Automatický překlad


Hlavní stránka arrow Zajímavá místa
Zajímavá místa
Jezírko nad Halouny | Tisk |  E-mail
Hřebeny
Napsal Jakub Kencl   
Pátek, 04 duben 2008

Dnes bych vás chtěl pozvat na výlet k tomuto krásnému jezírku, které se nachází na Letovské skále nad Halouny. Pokud sem zavítáte v sezóně asi se přímo k jezírku nedostanete, jelikož je zde osada El Paso, která zde vznikla někdy ve třicátých letech a osadníci ji pravidelně navštěvují. Není zde přímo zákaz vstupu, ale vždy mám divný pocit, že bych lezl někomu až do kuchyně.

 
Třítrubecký potok a jeho okolí | Tisk |  E-mail
Střední Brdy
Napsal Martin Adámek   
Úterý, 01 duben 2008

V samém srdci středních Brd se rozkládá hluboké, tiché údolí. Na dně údolí se stéká řada neobyčejně čistých a jiskřivých potoků, potůčků a stružek. Nad údolí se majestátně zvedají zalesněné vrchy, které údolí uzavírají do protáhlé, mírně prohnuté podkovy. Je to oblast hlubokých lesů proměnlivého charakteru (od mokřinatého, podmáčeného "tajgovitého" lesa na soutocích potoků až po řídký suchý porost na suťových svazích), oblast plná zvěře (od vysoké po ptactvo), oblast zajímavých pozůstatků dávného lidského působení. Kdo toto území zná, bude jistě souhlasit s názorem, že právě v této oblasti jsou Brdy "nejbrdštější".

 
Valdek | Tisk |  E-mail
Střední Brdy
Napsal Jakub Kencl   
Úterý, 01 duben 2008
Ohromné pralesy se černaly po horách na pomezí a se svahů těch hor táhly se širokými pruhy na míle hluboko do země. I tam, vnitř, rozkládaly se pouště starých, temných hvozdů, mezi nimiž svítily se jasnější zelení bujné palouky s vlající, hustou, vysokou travou. Dost bylo třasovisek houpavé půdy na šíru i v lesích, dost ošidných bažin křikem vodního ptactva oživených, dost tichých, černých, jako zakletých slatin, v nichž se shlížely staré stromy ohrožených kmenů s vousinatým, sivým mechem. Lidská stopa tu byla vzácná...
 
Padrťské pláně | Tisk |  E-mail
Střední Brdy
Napsal Martin Adámek   
Úterý, 01 duben 2008

Vítr se zklidnil, na kraj se snáší soumrak. Slunko se již dotklo obzoru a tiše pozlatilo poslední zbytky mráčků na pozvolna hasnoucí obloze. Kolonie ptáků, hnízdících v bujarých travinách Plání, v tichu podvečera zesílila svoji zpěvavou oslavu světa krás. Z lesů vyšla skupinka srnčí. Život zastavil svůj denní shon a chvat, aby se napil z průzračného pramene Bytí.

 
Koníček | Tisk |  E-mail
Střední Brdy
Napsal Martin Adámek   
Pondělí, 31 březen 2008

V severovýchodní části středních Brd, nedaleko Jinec, se nachází pozoruhodný kopec, či spíš hřeben. Ač poměrně nevysoký vůči okolnímu terénu, je ze všech směrů snadno a dobře rozpoznatelný. Má totiž naprosto jedinečnou, charakteristickou siluetu - nejedná se o typicky brdsky protáhlý, oblý hřeben s jedním vrcholem, ale o hřeben zvlněný, s hned čtyřmi vrcholky v řadě za sebou. Obvykle se tomuto hřebeni říká nepříliš nápaditě Hřebeny, někdy také Jinecké Hřebeny, ale nejvíce známým pojmenováním je - podle jednoho ze čtyř vrcholků hřebene - Koníček.

 
Na Babku a Pišťák | Tisk |  E-mail
Hřebeny
Napsal Jakub Kencl   
Pondělí, 31 březen 2008

Z nádraží Řevnice se vydáte vpravo pěknou lipovou alejí, kolem uhelných skladů a po cca 500 m dojdete na výchoziště turistických značek. Dneska si vybereme modrou a po ní vyrazíte na náměstí a kolem nákupního střediska, kde si můžete dokoupit poslední tatranky či něco ostřejšího na cestu, vyjdete další alejí až za hřiště házené, kde je další rozcestí. Tady půjdeme dále po modré. Pozor jsou tu dvě, jedna vede spíše doleva a zavedla by vás ke Šraňku a dále na Hvíždinec, tak tou ne, tudy cesta na Babku nevede. Zvolíme druhou modrou, která stoupá vpravo po asfaltové cestičce kolem Řevnického lesního divadla dále do Brdských hvozdů. Přejdete asfaltovou komunikaci do Mníšku a pokračujete stále do kopce po pohodlné cestě, která se po chvíli narovná a začne dokonce pozvolna klesat. Neradujte se je to jenom na chvíli, než dojdete k rozcestí u Babského potoka. Tady se od vás oddělí zelená, která vede údolím Babského potoka až na Skalku.

 
Výlet na Hvíždinec | Tisk |  E-mail
Hřebeny
Napsal Jakub Kencl   
Středa, 26 březen 2008
U Dobřichovic a Řevnic se Český kras těsně dotýká brdského pohoří. V těchto místech prostupuje brdský val několik skalních ostrohů s vyhlídkami do údolí Berounky. Takovým typickým místem je Hvíždinec, bílá skála z drabovských křemenců, vysunutá nad lesem. Na mnoha místech v okolí byly skalní útvary rozdrceny v lomech, ale zde se jich lidská ruka ani nedotkla. Nikdo se nesnažil měnit ani původní porost. Na skalách se tu drží dub, jeřáb, borovice a bříza. Tvář přírody tu zůstává stejná jako před léty. Volně podle J. Čáky, "Po Brdech se chodí pěšky", 1969.
 
Fabián | Tisk |  E-mail
Hřebeny
Napsal Jakub Kencl   
Středa, 26 březen 2008

Každé hory, či lesy mají své panovníky, čarodějnice či rarášky. Fabián je dobrý duch brdského lesa. Pročteme-li pověsti, najdeme řadu duchů a pohádkových zjevů, ale mezi všemi rarášky, draky a trpaslíky má jen jediný výjimečné, ba přímo panovnické postavení. A to je právě Fabián, který sídlí na vrchu Baba. Baba, odkud Fabián spravuje brdskou říši, patří na Hostomicku k nejvyšším místům.

 
Skalka | Tisk |  E-mail
Hřebeny
Napsal Jakub Kencl   
Středa, 26 březen 2008

Na úvod bych si dovolil citovat jeden odstavec z knížky pana Jana Čáky TOULÁNÍ PO BRDECH:

"Pokojný dům - myslivna s výletním hostincem v krásném lese, v sousedství kostelíka s poloprázdným klášterem a poustevnou. Taková byla Skalka nad Mníškem. Pohodu  Pokojného domu prožívala vedle spisovatelské dvojice Růženy Svobodové a F.X. Svobody, kteří v této krajině žili, i řada dalších českých literátů druhé poloviny minulého a počátku našeho století. Jako chlapec sem přicházíval Svatopluk Čech a zdejší motivy užil později v idylickém eposu Václav Živsa. Za letního pobytu v Řevnicích chodíval na skalku Jaroslav Vrchlický a Ignát Herrmann. V Pokojném domě trávíval prázdniny F.X. Šalda, Antonín Klášterský, Antonín Sova, Jaroslav a Hana Kvapilovi, hudební skladatel Rudolf Friml i jiní významní lidé. Dnes už jsou z pokojného domu jen zříceniny."

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 Následující > Konec >>

Výsledky 37 - 45 z 48
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů