a Rokycan. Severní hranici tvoří prakticky dálnice E-5 v úseku Mýto – Rokycany. Výška zdejších vrcholů se pohybuje vesměs pod 650m. Výjimkou je nejvyšší, nad Strašicemi se nacházející vrchol s místním názvem Bambule, který ji nepatrně překračuje.

 
O cestách a stezkách | Tisk |  E-mail
Brdy globálně
Napsal Roman Poustka   
Pátek, 08 leden 2010

   Vydáme-li se do nejvyšší středočeské vrchoviny, nevyhneme se svými kroky cestám a pěšinám, které, ať si to uvědomujeme nebo ne, jsou nám společnicemi asi nejčastějšími. Proto bychom se na ně mohli podívat ve světle jejich historie, dalších souvislostí a ukázat si na nich zajímavá místa.

 
Přední a Zadní Záběhlá | Tisk |  E-mail
Střední Brdy
Napsal Stanislav Čechura   
Středa, 09 září 2009

   O historii Záběhlé, nebo spíše tedy Záběhlých, se lze dočíst z různých zdrojů poměrně hodně. Proto se zde zaměřím na minulost obce očima rodáků. Budu tedy čerpat téměř výhradně a záměrně z "Kroniky života obce Přední a Zadní Záběhlé" (dále jen "kronika"). Tento soubor vzpomínek od mnoha místních rodáků vzešel z jejich prvního srazu v r. 1985...

 
O Marásku a chráněných územích jižních Brd | Tisk |  E-mail
Jižní Brdy
Napsal Roman Poustka   
Úterý, 28 duben 2009

   Když jsem zvažoval sepsat něco o jižních Brdech, uvažoval jsem původně o dvou článcích věnovaných jednak trochu opomíjenému vrchu, a pak chráněným územím. Ale místa jsou to tak spolu spjatá, že je nelze tak jednoduše oddělit. Nejen na monitoru počítače a v reálné přírodě, ale i v našich srdcích.

 

 
Třemšín & Hengst | Tisk |  E-mail
Jižní Brdy
Napsal Pavel Wunsch   
Neděle, 15 březen 2009

Vrch Třemšín dominuje se svou výškou 827 m n.m. nejen tříkilometrovému hřebeni, jehož jižní konec tvoří, ale i stejnojmennému přírodnímu parku a celé jižní části Brd. Zajímavého toho lze v okolí nalézt více než dost. Zmíněný hřbet táhnoucí se od Třemšína k Hengstu zahrnuje dvě historická sídla, přírodní rezervaci, lesní kapli a nespočet přírodních krás a výhledů do krajiny po obou stranách – jak směrem k Rožmitálu, tak i do údolí Smoliveckého potoka, resp. Lomnice, jak je tento tok někde označován.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 9 z 46
© 2021 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů