Automatický překlad


Jezírko nad Halouny | Tisk |  E-mail
Napsal Jakub Kencl   
Pátek, 04 duben 2008

Dnes bych vás chtěl pozvat na výlet k tomuto krásnému jezírku, které se nachází na Letovské skále nad Halouny. Pokud sem zavítáte v sezóně asi se přímo k jezírku nedostanete, jelikož je zde osada El Paso, která zde vznikla někdy ve třicátých letech a osadníci ji pravidelně navštěvují. Není zde přímo zákaz vstupu, ale vždy mám divný pocit, že bych lezl někomu až do kuchyně.

Na jaře, kdy ještě na Brdech vládlo mrazivé počasí se mi poštěstilo navštívit tuto lokalitu v okamžiku kdy tady nikdo nebyl a tak vám mohu tuto nádheru ukázat pěkně zblízka. Svítilo ostré jarní sluníčko, které občas již i zahřálo, ale na hladině jezírka byl ještě stále ledový příkrov. Prostě jeden z těch krásných dnů na Brdech, kdy toulání lesem je nezapomenutelným zážitkem.

K Jezírku se dostanete třeba z Řevnic, kam vás, jako obvykle, doveze vlak ze Smíchova. Tady se vydáte po zelené turistické značce, kolem bývalého kravína, přes Stříbrný kopec do Haloun. Sem mohou dojet motorizovaní jedinci a ponechat zde své plechové oře. Z Haloun vás dále povede modrá značka až k Jezírku. Je to trošku do kopce, ale co jiného taky můžete na horách čekat :-) Po cestě je však stále na co koukat a mě se i poštěstilo zde zahlédnout několik kusů vysoké. Na konci tohoto stoupání na vás , po levé straně, čeká již vytoužený kamenný val jezírka. Doporučuji dojít až nahoru k pomníčku odkud budete mít krásný výhled na hladinu jezírka a sruby kolem něj.  Pokud se vám poštěstí, tak jako mě, najít osadu opuštěnou nenechte si ujít její návštěvu. Je tam fakt pěkně.  Změna, nechoďte tam. Důvody viz. diskuse pod článkem. (Editace paw 09/2008)

Po prohlídce můžete dále pokračovat po žluté zpět do Řevnic, či si ještě zajít na Kytínskou louku, Skalku nebo na skalnatý vrchol Babky. Takže pokud půjdete zpět rovnou na nádraží můžete jít dále se mnou. Po žluté seběhnete do údolí Moklického potoka a dále kolem Pišťáku ( kdo bude mít čas a chuť doporučuji aby se vyšplhal nahoru na Pišťák a prohlédl si krásné skály a stromy na jeho hřebeni ) po svážní cestě, kolem Nezabudického potoka, až ke staré hájovně. Tady přejdete silnici a kolem nové hájovny a lesního divadla se dostanete zpět na náměstí a následně i na vlakové nádraží.

Ale již dost povídání a nechte se trochu inspirovat následujícími obrázky.

Cesta z Haloun na Jezírko Okolí cesty Jarní slunce si hledá cestu lesem
Pomníček nad Jezírkem Pohled na Jezírko z Letovské skály Jezírko ze severní strany
A od jihu Krásné stromy na Letovské skále Hraniční zeď nad Jezírkem
Na hřebenu Pišťáku Torzo na Pišťáku Údolí Nezabudického potoka
Žlutá na žluté :-) u lesního divadla Kašna u zámečku v Řevnicích Celkový pohled na zámeček v Řevnicích kolem kterého se budete vracet
   

Text a foto : Jakub Kencl

Zobrazení: 52035

Komentáře (38)

RSS feed komentářů
 1 2 > 
...
Zdravím,nebaví mě číst všechny komentáře abych se dopátrala jestli to soukromí pozemek je nebo neni a je tam tedy k jezírku zákaz vstupu...? Dekuji za odpoved
Marketa , únor 26, 2020
...
Když jsem si pročetl diskuzi, včetně arogantních příspěvků Krtka, tak si říkám, jaké štěstí, že nezveleboval podobným způsobem i Píšťák, údolí Nezabudického potoka nebo Babku.
Jan Široký , duben 28, 2019
Smutný obrázek...
...dnešní doby je tato diskuze. Na některých příspěvcích (Leon, vít, Aleš ) je zřetelně vidět, jak lidstvo degeneruje, jak jsou někteří lidé (bohužel jich je čím dál tím víc) arogantní a sebestřední.
Jezdím na Brdy 35 let a u El Pasa jsem byl mnohokrát, pokud "nikdo nebyl doma", nedovolil jsem si vlézt dovnitř (jen poprvé, cca 1982, kdy ještě nebyla opatření proti vstupu nezvaných hostů taková jako dnes, udělal jsem pár fotek a zůstalo po mě jen pár stop v prachu....).
Krtku, přeju Ti (i ostatním pardům) hodně zdraví, suchou stezku a málo paďourů
T.S. Bumbác
smilies/smiley.gif
T.S. Bumbác , srpen 27, 2017
Návštěva Jezírka
Dobrý den,

k tomuto článku a poněkud rozjitřené debatě pod ním jsem se dostala po vygůglení "jezírko řevnice" neboť tak je to jezírko označené v mapě katastru (ikatastr.cz). Zajímaly mě vlastnické poměry, jestli se jedná o soukromý pozemek, nebo jestli tam smím jako turista vstupovat.

Děkuji za v diskuzi zmíněné vyjádření majitele pozemku (obec Lety). I podle mapy katastru to je lesní pozemek, vyjma půdorysů chatek. Čili chodit k jezírku je legální, pozdravit obyvatele chatek slušné, a pak je očividná řada činností které jsou nejen neslušné ale rovnou trestné.

Běžný turista ví, které jednání patří do těch posledních dvou kategorií:] Mně osobně by se tato lokalita líbila víc bez chatek a ohrady kolem, ale bohužel celkem věřím tomu, že bez péče místních by tam byla brzo trestuhodná skládka vytvořená neslušnými turisty.

Děkuji, že to tam udržujete útulné, lekníny na jezírku jsou přímo luxusní, ale prosím příště se na mě netvařte tak nevraživě, když tam dorazím na pokochání, tak jako dnes. Voda, stromy a skály tam nejsou pouze Vaše.

Cocopelli , srpen 05, 2017
...
Dobrý den, všem slušným lidem. Úplnou náhodou jsem objevil tyto stránky a začetl jsem se do diskuse. Nedá mi to, než také přispět a podělit se o svou zkušenost. V červenci 1989 jsem se svou, přítelkyní, dnes milovanou ženou, vyrazil na vandr s cílem, navštívit akci PonyExpres v Mníšku pod Brdy. Vystoupili jsme v Řevnicích a vyrazili jsme přes hory a doly směr Mníšek. Bylo nádherné počasí a cesta lesem rychle ubíhala. Náhle se před námi objevil "ráj na zemi". Starý lom s jezírkem a kolem něj osada. Že je to El Paso jsme se dozvěděli až později, od člověka, který nás uvítal a pozval dál. Tím člověkem byl Krtek. Velmi milý člověk, ukázal nám osadu , pověděl něco o historii, popili jsme groček a nakonec nás nechal přespat. Ráno jsme posnídali a vyrazili dál. Od té doby jsme na osadě nebili a ani kamaráda Krtka jsme neviděli. Pouze při prohlížení cancáku vzpomínáme na bezva vandr. Velmi se mne dotklo, jak tu někteří píší o osadě a kamarádu Krtkovi. Krtku, jsme na tvé straně a ještě jednou díky za tvou pohostinnost před 26 lety. Martin a Marcela Dvořákovi.
Martin Dvořák , říjen 18, 2015
...
po přečtení článku jsem dostal neuvěřitelnou chuť jít do týhle osady všechno ukrást a zničit, vemu si sebou ještě asi tři igelitky odpadků a poházim je tam, případně pixlu motorového oleje a vyleju jí do jezírka... smilies/grin.gif proboha to sou žvásty tady, pan pernica a krtek tady tvrdí jak kdyby jich nebylo tak je tam skládka a buhvíco ještě, já tvrdim opak kdyby nebylo těch chajd tak je tam mnohem míň bordelu a větší klid, nevim proč si myslíte že nějakej článek na nějaký zapadlý stránce na netu způsobí nárůst vkrádaček, když už to někdo čte tak asi ne proto že vyhledává chaty do kterých se vloupat... nesmylsnost podobných názorů akorát podtrhujete reakcemi na reakce na reakce takže reagujete pomalu sami na sebe... a to hlavní je že lidí se tam prostě nezbavíte, les není váš,jezírko není vaše, ani ty pozemky nejsou vaše, co se smířit s tim že to tak je? jednou jsem tam byl, kamenujte mě, když nikdo v osadě nebyl, jaká hrůza že sem se nedovolil, pro tyto případy bych tam nainstaloval kameru nebo zaplatil ostrahu která by ty výletníky vyháněla už kilometr předem a pro sichr bych nechal toto místo vymazat z map... jednoduché řešení by bylo strhnout kůlny kterým řikáte chaty a udělat tam pár přístřešků, nikdo vám je neukradne, jednoduché na opravu, vzdušné... smilies/cool.gif
vit , červen 11, 2012
Odpoved - Brodce
Zdravim, odpovidam sice trosku pozde, ale tyto stranky jsem predtim nenavstevoval. Z Dobrise je to pesky k jezirku dle meho nazoru uz pomerne poctivy vylet. Da se jit bud pres Voznici a Chouzavou nebo primo po Hrebenech. Dojdete na Kytinskou louku a od ni uz je to kousek. Asi bych doporucil spise kolo, nebo pesi vylet z Kytina pres jezirko, do Haloun na neco k snedku a zpatky na Mnisek pres nadhernou Babku. Z Mnisku na Dobris idealne jeste vlakem smilies/wink.gif
Honza M. , listopad 05, 2011
dotaz
Já tu navštěvuji chatu s partnerem již 3tí rok a ráda bych se také podívala na toto jezírko,ale nevím jakým směrem mám jít.Chatu máme v Brodcích hned za konírnou-poraďte. Až na tu střelbu, která se každý víkend ozývá po celé dny je tu hezky....Věra
Věra Kratochvílová , červenec 03, 2011
Jezírko.
Dnes,25.6.2011,jsem se s manželkou a synkem vydal najít legendární jezírko ve skalách nad Halouny.Po páté hodině odpolední jsem našel nejen hledané,ale hlavně dobré lidi!V osadě El Paso nás mile přivítal manželský pár a Krtek,V.Pernica.Vstupným na toto kouzelné místo byl jen pozdrav a dotaz,zda si smíme pár minut užít fotografováním místa.Proč jsme spolu strávili víc než hodinu a odešli jsme bohatší o spoustu informací o místě a pocit sounáležitosti?Stačila vzájemná slušnost,za kterou považuji i návštěvu v den,kdy jsou přítomní osadníci.Jindy je to nepřípustné,pokud má cestovatel svoji čest.Pokud by nám návštěvu neumožnili,nemohl bych mít pocit křivdy,taky každého nezvu k sobě domů.Proto moc děkujeme!!
Míra Pavlíček , červen 25, 2011
zamyšlení
Pročítal jsem komentáře ke zmíněné osadě. Jsem dlouholetý tramp, a je mi z těchto žabomyších válek mdlo. Jednou tam ta osada je, někomu patří a hotovo. Na mě je, když budu mít potřebu se sem podívat blíž, být slušný a požádat o povolení nakouknout. To by měl umět každý člověk od chvíle, kdy začne mluvit a chápat...Na majiteli je, zda mi vyhoví či ne. Taky chce mít svoje soukromí. A ono stačí se dnes podívat co lidi dokážou - dřív bylo normální, když jsem se někde vyspal a udělal ohýnek, tak po sobě uklidit a nadělat majiteli nové dřevo. Nějak se toto vytratilo. Pak se nikdo majitelům nemůže divit, že se bouří.
Martínek Pavel , červenec 28, 2009
pe3k
Je něco špatného na tom,že se mi nelíbí když někdo ničí,devastuje a vykrádá naše chaty??Když vám někdo vleze i do chaty a vykřikuje :"Pépo,koukni jaký to tady maj",když chcete mít trochu klidu a desítky turistů vám řvou před chatou,dělají nepořádek??Když přijedeme na osadu a první hodinu musíme uklízet "bordel"který zde slušní turisté kterým ,podle vás,upíráme právo na návštěvu osady?Když přijedu s autem (vy nejezdíte na chatu autem?)které používám jako invalida k pohybu a nějaký ,třeba výše psaný příspěvek Aleš,bez ohledu na značku invalidy,vám vůz poničí?To není jen závist,to je též bezohlednost.Kdokoli přinde,slušně pozdraví (to ale v této zemi není zvykem)zeptá se jestli může dál,zeptá se na historii osady a pod.Nikdo ho nevyhodí.Ale to nikdo nedělá.I kráva,když vleze do chlíva zabučí !!A když se ozveme,že se nám něco nelíbí hned je oheň na střeše.A ještě - sám říkáte že vám už mnohokrát vykradli chatu,tak víte jak se asi cítíme.Vy máte,pravděpodobně,přístupnou chatu ale tam,kde ji mám já je velice složité dostat materiál na opravu.A ještě,mně vyčítáte,že jsem se nepodepsal ale uvedl jsem mail,aby jsem se mohl o problematice pobavit ale to vy NEUMÍTE !!A všimněte si,kolik lidí se podepisuje jen přezdívkou,bez mailu.
V.Pernica - Krtek , leden 21, 2009
...
Krtku,napadlo vás někdy,že ti vaši předci z r.1924 se při vašich názorech taky můžou otáčet v hrobě?Můj děda,jeden ze zakladatelů naší osady z r.1926(jeho původní chatu nyní vlastním jásmilies/wink.gif mi často vykládal jak příchozí,kromě četníků, byli automticky pokládáni za kamarády nebo alespoň za slušné lidi, protože kdo jiný by se trmácel kamsi do divočiny. Jinak s vámi souhlasím,že když někdo přijde a vy řekněme obědváte tak to není správný čas a proto autor článku to napsal tak jak to napsal. Ne proto aby tam kdosi šel krást když tam nejste ale aby vás nerušil a neotěžoval. Jinak naše chaty nikdy (ani za 1. republiky,za Hitlera nebo za komunistůsmilies/wink.gif nebyli vykradené, ale nyní každou chvíli.Kvůli tomu ovšem nemohu na každého kolemjdoucího koukat jako na vraha a zloděje.Pokud to tak děláte vy tak na to znám krásné české přísloví: "Podle sebe soudím tebe". A Krtku, povšimněte si prosím, kolik lidí se pod svůj názor v této diskuzi umí podepsat.
Petr Černý
P.S. Administrátor těchto stránek se toho zhostil moc pěkně a bez cenzury. Moc chválím.
pe3k , prosinec 30, 2008
Tupý Krtek
Nablil jsi sem svoje senilní kecy o zrůdnostech,kterým dosti drze říkáš chaty a poněkud se ztrapnil.Tak už to tak nech a dál brázdi brdské polesí škodou 105L.Příště až půjdu kolem jezírka propíchám ti gumy :x
Aleě , prosinec 25, 2008
...
Reagoval jsem na článek (staršísmilies/wink.gif pana Kyncla.Tento článek vyšel již před několika lety na netu.Když jsme pozorovali zvýšený zájem o naši osadu (a obsah našich chat) dozvěděli jsme se od kamaráda - "vždyť jste na netu".Po přečtení toho článku jsme několikrát psali na uvedenou mailovou adresu panu Kynclovi (podobný článek uvedl i pan Krumhanzl)aby vypustil uvedenou větu -Protože na osadě nikdo nebyl,sešel jsem tam a prohlédl si ji.Chtěli jsme aby přišel k nám když tam jsme a pohovořili si o tom.Asi nepochopil,že mnoho lidí to bere jako návod tam vlézt a chovat se jako.....Na naše dopisy neodpovídal.Po čase se vše uklidnilo.A najednou se opět zvýšil zájem o naše chaty (opět ne jen vně ale i zevněsmilies/wink.gif.Opět jsme se dověděli,že je článek na netu.Proto jsem reagoval na něj a,možná z vašeho pohledu,jsem v rozčilení použil i nějaká nevhodná slova.Čekal jsem konečně reakci pana Kyncla.Ale jako obvykle nic.Ale ozval se úplně někdo jiný,kdo měl dojem,že jsem ho napadl.Neumí číst,nepsal jsem o něm ale o 70% lidí kteří k nám zajdou.Neumí pozdravit,nezeptají se,lezou drze do chat a vůbec jim nevadí,že obědváme,bavíme se a pod.A najednou přijde výhrůžka ve stylu - Já si na vás posvítím.Bohužel přišla.Začal zpochybňovat naši legalitu pobytu na jezírku.A najednou já napadám,útočím a pod.,hledá se chyba ve skloňování,nevěří se odpovědi z obce Lety,hledá se cestička jak dokázat,že jsme na jezírku neoprávněně,že neoprávněně zabíráme toto místo.A nikoho nezajímá historie vzniku chat.osady na jezírku.Nikoho nezajímá,že vše kolem jezírka,přístup k němu ,bylo uděláno našimi předchůdci.Vše kolem jezírka je prezentováno jako přirozený výtvor přírody.Přitom je to jen výsledek činnosti člověka.Snažíme se toto místo udržet a zvelebovat.A většina návštěvníku toto nerespektuje a ničí,devastuje,hází odpad do jezírka a pod.Několikrát jsem se o historii zmiňoval.To je poslední co píši a již mne tato debata nezajímá.
Krtek , září 07, 2008
Jezírko
Pro Krtka resp.pana Pernicu: Tuto diskuzi jste spustil vy svým prvním komentářem (pan Pernica), pak jste napsal spoustu dalších (Krtek),a teď byste chtěl couvat. Jsem proti mazání vašich příspěvků, jen ať mají všichni možnost číst tuto diskuzi kompletní. Články o Jezírku na internetu jsou nejen zde, ale i na www.brdy.info/mapa_stranek.php (doporučuji) a dokonce v Novinkách "tip na výlety" z 9.8.2008 Napříč brdskými lesy až k Berounce. Ani jeden z nich nikoho nenabádá ke vstupu na soukromý pozemek či k vandalismu nebo krádežím! Zato vy přímo sršíte urážkami, neoprávněnými obviněními apod podle hesla nejlepší obrana je útok... Jsme přeci na stránkách milovníků Brdů, nikoli vandalů aj. Ostatně oni ke své činnosti naše stránky a odklánění tutistických cest nepotřebují.
Alenka v říši divů , září 05, 2008
...
Krtku, stydíte se snad za své názory? Nechápu proč. Nikdo Vás za ně ani nenapadá, ani neosočuje. Bojíte se snad nést odpovědnost za to, co jste napsal a nestojíte si za svým slovem? To je trochu nedospělé. Velmi se těšíme na neotisknutelné výrazy a urážky, které slibujete, ale nejprve bych se zamyslel nad tím, co to ostatním čtenářům o Vás řekne.

P.S. Pokud někoho oslovujeme činíme tak v českém jazyce 5. pádem, tedy správně jsou tvary pane Čížku, pane Wunchi, Krtku a nikoliv pane Čížek, pane Wunch a Krtek. Jednoduchá pomůcka je říci si pěkně postaru před každým jménem "soudruhu" a správný tvar na jazyk naskočí sám.
Bedřich Čížek , září 05, 2008
...
Nevím,kolikrát budu muset žádat administrátora o stažení mých příspěvků.pravděpodobně,i když se mi to příčí,budu muset používat velice neotisknutelné výrazy,urážky,prostě být sprostý tak,že bude administrátor nucen diskuzi zrušit..Nic jiného mi ,asi, nezbývá...
Krtek , září 04, 2008
...
Pane Čížek,již několikrát jsem žádal pana administrátora aby vymazal mé příspěvky.dosud tak neučinil.hlavně,že se snaží najít něco proti osadníkům na jezírku.A pochopil jsem,jak někdo podotýká výše o napsání něco o této osadě,že není zájem.Tak bych byl rád aby mé příspěvky byly ,prosím,vymazány.
Krtek , září 04, 2008
...
Jistě mi dáte za pravdu, že Pavel neponechal nic náhodě a potřebné informace bez zbytečného odkladu zjistil, za což mu lze jen poděkovat. Pokud je parcela 3576/7 skutečně lesní parcelou, resp. pozemkem určeným k plnění funkcí lesa, platí ustanovení § 19 zákona č. 289/1995 Sb., lesní zákon,:"Každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest. Při tom je povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka, popřípadě nájemce lesa a jeho zaměstnanců." Jde o institut tzv. obecného užívání lesa, který je v kontinentální evropě tradiční a kterému vděčíme za to, že vlastně po Brdech můžeme chodit sem a tam, aniž by nás omezovaly ploty soukromých vlastníků/nájemců lesa (kdo byl v UK nebo Autrálii, ví, o čem mluvím). Pavel asi nemá k dispozici nájemní smlouvu mezi vlastníky chat a obcí Lety, takže těžko dělat nějaké použitelné závěry, ale pronajímat pouze "nezbytně užívanou plochu" mi připadá přinejmenším napováženou, neboť předmětem nájmu je vždy věc jako celek nebo její část. Navíc, základním rysem nájmu je to, že je za úplatu. Nedokážu si představit, jak se taková úplata odvíjí např. od toho, kolik plochy bylo v daném časovém období "nezbytně užíváno"...Nájemcům bych tedy doporučil:

1) vydat řád osady, který se bude vztahovat i na pronajatý "lesní pozemek" a naplní tak dikci výše uvedeného zákona v tom ohledu, že bude jasné, jaké jsou pokyny nájemce pozemku, jimiž by se lidé měli při vstupu do lesa řídit a

2) zauvažovat o tom, zda v dohodě s obcí Lety nezřídit věcné břemeno zajišťující jim přístup k chatám i v případě změny vlastníka "lesního pozemku" místo současného pronájmu nezbytně užívané plochy.

B.Č.
Bedřich Čížek , září 04, 2008
...
Jen mě napadlo, když je to teda nejstarší osada v Brdech, proč by zrovna ti nejzasvěcenější o ní nemohli napsat pár vět a případně přidat dobové fotografie, jak to vypadalo v roce 1924 atp. Též se domnívám, že množství krádeží tím opravdu neovlivníte.
LP , září 03, 2008
 1 2 > 

Přidat komentář

Můžete přidat váš komentář zde

busy
 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů