Automatický překlad


Jezírko nad Halouny | Tisk |  E-mail
Napsal Jakub Kencl   
Pátek, 04 duben 2008

Dnes bych vás chtěl pozvat na výlet k tomuto krásnému jezírku, které se nachází na Letovské skále nad Halouny. Pokud sem zavítáte v sezóně asi se přímo k jezírku nedostanete, jelikož je zde osada El Paso, která zde vznikla někdy ve třicátých letech a osadníci ji pravidelně navštěvují. Není zde přímo zákaz vstupu, ale vždy mám divný pocit, že bych lezl někomu až do kuchyně.

Na jaře, kdy ještě na Brdech vládlo mrazivé počasí se mi poštěstilo navštívit tuto lokalitu v okamžiku kdy tady nikdo nebyl a tak vám mohu tuto nádheru ukázat pěkně zblízka. Svítilo ostré jarní sluníčko, které občas již i zahřálo, ale na hladině jezírka byl ještě stále ledový příkrov. Prostě jeden z těch krásných dnů na Brdech, kdy toulání lesem je nezapomenutelným zážitkem.

K Jezírku se dostanete třeba z Řevnic, kam vás, jako obvykle, doveze vlak ze Smíchova. Tady se vydáte po zelené turistické značce, kolem bývalého kravína, přes Stříbrný kopec do Haloun. Sem mohou dojet motorizovaní jedinci a ponechat zde své plechové oře. Z Haloun vás dále povede modrá značka až k Jezírku. Je to trošku do kopce, ale co jiného taky můžete na horách čekat :-) Po cestě je však stále na co koukat a mě se i poštěstilo zde zahlédnout několik kusů vysoké. Na konci tohoto stoupání na vás , po levé straně, čeká již vytoužený kamenný val jezírka. Doporučuji dojít až nahoru k pomníčku odkud budete mít krásný výhled na hladinu jezírka a sruby kolem něj.  Pokud se vám poštěstí, tak jako mě, najít osadu opuštěnou nenechte si ujít její návštěvu. Je tam fakt pěkně.  Změna, nechoďte tam. Důvody viz. diskuse pod článkem. (Editace paw 09/2008)

Po prohlídce můžete dále pokračovat po žluté zpět do Řevnic, či si ještě zajít na Kytínskou louku, Skalku nebo na skalnatý vrchol Babky. Takže pokud půjdete zpět rovnou na nádraží můžete jít dále se mnou. Po žluté seběhnete do údolí Moklického potoka a dále kolem Pišťáku ( kdo bude mít čas a chuť doporučuji aby se vyšplhal nahoru na Pišťák a prohlédl si krásné skály a stromy na jeho hřebeni ) po svážní cestě, kolem Nezabudického potoka, až ke staré hájovně. Tady přejdete silnici a kolem nové hájovny a lesního divadla se dostanete zpět na náměstí a následně i na vlakové nádraží.

Ale již dost povídání a nechte se trochu inspirovat následujícími obrázky.

Cesta z Haloun na Jezírko Okolí cesty Jarní slunce si hledá cestu lesem
Pomníček nad Jezírkem Pohled na Jezírko z Letovské skály Jezírko ze severní strany
A od jihu Krásné stromy na Letovské skále Hraniční zeď nad Jezírkem
Na hřebenu Pišťáku Torzo na Pišťáku Údolí Nezabudického potoka
Žlutá na žluté :-) u lesního divadla Kašna u zámečku v Řevnicích Celkový pohled na zámeček v Řevnicích kolem kterého se budete vracet
   

Text a foto : Jakub Kencl

Zobrazení: 50659

Komentáře (38)

RSS feed komentářů
 1 2
...
Dnes jsem dostal odpověď z OÚ Lety, týkající se majetkových poměrů v okolí jezírka. Pro přehled o čem je řeč, výřezy z katastrální mapy , přiblížený a s okolím. Osm malých parcel 3577 - 3583 odpovídá osmi chatám a půdorysům, na nichž stojí. Okolo je veliká lesní parcela 3576/7.
Jak je to s pronájmy: osm malých parcel je pronajato skutečně od vlastníka (obec Lety) vlastníkům příslušných chat. Z odpovědi na otázku, zda je pronajata i parcela 3576/7 jsem konečně pochopil, proč je nejspíš kolem toho tolik kontroverzí: jako celek není, ale je pronajata "nezbytně užívaná plocha" (v uvozovkách doslovná citace z ofic. odpovědi). Zřejmě proto, že soukromé chaty jsou touto parcelou obklopeny kolem dokola a nešlo by se k nim jinak dostat, jenže OÚ Lety mi bohužel nespecifikoval, co je konkrétně tou nezbytnou plochou a jak je veliká (aspoň zatím, uvidíme zda nakonec přece jenom něco nepošlou) V katastru je parcela vedená jako vlastnictví obce Lety a není na ní žádné břemeno ani dělení. Upřímně říkám, že jsem doufal v odpověď ano/ne, výsledné "tak trochu" mne postavilo před nepříjemné dilema. Ale přednost má racionální přístup - sám bych se jen velmi nerad dohadoval s někým, zda ten metr na němž stojím je nezbytně užívanou plochou, nebo majetkem obce Lety bez jekéhokoliv břemene. Předpokládám, že stejně tak i většina čtenářů. Proto jsem článek poeditoval. Pokud se nakonec přece jenom podaří vymámit z OÚ Lety mapku, kde přesně soukromé pozemky začínají a kde končí, přidám jí sem, prozatím nic oficiálnějšího než katastr na ČÚZK, kam může každý nahlédnout, neexistuje.
Zdůrazňuji, že článek, a to ani ve své původní podobě, nenabádá k tomu, aby se na soukromé chaty jakkoliv šahalo, neřku-li aby se ničily, a o vykrádání doufám ani nemusím psát.
Doufám, že teď může zavládnout všeobecná spokojenost.
paw , září 03, 2008
...
prosím vás,splníte moji žádost o stažení mých příspěvků??děkuji
Krtek , září 03, 2008
...
Mějte strpení, článek, jak sám uvádíte, existuje na webu už 10 let, vydržte ještě pár dní.
rp , září 02, 2008
...
Reagovat na něco,co se vás dotkne umíte ihned.Ale když vás požádám o stažení mých příspěvků děláte mrtvého brouka.Dík
Krtek , září 02, 2008
...
Prosím administrátora o stažení všech mých příspěvků.debatují a odpovídají zde lidé,kteří nevědí nic o problému.Ještě jednou žádám o stažení mých příspěvků.Nemám zájem o tomto tématu již diskutovat.Děkuji
krtek , září 02, 2008
...
Ne, že bych měl nějakou zvláštní osobní potřebu vyjadřovat se k této žabomyší válce, protože ve většině případů mě internetové diskuze, které nemají žádnou věcnou podstatu, o níž by se dalo diskutovat, a to zejména díky hojnému zastoupení naprosto nesmyslné a logice odporující argumentaci (pro stručné seznámení např. zde http://en.wikipedia.org/wiki/L...ive_biases), nezajímají, ale u brdských stránek je to něco jiného, neboť jsou zde bezdůvodně osočováni lidé, kterých si pro jejich nadšení a práci na těchto stránkách vážím. Bude se snažit být stručný, nebudu se vyjadřovat ani k osobním invektivám, ani k argumentům nesměřujícím k jádru věci:

1) Článek Jakuba Kencla nenabádá k trestnému činu. Panu Vladimíru Pernicovi doporučuji ke studiu zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, aby věděl, o čem píše a mohl předložit řádné argumenty na podporu svých tvrzení. Zejména jde o § 164, § 174, § 247, § 249, § 249a a § 257. Zjistil by např., že trestní čin vniknutí neexistuje a ani není možné se vloupat na pozemek, neboť tento není uzavřeným prostorem ve smyslu § 89 výše uvedeného zákona. Z článku Jakuba Kencla je dále zřetelně vidět, že on sám lokalitu pouze navštívil pro její přírodní hodnotu, nikoliv proto, aby někoho rušil v pokojném užívání jeho od vlastnictví odvozeného práva (nájem) a to také doporučuje všem ostatním.

2) Nevím, z jaké statistiky přispěvatelé vychází, nicméně neuvádí důvody, které by ukazovaly na příčinnou nebo časovou souvislost mezi zveřejněním článku (na původních brdských stránkách cca před 10 lety) a vykrádáním chat. Příčinná souvislost pravděpodobně prokázána nebude, nicméně policejní údaje jistě budou za předmětné období k dispozici (z těchto údajů je jistě správně vypočítáno oněch 300% nárůstu krádeží, jak uvádí Krtek). Z těchto informací pak bude také možné zjistit detaily o podezřelém/pachateli a případně tyto osoby dodatečně vyslechnout, zda jsou pravidelnými návštěvníky těchto stránek a zajistit jejich IP adresy, kterými se před krádeží připojovali.

Pevně věřím, že pokud bude diskuze pokračovat, posune se do té podoby, kdy jí všichni budeme moci považovat za věcnou a seriózní.

B.Č.
Bedřich Čížek , září 02, 2008
...
Omlouvám se, že vám do jiskřivé diskuse zasahuji, ale zdá se mi, že si chataři zřejmě stále nedokážou představit, s kým a o čem píší, a tím spíše, že by mohli např. navrhnout stažení kontroverzního článku nyní neaktivního přispěvovatele. Místo toho osočují současného (řekněme hlavního) správce stránek, který k tomu přišel jako slepý k houslím (jestli to tedy chataři dokáží pochopit) a nehodlá být k jejich výtkám lhostejný. Bohužel z jejich neurovnaného a místy myšlenkově nerozluštitelného projevu je spíše cítit neznalost formálního projevu a technických pojmů než touha po nějakém byť i nekompromisním řešení.

Myslím, že jsme všichni kostrbatě popsaný problém pochopili, je tedy na chatařích, aby navrhli řešení úměrné možnostem současných webových stránek. Na konec bych chtěl podotknout, že vykrádání chat není fenomén objevující se v posledních 10 letech ve zvýšené míře pouze ve zmíněné lokalitě. Toto místo bohužel doplácí na své relativně dostupné umístění a blízkost Prahy a s tím spojený výskyt námezdních sil, které podle mne zrovna naše webové stránky ve velkém nevyhledávají, a pak rovněž zřejmě na svou častou opuštěnost. Je též otázkou, zda relativně nedávné přesunutí turistické značky nebylo kontraproduktivní.
rp , září 02, 2008
...
vážená paní "Alenko v říši divů".kamarád mi o tomto blábolení řekl.Nevěřil jsem mu ale kokám,že má pravdu.jste krátkozraká.Nepoznáte lepenkovou střechu natřenou hliníkovou barvou a máte ji za plechovou.Nepoznáte kouř z ohniště na kterém vaříme a máte ho za kouř z udírny.Nepřenesete přes srdce,že někdo zestárnul,někdo je invalidní (jako náš kamarád -má i označení na voze) a i on se chce dostat na svou chatu,užít si trochu přírody.Ale vy jse z těch,kteří bi nejraději vše zakázali,hlavně když to není podle jejich.A sami přitom zajedou autem i do kuchyně na své honosné chatě.značení před asi 4-5 lety provedli profesionalní značkaři od turistů (měli jsme za to,že vyslišeli naše prosby o navrácení do stavu v roce 1965).toto je již zaneseno do nových tur.map,do navigace GSP.Tak nevím,proč někdo má něco proti tomu,že se zde chaty nacházejí již od roku 1924.Nebýt tam nás,tak je dnes jezírko jen odpadní jáma.A nebyl by kněmu ani přístup.hlídáme vodu,uklízíme a i když jsme tam instalovali odpadní koš,přesto lidé pořád hází odpadky kolem,do jezírka a zničí vše,co tam máme -ukradnou kytky,spálí dřevo,odnesou všeco není pribito,vylámou dveře,prorazí střechy a pod.A my máme jen povinost mlčet,kokat a ještě každého vítat s otevřenou náručí.Tak nevím co si tedy máme myslet.A nakonec současný správce stránek začne být vztahovačný,uráží se a VYHROŽUJE...
jirka-jeden z chatařů , září 01, 2008
...
oprava - do roku 2020
Krtek , září 01, 2008
...
Vážený pane Wunsch.Nevím,proš se cítíte uražen.vám jsem na váš příspěvek neodpovídal.vám jsem psal jen pouze tři věty! A to o té inteligenci či pozdravu je pro ty kteří neumí nic jiného než titulovat někoho "plesnivej dědku".A,bohužel,se mi nedivte,že jsem takto reagoval na příspěvek pana Kencla.od doby kdy se objevil na netu,vzrostly počty násilně otevřených chat o 300%.do tíé doby to bylo celkem poklidné.A ještě katastr lesa patří obci LETY,katastr na kterém mám chatu mám v pro nájmu do roku 1920 (první pronájem je od roku 1925).
krtek , září 01, 2008
...
Pro Krtka: Váš příspěvek jsem skutečně nepochopil. Proč tolik slov - zazněla tu konkrétní obvinění, já, jako současný správce stránek, konám, abych věci přišel na kloub.
Nepíšu, že někam nesmíte jezdit autem, neradím, nenařizuji, nezávidím. Nebyl jsem tam a neznám to tam (pravda), prý nepozdravím a nepoděkuji smilies/smiley.gif A co s tím má dělat má snížená inteligence? smilies/smiley.gif smilies/smiley.gif
Rozhodující je, kdo je vlastníkem či nájemcem parcely 3576/7. Katastrální mapu již mám, dotaz na obecní úřad v Letech jsem již dávno odeslal. Podle toho se zařídím - toť vše.

Pavel Wunsch
paw , srpen 31, 2008
...
Značko PAW,tato osada je na jezírku od roku 1924.Je to nejstarší osada na Brdech.A,bohužel,po otištění článku od pana Kencla,se rozmohly krádeže v chatách ve velké míře.Nevím,co si zloději myslí ,že najdou, ale k ukradení tem není nic,jen pár konzerv.Ale poničí co se dá.Snad ze závisti nebo ...já nevím proč.A nemůžete reagovat na něco,o čem nemáte znalost.Přijďte,podívejte se,promluvte si s námi.
Krtek , srpen 31, 2008
...
Vážený Leone,asi nevíš,že tyto chaty zde jsou už od roku 1924.vše co je tam uděláno postavili naši předkové.A tak ti musím říct - vůl zůstane volem i kdybys mu rohy pozlatil.
Krtek , srpen 31, 2008
Chaty na jezírku.
Chaty na jezírku se nachází z let 1924-1940.Jsou postaveny v místech původního lomu.Nebýt těchto chat,nebyl by vůbec přístup k jezírku a samotné jezírko by bylo plné odpadků,vlastně už by nebylo.Vše co je kolem jezírka postaveno,cesty ,naskládané kameny pod chatami a pod. je práce,dřina našich předků.Zeminu tahali z Haloun v nádobách na zádech.nikdo z vás turistů se nezeptáte jak tot všechno vzniklo ale jen vyžadujete v puštění.Je to stejné,jako když si postavíte,vybudujete zahradu a všichni by tam chtěli jít.to,že se nám podařilo po deseti letech dohodnout s turist.svazem posunutí značení tur.cesty (modrá značka)je zázrak.Cesta je již značena na nových mapách,na navigaci GSM tam kde nyní vede.To,že vyjíždíme auty k chatě je to samé,jako když ostatní chataři jezdí na svoje chaty,chalupy a pod.Ostatní mohou a my nesmíme??Běžte k očnímu,kupte si brýle a pak se podívejte jakou značku mám za předním sklem.Nebo jako invalida nemám právo jet na chatu??Asi ne,protože zdravý "inteligent" si to nepřeje.A ještě,zapomínáte na 3 kouzelná slůvka - Dobrý den (i kráva umí zabučet když jde do kravína),prosím a děkuji.Stačí přijít a zeptat se na historii tohoto místa.Nedávat,dělat chytrého,radit,zakazovat a pod.umí každý.Hlavně ta většina těch,kteří mají výši IQ sotva pokojové teploty(jak Alenka v říši divůsmilies/wink.gif.A příspěvek "pawů je právě o tom,kdo má nízké IQ.Stačí přijít,zeptat se osadníků a nedělat chytrého když ani nevíte kde to je,neznáte historii této osady.Je vidět,že závist,vypěstovaná komunismem je veliká.já nikomu nezávidím jeho chalupu,chatu či jiný majetek.Ale vidím,že všichni umíte jen závidět,radit,nařizovat.
Krtek , srpen 31, 2008
...
Souhlasím se zjištěním skutečného stavu mimo uvedené úřady i na KČT. V sobotu 2.8. jsem zjitila, že k Jezírku modrá značka nevede, protože na rozcestí těsně pod pomníčkem je trasa (zřejmě svévolněsmilies/wink.gif odkloněná a tato cesta amatersky značena. V blízkosti Jezírka jsou staré značky zamazány a chybí rozcestník. Zato jsou tam přímo mezi stromy rozeseta zaparkovaná auta a z původně trempských srubů září do lesa plechové střechy chat a komíny udíren.
Alenka v říši divů , srpen 04, 2008
...
Ale no tak. Ani oslovení dědku plesnivá, ani křivé obvinění z vykrádání chat, není nic, co bych zde - domnívám se že budu mluvit za celou redakci - viděl rád. Ostatně, skutečný stav věcí lze zjistit dílem z katastrální mapy na ČÚZK, dílem dotazem na příslušný obecní úřad. Zřejmě nezbyde než abych tento proces podnikl a podle výsledku se zařídil.
Jen pro zajímavost dodávám, že ačkoliv současná podoba stránek je relativně nová, článek byl napsán a zveřejněn před cca 10 lety, jak to na Halounech vypadalo tenkrát nevím, v životě jsem tam nebyl...
paw , červenec 29, 2008
...
Táhni dědku plesnivá.To ty jsi tam zmrvil les těma ohavnostma, kterejm říkáš chaty? smilies/sad.gif
Leon , červenec 29, 2008
...
vážený pane Kenc.Nevím,kdo vám dal povolení posílat na jezírko (kde máme chaty již od roku 1925 na pronajatém pozemku od obce Lety)a radit jim aby tam vlezli (přes závoru) a a tím pádem páchali trestný čin vniknutí - nedovolené - na soukromý (pronajatýsmilies/wink.gif pozemek.asi budeme muset podat ,kdykoli dojde k vykradení chat (za posledních 5 let 25x),trestné oznámení na vaši osobu za navádění k vloupání na soukromý pozemek a používání,nedovolené,soukromého vybavwení.A nejste,náhodou, jeden z těch,co vnikli násilím do některé chaty?
Vladimír PERNICA , červenec 20, 2008
 1 2

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2023 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů