Automatický překlad


Náhodné obrázky


Jiří Vlček
kamenná bouda na Koníčku
Počet zobrazení:5136

Brdské studánky
stará kamenná studna pod Palcířem
Počet zobrazení:5324

Roman Poustka 2016
Míšovské buky 2004
Počet zobrazení:3167
Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Parkování na Brdech
Parkování na Brdech | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Pátek, 19 únor 2021

V době karantén a všemožných omezení, kdy nelze jednoduše trávit dovolené na pohraničních horách, natož snadno cestovat do exotických destinací, navštěvovat všemožné kulturní, sportovní a společenské akce, trávit víkendy v nákupních centrech, se pozornost lidí obrátila k tomu, čeho si všímali do této doby jen okrajově ... k přírodě, kterou mají kupodivu za humny nebo pár desítek kilometrů daleko.

Ano, na vrchovinu nám přibylo denně několik tisíc osobních aut, často návštěvníků, kteří na Brdech nikdy nebyli a kteří nemají k přírodě a k lesnaté oblasti uprostřed Čech vřelý vztah. A tak se poměrně negativně zkombinovala umělohmotná komerční značka CHKO, enormně zvýšený zájem o návštěvnost v době pandemie a nepřipravenost dopravní infrastruktury.

Vznikají tak komplikované situace, kdy nevhodně parkující řidiči nejenže porušují vyhlášku, ale reálně omezují nebo znemožňují dopravní obslužnost obcí nebo i lesů, např. při svozu dřevní hmoty z kůrovcové kalamity.

Níže jsem naznačil, kde lze s různou mírou rizika parkovat ať už na placených nebo na různých improvizovaných a tolerovaných místech. 

 

 Sample Image

 

Chtěl bych apelovat na všechny řidiče, aby si před cestou dobře rozmýšleli, zda je možné ještě kolem sobotního slunečného poledne zaparkovat (na drtivé většině na označených místech v mapce z mapy.cz nikoliv). Výsledkem snah ještě zaparkovat jsou pak zablokované propustky, přejezdy, závory, vrata, neprůjezdné křižovatky nebo i jiná zablokovaná dříve zaparkovaná auta. Řešení tohoto problému není snadné a rychlé (škoda, že zase hasíme až důsledky), ale jistě pomůže trocha selského rozumu. Zcela jistě lze zaparkovat i o pár set metrů jinde a plánovanou výpravu o deset minut prodloužit. Určitě se dá vyjet v jiný čas nebo i v jiný méně exponovaný den. Bohužel se najdou jedinci, kteří si s parkováním hlavu nelámou, jejich naleštěná vozidla (evidentně soukromá neplnící žádné služební účely) exotických poznávacích značek postávají trochu bokem dvě tři křižovatky za zákazem vjezdu.

Když už jedete za přírodou německou turistikou, zkuste si odvézt své odpadky zase s sebou zpátky, když už na to máte celé prázdné auto.  

Zobrazení: 3797

Komentáře (2)

RSS feed komentářů
...
Nejsou to jen Brdy, všechna trochu zelená místa v pražském okolí jsou zavalena odpadky.
Moje zkušenost: chtěla jsem zapojit dva náctileté kluky do úklidu přírody, když už ničili spadlou ptačí budku. Evidentně jim o ochraně přírody rodiče nikdy neřekli. Nechtělo se jim s čímkoliv pomoci....smutné.
Pavla , duben 11, 2021
Pakáž
Byla to krása, když nám tam nikdo nelezl a armáda neměla peníze na cvičení. To byl ráj!
BC , únor 27, 2021

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů