Náhodné obrázky


Struhy
Patník mezi Pilskou a Lázskou
Počet zobrazení:3353

Jan Fencl
Božský klid u Hořejšího Padrťského rybníka
Počet zobrazení:3352

Jiří Jiroušek
Borovno
Počet zobrazení:3951

Uživatelé online

2 hosté

Toplist

TOPlist

Přihlášení


Zapomenuté heslo

RSS export

RSS kanály k jejichž sledování se můžete přihlásit:

Tématické články
Zprávy
Komentáře


Hlavní stránka
Miss Brdská hora 2012 - finále | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Čtvrtek, 13 září 2012

   Vzhledem k ustáleným preferencím na předních místech obou semifinále je na čase udělat poslední krok k tomu, abychom znali nej- horu v Brdech. V následující stati jsem se pokusil objektivně zhodnotit nejprve vyřazené kandidátky vzestupně podle počtu obdržených hlasů až po do finále postupující uchazečky.

Active Image

(pro srovnání - Matterhorn (Zermatt, Švýcarsko) 4478m)  

 

   Tak jako každý máme ke konkrétním horám svůj vlastní vztah ovlivněný nejčastěji asi zážitky z nich, tak i ony zažívají každá specifický způsob chování člověka k nim. Pro každou lze najít nějaké nej. Nuže, vybírejte. Finále se zúčastní hory, které obdržely v semifinále 3 a více hlasů.

 

Beranec (0 hlasů) - jediná uchazečka, na kterou geometři nějak zapomněli umístit trvale stabilizovaný měřický bod. Hora nejméně navštěvovaná z našich kandidátek, na vrcholu není nic zvláštního k vidění, zato se na západním předvrcholu rozkládá zřícenina hradu Valdeka.

Brdce (0 hlasů) - názvem nejbrdštější uchazečka. Zamlžená hora hlavního hřebene dává pít dvěma zdrojnicím příbramského vodovodu.

Brda (1 hlas) - nejostřelovanější uchazečka. Široká a zavalitá hora ukončuje dlouhý a významný hřeben od Litavky a hledí přes mělké sedlo na horu nejvyšší.

Kokšín (1 hlas) - nejkytkovatější uchazečka. Všestranná skoro jako Plešivec, přitom nižší, přístupnější a civilizovanější.

Koníček (1 hlas) - nejskalnatější uchazečka. Hora z nejbukovatějších.

Malý Tok (1 hlas) - nejlépe položená uchazečka - když si jí v minulosti zeměměřiči vybrali ke stavbě měřické věže nad bodem nejvyšší důležitosti. Jako jediná má na svém vrcholu zřízeno chráněné území geodetického bodu, a ten je nejvíce body zajištěn. Hora s nejstarším vrcholovým kamenem. Hora nejsyrovější, chcete-li zjistit, jaké je v Brdech počasí, Malý Tok vám jej předvede v nejryzejší brdské formě. Je-li zima, je tu opravdu zima. Leží-li sníh, je tu dost sněhu. Má-li pršet, prší tu.

Studený vrch (1 hlas) - nejvýchodnější uchazečka, podle názvu snad i nejstudenější. Jako jediná z kandidátek se může pochlubit veřejnosti přístupnou rozhlednou. Nejvyšší hora Hřebenů je i z tohoto titulu zařazena mezi 24 nej.

Beran (2 hlasy) - uchazečka, na jejíž vrchol vede nejvíce schodů. Nejhlučnější hora díky lomu na jejím úpatí, v Zaječově.

Kamenná (2 hlasy) - nejkamenitější a nejnepřístupnější uchazečka, však sám název říká, kolik uhodilo. Hora nejlišejníkovatější. Hora nejvlhčí. Hora brdsky nejtypičtější.

Ostrý (2 hlasy) - nejnižší uchazečka co se absolutní výšky týká. Jinak se ale lze při výstupu na ni od říčky Litavky solidně zapotit. Hora s nejpříkřejším svahem, zejména tím východním. Asi bych sem ale neměl psát, že se mi jeví jako hora nejodpadkovitější.

Písek (2 hlasy) - nejpřívětivější uchazečka. Na vrchol vede asfaltová silnička. Navíc snadno se tu můžete kochat výhledem na přeháňky ve vysokých Brdech, zatímco se hřejete třeba sluníčkem zdejšího babího léta. Jako jediná z uchazeček má v současnosti na vrcholu dvě věže.

Štěrbina (2 hlasy) - názvem nejpřisprostlejší uchazečka v přeneseném slova smyslu. Hora z nejsmutnějších, její severní úbočí nad Voltuší vybral jeden rožmitálský kantor jako místo pro skoncování se svým životem.

 

----- do finále postupují -----

 

Marásek (3 hlasy) - uchazečka s největším množstvím chráněných území na svazích. Jedině zde roste výrazně zakrslá borovice ne nepodobná kleči. Hora dvou názvů (druhý U pyramidy).

Kočka (4 hlasy) - nejpřiléhavější jméno na uchazečku o Miss Brdská hora. Z jejího vrcholu se nabízí v současnosti jeden z nejhezčích výhledů.

Peterák (4 hlasy) - nejskromnější a nejnenápadnější uchazečka. Hora s nejhezčím vrcholovým kamenem. Hora s nejmenším plošným rozsahem zastíněná blízkou Prahou.

Žďár (5 hlasů) - nejzápadnější uchazečka. Zároveň tvarově nejšpičatější. Hora z historického a významového trojlístku Třemšín-Žďár-Plešivec.

Jordán (6 hlasů) - nejbombardovanější uchazečka. Hora nejbloudivější - nevím, jak je to možné, ale nejčastěji na jejích svazích narážím na někoho, kdo se ptá na cestu. Hora, kolem níž padalo nejvíce létajících strojů.

Praha (6 hlasů) - uchazečka s nejvyšším místem v Brdech - na meteoradaru se lze dostat i do výšky nad 900 m n.m. Zároveň z jejího jižního svahu byl zaznamenán nejvzdálenější bod dohledu - Alpy. Bývala v minulosti považována za nejvyšší horu. Hora nejradarovější a to nejen v současnosti.

Brno (masiv Radče, 10 hlasů) - nejsevernější a nejosamělejší uchazečka. Hora ze všech z dálky nejlépe identifikovatelná a viditelná. I za světlé noci.

Třemošná (10 hlasů) - nejnavštěvovanější uchazečka díky blízkosti Příbrami. Hora nejohroženější lobbingem o CHKO a aktivním turistickým průmyslem. Hora nejsopkovitější, alespoň v pohledu od severovýchodu.

Koruna (18 hlasů) - nejcentrálnější uchazečka. Výhledů z ní moc neužijeme, ale poslech do ticha bublajících potoků omývající její svahy patří k nejhezčím zvukovým zážitkům v Brdech. Hora nejrozdělenější - v minulosti patřily její svahy třem pánům. Hora, která má zvýraznění své krásy už v názvu.

Třemšín (19 hlasů) - nejjižnější uchazečka. Jako jediná má v blízkosti vrcholu kapličku. Hora, jejíž jméno se nejčastěji objevuje v přídomcích názvů podbrdských obcí. Hora, na níž se v minulosti konaly největší poutě. Hora s nejspecifičtějším tvarem, zejména v pohledu od jihu. Hora opředená pověstmi a partyzány.

Plešivec (23 hlasů) - nejhistoričtější uchazečka. Kdybychom hledali, kde je turistické značení nejhustší, bude to zde. Hora nejtrempovatější. Hora s temenem z dálky a snad ze všech světových stran tvarově nejzajímavější. Hora s největším blízkým relativním převýšením dosahující parametrů hornatiny jako jediná v Brdech. Hora nejčertovatější.

Tok (31 hlasů) - nejvyšší uchazečka. Hora nejrozsáhlejší. Hora nejplacatější. Hora s nejvzdálenějším geodetickým bodem (a také vrcholovou knihou) od vlastního nejvyššího bodu. Hora nejborůvkovatější. Hora s reliéfem nejdelších chapadel a svahů. Hora, na jejíž svazích najdeme snad všechno, co se pak už jinde jen opakuje. Hora, kde bývala nejvýše obývaná stavba ve vnitřních Čechách. Hora nejbělejší, sníh tu leží nejdéle. Hora nejběžkovatější. Hora z dálky tvarově velmi obtížně identifikovatelná.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobrazení: 6463

Komentáře (0)

RSS feed komentářů

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 

Vaše komentáře

Spanilé jízdy čtyřkolek a offroadů po Br... (Ed, 28.01.2020)
Prudil
Presně, Romane, to je nějakej jeliman, co si myslí, že je na Ukrajině nebo v Rumunsku...
Spanilé jízdy čtyřkolek a offroadů po Br... (rp94, 13.01.2020)
Prudil v Míšově?
Zdravím neznámo koho neznámo odkud, nemyslím si, že je Váš příspěvek zrovna iden..
Spanilé jízdy čtyřkolek a offroadů po Br... (Javlik, 09.01.2020)
Co na to říkají lidé na Míšovech
Co na to říkají lidé na Míšovech, že tam žije takový cityman hrající si na ochr...
Výlet na Hvíždinec (Lenka Křivánková, 05.12.2019)
Díky za článek!
Dobrý večer, děkuji Vám za pěkný článek. Na Hvíždinci jsem byla loni v březnu (...
Klondajk - Upřesňující informace (Petr, 16.10.2019)
Také jsem tam sloužil
V letech 1986-1988.První oddíl velitel kapitán Havelka,velitel roty npor. Kubetka, veli...
Jezírko nad Halouny (Jan Široký, 28.04.2019)
Když jsem si pročetl diskuzi, včetně arogantních příspěvků Krtka, tak si říkám...
© 2020 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů