Náhodné obrázky


Skalka
kaple sv. Máří Magdalény
Počet zobrazení:4382

Jiří Vlček
Starý Rožmitál
Počet zobrazení:3432

Michal Toms
za mrazu
Počet zobrazení:3891
Hlavní stránka arrow Zajímavá místa
Zajímavá místa
Žďár | Tisk |  E-mail
Trhoň a Radeč
Napsal Pavel Wunsch   
Neděle, 28 září 2008

Vrch Ždár je nejenom jedním z kopců, které obklopují rokycanskou kotlinu, ale také dominantou přírodního parku Trhoň, přestože se svou výškou 629 m n.m. není zdaleka nejvyšší kótou, kterou zde najdeme. Příčina této jedinečnosti tkví v tom, že zejména okolí samotného vrcholu má svůj „genius loci“, který působí, jak dokládají na místě němí svědkové lidské přítomnosti, již více než dva a půl tisíciletí.

 
O zaniklých vsích, osadách a samotách | Tisk |  E-mail
Brdy globálně
Napsal Roman Poustka   
Úterý, 09 září 2008

   Zcela jistě už jste na svých cestách nejvyšší středočeskou vrchovinou narazili na pozůstatky osídlení neznámého původu a osudu. Lidé se už od dávných dob pohybovali ve zdánlivě "neprostupných" končinách a zakládali hradiště (Plešivec, Žďár, Kokšín, Zavírka, Hradiště?) na vyvýšených místech. Skrze okolní údolí vedly stezky. V pozdějších dobách lidé začali mýtit les, zakládat pole, osady, vesnice. Snad nejstarší historicky zmiňovanou vsí jsou Rpety u Hořovic. Rychle následovaly další, asi nejrychlejší osidlovací tempo vykazovalo pak 14. století. Zakládaly se hrady (Valdek, Dršťka = Ronšperk - u Skořic, Třemšín, Chlukov snad někde u Strašic, Liškův hrad u Mítova, Homberk u Příkosic, Vimberk u Melmatěje), tvrze (Drahlín, Mrtník, Obecnice, Podluhy, Vysoká, Rožmitál, Ostrý u Felbabky, Vranovická Hůrka u Vranovic, Jince, Poříčí, Hořehledy, Strašice, Stará Hora = Na Purku - u Číčova) a kláštery (Svatá Dobrotivá, Teslín). Vznikaly zámky, přišly další vlny osídlování spojené s kolonizací a také s rozvojem železářství. Začaly se objevovat osamocené hájovny, myslivny, strážní boudy, sklárny, hutě, hamry, lovecké boudy. V posledním století pak vlivem jiného způsobu využití krajiny přišla éra vojenských staveb a zároveň doba likvidace nebo alespoň chátrání podstatné části "civilních" staveb z dob předchozích.  

 
Brdské studánky | Tisk |  E-mail
Brdy globálně
Napsal Administrator   
Středa, 06 srpen 2008

Tento článek, který vznikl v r. 2008 díky nápadu a aktivitě Stanislava "Stana" Čechury, je seznamem studánek, studní a pramenů na území Brd (v roce 2017 jich je 117). Vzhledem k  tomu, že se jedná o vrchovinu nad jiné bohatou na vodní prameny, nepůjde asi nikdy o seznam uzavřený. Navíc, studánky se v průběhu času nejen rodí a zanikají, ale také zlepšují a zhoršují....

 
O vršcích, vrchách a horách | Tisk |  E-mail
Brdy globálně
Napsal Roman Poustka   
Úterý, 13 květen 2008

Pokud je mi známo, Fabián sice není tak velký jako třeba Krakonoš, aby mohl bez námahy překračovat kopce a celé hřebeny, ale Brdy zase nejsou tak vysoké, aby je dobrý bůžek nemohl přeletět s vánkem, který rozestupuje mlhu, jež se ráda nad vrchy a horami středních Čech dlouho převaluje. Pojďme se teď na chvilku jako obři nebo bozi projít po brdských kopcích od Třemšína po Cukrák.

 
O vodě | Tisk |  E-mail
Brdy globálně
Napsal Roman Poustka   
Neděle, 13 duben 2008
Active Image

Pojďme se na chvíli ponořit do chladných vod stékajících ze strání, bublajících v hlubokých tůních a líně se převalujících v rozlehlých vodních plochách uprostřed hlubokých lesů. Zaposlouchejme se do té přírodní hudby a zkusme pochopit, co nám asi říká.

 
Brdské dámy | Tisk |  E-mail
Brdy globálně
Napsal Tomáš Krumphanzl   
Pondělí, 07 duben 2008

Tato stránka je vstupní branou k jakési minisérii článků, jež by měly pojednávat o rozličných věžovitých stavbách, na které může člověk narazit při svém putování rozlehlými brdskými hvozdy. Podstatná část textu vznikla vlastně již někdy v roce 2001 a nějak se zatoulala do hlouby mého počítacího/psacího stroje, takže vše zůstalo tak trochu zapomenuto. Čas od času jsem si na téma vzpomněl, ale chvilku k jeho konečnému zpracování jsem si našel až nyní. Jednotlivé články mohou proto obsahovat informace ne zrovna čerstvé a je možné, že se situace na některých popisovaných místech mohla trochu změnit. Stalo-li se tak, pak se za případné neaktuálnosti omlouvám a budu-li na ně upozorněn, rád je opravím.

 
Královská stolice | Tisk |  E-mail
Hřebeny
Napsal Tomáš Krumphanzl   
Pondělí, 07 duben 2008

Dnešní příspěvek bude krátký, bude to spíš jakési připomenutí toho, že existuje řada míst, která jsou více než pozoru hodná, byť často nejsou předmětem přímého brdomilského zájmu. Když napovím, že řeč bude o kusu lesa severovýchodně od Dobříše, jehož středobodem je známý dřevěný altán, řada z vás bude jistě již mnohé tušit. A když ještě doplním, že svého času byla většina tohoto lesa součástí velké lesní obory táhnoucí se od vrchu s romantickým názvem Aglaia až k Morovratům, každému bude hned jasné, že zmínka bude o místě nazvaném Královská (nebo někdy také Králova) stolice.

 
Pod Valdekem | Tisk |  E-mail
Střední Brdy
Napsal Bedřich Čížek   
Pondělí, 07 duben 2008

Každý správný brdomil už jistě nesčetněkrát navštívil náš brdský hrad Valdek. O hradě samotném už bylo popsáno mnoho stránek papíru (i toho elektronického) a okénky kinofilmu popř. pamětí digitálních fotoaparátů se rovněž v souvislosti s Valdekem nešetřilo. Je to nesporně dobře, neboť se jedná o hrad půvabný, dobře situovaný a v kraji brdském nejslavnější. Proto se domnívám, že rozepisovat se zde o Valdeku podrobně je vcelku zbytečné a navíc se o něm v rubrice zajímavá místa jeden pěkný článek nachází. Tentokrát bych čtenářům rád přiblížil krajinu na jih a jihozápad od Valdeka, která na rozdíl od hradu není tak všeobecně známa. Zaměřím se na tři zajímavá místa: Jindřichovu skálu, "Jezírko" pod Valdekem a Krkavčinu.

 
Jinecké Hřebeny | Tisk |  E-mail
Střední Brdy
Napsal Bedřich Čížek   
Pondělí, 07 duben 2008

V následujícím textu bych vás rád provedl jednou z nejpůvabnějších oblastí Brdské vrchoviny, tzv. Jineckými Hřebeny. Používat pro ně jiný místní název, tj. Hřebeny, by mohlo být matoucí a vést k záměně s jinými Hřebeny a to těmi, které se zdvihají za pražskou Zbraslaví, pokračují jihozápadním směrem a jsou zakončeny vrchem Pískem (resp. Písky). I Jinecké Hřebeny mají směr jihozápadní, jsou ovšem o dost kratší a skládají se ze čtyř vrcholů: Koníček, Komín, Hřeben a Pec. Tato jména jsou známa hlavně mezi místními obyvateli a vědí o nich samozřejmě také opravdoví znalci Brd. Pro příležitostné návštěvníky a uživatele turistických map znamenají Jinecké hřebeny pouze Koníčka nebo v lepším případě Koníčka a Hřeben (resp. Hřebeny) jako souhrnný název pro vrcholy za Koníčkem.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 Následující > Konec >>

Výsledky 10 - 18 z 46
© 2021 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů