Automatický překlad


Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Zůstanou nakonec Brdy vojákům?
Zůstanou nakonec Brdy vojákům? | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Sobota, 10 srpen 2013

 

   Po kotrmelcích na nejvyšších místech v posledních týdnech přichází středočeský hejtman Josef Řihák a dosud stínový ministr obrany s tezí, která by mohla pro Brdy a jejich další přírodní budoucnost znamenat kýženou záchranu. Hejtman prosazuje názor, že by budoucí vláda (velmi pravděpodobně středo-levicově zaměřená) neměla dále pokračovat v trendu zrušení vojenských Brd nastoleném někdejším ministrem obrany Alexandrem Vondrou. Rovněž stínový ministr obrany Jan Hamáček je pro zachování VVP a připouští, že by se měla optimalizace vojenských újezdů přehodnotit.

   Jak se na to díváte? Také to považujete za nejlepší variantu, která mohla nastat? Budou pro částečné zpřístupnění stačit podle vás dosavadní "nudle" a víkendový režim? Nebo byste do budoucna uvítali diskusi ohledně vojensko-civilního režimu do dalších let? Není na návštěvnost Brd už příliš velký tlak veřejnosti? Nebude při zachování VVP vhodné, aby se využily přípravné kroky, které měly předcházet vyhlášení CHKO k tomu, aby se dokumentace využila alespoň pro vyhlášení některých cenných lokalit za MZCHÚ (byť ve VVP)?

   Věříte stále v CHKO? Nebo si myslíte, že zůstane i nadále česká specialita v ochraně přírody - paradox v podobě zachovalého přírodního území ve vojenském prostoru uprostřed Čech?

Zobrazení: 21180

Komentáře (74)

RSS feed komentářů
 1 2 3 4 > 
Pro Petra:
No, Petře, obávám se, že ses na tomto webu pustil na opravdu hodně tenký led - s takovou vizísmilies/smiley.gifDovolil jsem si podstatně méně, například ani nenavrhuji nějakou výstavbu (byť i omezenou )uvnitř toho pohoří (a popravdě - myslím si, že je zbytečná a opravdu by rušila ráz krajiny, který je jednou z jejích největších předností ).Ale můj souhlas a podpora normálního turistického využití toho území (tak, jak je to běžné v jiných chráněných územích u nás - tzn. přiměřeně regulovaná )a především moje (čistě osobní ) představa, že speciálně Třemošná by nějakou tu sjezdovku "unesla" (což by kompenzovala jinak značně přísná opatření na ochranu přírody na většině území Brd ), mi tu vynesla onu "démonizaci" o níž se zmiňuješ. Bez ohledu na to, že mne někteří zdejší účastníci diskusí a admini i osobně znají a vědí, že mám Brdy velmi rád a poslední, co bych si přál, je jejich devastace. Zajímá mne ale Tvoje představa - a budu rád, pokud se mi ozveš na mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny . Zdravím - a přeji Ti, abys předpokládanou smršť nevole na těchto stránkách ve zdraví a s klidnou myslí přestál. smilies/grin.gif
pavel , listopad 03, 2013
Brdy lidem i přírodě
Rád bych taky připojil svůj názor do diskuze. Podle mě by bylo nejlepší Brdy otevřít lidem. V zimě běžkařům, v létě cyklistům. Vytvoření infrastruktury, ale samozřejmě, že by bylo potřeba do jisté míry regulovat výstavbu, ale proč by se v tak rozsáhlém území jako Brdy jsou nemohlo vytypovat pár míst, turistických center, kde by sem tam nějaký ten penzion nemohl být. Sjezdovka na Třemošné je jen logická úvaha - využití hory se slušným převýšením v blízkosti většího města pro lyžování. Určitě by to vytvořilo slušnou řádku pracovních míst v jinak chudém regionu Středních Čech. Znám lidi z Prahy, kteří váží po práci přes hodinu jízdy z Prahy, aby si mohli zalyžovat na večerním lyžování. Tohle by měli takřka za humny. Fandím tomu a nechápu démonizaci některých diskutérů tady. O přírodu tady nejde, nikdo, kdo má všech pět pohromadě, si nemůže myslet, že se půlka Brd vykácí na sjezdovky a zbytek se postaví hotely a penziony. Kdo by na to v dnešní době krize dal, ale v globálním měřítku sjezdovky na Třemošné a udržované běžkařské trasy přírodě nijak neuškodí. Vždyť tam dřív bydleli lidi ve vesnicích, dokud je vojáci nevyhnali.
petr , listopad 03, 2013
...
Boletice jsou mi též,jaksi vzdálené,avšak ne až tak velmi,jelikož vše souvisí se vším.
Bohužel,mnoha lidem je dnes fuk,co se děje u "sousedů" a "sousedům"zase fuk,co u "nás".
Myslím,že kol Boletic budou také lidé s obavami sledovat,co se stane s Knížecím Stolcem,Špičákem nebo Chlumem,stejně jako lidem kol Brd,co se stane s Padrtí,Tokem,Prahou,Třemošnou.Avšak,vzájemně se budou sotva podporovat.
A k Brdům,sjezdovka v Brdech je mi také NAPROSTO cizí projekt a nepřeji si ji,pak na druhou stranu říkám,že např.ty nově vybudované komunikace v oblasti Teslín,Břískovce,Teslínského kláštera,Horního Padrtského rybníka,s desítkami ha vykácených lesů,na jejich výstavbu ,odtěžení mnoha tun materiálu z lomu na Praze na vybudování náspů a vybudování vodotečí s množstvím vybetonovaných nájezdů do lesů a v neposlední řadě s tím zrychleným odvedení vod z oblasti,mohu směle srovnat s tou vzpomínanou sjezdovkou na Třemošné.Nevidím v tom velký rozdíl,spíše naopak.
A podobné komunikace jsem viděl např. na Hlavě a leckde jinde.A včera mi kamarád říkal,že se snad svezl po nějaké prý nové asfaltové silnici ze Skelné huti snad do oblasti Brdců.Pokud je to pravda a pokud je to ta lesní cestička,pak pěšina,co tam bývala,pak nevím,nevím,zda je vojenský újezd pro Brdy dnes nějakou ochranou.A v tento moment,je mi jedno,zda v Brdech bude VVP nebo CHKO,snažím se jen porovnat dvě zdánlivě nesouvisející věci.
Ps.že se těží a hospodaří dle schválených plánů a regulí a NIC NEPORUŠUJE,dobře vím.
Keroška , říjen 18, 2013
Sjezdovky a politické strany
Boletice jsou mi poněkud vzdálené, Brdy jsou mi bližší a právě tady u nás se jistí pánové už dlouhodobě snaží ty sjezdovky prosadit.

10. října 2010 proběhl předvolební mítink příbramské TOP 09. Oficiální program zahájil předseda místní organizace Vít Kučera představením částí volebního programu:

...TOP 09 je vládní stranou a může si dovolit jistý programový přesah nad rámec působnosti místních samospráv. Proto jsme již nyní zahájili předběžná jednání na vládní úrovni o úpravě hranic vojenského újezdu. Chtěli bychom na vrchu Třemošná vybudovat metropoli středních Čech. Podmínky jsou zde pro celoroční rekreaci jako stvořené…
Námořník , říjen 13, 2013
...
Řešit se to musí, bez ohledu na náplň palety.
S tímto naprosto souhlasím
Keroška , říjen 13, 2013
řešit se to musí, bez ohledu na náplň palety
Ještě k těm barvám:
Byl to tehdejší ministr průmyslu a obchodu Milan Urban ( ČSSD ) , který v únoru 2004 pozastavil na pět let (do roku 2009) geologické práce v lokalitách zkoumaných z hlediska umístění hlubinného úložiště, což stvrdila Špidlova vláda svým usnesením č. 550 ze dne 2. června 2004
http://sux.cz/8b20
V podstatě kapitulovali před odporem obcí. Odhodlali se ovšem k tomu, dát prostor, aby se ČR v rámci Evropské unie pokusila dojednat výstavbu hlubinného úložiště v jiném státě.

Ale odložme už spektroskop a povězme si, co bylo dál a jak je to dnes:

Třebaže o možnosti vybudování jednoho většího skladu pro několik zemí se mluvilo ještě i v červenci 2011, když se přijímala Směrnice Rady Evropské unie, " kterou se stanoví rámec Společenství pro odpovědné a bezpečné nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivním odpadem " , k žádné konkrétní dohodě se nedospělo. "Eurokomisař pro energetiku " se dokonce "snažil prosadit zákaz možného budoucího převážení vyhořelého paliva do zahraničí " . http://aktualne.centrum.cz/zah...?id=707773 To se mu sice nepovedlo, nicméně v článku 4 odstavec 4 dotyčné směrnice http://sux.cz/0cfc se praví, že radioaktivní odpad ( pod kterýžto pojem z definice podle článku 3 patří i vyhořelé jaderné palivo určené k uložení bez úmyslu je znovu vyzvednout ) se uloží v tom členském státě, v němž vznikl, pokud v době jeho přepravy nevstoupí v platnost dohoda o využití úložiště v jiném státě
Takže nyní má ČR nařízeno, podle výše uvedené směrnice, do 23. srpna 2015 vypracovat a předložit vnitrostátní program nakládání s vyhořelým palivem od jeho vzniku až po uložení.

Co bude?

Každý, jakýkoli ministr každé, jakékoli vlády, která vznikne po volbách 2013 bude muset, bez ohledu na to, z jaké bude nebo by byl nebo by mohl být partaje, tudíž muset "nějak" řešit otázku hlubinného úložiště a vypracovat pro Brusel lejstro do srpna 2015.

V té souvislosti připomeňme slova ředitelky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, pronesená na 36. schůzi hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která se konala dne 29. listopadu 2012:
"Situace je beznadějně patová – na vytipovaných lokalitách se daří udržovat vnímání HÚ jako skládky – velmi obtížně se lidem vysvětluje, že nemá nic společného se skládkou komunálního odpadu. Stát udělal řadu chyb – při vysvětlování. Pokud nedojde k významnému posunu v rozhodovacích mechanismech, nevidí na sedmi vybraných lokalitách v následujících desetiletích možnost posunu. ( ........ ) SÚRAO dostalo za úkol odpor lokalit odblokovat – nepodařilo se. ( ........ ) Za 1,5 roku se v souvislosti s HÚ nedá stihnout nic. "

Nyní podotýkám, aby nevznikly nějaké pochyby, že mně osobně se vůbec nelíbí varianta budovat hlubinné úložiště j. odpadu ve vojenském újezdu. V žádném vojenském újezdu. Tedy ani v Boleticích ( !! )

Jenže zkuste se na to podívat optikou budoucí vlády (jakékoli, na barvě nezáleží ) . Odpor obcí se zlomit nedaří a nevypadá, že se to změní. Přitom do roka a půl se musí odevzdat nějaké lejstro do Bruselu.
Je tedy, nebo není, pravděpodobné, že se nadále bude počítat se "záložní" variantou ve VÚj Boletice ?

A jak už bylo uvedeno dříve, pokud by nakonec na budování úložiště ve VÚj Boletice došlo, musel by se tam zastavit výcvik vojsk. V případě zrušení VÚj Brdy by pak armáda přišla o dva VVP a v Čechách by jí zůstal jen Doupov. Chápu, že pacifistům by to vůbec nevadilo. Ale zamlouvalo by se to armádě ? ( poslední odstavec budiž brán jen jako poznámka k "potřebám armády" zmíněným níže )


Docela rád bych tímto výměnu názorů na toto téma ukončil. Myslím, že nemá cenu dál to tu rozvíjet.
Tichošlápek , říjen 11, 2013
Barvoslepost?
Úvahy o vybudování úložiště radioaktivního odpadu ve VÚ Boletice pocházejí z doby, kdy vláda narazila na masivní odpor obyvatelstva všude tam, kde se o vybudování uvažovalo. Přišel proto "skvělý" nápad, vybudovat HÚRAO v některém z vojenských újezdů, protože tam se stát nemusí nikoho dotazovat, zda si to přeje, či nikoli. Jako vhodné pak vyšly Boletice.
Zrušit Boletice jako VÚ však byl především záměr JČkraje, podporovaný mj. i V.Klausem. Kraj zde chtěl podpořit výstavbu mamutích lyžařských areálů na Chlumu nebo na Špičáku. (Pokud jsou mé informace správné, pak tenhle projekt leží velmi na srdci panu Hulínskému z ČSSD.) Rozhodnutím o zrušení VÚ Brdy by se zřejmě dostaly tyhle projekty k ledu.
Už ve chvíli, kdy se zvažovalo, který VÚ je nejspíš pro AČR zbytný, velmi ve prospěch Boletic lobbovali právě pan Hulínský a především pan Hamáček (taky ČSSD), který se zřejmě "našel" v projektu HÚRAO.
A k tomu barvocitu: Úvahami na téma HÚRAO i rušení Boletic (a nikoli Brd) se zabýval kdekdo. Podstatné však je, kdo to případně realizuje. A zdá se, že maximum vůle k prosazení záměru zrušit Boletice a nikoli Brdy (i přes odpor armády) má právě ta oranžovo-rudá parta. A po blížících se volbách by jí to skutečně mohlo i vyjít. Je víc než jasné, že důvodem absolutně není ani ochrana přírody, ani potřeby armády, ale obyčejný kšeft, který může těm, co jej prosadí, přinést nemalé prostředky do stranických pokladen i vlastních kapes. Boletice nechce rušit (a stavět tam HÚRAO a skiareály) v současnosti ani ODS, ani TOPka, ale pánové z ČSSD.
pavel , říjen 11, 2013
analýzy měnlivé
A ještě, pro osvěžení paměti a barvocitu, bych si dovolil připomenout, že "transformaci vojenského újezdu Boletice pod civilní správu" začal zhruba před deseti lety ( 2003/2004 ) prosazovat Jan Zahradník ( ODS ) , v letech 2000 – 2008 hejtman Jihočeského kraje.
V srpnu 2005 dostal příslib od tehdejšího ministra obrany Karla Kühnla ( US-DEU ):
"Teprve ministr Kühnl na základě pořízené analýzy potřebnosti nynějších pěti vojenských újezdů z hlediska výcvikových potřeb naší profesionální armády připustil zbytnost vojenského újezdu Boletice, a to i proto, že nemá ve své blízkosti velkou vojenskou posádku. "
http://www.janzahradnik.cz/index.php?mainpage=show_clanek&clanekid=283
přičemž záměr podporoval Václav Klaus
http://www.janzahradnik.cz/index.php?mainpage=show_clanek&clanekid=286
a možné uvolnění Boletic bylo uvedeno i na oficiálním armádním webu:
http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=5719
" Ministr obrany nechal proto zpracovat dvě analýzy. První o potřebnosti a využití všech pěti výcvikových prostorů, ze které vyplývá, že potřebné jsou všechny. Druhá analýza pak měla odpovědět na otázku, co by pro AČR znamenalo, kdyby Boletice k dispozici neměla. Podle ní by sice opuštění výcvikového prostoru na jihu Čech bylo mimořádně složité, ale jak řekl ministr, armáda bez Boletic nezahyne. "
Tichošlápek , říjen 09, 2013
že by barvoslepost ?
Ad "Pan Hamáček a jeho oranžovo-rudá parta by postavili ne jedno, ale hned celý tucet úložišť radioaktivního odpadu" ( napsal "pavel" 7. října ) :

Dovoluji si připomenout, že s nápadem na umístění úložiště jaderného odpadu do některého z vojenských újezdů přišel v roce 2008 tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Říman ( ODS ) http://hn.ihned.cz/c1-30490660...ym-odpadem a vláda pod vedením Mirka Topolánka ( ODS ) svým usnesením ze dne 20. října 2008 č. 1315 uložila na tom aktivně spolupracovat ministryni obrany Vlastě Parkanové ( KDU-ČSL )
http://sux.cz/a5d0
Na zakázku SÚRAO pak byla zpracována "Kritická rešerše geologických informací o území současných VÚ ČR z hlediska vymezení potenciálně vhodného území pro umístění HÚ" ( AQUATEST 2009 ) , která prokázala, že "z pohledu geologické stavby lokality se jako nejvíce perspektivní jeví území VÚ Boletice" .
Tichošlápek , říjen 09, 2013
...
Pavle.Před mnoha lety bych musel zařvat "Sloužím s.vlasti".Shodou okolností jsem na vojně byl u dělostřelců a sloužil na největším samohybném kanonu,PION,,co měla naše armáda.http://www.youtube.com/watch?v=zpKTe77K5N4
Kanon dokázal střílet na vzdálenost 40km.
A ted to důležité:na střelby s ním jsme jezdili na Doupov.Cvičení Štít s ostrou střelbou jsme absolvovali právě na Doupově....Samo,že se střílelo na kratší vzdálenosti.
To jen na okraj ohledně příspěvku níže.
A ještě "zajímavost".Na konci vojny jsme sloužili i na Jíncích-vyhledávali jsme nevybuchlou munici na dopadových plochách.Pochod v rojnici,bez jakékoli techniky,detektorů a pod.Když někde něco leželo,odneslo se to na hromadu a tu pak dozorující pyrotechnik odpálil..smilies/cry.gif
Brdy v té době byly krásné.Ne,že bych si přál ten režim,ale to jejich kouzlo docela ano.Mnohé se již vytratilo.Jak to bude dál je bohužel asi ve hvězdách..
Keroška , říjen 08, 2013
Vzhůru k novým zítřkům!
Pavle - to je svěží nápad. Z celé ČR (nebo aspoň z Čech ), udělat jeden velký vojenský újezd. To by mělo nesporné výhody: Dalo by se tu cvičit kdeco - s výjimkou námořních bitev -a finance by se MO od spojenců je hrnuly; do lesů, kam by veřejnost nesměla, by se pouštěli jen odvážní trempíři (a věrchuška ); VLS by získaly monopol na hospodaření v lesích - vždyť si to za své příkladné výsledky taky zaslouží. No - a příroda? Žádný strach, něco by z ní zbylo aspoň v parcích a botanických zahradáchsmilies/cheesy.gif. A vůbec to nemusí být jen bohulibá fantazie. Soudruzi ze socdem, SPOZ a KSČM by konečně rychle opět znárodnili byvší restituenty, fráterníky by šoupli zpátky do lágru v Želivu a Vatikánu by v duchu nejlepších husitských tradic vyhlásili totální válku. My vám dáme restituce! Pan Hamáček a jeho oranžovo-rudá parta by postavili ne jedno, ale hned celý tucet úložišť radioaktivního odpadu, aby se k nám mohl vozit z celého světa a vůbec bychom se tu měli jak na zámku. Tedy - aspoň někteří, že? K tomu by Příbramský deník, Podbrdské noviny a další významná periodika spustila takový oslavný chorál, že pomýleným potenciálním kritikům by spadla dolní čelist a ani by se neodvážili vylézt z děr. A může to být docela brzy. Stačí jen uvědoměle napochodovat k volbám a volit - protentoktát "levou". Keroško, výborný nápad, který si zaslouží pochvalu a vyznamenání před rozvinutou zástavou a nastoupenou jednotkou.
pavel , říjen 07, 2013
...
A potřebuje ČR dělostřeleckou střelnici takového rozsahu, jaká je v Brdech ?
Na to nechť si každý odpoví sám. V Brdech se dá z děl střílet na vzdálenost kolem 20 km, zatímco na Doupově a v Boleticích pouze na vzdálenost zhruba poloviční. Co je lepší , když vzhledem k dostřelu by byl ideální "prostor" , ve kterém lze uskutečnit střelby na vzdálenost 40 km ?
Dle této úvahy předpokládám,že za cca 50 let,až budou ještě dokonalejší zbraně bude potřebné Jínce minimálně propojit s Doupovem,předpokládaje,že dostřel děl se bude blížit např.80kmsmilies/cheesy.gif
Keroška , říjen 06, 2013
...
Dle takového výkladu Bílé knihy,by se dalo usuzovat,že bude spíše potřeba VÚ Jínce rozšířit...třeba o Skořice,Trokavec,Myt,Vísky,Příkosice..,ne?
Zatím,co jsem se tak nějak všiml,se hlavně rozrůstají sádky V Mirošově..
Keroška , říjen 06, 2013
To jsou zvraty v argumentacích.....
He he Jaromíre, to už pracuješ na ÚÚ VÚB v Jincích nebo jako asistent pana exposlance a stínového MO Hamáčka? Pokud ne, kdy nastupuješ? Až po volbách?smilies/smiley.gif K Tvým vývodům a informacím, pokud jde např. o možnosti dálkové střelby z děl (a raket) na Doupově se ani nevyjadřuji. Zdá se, že se vracíme do dob pana ministra Tvrdíka, kdy jakékoli rozhodnutí o vojenských újezdech bylo především (a jedině ) rozhodnutím politickým. Ekonomika a skutečné potřeby armády zdaleka tak podstatné nebyly. No, ať je to jak chce, gratuluji k úspěchu i nové kariéře. smilies/smiley.gif
pavel , říjen 05, 2013
o potřebnosti a nepotřebnosti
Bude mít česká armáda v budoucnu děla?
Ano, bude. Podle Bílé knihy bychom měli mít dva dělostřelecké oddíly , minimálně však patří do "zcela nezbytných schopností" jeden dělostřelecký oddíl ( 18 až 24 děl ) . Rovněž podle Bílé knihy o obraně děla musejí zajišťovat " přesně naváděnou a účinnou palebnou podporu na vzdálenost až do 40 km za všech povětrnostních podmínek ". V poměrně blízké budoucnosti má být přezbrojeno dělostřelectvo, jak na konci srpna 2013 potvrdil náčelník gen. štábu, mělo by to být do roku 2020. Pro českou armádu tedy asibude pořízeno 18 až 48 nových děl, a to dělostřeleckých systémů ráže 155 mm, nejspíše na kolovém podvozku.

Když bude mít česká armáda děla, bude potřeba s nimi cvičit ?
Ano, a proto ČR potřebuje dělostřeleckou střelnici.

A potřebuje ČR dělostřeleckou střelnici takového rozsahu, jaká je v Brdech ?
Na to nechť si každý odpoví sám. V Brdech se dá z děl střílet na vzdálenost kolem 20 km, zatímco na Doupově a v Boleticích pouze na vzdálenost zhruba poloviční. Co je lepší , když vzhledem k dostřelu by byl ideální "prostor" , ve kterém lze uskutečnit střelby na vzdálenost 40 km ?

Kromě toho, zase podle Bílé knihy, "vyčleněné části dělostřelectva se podílejí na koordinaci palebné podpory pozemních sil v součinnosti se vzdušnými silami" . Pro koordinaci palebné podpory dělostřelectva a letectva jsou Brdy optimální – viz článek na britském vládním webu o Flying Rhino 2010 jakožto o největším cvičení britské armády "země-vzduch" ( British Army’s largest land-air military exercise ) s účastí přes 2000 britských vojáků, 32 letounů a 600 bojových vozidel , kdy jen ve VVP Jince operovalo 96 předsunutých návodčích. http://sux.cz/b958
Je pak nanejvýš pozoruhodné, když v tiskové zprávě ministerstva obrany z 25. září 2013 je uvedeno, že v Brdech nelze provádět letecký výcvik. Inu, dnes nelze, protože místní letecká střelnice byla uzavřena rozhodnutím jistého dnes ministra v demisi, tehdy náčelníka gen. štábu koncem roku 2011 . Rok a půl poté, co ten stejný pán přistál na heliportu v Jincích a krátce nato osobně nadšeně sdělil přítomným novinářům: "Nyní jsme viděli ukázku předsunutých leteckých návodčích, kteří naváděli letadlo L-159 s pumou řízenou laserem na jednotlivé cíle" http://sux.cz/63e2

Kromě toho je v Brdech nadále v provozu mimo jiné vševojsková střelnice, ženijní cvičiště, trhací jáma, házeliště granátů, pěchotní střelnice, pistolová střelnice, cvičiště boje o osadu. Při minimálních úpravách je možné obnovit a rozšířit provoz letecké střelnice, po vymezení ohrožených prostorů by zřejmě nebyl problém ve střelbách z RBS-70 http://www.25plrb.army.cz/?p=2192#more-2192 ( to pro případ přestěhování pluku PVO, který v lednu 2014 vznikne z nynější protiletadlové raketové brigády, ze Strakonic do Jinec k dělostřeleckému pluku, jenž rovněž v lednu 2014 vznikne z nynější dělostřelecké brigády ) .
Kdyby to bylo někomu málo, ze zakonzervovaného stavu lze zprovoznit tankovou střelnici a střelnici bojových vozidel . Zatímco přesun tankistů z Přáslavic příliš pravděpodobný není, u pěšáků z Jindřichova Hradce nebo bigošů z Tábora už to po případném ukončení výcviku v Boleticích tak úplně vyloučené není.

Potřebnost nebo nepotřebnost je zkrátka věcí úhlu pohledu ve spojení s případným zadáním na dislokaci jednotlivých vojenských útvarů.
My to tu nerozhodnem. Posouzení přísluší ministerstvu obrany. Předpokládám, že nové vedení MO své závěry ohledně budoucnosti vojenských újezdů sdělí v prvním pololetí 2014. Tak si počkejme.

Tichošlápek , říjen 04, 2013
...
Otázkou je ,k čemu dnes ČR potřebuje dělostřeleckou střelnici o takové rozloze.Myslím,že lehce by se dala umístit třeba na Doupov.Pokud ji tedy vůbec potřebujeme.Prostor vznikl za dosti jiné situace a bude to brzy 100 let zpátky v čase..
Keroška , říjen 03, 2013
Pan Čížek zjevně ví, co je pro něho dobré...
...ale je to dobré i pro Brdy?

"Prostor totiž vznikl za první republiky jako místo pro zkoušení děl – převážně asi ze Škodovky.".

Pokud se staví do pozice znalce, možná by bylo vhodné aby si alespoň přečetl posudek MNO z roku 1925, ve kterém je zdůvodněno, proč má být střelnice zřízena.
Námořník , říjen 02, 2013
"Brdům svitla velká šance na záchranu"
Podbrdské noviny:
"Brdům svitla velká šance na záchranu"
http://sux.cz/65b3
Tichošlápek , říjen 01, 2013
Článek Pavla Čížka,starosty Spáleného Poříčí,na kterém je také kus pravdy,ohledně této diskuse.
Zrušit vojenský prostor Brdy nebo ne?

Představitelé sociální demokracie se zmínili, že chtějí zachovat vojenský prostor Brdy. Středočeský hejtman Řihák řekl vládě na jejím zasedání, aby prostor nerušila. Musel jsem si povzdechnout: Už je to tady. Zase vědí, lépe než my kolem Brd, co je pro nás dobré. U pana hejtmana Řiháka mě to nepřekvapilo, i když se na čemkoliv kolem Brd shodlo více než 30 obcí, jeden, pan Řihák za Příbram byl většinou proti.


Nerozumím ale tomu, jak může jen tak říci stínový ministr obrany za ČSSD, že by se mohl zrušit jiný vojenský prostor. Je to neúcta k několikaleté práci pracovníků ministerstva obrany, ministerstva životního prostředí, ministerstva vnitra, neúcta k mnoha jednáním a dosaženému konsensu mezi obcemi. Typická je i lehkost s jakou by bylo vyhozeno množství peněz, vynaložené na přípravu Chráněné krajinné oblasti v Brdech.

Nejsem vojenský odborník, ale vím, že zrušení vojenského prostoru Brdy navrhli sami vojáci z důvodu jeho nevyužitelnosti. Prostor totiž vznikl za první republiky jako místo pro zkoušení děl – převážně asi ze Škodovky. Výrazně byl rozšířen nacisty za 2. světové války a posléze komunisty po roce 1948.

Dnes ale Škodovka děla nevyrábí, neprobíhá ani světová válka, ani válka studená a naše armáda má desetinu vojáků než před 25 lety. Proč bychom tedy měli mít prostor v hitlerovsko-gottwaldovské rozloze? Nestačilo by zde daleko menší cvičiště?

Někdy slýcháme argumenty, že vojenský prostor chrání přírodu v Brdech. Ale není to docela pravda. Příroda se zde mohla rozvíjet díky malému využití prostoru a méně intenzivnímu hospodaření vojenských lesů. Ale toto hospodaření se zintenzivnilo a došlo k řadě nevhodných zásahů. Zejména hospodaření s vodou není zrovna ideální. V Brdech se stavěly nové a nové cesty a voda se podél nich rychle odváděla mimo les – tam ať si s ní poradí obce. Pravidla CHKO by umožnila zachovat běžné lesní hospodaření, ale s mnoha prvky, které by byly šetrnější k přírodě a působily by i protierozně, protipovodňově.

CHKO by zároveň umožnila v Brdech lehký cestovní ruch – pěší stezky, cyklostezky, prostě aktivity, pro něž je tato lesnatá krajina ideální.


Keroška , říjen 01, 2013
...
Ps.Ten odkaz,co jste vložil je opravdu děsívý,k tomu není co dodat.
Keroška , září 27, 2013
...
Opět se dá říct,že neoponuji vašemu názoru.Jsem z lesnické rodiny.Souhlasím,že Brdy jsou víceméně les hospodářský.Avšak,přece jen si myslím,že některé lokality by si zasluhovaly minimálně citlivější přístup.A dále,by mělo být umožněno lidem,co je chtějí pěšky nebo na kole navštívit,bez velkého omezení vstoupit(třeba i na Tok).A pak,ten momentálně čílý,dopravní ruch,kdy se jezdí všude a kdokoli,by měl skončit(právě kvůli přírodě,ale také tomu klidu).
Dohoda všech by měla být bez horkých hlav.Nebezpečí politických rozhodnutí,at už se týká třeba Vondry,Chalupy nebo Hamáčka je vždy velké.
Jinak souhlasím,kdysi jsem měl o také o fungování CHKO jiné představy než pozoruji dnes,co to přináší.Jen jsem trochu pesipistický,že v budoucnu budou lidé zodpovědnější,kéž by.
Keroška , září 27, 2013
...
V mládí jsem si myslel, že chráněná území slouží především k tomu, zamezit lidem (nadměrný ) přístup do nějaké lokality, aby nebyla (mechanicky) ničena, aby se nepošlapávaly rosty a neničily nerosty, a potom aby v ní byl klid pro zvěř a ptactvo. Možná to dodnes aspoň trochu platí v některých maloplošných zvláště chráněných územích (MZCHÚ ) – ale v těch velkoplošných (NP a CHKO) to neplatí vůbec, ba právě naopak. Tak zvaná velkoplošná ochrana se zvrhla ve služku turistického velkoprůmyslu. Přilákat davy a ty pak regulovat. A konzumní většinoví lidi to chtějí http://zpravy.idnes.cz/turiste..._domaci_zt
A většina financí NP a CHKO jde ne na nějakou „ochranu“, ale na zabezpečení návštěvnické informovanosti a infrastruktury.
K Brdům: Dokud byl újezd, tak v žádných, opakovaných koncepcích, nebyla CHKO Brdy prioritou. Prioritou se stala, a to ryze politickým rozhodnutím dvou pánů z ODS, kteří prominou, nejsou žádnými odborníky na přírodu, Chalupy a Vondry. Pak se toho mnozí chytli, nerozebírejme teď detailně proč.
To, že se zlepší stav lesů vlivem CHKO, je iluze. Ano, možná na těch čtyřech procentech první zóny. Jenže tam by to šlo prostřednictvím MZCHÚ. Jinde nikoliv. Iluze, opakuji. Dejte si tu práci a zjistěte si např. nedávno vznesené připomínky vlastníků (správců ) lesů, nejen VLS, ale i (a především) LČR, k CHKO Brdy. Zase zjednodušeně: když omezíte naše hospodaření nad rámec lesního zákona, zaplaťte nám újmu. A má tento stát (MŽP, CHKO) na to? No nemá!
Ani mně se nelíbí odvodňovací příkopy a další a další mýtiny. Nelíbí, esteticky. Asi jako mnoha vám jiným. Je ovšem potřeba přemýšlet dál. Jak jinak než mýtinami si ryzí přírodníci představují, že by se měl stav lesů změnit ?! Vždyť je to historicky dáno. Po různých kalamitách byly zalesněny obrovské plochy „naráz“. Musejí se tedy nyní místy „prokácet“ – když se to neudělá, tak by někdy v budoucnu zase musely být smýceny naráz. Uff.
A zákonem předepsané znovuzalesňování a podíly MZD (melioračních a zpevňovacích dřevin) jsou dodržovány. Kdo si myslí, že ne, tak ať si stěžuje. Neuspěje, protože několik kontrol v nedávné minulosti v Brdech proběhlo.
To, čím jsou střední Brdy cenné, je „pustota“. Zastánci CHKO chtějí (vědomě či nevědomě ) tu pustotu nahradit zglachšaltováním na úroveň jiných NP a CHKO: tj. vycházet všemožně vstříc návštěvníkům a hlavně mít těch návštěvníků co nejvíc. A to je přesně špatně. V Brdech by bývala byla šance ukázat „ostrov pustoty“ ve středních Čechách. Jenže, ukázalo se, že to hybatelé nechtějí.
Takže sorry, podle mého názoru, to nejlepší, co se může stát, je ponechat to uzavřeným vojenským prostorem. Pro příští generace, které možná budou zodpovědnější, než jsme nyní my.

Tichošlápek , září 26, 2013
Pro Námořníka
Dá se říci,že souhlasím(se vším,co jste uvedl).Vždyt jsem to i napsal.Ještě v 80.letech tam byla"divočina"a nikde nikdo(vyjma lesáků a vojáků a sem,tam dobrodruhůsmilies/wink.gif.Celé dny a víkendy šlo třeba ležet na hrázi Padrtského rybníka a nikdo nepřišel,nepřijel(nebo na Koruněsmilies/wink.gif...Jenže,to jsme měli socialismus a rok např.1979,či 1984).
Za posledních několik let se kondice Brd zhoršila.Díky turistům,kolařům a rozličným motoristům,ale také díky intenzivnějšímu a necitlivějšímu hospodaření.A co je pro Brdy dnes nejlepší budoucností,z toho,co se nabízí,si opravdu nedovedu představit.Každý má trošku jiné představy a priority.Škoda,že Brdy nemají ústa,třeba by nám dnes napověděly a ruku,třeba by někdo dostal i výprask smilies/cry.gif
Keroška , září 26, 2013
Pro Kerošku
Proč jsou Brdy výjimečnou krajinou? Protože jsou v porovnání s tou okolní jen minimálně zasažené civilizací. A to jen a pouze díky tomu, že jsou už více jak 80 let uzavřeným vojenským prostorem. Pokud se budeme bavit o přírodních hodnotách, podívejte se na priority orgánů ochrany přírody ve věci připravovaných CHKO a na to, na jakém místě v pořadí se Brdy nacházely předtím, než pan Vondra přišel s tím, že VÚ zruší.
Námořník , září 26, 2013
...
Zdá se mi,že BRDY tak,ani tak nedopadnou moc dobře.Je to opravdu složité.Snažím se podívat skutečně z pohledu přírody,ne lidí.Přikláněl jsem se víc K CHKO,to však má velká úskalí,ovšem,ale budou-li VL pokračovat v přístupu k přírodě jaký mají poslední roky,pak to Brdy také moc neuchrání.Vím o čem píšu,byl jsem z těch odvážnějších,co prozkoumávali tajemnství Brd od cca roku 1980 a dostal jsem se prakticky všude i třeba na "dopadovky".Mnohé se již změnilo a musím jednoznačně konstatovat,že k horšímu(primárně co se přírody týče).Samozřejmě,že je lepší,že už tam nejsou třeba vojáci SSSR a lidé můžou bez obav do brdských "hvozdů" vejít.
Keroška , září 26, 2013
...
To by mě taky zajímalo... Každej říká něco jinýho a jenom svůj názor považuje za správnej. Kdo se v tom ma vyznat... Každopádně zachování újezdu by mělo znamenat míň lidí v Brdech, a to by bylo, podle mě, pozitivní.
standa , září 26, 2013
...
Hm.A ted mi jen řekněte,zda je to pro brdskou přírodu dobrá nebo špatná zpráva..,(případně šumavsko-boletickou).
Keroška , září 26, 2013
voj. újezd Brdy asi zůstane zachován
Nejenže nějak neodsýpá pyrotechnická asanace, podle údajů České televize se z k pyrotechnické očistě plánovaných celkem 160 kilometrů čtverečních za rok dodnes podařilo vyčistit dva
http://sux.cz/73f3
, ale navíc po případném ( očekávaném ) vítězství ČSSD ve volbách do Poslanecké sněmovny bude celá optimalizace vojenských újezdů vrácena k přepracování s tím, že se bude znovu jednat o zachování vojenského újezdu Brdy http://www.hamacek.cz/aktualne...tarosty-v/
více též v článku publikovaném 23.9. v Deníku:
http://sux.cz/e88d

Tichošlápek , září 23, 2013
Hamáček a spol.
ČSSD měla už nezapomenutelného ministra obrany Tvrdíka. Povedlo se mu mnohé. Zdá se, že pro pana poslance Hamáčka je tento pán světlým vzorem. Sice zatím nedokázal rozumně vysvětlit, proč rušit místo Brd, které armáda nepotřebuje, Boletice, které potřebuje, ale to asi nevadí. Pan poslanec Hamáček a jeho přátelé k tomu určitě nějaký velmi vážný důvod mají, jen by nejspíš nebylo to pravé ořechové jej zveřejňovat.smilies/grin.gif
pavel , srpen 19, 2013
Hamáček chce rušit Boletice
V Příbramském deníku vyšel článek (viz http://sux.cz/24a8 ), ve kterém lze najít postoj zatím stínového ministra obrany Jana Hamáčka. Brdy by nerušil, sáhl by na Boletice.
rp96 , srpen 18, 2013
...
Pokud by pro hlubinné úložiště byly vybrány Boletice, pak "zájmové území HÚRAO" viz výkres zde http://sux.cz/1cdc by znemožnilo v podstatě veškerý výcvik vojsk v tomto VVP (drtivá většina cvičišť je lokalizována v něm ) . To znamená, že kromě Brd by de facto (z hlediska výcviku) byly zrušeny i Boletice.
Když nic jiného, je to důvod, proč rušení VÚj Brdy přinejmenším neuspěchat.
Tichošlápek , srpen 13, 2013
...
Myslím, že na těchto stránkách se asi nerozhodne jak to bude. Jestli prosadí své obchodní zájmy v Boleticích pan Hulínský, za nějž zřejmě poslanec Hamáček kope, nebo jestli zvítězí rozum - a zruší se VVP Brdy. Zdá se, že některým lidem nejvíc vadí, že by do Brd chodili turisté (a hned to nazývají turistickým velkoprůmyslemsmilies/grin.gif )a nijak je nevzrušuje, že bez té CHKO se z Brd za chvíli stane pustina. Tomu říkám láska k přírodě. smilies/cheesy.gif
P.S.: Úložiště jaderného odpadu v Boleticích je skutečně velmi reálné. Letečtí návodčí se cvičili a cvičí ve všech újezdech. Tak by se holt necvičili v Brdech a Boleticích, ale jen na Libavé, Doupově a na Březině. To je toho. Myslím, že s tímhle problémem si naši vojáci skutečně hlavu nelámou a sotva čekají na rady zvenčí. Spíš se budou muset vyrovnat s onačejšími problémy - třeba s nedostatkem financí. Kolik by asi stálo uzpůsobit Brdy tak, aby mohly nahradit Boletice?smilies/wink.gif A kolik by stála pyrotechnická asanace Boletic, kde je munice mnohem "rovnoměrněji" roztroušená, než v těch Brdech? No, proč to řešit - od toho jsou jiní.
pavel , srpen 13, 2013
...
Poslední měsíce a týdny ukázaly, že zachování vojenského újezdu Brdy je JEDINOU cestou, jak ubránit Brdy před turistickým velkoprůmyslem a především takzvanou turistickou infrastrukturou.
Rozhodovat bude až nová Sněmovna, doufejme ..........

Pokud jde o Brdy vs. Boletice. Malá poznámka k jedinému z mnoha faktorů. Současné vedení MO taktně mlčí o jedné věci (ačkoli mu to nepochybně musí být známo!! )
V Brdech se v posledních letech na letecké střelnici cvičívali letečtí návodčí, jedna z velmi perspektivních profesí s významem pro nasazení v rámci NATO . Letecká střelnice byla zrušena a nahrazena „lepší“ v Boleticích.
Česká republika je členem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), a tak jsou pro ni závazné i její směrnice. Podle NS-G-3.1 External Human Induced Events in Site Evaluation for Nuclear Power Plants (SAFETY GUIDE) se „letecké střelby a bombardování nesmějí provádět blíž než 30 km od „plánovaného místa“ „
Plánované úložiště jaderného odpadu se pokládá za staveniště jaderného zařízení ve smyslu výše uvedeného předpisu a plánovaný „povrchový areál“ u osady Tisovka je vzdálen od letecké střelnice Ondřejov asi 4 kilometry a hlubinné úložiště, podle polohy větrací jámy výdušné, je přímo pod ní.
Jinými slovy, pokud by došlo na stavbu úložiště jaderného odpadu ve vojenském újezdu Boletice, tamní letecká střelnice by musela skončit.
A ještě rádi by se vrátili střílet do Brd. Pokud by brdský újezd nebyl zrušen.
Když bude zrušen? Není to krajně nezodpovědné?

A to jen jeden faktor. Je jich mnohem víc.

Tichošlápek , srpen 13, 2013
K dotazům
Předem si dovoluji všechny přátelsky pozdravit a jemně upozornit admina, že když se takhle ptá, musí počítat s tím, že mu může odpovědět i nechtěný hlodavec - vzhledem k tomu, že to na amnestii zablokovaných přispěvatelů zatím nevypadá, píši opět jen výjimečně a jednorázově, neboť mi zdejší špek nedá... smilies/tongue.gif...


"Věříte stále v CHKO ? "
"Věřit" znamená mít důvěru ve věci, které (ještě ) nejsou vidět. Za odměnu uvidíme to, v co jsme věřili smilies/smiley.gif. A CHKO Brdy už je "skoro vidět"...smilies/smiley.gif... je to blízko a nedovedu si představit, že by takto rozjetý proces kdokoli mohl zvrátit a začaly by se rušit Boletice. Už se do toho vložila spousta práce a času všemožných institucí a orgánů, navíc CHKO (až na zdejší bratrstvo) vlastně všichni (obce i kraje chtějí ).
Zmatené breptání některých politiků v této době proto nelze brát vůbec vážně smilies/cheesy.gif a kdo ví, jak to s těmi předčasnými volbami vůbec bude... natož po nich.
Navíc hejtman Řihák by musel být úplný trouba, aby se v případě (jak píšete: středo-levicové vlády) nepokusil získat tak krásně předpřipravenou CHKO i s katastry pro Středočeský kraj... Myslete politicky, Jasánku smilies/tongue.gif !
brdská krysa , srpen 12, 2013
 1 2 3 4 > 

Přidat komentář

Můžete přidat váš komentář zde

busy
 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů