Automatický překlad


Mapy | Tisk |  E-mail
Napsal Administrator   
Středa, 12 březen 2008

V době, když jsme s brdskými stránkami začínali, jsme považovali za důležité informovat o všech mapových dílech, které by mohly být brdomilům při toulání krajinou k ruce. Po letech se takové encyklopedické přetřásání jeví jako poněkud samoúčelné. Podobných informací lze o obecně dostupných mapách např. na internetu získat celou řadu. Proto bychom se v budoucnu chtěli raději věnovat těm mapovým dílům, která nejsou příliš rozšířena, ale která mohou přesto představovat zajímavé rozšíření topografických poznatků o brdské krajině.

V poslední době, díky možnosti scanovat v solidní kvalitě v pohodlí domova, můžeme nabídnout ke stažení některé již dostatečně staré či autory laskavě poskytnuté mapy.

ilustrační (Radek Beran - Slonovec)
V této sekci naleznete informace o:

Standardních turistických mapách   |    Nestandardních mapových dílech   |    Historických mapách

Jako doplněk jsou dále k dispozici informace o:

Brdských kartografických kuriozitách a omylech    |    Zpřístupněných částech VVP


  Doporučujeme zvláštní pozornosti - mapy a zvláštní mapové aplikace na webu
 
    3D aplikace Google Earth - http://earth.google.com/
Webová aplikace schopná 3D znázornění terénu. K dispozici jsou celé Brdy... a celý zbytek světa! Můžete se vznášet nad krajinou jako v letadle, zadat si parametry výškových poměrů, označovat jednotlivá místa pro snažší identifikaci, promítat si do terénu různé vektorové vrstvy - silnice, železnice, různé jiné objekty s jejich názvy apod. A to vše v základní verzi zcela zdarma. Některá místa (v ČR např. Praha) jsou dokonce pokryta velmi podrobnými leteckými snímky, na zbytku jsou použity snímky držicové. V placených verzích jsou k dispozici další zajímavé funkce (např. měření vzdálenosti ve 3D relaci, zakreslování ploch - polygonů, komunikace s GPS stanicemi - importy a exporty dat). Nároky na připojení k internetu jsou snesitelné, aplikace si umí data i "nakešovat" a pracovat offline. Co bylo včera nemyslitelné, je dnes skutečností. Co bude zítra, raději nedomýšlet :-).
    Letecké snímky na Seznam.cz - http://www.mapy.cz/
Digitální barevné letecké snímky (ortofoto mapa) v poměrně vysokém rozlišení na serveru Seznam.cz. K dispozici jsou opět celé Brdy ...a celý zbytek ČR, družicově pak i Evropa. I zde je možné měřit a vyhledávat podle GPS údajů. Co bylo včera tajemstvím a dnes není zakopáno pod zemí, je odhaleno.
    Historické mapy - http://oldmaps.geolab.cz/
Na uvedené webové adrese nalezenete lahůdky kartografické historie - několik komplentních souborů historických map - Müllerovou mapou z roku 1720 počínaje a III. vojenským mapováním konče. Brdy samozřejmě nechybějí. Co bylo včera aktuální, je dnes o to zajímavější.

 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů