Automatický překlad


Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Brdy čisté od munice?
Brdy čisté od munice? | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Úterý, 28 listopad 2017

To je ale náhoda, že to zrovna vyšlo na konec minohledačského roku před zámrzem, nejspíš to bylo dobře naplánováno kvůli odkladům konečného termínu odminování. Na webu České televize a 28. 11. 2017 i na www.novinky.cz se uvádí, že jsou "Brdy čisté". Podotýkám, že slovo čisté je asi příbuzné se slovem chráněná. Neboť toto konstatování je podobný nesmysl jako název CHKO.

 

   Při pozornějším čtení článku lze najít krom již známých věcí, že je nevyčištěno severovýchodní posádkové cvičiště a šest dopadových ploch, i informaci, že ...mimo těchto šest prostorů se v oblasti nachází další těžko přístupné plochy, jako jsou skály, vodní plochy, močály nebo bahniska, které nyní nebylo možné vyčistit. Kdo jste v Brdech kdy byl, jistě mi dáte za pravdu, že těchto ploch může být s klidem pětina, čtvrtina, třetina nebo i polovina z celkové plochy lesů? Ženisté prováděli vizuální kontrolu. Kdo někdy chodil (i v rojnicích, to je jedno) lesnatým terénem za účelem hledání drobnějších věcí pod svýma nohama, uzná, že tuto činnost lze na 100% vykonávat pouze několik minut. Když přijdete na totéž místo podruhé, potřetí, podesáté, stane se vám, že objevíte něco, čeho jste si při předchozích návštěvách nevšimli. Představa listnatého lesa se záplavou listí, vysoké lesní trávy, smrkového hustníku... Asi není třeba pokračovat.

Jisté je, že Brdy nikdy od munice čisté nebudou, podobně jako jiné odminovávané lokality. V minulosti se v Brdech (kromě neopatrného zacházení se zbraněmi apod.) nikomu nic kvůli nevybuchlé munici nestalo*. To však neznamená, že např. při řízeném či neřízeném vypalování bývalých dopadových ploch nemůže k samovolným výbuchům munice dojít, obdobně při náhodných nálezech munice a při manipulaci s ní. Podle mého soudu by měl být vstup do bývalého VVP mimo zpevněné cesty na vlastní nebezpečí bez ohledu na to, zda se jedná o cílovou plochu, právě dovyčištěný centrální polygon nebo o bývalé nudle.

CHKO Brdy ochraňuje například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Jistě, a tím, že CHKO zvýší návštěvnost, postaví Dům přírody, ..., jistě vzácnou zvířenu a květenu lépe uchrání. Kamenná moře se do jisté míry chrání sama, mám pocit, že za to by ochranáři brát peníze tedy nemuseli.

*Od 20. 7. 2021 to již není pravda, při práci pyrotechniků (tato práce sama popírá ono dřívější tvrzení, že jsou již Brdy čisté) v již vyčištěné zóně mezi plochou Padrť a Kolvín východně od Palcíře došlo k výbuchu a k těžkým zraněním dvou vojáků.

Zobrazení: 18213

Komentáře (0)

RSS feed komentářů

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů