Automatický překlad


Náhodné obrázky


O zlatě
stopy po odstřelu - Petráčkova hora
Počet zobrazení:3127

Dolní Struhy
Zaklenutí z cihel nad bývalou trasou Struh v ulici Na Struhách
Počet zobrazení:4936

O dalekých výhledech
Krašov z Brd
Počet zobrazení:553
Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Zůstanou nakonec Brdy vojákům?
Zůstanou nakonec Brdy vojákům? | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Sobota, 10 srpen 2013

 

   Po kotrmelcích na nejvyšších místech v posledních týdnech přichází středočeský hejtman Josef Řihák a dosud stínový ministr obrany s tezí, která by mohla pro Brdy a jejich další přírodní budoucnost znamenat kýženou záchranu. Hejtman prosazuje názor, že by budoucí vláda (velmi pravděpodobně středo-levicově zaměřená) neměla dále pokračovat v trendu zrušení vojenských Brd nastoleném někdejším ministrem obrany Alexandrem Vondrou. Rovněž stínový ministr obrany Jan Hamáček je pro zachování VVP a připouští, že by se měla optimalizace vojenských újezdů přehodnotit.

   Jak se na to díváte? Také to považujete za nejlepší variantu, která mohla nastat? Budou pro částečné zpřístupnění stačit podle vás dosavadní "nudle" a víkendový režim? Nebo byste do budoucna uvítali diskusi ohledně vojensko-civilního režimu do dalších let? Není na návštěvnost Brd už příliš velký tlak veřejnosti? Nebude při zachování VVP vhodné, aby se využily přípravné kroky, které měly předcházet vyhlášení CHKO k tomu, aby se dokumentace využila alespoň pro vyhlášení některých cenných lokalit za MZCHÚ (byť ve VVP)?

   Věříte stále v CHKO? Nebo si myslíte, že zůstane i nadále česká specialita v ochraně přírody - paradox v podobě zachovalého přírodního území ve vojenském prostoru uprostřed Čech?

Zobrazení: 21013

Komentáře (74)

RSS feed komentářů
 1 2 3 4 > 
Klííd, Jaromíre,
to se jen starý Ješita II. chtěl v Plzni blýsknout, jak je v obraze, co se regionálních problémů týče smilies/cheesy.gif. V podstatě bych ale s Vámi výjimečně souhlasila, s tou Vaší interpretací toho, co řekl... Žádný plán B bych přímo U NĚJ ale v tomto nehledala... na rozdíl třeba od Řiháka, který si již dříve přece netajil s názoem, že by celá CHKO měla být ve Středočeském kraji (bez změny katastrů) - viz třeba návrh na přičlenění katastrů k obcím SČ kraje coby protinávrh k návrhu katastrů Plz. kraje. Něco v tom duchu si tuším odhlasovali i komunisté (CHKO v jednom kraji - v případě nevyhnutelnosti rušení újezdu) a nakonec - je to i v cílech spolku BRP. Takže vcelku veřejně známé pnutí, které pár plků (bo nic jiného ani teď nemůže) starého Ješity II. nijak nevyřeší, prostě to na podzim zůstane na poslancích - osobně doufám, že projde návrh Plz. kraje. Protože tam se mnozí rozhodně neangažovali proto, aby celá krásná CHKO spadla do chřtánu Řihákovi - nemyslitelné ! Přesto kdyby se to náhodou stalo (nedejbože), bylo by to pro mě menší zlo, než kdyby padlo kvůli tomu celé rušení újezdu a CHKo nebyla vůbec... možná na to někteří spoléhají...??
brdská krysa , květen 17, 2014
Jak to je s tím prezidentským Plánem B ?
"Když ruším vojenský újezd, ruším újezd, tečka. Když chci změnit hranice mezi jakýmkoliv regionem, je na to třeba zvláštní zákon a ten nemá být přílepkem k zákonu o zrušení vojenského újezdu"
http://www.ceskenoviny.cz/zpra...rd/1078782
Pan prezident ( a jeho poradci ) jistě dobře ví, že když se zruší újezd, tak nemůže nastat s územím žádné vakuum, musí se okamžitě stát územím jedné nebo více obcí. Takže, jak je to myšleno ?
Pokud se o hranicích má jednat až následně, musí to znamenat, že ze začátku by území zrušeného újezdu zůstalo celé ve Středočeském kraji ( kde je dosud )
Je pravda, jak jsem zaslechl, že by se to v první fázi celé přičlenilo k Příbrami?
A jak by se to provedlo ? Pozměňovacím návrhem ?
A podpořila by takové "přechodné" řešení "plzeňská strana" ?

Nebo je to všechno nějak jinak? Jak?

Tichošlápek , květen 17, 2014
...
Pro přírodu by bylo největší výhrou, kdyby z ní zmizel Homo sapiens sapiens. On se o to ostatně i snaží, ale holt mu to jde pomalu. Než se tak stane, bude ale u nás stále pro přírodu lepší NP nebo CHKO. Určitě spíš, že vojenský újezd, přírodní park nebo obyčejný, tzv."hospodářský" les.
pavel , duben 25, 2014
Romanovi
Pokud není tedy doba "až tak hnusná", tak snad nemusí nad ochranou přírody v Čechách dbát armáda, ale zvládne se to běžnými demokratickými (a lepšími) nástroji jako třeba CHKO.... ne?
Ale už se dostáváme po letech diskusí tak nějak zase na začátek smilies/shocked.gifsmilies/smiley.gif a jak je vidět, každý máme pořád stejný názor na ty Brdy... tak jestli ty diskuse u článků mají vůbec smysl?
brdská krysa , duben 24, 2014 | url
B.K.O.
Doba až tak hnusná není smilies/tongue.gif je ale pouze naivní si myslet,že CHKO bude pro Brdy kdovíjaká výhra,spíše naopak.
Roman , duben 24, 2014
Romanovi
A tak no jo, doba je hnusná - ale kdy nebyla? Určitá míra "naivity" je nutná k čemukoli, aby jeden nerezignoval dřív, než začne vůbec cokoli dělat.
brdská krysa , duben 22, 2014
...
No jo, pan "ekolog" Urban nemůže rozchodit ostudu, kterou utržil při jedné své přednášce o Brdech v KJD, kdy se ukázalo, že sugestivní otázky mu tam velmi emocionálně klade skupinka jeho nejbližších, včetně jeho dlouholeté přítelkyně a její maminky. Protože jsem na tuhle pozoruhodnost upozornil, vysloužil jsem si nehynoucí nenávist pana Urbana a on smích publika.
Jinak ale v zájmu objektivity musím říci, že v něčem má pan Urban pravdu, nebo ji aspoň tuší. Jako dlouholetý pracovník nejrůznějších stavebních úřadů se celkem dobře orientuje ve stavebním zákoně a několika souvisejících předpisech, bohužel však je jimi také jeho obzor zcela omezen a pomáhá si u nás tradičním lidovým a "úřednickým" (tedy doslovným a bez schopnosti vnímat souvislosti ) výkladem zákonů. To se sice pochopit dá, ale vydávat tuhle lidovou tvořivost za pravdu je poněkud nezodpovědné a vyhovuje to nanejvýš poněkud prostším novinářům, kteří místo objektivity upřednostňují vlastní zaujatý pohled na problematiku. smilies/smiley.gif
pavel , duben 22, 2014
Pro paní b.k.
Psal jsem,že je to "kočkopes" smilies/grin.gif ....Já si ale bohužel dovedu představit,že se navrhovaná CHKO dříve nebo později zvrhne k negativním jevům v Brdech,po vzoru jiných CHKO,v našich končinách.........Mýlit se je lidské,kéž bych se mýlil,či doufám,že snad už se začne blýskat na lepší časy,což je možná dosti naivní,uvidíme..
Roman , duben 21, 2014
Romanovi
Tak to je takové nějaké napůl.... moc si to nedokážu představit smilies/sad.gif.
.... Ale "zdálo se mi" kdysi (v bdělém stavu), když byla temná noc, že kolem Brd je zlato - rudo - černý kruh, který jako by sám sebe rozpínal (osvobozoval?). Byla v tom ohromná energie, i pojímá mě od té doby neustále neodbytná myšlenka, že my všichni (v tom kruhu), ať děláme co děláme, ať jsme pro anebo proti, spolu anebo proti sobě, že jsme jen pouhé nástroje a je otázkou, zda jsme to vůbec my, kdo má s Brdy nějaké úmysly.... jestli to náhodou není naopak? smilies/shocked.gifsmilies/cheesy.gif. A jestliže se děje to, co se děje - skrze politiku - tak to asi tak (nebo onak?) má být? Je vůbec s podivem, jak se to kolem Brd rychle hýbe a to co v jiných opuštěných újezdech vázne, tu jako by není problém...
brdská krysa , duben 21, 2014
...
Nejlepší by bylo vyhlásit "kočkopsa"."Záložní vojenský újezd" s možným využitím pro měkkou turistiku a s tím,že by hospodaření Vojenských lesů mohlo ovlivňovat Ministerstvo životního prostředí,vytvořením zonací a priorit ochrany přírodysmilies/tongue.gif
Roman , duben 21, 2014
Pavlovi
Pan ekolog Urban v újezdního úřadu se do Vašeho sdružení (třebaže jej přímo nejmenuje) docela nechutně naváží, copak jste mu vyvedl (smilies/wink.gif:

http://www.denik.cz/z_domova/urban-nezastavitelnost-uzemi-je-nejcennejsi-deviza-strednich-brd-20140420-7xa6.html

Není to náhodou ten "ohromně loajální" pán, který se zády a proti úmyslům svého nadřízeného MO ČR dříve bil s dalšími odpůrci za zachování armády v Brdech? smilies/shocked.gifsmilies/angry.gif>:
brdská krysa , duben 21, 2014
Církev chce tisíce hektarů ve vojenském újezdu Brdy
"V době podání výzvy se žádané pozemky prokazatelně nacházely na území vojenského újezdu, proto nemohou být vydány. A to ani v případě, kdy by vláda vojenský újezd za několik let zrušila," vyjádřilo se k záležitosti vedení Vojenských lesů a statků, které nyní pozemky v brdském újezdu spravuje.

Zdroj: http://praha.idnes.cz/cirkevni...zpravy_bur
brdská krysa , duben 19, 2014
pro T.
Copak mouchy smilies/cheesy.gif..., ale trvalá ztráta rekreačního využití v CHKO pro trvalou neprostupnost - aspoň teda podle těch předběžných spekulací o zákazu vstupu v kruhu 5 km. No ale spekulujeme o něčem, o čem skoro vůbec nic nevíme a co by určitě krachlo na nesouhlasu Kraje a obcí - musela by na to být EIA aj. řízení, což by bylo nadlouho... určitě by to nebylo hotovo před vyhlášením CHKO. A proto je třeba snahy o CHKO v parlamentu podporovat, že ano, aby vše hladce a rychle prošlo a od r. 2016 CHKO v Brdech mohla fungovat. smilies/wink.gif
Jinak ministerstvo dopravy bude nejvíc postiženo úsporami ( - 9 mld. Kč ), tak snad nebude mít peníze a náladu na pitomosti.
...Ale vypuklo jaro, pročež neměli bychom tu bezuzdně brebentit o ničem, nýbrž měli bychom se rozejít/rozeběhnout kochat se někam do přírody.... smilies/smiley.gif.
brdská krysa , duben 19, 2014
Obavy jsou určitě na místě!
Já mám ale opravdu velikánský strach, že by třeba takové letadélko, ve vzduchu se klátící, zničeho nic mohlo spadnout - tu na hlavu nějakého brdimena, tu na nevinné děcko kdesi v podbrdské chaloupce, či dokonce - a to by bylo nejhorší, rovnou na nějakou tu nevybuchlou munici, které je v Brdech jak známo víc, než stromů. To by byla teprve paseka! A kdo by potom Brdy uhasil?! Jak se dojemně ptá kdesi dobrovolný hasič a příbramský radní, pan Poulíček. Tak z toho tedy mám opravdu veliké obavy. A nedělal bych si z toho srandu, pane Tichošlápku?>smilies/sad.gif
pavel , duben 19, 2014
...
Dost dobře nevím, proč by letadélka ve vzduchu měla nějak vadit CHKO.
Leda by se v Brdech zavedly chráněné mouchy.
Tichošlápek , duben 18, 2014
Tichošlápkovo kružítko versus záměr CHKO
No on by se záměr nejspíš nesnesl s budoucí CHKO, která by měla být vyhlášena mnohem dřív, než by se úmysl s polygonem případně stačil rozvinout do reálnější podoby (bo zatím jde vcelku o spekulaci) - čili kdo nechcemež polygon v Brdech, podporujmež CHKO, že ? smilies/wink.gif.
brdská krysa , duben 17, 2014
když se vezme kružítko ...
Možná, že angažovaní turisté, natěšení na odchod vojáků a svobodný pohyb v Brdech poté, by mohli říci "byli jsme oklamáni" nebo tak něco.
Místo toho jsem se zatím dočetl "Odpůrci tůristů v Brdech mají zas nějaký "argument" "
Hm. Šel bych ještě dál. Odpůrci turistů v Brdech, jmenovitě Evropská komise, Řízení letového provozu, Úřad pro civilní letectví, a dále ministestva dopravy, obrany, vnitra a průmyslu a obchodu, se spikli a rafinovanými pikli vymysleli jakýsi "polygon" , samozřejmě s jasným úmyslem znemožnit turistům pohyb po Brdech.

No ať už je to, jak je to, v jednom z předchozích příspěvků jsme se dozvěděli, že lety bezpilotních prostředků a zákaz vstupu by byly v kruhu s poloměrem 5 km kolem letiště Hejlák.

Doporučuji každému, koho to zajímá, vzít si mapu a kružítko a nakreslit si kolečko. Pomůcka: kdo by snad měl problémy s měřítkem, pět kilometrů je to od středu letiště k vrcholu Toku, zhruba.
Vzniklé kolečko pojme Jedovou horu, Valdek, Beranec, Krejčovku, oba Jeskřipce, valnou část Jineckých Hřebenů, z druhé strany Růžek, Hlavu a všecky tři cílové plochy: Brda, Jordán i Tok. Zabere celou spojnici mezi Zaječovem skoro až k Obecnici ( "lízne" Octárnu ) . Vzhledem ke střelbám na budoucím posádkovém cvičišti si z toho nakreslete ještě "výběžky" až k Sýkorce, možná Felbabce, a k Velcí/Jincům.
No, to je tedy turistická výhra. Pověstný chrt z Velcí na Padrť by to musel oběhnout kolem.

Výslovně ( znovu ) upozorňuji, že to nemá s nějakým bojem proti rušení újezdu nic společného, protože bude-li to, bude to i při jeho zachování . Není nad čím jásat a nebude vítězů.
Ale třeba to nakonec v Brdech nebude. Mohlo by to být i v jiném vojenském újezdu. Ovšem, ty ostatní budou po plánovaném zrušení vytížené, tam by to mohlo vadit výcviku vojsk.
Už zas vidím tu reakci, jak zbyde spousta jiných míst. Asi jo. Třeba se vyznačí červená značka mezi útulnami "Za Polygonem" a "U poldří hráze" .
Opravdu by možná nebylo na škodu odložit válečné brejle a kouknout na tu světlou budoucnost s rozumem.
Ale to chci asi moc. Bojovníci by mohli ztratit glanc.

Tichošlápek , duben 17, 2014
...
No, oč je vlezlá a poněkud přihlouplá reklama hotelu či penziónu stupidnější, než veřejně prohlašovná tvrzení jistého starosty (a poslance parlamentu ) z Podbrdí, že pod Brdy se nacházejí veliké zásoby minerálních vod, které zásobují Karlovarské lázně. A kdyby se prý zrušil újezd, byl by to asi s Karlovými Vary konec.smilies/grin.gif Mně tedy nakonec taková reklama připadá aspoň serióznější a slušnější, než lži. Nevyčítám onomu starostovi, že o Brdech ví "prd", ale to, že dřív, než začne plácat nesmysly, si neověří u odborníků, jak to ve skutečnosti je. Prostředky a možnosti na to má.
pavel , duben 16, 2014
Vzhůru k výškám...
Ne, neupsal jsem se, Jaromíre. Cituji: "Létání z bezpilotními prostředky by mohlo být realizováno např.v kruhu s poloměrem 5 km kolem přistávací dráhy s vyloučením letů nad osadami Nová Ves a Dolní Kvaň." No úmysl vyloučit ten let být může, ale co když se ta mašinka "zblázní" a postaví si hlavu, že? Selže třeba i nějaká autodestrukce....smilies/wink.gif
No nic, to jen tak na okraj. Odpůrci tůristů v Brdech mají zas nějaký "argument". A už se mohou těšit třeba i na nějaké artefakty té hi-tech, které po haváriích rozmnoží jejich soukromé sbírky munice z prostoru (pokud jim předtím nerozbijí hlavu ).smilies/wink.gif
pavel , duben 15, 2014
Všichni jsme přece konzumenti,
jen každý "konzumujeme" Brdy jinak - chodíme si tam především brát (kyslík, zážitky, energii atd... už to je svým způsobem konzum), navíc ne každému služí zdraví natolik, aby mohl vláčet s sebou bágl na zádech, příp. stanoval pod širákem. Takoví by ubytování v obcích VNĚ újezdu jistě přivítali, a co je na tom špatného? Pro měkkou turistiku jsou Brdy jako stvořené, kromě nepřístupných míst (dopadové a cílové plochy) bude ještě zbývat mnoho dalších pěkných míst. Brdy všem slušným turistům smilies/smiley.gif!
brdská krysa , duben 15, 2014
 1 2 3 4 > 

Přidat komentář

Můžete přidat váš komentář zde

busy
 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů