Automatický překlad


Náhodné obrázky


Dráha pod Bílou skálou
začátek nebo konec drážky?
Počet zobrazení:5018

Žďár
zima na Žďáru
Počet zobrazení:4061

O pramenech Bradavy
olše lepkavá okupuje koryta potoků
Počet zobrazení:4566

Uživatelé online

Toplist

TOPlist

Přihlášení


Zapomenuté heslo

RSS export

RSS kanály k jejichž sledování se můžete přihlásit:

Tématické články
Zprávy
Komentáře


Hlavní stránka
Miss Brdská hora 2012 - finále | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Čtvrtek, 13 září 2012

   Vzhledem k ustáleným preferencím na předních místech obou semifinále je na čase udělat poslední krok k tomu, abychom znali nej- horu v Brdech. V následující stati jsem se pokusil objektivně zhodnotit nejprve vyřazené kandidátky vzestupně podle počtu obdržených hlasů až po do finále postupující uchazečky.

Active Image

(pro srovnání - Matterhorn (Zermatt, Švýcarsko) 4478m)  

 

   Tak jako každý máme ke konkrétním horám svůj vlastní vztah ovlivněný nejčastěji asi zážitky z nich, tak i ony zažívají každá specifický způsob chování člověka k nim. Pro každou lze najít nějaké nej. Nuže, vybírejte. Finále se zúčastní hory, které obdržely v semifinále 3 a více hlasů.

 

Beranec (0 hlasů) - jediná uchazečka, na kterou geometři nějak zapomněli umístit trvale stabilizovaný měřický bod. Hora nejméně navštěvovaná z našich kandidátek, na vrcholu není nic zvláštního k vidění, zato se na západním předvrcholu rozkládá zřícenina hradu Valdeka.

Brdce (0 hlasů) - názvem nejbrdštější uchazečka. Zamlžená hora hlavního hřebene dává pít dvěma zdrojnicím příbramského vodovodu.

Brda (1 hlas) - nejostřelovanější uchazečka. Široká a zavalitá hora ukončuje dlouhý a významný hřeben od Litavky a hledí přes mělké sedlo na horu nejvyšší.

Kokšín (1 hlas) - nejkytkovatější uchazečka. Všestranná skoro jako Plešivec, přitom nižší, přístupnější a civilizovanější.

Koníček (1 hlas) - nejskalnatější uchazečka. Hora z nejbukovatějších.

Malý Tok (1 hlas) - nejlépe položená uchazečka - když si jí v minulosti zeměměřiči vybrali ke stavbě měřické věže nad bodem nejvyšší důležitosti. Jako jediná má na svém vrcholu zřízeno chráněné území geodetického bodu, a ten je nejvíce body zajištěn. Hora s nejstarším vrcholovým kamenem. Hora nejsyrovější, chcete-li zjistit, jaké je v Brdech počasí, Malý Tok vám jej předvede v nejryzejší brdské formě. Je-li zima, je tu opravdu zima. Leží-li sníh, je tu dost sněhu. Má-li pršet, prší tu.

Studený vrch (1 hlas) - nejvýchodnější uchazečka, podle názvu snad i nejstudenější. Jako jediná z kandidátek se může pochlubit veřejnosti přístupnou rozhlednou. Nejvyšší hora Hřebenů je i z tohoto titulu zařazena mezi 24 nej.

Beran (2 hlasy) - uchazečka, na jejíž vrchol vede nejvíce schodů. Nejhlučnější hora díky lomu na jejím úpatí, v Zaječově.

Kamenná (2 hlasy) - nejkamenitější a nejnepřístupnější uchazečka, však sám název říká, kolik uhodilo. Hora nejlišejníkovatější. Hora nejvlhčí. Hora brdsky nejtypičtější.

Ostrý (2 hlasy) - nejnižší uchazečka co se absolutní výšky týká. Jinak se ale lze při výstupu na ni od říčky Litavky solidně zapotit. Hora s nejpříkřejším svahem, zejména tím východním. Asi bych sem ale neměl psát, že se mi jeví jako hora nejodpadkovitější.

Písek (2 hlasy) - nejpřívětivější uchazečka. Na vrchol vede asfaltová silnička. Navíc snadno se tu můžete kochat výhledem na přeháňky ve vysokých Brdech, zatímco se hřejete třeba sluníčkem zdejšího babího léta. Jako jediná z uchazeček má v současnosti na vrcholu dvě věže.

Štěrbina (2 hlasy) - názvem nejpřisprostlejší uchazečka v přeneseném slova smyslu. Hora z nejsmutnějších, její severní úbočí nad Voltuší vybral jeden rožmitálský kantor jako místo pro skoncování se svým životem.

 

----- do finále postupují -----

 

Marásek (3 hlasy) - uchazečka s největším množstvím chráněných území na svazích. Jedině zde roste výrazně zakrslá borovice ne nepodobná kleči. Hora dvou názvů (druhý U pyramidy).

Kočka (4 hlasy) - nejpřiléhavější jméno na uchazečku o Miss Brdská hora. Z jejího vrcholu se nabízí v současnosti jeden z nejhezčích výhledů.

Peterák (4 hlasy) - nejskromnější a nejnenápadnější uchazečka. Hora s nejhezčím vrcholovým kamenem. Hora s nejmenším plošným rozsahem zastíněná blízkou Prahou.

Žďár (5 hlasů) - nejzápadnější uchazečka. Zároveň tvarově nejšpičatější. Hora z historického a významového trojlístku Třemšín-Žďár-Plešivec.

Jordán (6 hlasů) - nejbombardovanější uchazečka. Hora nejbloudivější - nevím, jak je to možné, ale nejčastěji na jejích svazích narážím na někoho, kdo se ptá na cestu. Hora, kolem níž padalo nejvíce létajících strojů.

Praha (6 hlasů) - uchazečka s nejvyšším místem v Brdech - na meteoradaru se lze dostat i do výšky nad 900 m n.m. Zároveň z jejího jižního svahu byl zaznamenán nejvzdálenější bod dohledu - Alpy. Bývala v minulosti považována za nejvyšší horu. Hora nejradarovější a to nejen v současnosti.

Brno (masiv Radče, 10 hlasů) - nejsevernější a nejosamělejší uchazečka. Hora ze všech z dálky nejlépe identifikovatelná a viditelná. I za světlé noci.

Třemošná (10 hlasů) - nejnavštěvovanější uchazečka díky blízkosti Příbrami. Hora nejohroženější lobbingem o CHKO a aktivním turistickým průmyslem. Hora nejsopkovitější, alespoň v pohledu od severovýchodu.

Koruna (18 hlasů) - nejcentrálnější uchazečka. Výhledů z ní moc neužijeme, ale poslech do ticha bublajících potoků omývající její svahy patří k nejhezčím zvukovým zážitkům v Brdech. Hora nejrozdělenější - v minulosti patřily její svahy třem pánům. Hora, která má zvýraznění své krásy už v názvu.

Třemšín (19 hlasů) - nejjižnější uchazečka. Jako jediná má v blízkosti vrcholu kapličku. Hora, jejíž jméno se nejčastěji objevuje v přídomcích názvů podbrdských obcí. Hora, na níž se v minulosti konaly největší poutě. Hora s nejspecifičtějším tvarem, zejména v pohledu od jihu. Hora opředená pověstmi a partyzány.

Plešivec (23 hlasů) - nejhistoričtější uchazečka. Kdybychom hledali, kde je turistické značení nejhustší, bude to zde. Hora nejtrempovatější. Hora s temenem z dálky a snad ze všech světových stran tvarově nejzajímavější. Hora s největším blízkým relativním převýšením dosahující parametrů hornatiny jako jediná v Brdech. Hora nejčertovatější.

Tok (31 hlasů) - nejvyšší uchazečka. Hora nejrozsáhlejší. Hora nejplacatější. Hora s nejvzdálenějším geodetickým bodem (a také vrcholovou knihou) od vlastního nejvyššího bodu. Hora nejborůvkovatější. Hora s reliéfem nejdelších chapadel a svahů. Hora, na jejíž svazích najdeme snad všechno, co se pak už jinde jen opakuje. Hora, kde bývala nejvýše obývaná stavba ve vnitřních Čechách. Hora nejbělejší, sníh tu leží nejdéle. Hora nejběžkovatější. Hora z dálky tvarově velmi obtížně identifikovatelná.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobrazení: 8544

Komentáře (0)

RSS feed komentářů

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 

Vaše komentáře

Střípky ze zaječovské historie (Majka, 24.05.2023)
Pěkné
Moc pěkně sepsané
Klondajk - Zrození velikého obra (1984/85) (Žeňo, 13.04.2023)
Vu 4280
Ja som tiež bol v tom case 84-6 vojakom u majora Michala. Šikmú 2roky robil osobného î..
O zajímavých vodovodech a kanalizacích (Zdeněk Pošva, 01.03.2023)
LVT v roce 1954 -1956 je něco nového? Mám zájem navštívit místa od Felbabky dál .
Byl jsem v základní vojenské služby příslušníkem 32.těžké dělostřel.brigády ...
171. plrp Rožmitál pod Třemšínem - paleb... (Ján Gabonay , 04.02.2023)
Stretko Rožmitálskych raketakov
Ahojte všetci, ktorých spájajú tieto kasárne. Krásne spomienky v kruhu tých, ktorý...
O mohylách (rp94, 03.02.2023)
Díky...
..., odeslal jsem Vám na Váš email reakci. Zdraví RP
O mohylách (Petr, 29.01.2023)
Perfektní práce!
Ahoj Brdští přátelé, tak toto mě velmi zajímá, mohu navrhnout, že bych vytáhl st...
© 2023 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů