Automatický překlad


O dalekých výhledech | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Pátek, 26 únor 2021
Přejít na obsah
O dalekých výhledech
  Dohlednost
  Viditelnost
  Místní výhledy Hřebenů
  Místní výhledy jižních Brd
  Místní výhledy středních Brd
  Praha
  Alpy z Brd a refrakce
  Tok a Houpák
  Zaniklé a starobylé výhledy
  Výhledy na Brdy
  Jak jsem pozoroval
  Brdská panoramata
  Postřehy a záběry čtenářů

   VÝHLEDY NA BRDY   

 Dno moře v podobě brdského pohoří není snadné shlédnout a udělat si objektivní představu. Je to vinou nižšího postupně klesajícího okolí. Nejlépe zhodnotíme tvar a výšku z obdobné výšky. Tu nám však poskytují jen některá místa.

Na Brdy se lze dívat z menších dálek od Bílé skály nad Strašicemi, ze Žďáru a Kotle u Rokycan, z Radyně u Plzně, od kostela Sv. Barbory u Pročevil, omezeně z vrchu Písek, z Plešivce, z Krušné hory, z Vraní skály (viz níže panorama z Vraní skály), z Dědu nad Berounem nebo z pasek na Radči.

Z větších dálek pak uvedu např. Křížový vrch u Stoda nebo okolí Kasejovic. Jede-li se autem, neujde

Žádný obrázek

nám výhled od Chválenic (trasa Plzeň-Nepomuk) nebo třeba výhled od Úněšova (trasa Plzeň-Karlovy Vary). Jede-li se vlakem, všimneme si brdských hřebenů na trase Beroun-Plzeň za Praskolesy, v Cerhovicích, před Mýtem a za Rokycany. A třeba na trase Plzeň-Nepomuk pak za Štáhlavy můžeme zahlédnout meteoradar na Praze. Za horší dohlednosti se brdomilové musí spokojit jen se zkontrolováním hladin Litavky ve Zdicích, Červeného potoka u Stašova, Klabavy v Rokycanech a Úslavy v Plzni.

Z ještě vzdálenějších destinací vybírám výhled na tvary Třemšína a hřebenu Prahy např. od obce Albrechtice pod Sedlem na Šumavě. Působivé orámování vzdáleného jižního horizontu od Cukráku po Radeč vám nabídne množství vrcholů Českého středohoří (viz níže panoramata ze Solanské hory a z Lovoše).

 


 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů