Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Zůstanou nakonec Brdy vojákům?
Zůstanou nakonec Brdy vojákům? | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Sobota, 10 srpen 2013

 

   Po kotrmelcích na nejvyšších místech v posledních týdnech přichází středočeský hejtman Josef Řihák a dosud stínový ministr obrany s tezí, která by mohla pro Brdy a jejich další přírodní budoucnost znamenat kýženou záchranu. Hejtman prosazuje názor, že by budoucí vláda (velmi pravděpodobně středo-levicově zaměřená) neměla dále pokračovat v trendu zrušení vojenských Brd nastoleném někdejším ministrem obrany Alexandrem Vondrou. Rovněž stínový ministr obrany Jan Hamáček je pro zachování VVP a připouští, že by se měla optimalizace vojenských újezdů přehodnotit.

   Jak se na to díváte? Také to považujete za nejlepší variantu, která mohla nastat? Budou pro částečné zpřístupnění stačit podle vás dosavadní "nudle" a víkendový režim? Nebo byste do budoucna uvítali diskusi ohledně vojensko-civilního režimu do dalších let? Není na návštěvnost Brd už příliš velký tlak veřejnosti? Nebude při zachování VVP vhodné, aby se využily přípravné kroky, které měly předcházet vyhlášení CHKO k tomu, aby se dokumentace využila alespoň pro vyhlášení některých cenných lokalit za MZCHÚ (byť ve VVP)?

   Věříte stále v CHKO? Nebo si myslíte, že zůstane i nadále česká specialita v ochraně přírody - paradox v podobě zachovalého přírodního území ve vojenském prostoru uprostřed Čech?

Zobrazení: 14894

Komentáře (74)

RSS feed komentářů
 1 2 3 4 > 
...
Pokud jde o mě, rozhodně se na to neupínám. Z toho prostého důvodu, že pokud by se to v Brdech zřídilo, tak by to fungovalo i kdyby byl újezd zachován.
A s tím okruhem 5 km od Hejláku ses asi upsal, Pavle, to by zasahovalo nad Zaječov, a takový zámysl není.

A nějak se zapomnělo na úvahu o tom, že většina turisticky atraktivních míst bude obdařena zákazem vstupu. Nechápu tudíž, nad čím se jásá.
Ale to nevadí. Poveselíme se za dva litry v Poříčí, to je tam, jak by chtěli Správu CHKO :
Toulejte se nedotčenou přírodou zrušeného vojenského újezdu Brdy, kam se 88 let nesmělo. Vychutnejte si delikatesy naší restaurace za hypnotického praskotu krbu. Nebo u nás odstartujte svoji golfovou kariéru! smilies/grin.gif
http://tip.seznam.cz/tip-dne-2?id=4591
Tichošlápek , duben 15, 2014
...
No, ony to snad ani nemají být zrovna zbraně pro armádu, počítá se (aspoň oficiálněsmilies/wink.gif spíš s civilními produkty. Zákaz vstupu (a de facto i "bezletové") pásmo by měl být v okruhu 5 km od letiště pod Hejlákem. Nicméně , je to hodně na vodě. Prozatím se teprve ověřuje, jak by tím bylo "nadšené" okolí (a jestli se nepletu, nadšené není, dokonce kdosi ze Stč.kraje to nazval "tunelem" - něco na tom asi bude ). Zašťiťuje to ministerstvo dopravy a na MO to spíš budí rozpaky a pochybnosti. Věřím, že ti, kterým jde především o to zabránit vzniku CHKO a hlavně zabránit turistům ve vstupu do Brd, se na tenhle projekt upínají - podobně, jako svého času na přírodní park. Ať se klidněš ty Brdy zničí, jen když tam nebudou smět turisti - zajímavá logika. To už je snad i obsese.smilies/smiley.gif
pavel , duben 15, 2014
...a nepletete zas trošičku z lejna bič?
Osobně (ale nikomu to nevnucuji) bych se zas tolik neplašila. Pro MO je prioritou opuštění nepotřebného VVP a zřízení CHKO v Brdech (a tedy nenaplnily se předpoklady některých, že si to tam snad po volbách rozmyslísmilies/wink.gif, podobně to (alspoň prozatím) vypadá v parlamentu.... myslím, že v případě nějaké kolize toho zatím (!) záměru s budoucí CHKO, ale i s výcvikem v Brdech, by se to přeci mohlo dát někam jinam, vůbec-li. A asi by byl rozdíl v tom, jestli by se tam testovaly RC modýlky, nebo zbraně pro armádu.
Kdyby to zůstalo u těch letadýlek nebo u monitorování povodní aj. různých ušlechtilých záležitostí, tak OK, ale spíš to vypadá na naši budoucí účast v nějakém humusu:
http://www.blisty.cz/art/66871.html

smilies/angry.gifsmilies/cry.gif
brdská krysa , duben 15, 2014
ad "polygon"
Státní zkušební polygon pro bezpilotní létadla není "špek" , který by měl "hodit vidle" do rušení újezdu, jak tu před několika dny uvedl předpřispěvatel.
Je to záležitost, o které se ( určitě jen náhodou ) dosud nikde nepíše, která však je aktuálně ( duben 2014 ) projednávána šesti státními institucemi ( z nichž MO je jen jednou ) , právě že v souvislosti s rušením vojenského újezdu, tak, aby, pokud by polygon byl zřízen, mohl existovat po zrušení vojenského újezdu v Brdech. Dá se ovšem předpokládat, že ustanoven by byl dříve, než se újezd zruší, aby do toho náhodou nemohly kecat noví správci nových katastrů. Chystá se teprve "studie proveditelnosti" , takže nějaké konkrétní parametry jsou jen spekulace - výborná příležitost ( až to dopadne nějak jinak ) osočit mě z další z mých pověstných lží, že ano. Nicméně, bezpilotní létadla mají ohromnou budoucnost, a k tomu dotazu, z které hlavy to pochází, lze poukázat na čerstvý pastýřský list Evropské komise
http://ec.europa.eu/transport/...207_cs.pdf
Faktem je, že taková věc potřebuje minimálně vzletovou a přistávací dráhu, a že může být realizována pouze v prostoru zajištěném proti neoprávněnému vstupu osob.
Potud fakta. Následují spekulace.
Vzletová a přistávací dráha, pokud tedy nebude někde vybudována úplně nová, se hodí na letiště pod Hejlákem. NEOVĚŘENÝ další údaj je, že prostor zajištěný proti neoprávněnému vstupu osob by obnášel téměř 80 kilometrů čtverečních. To je dobrá zpráva potud, že pokud by to bylo u Jordánu, zahrnoval by silnici Obecnice-Zaječov, takže naděje mnohých na volný průjezd Brdy tudy by byly tím zmařeny ( zastupitelstvo Zaječova jistě uvítá ) .
Nepříjemné to může být pro ty, no řekněme "turisty" , kteří už už jásají: konečně vypadnou z Brd vojáci a budeme se tam všichni konečně neujařmeně svobodně procházet, hurá!
Tak si to shrňme ( Bahna pro dosavadní nevyjasněnost vynechávám ) : Padrťsko nepřístupné kvůli nevybuchlé munici, Brda nepřístupná kvůli nevybuchlé munici a posádkovému cvičišti, Jordán nepřístupný kvůli nevybuchlé munici a zkušebnímu polygonu, Tok nepřístupný kvůli nevybuchlé munici, 1. zóně CHKO a možná i zkušebnímu polygonu. Sakra, kam to ti turisti tedy vlastně budou smět chodit, kde si to vyznačí své značky ?! Nevím, nakolik se bude "polygon" překrývat s ohroženými prostory střelby z děl či minomentů ( jak je tedy, můžeme-li věřit zveřejněným údajům, plánována i v budoucnu ) , ale pokud se překrývat nebude, dostáváme se v součtu skoro na polovinu dosavadního území újezdu, kde i v budoucnu bude trvalý nebo dočasný zákaz vstupu.
Jediný podstatný rozdíl oproti stavu dnes bude ten, že dnes "narušitel" , pokud je obetřetný, není zpozorován. Před špionážním dronem se však v budoucnu neschová. Tož, jásejte, naivkové. Je to blízko ...

smilies/angry.gif
Tichošlápek , duben 14, 2014
Je to blízko 2 :-)
Sněmovna zřejmě schválí návrh zákona o zrušení Vojenského újezdu Brdy a zmenšení dalších výcvikových prostorů. Po branném a ekologickém výboru ve čtvrtek zákon podpořil i výbor pro veřejnou správu.
ástupci armády argumentům Středočeského kraje oponovali. Újezd má být podle nich zbaven munice do konce roku 2017, jak stanoví plán, jen letos se vyčistí na 3200 hektarů území. Ochrana přírody má být zaručena tím, že den po zrušení újezdu bude v Brdech vyhlášena chráněná krajinná oblast. Dělostřelecká cvičení v Brdech jsou prý naprosto sporadická, dělostřelcům zůstane posádkové cvičiště o rozloze 560 ha. »Armáda prostor nepotřebuje zcela prokazatelně,« zopakoval před poslanci ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

http://www.halonoviny.cz/articles/view/20342829
hlodavec , duben 10, 2014
z webu ministerstva obrany
http://sux.cz/03c8

9.4.2014 • Ve středu 9. dubna se ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Petr Pavel zúčastnili jednání v Poslanecké sněmovně.
Důvodem účasti na schůzích Výboru pro obranu a Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR bylo informovat poslance o aktuálním dění v souvislosti s optimalizací počtu a rozlohy Vojenských újezdů AČR. (...)
brdská krysa , duben 09, 2014
pro T.
No vidíte, jak Vám to na barikádě sluší, kdepak jarní deprese smilies/wink.gif....
K obavám z rozmetání tůristů: prohrabejte pls komp cca 7 let zpetně, kdy jste horoval pro vstup do Brd á la 30. léta - to jste to měl s abaky a vyvěšenými koši pro bezpečnost tůristů vymakané smilies/wink.gifsmilies/smiley.gif...
Ještě bude jednat o Brdech parlamentní výbor pro obranu, tak jim když tak napište ať to nějak vymyslí, když se chce, všechno jde - ne?
Ale normální návštěvník ty výstražné cedule minout nemůže, dále se má informovat na webu újezdního úřadu o střelbách a mít s sebou aspoň mapu.... takové to "vůbec nevím, kde jsem" je jen výmluva, aby nešlo o úmyslné porušení zákona.
brdská krysa , duben 09, 2014
Je to blízko..... :)

Na zrušení vojenského újezdu Brdy by měl souvisle navázat vznik plánované Chráněné krajinné oblasti Brdy. Usnesli se na tom všichni přítomní poslanci ve sněmovním výboru pro životní prostředí. Vojenský újezd se má zrušit k 31. prosinci 2015, chráněná krajinná oblast by měla vzniknout hned druhý den - od 1. ledna 2016.

http://zpravy.aktualne.cz/regiony/stredocesky/poslanci-chteji-chranit-brdy-na-vojensky-ujezd-navaze-chko/r~bf8b85aabfe911e38fca002590604f2e/
brdská krysa , duben 09, 2014
Brdy - české Silicon Valley.
Někdo holt se snaží problémy řešit a druhý hledat důvody, proč to či ono nepůjde. Destrukce je vždycky mnohem pohodlnější - nenamáhá tolik mozeksmilies/grin.gif. Docela by mně zajímalo, která hlava otevřená vymyslela ten polygon na Hejláku. To má být zase další "špek", který by do otevření Brd hodil vidle? Asi ano, že? Když nepomůže pyrotechnika, tak třeba bezpilotní letadélka. Ostatně - v tom jsme určitě dobří. Pokud se nám konečně podaří zbavit těch L-159, uvolní se skladovací prostory pro jiný náš špičkový produkt, který teprve vyvineme. A svět opět bude čučet s otevřenou pusou, jak jsme ho dohnali a předehnali.smilies/wink.gif
pavel , duben 09, 2014
Bezpečnost v civilu ? A zákaz vstupu ?
V minulém týdnu někdo snad omylem vlezl do cílové plochy Brda při ostré palbě z děl.
http://praha.idnes.cz/v-brdech...-zpravy_dc
Stejný druh střeleb ( ze zakrytého palebného postavení, např. Sýkorky, na Brdu ) má být prováděn i po "zcivilnění" na budoucím posádkovém cvičišti. Při palbě děl na CP Brda sahá ohrožený prostor až na svahy Toku.
Jak to bude hlídáno ??
Oplocení možné není kvůli zvěři, "záklaďáky" , kteří by stáli po 50 nebo 100 metrech po celém obvodu ohroženého prostoru, už nemáme. Takže co ? Že by se to svěřilo "sekuriťákům" ? To by stálo tolik peněz, že by na to padla celá úspora za zrušení újezdu. Takže: buď se zruší posádka v Jincích, nebo se bude střílet jako dosud, to znamená, že tam může vlézt každý. Po předpokládaném návalu turistů a houbařů a zvědavců po zcivilnění – jak ti lidé poznají, že nelezou do prostoru kde budou přímo ohroženi na životě ?
To nikdo z nadšených "rušitelů" neřeší.

A to už vůbec nemluvím o uvažovaném zkušebním polygonu pro letadla bez pilota, bude-li realizován, zabere další velmi rozsáhlý prostor se zákazem vstupu.
Je to celé na palici.
Tichošlápek , duben 08, 2014
zajímavá paralela ... Boletice 2005
http://sux.cz/a579

Také nechcete z Brd udělat lochnesku?
rp96 , březen 12, 2014
torp98
Myslím si, že regulace turismu přírodě pomáhá, protože nikdo pokrok nezastaví a bylo by najivní si myslet, že lidi do Brd přestanou jezdit. Proto si myslím, že vybudování záchytných parkovišť na okraji Brd a vyznačení stezek a případně lyžařských tras přírodě může pomoci rozhodně více než neřízená anarchie.
Jinak připouštím názor většiny, že na té divočině je určitě něco krásného a vzrušujícího, otázka je, jestli je to udržitelné, protože ten obrovský kus Čech nemůže nikdo ohradit ostnatým drátem a nikoho tam nepustit a slovy klasika A vovo tom toto je...
Petr , listopad 06, 2013
...
BRDY.Hlavní kouzlo mají v tom,že momentálně právě ještě nejsou jako Šumava,Krkonoše,Jizerky.Hlavní kouzlo je,že tam zatím panuje "klid".Za několik let,pokud vše půjde součastnou cestou,bude dle mého názoru "hlad"po končinách,kde budou vládnout stromy,potoky a pustá,nezastavěná krajina.Brdy mají zatím šanci být tímto unikátem.Nechme,at aspoň někde vládne příroda a ne moderní člověčí civilizace s perfektním servisem.Moc takových míst již nemáme.
Osobně bych do brdské krajiny človíčky pustil,ale jen pěšky,na kole,či běžkách,po vyznačených turistických cestách se zázemím a servisem v dnešních obcích.
Zdá se mi,že ale na výběr bohužel moc není.Pokud zůstanou Brdy VÚ,tak se pravděpodobně stanou totálním hospodářským lesem a rybníky.Pokud vznikne CHKO,některá místa se možná zlepší,ale vše se asi časem přiblíží právě Šumavě,Jizerkám,Krkonoším.A dnešní turisté jsou nároční.Na kopec se rádi nechají vyvést autobusem.Rádi si zahrají třeba golf,sjedou se po bobové dráze,zajezdí si na kolečkových brduslích po dokonalé asfaltce,zimu rádi prožijí v perfektním lyžařském areálu.A to vše nejraději na co nejatraktivnějším místě,kde je "neporušená" příroda(v těchto místech rádi podnikají osoby,co tento moderní servis zajištujísmilies/wink.gif
Je tu však ještě další určité nebezpečí.Možná zůstane VÚ.A možná se za několik málo let zruší.A pokud budou finance chybět ještě více než dnes,pak je také možné,že příjde ke slovu prodej pozemků za tržní cenu,z čehož se bude třeba dorovnávat rozpočet státu.........
Takže by to chtělo spojit síly a vymyslet něco,co by mohlo Brdům pomoci.Nejspíš CHKO s vojenským režimem
smilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/grin.gif
Keroška , listopad 04, 2013
...
Tak to je teda děs, ten článek, doufám, že se přání toho pana Kopičky nikdy nesplní...smilies/angry.gif
Standa , listopad 04, 2013
Pojetí krásy
Ad "každý si představuje pod pojmem toho, co je krásné, něco jiného"
Ano, někdo pokládá za krásnou opuštěnou krajinu beze staveb a drátů, pro jiného jsou krásné sjezdovky a multifunkční rekreační areály s celoročním provozem, pro dalšího sem tam penzion, stezka v korunách stromů a areály lesních her. A jiný se spokojí se záchytnými parkovišti a hladkým asfaltem pro in-line bruslaře v létě a strojově upravenými běžeckými tratěmi v zimě.
Můžeme se tu různě dohadovat, ale v případě zcivilnění v Brdech nakonec o tom, co je to krása, rozhodne solventnost investorů.
CHKO nemá nástroje, jak mimo první zónu "zakázat" výstavbu. Solventní investor využije pozemky, které jsou k dispozici, nebo si zaplatí změnu druhu pozemku a změnu využití území. CHKO mu pak poradí, jak má stavba vypadat aby nenarušila krajinný ráz. A bude to krásné.
Petr uvádí, že je naivní myslet si, že to spasí územní plánování, protože je to věc politicky ovlivnitelná. Hm, možná. Jenže on už žádný další legální nástroj, jiný než územní plánování, v civilu "proti stavbám" k dispozici není.

Pro ty z nás, v jejichž pojetí krása spočívá v nezastavěnosti a nepřelidněnosti, proto zbývá jako optimální řešení zachování vojenského újezdu – již jen z toho důvodu, že výstavba (jiná než k vojenským účelům) v něm je nepřípustná.

Je ale dobře, že se konečně mluví o pravém smyslu CHKO = ROZVOJ . Cituji " CHKO bude znamenat rozvoj a to k lepšímu. Proč by z Brd nemohla být druhá Šumava nebo Jizerky? "
Každý má právo snít si své sny. Vaším snem, Petře, jsou druhé Jizerky: žádný strach, nejste v tom zdaleka sám, viz např. :
" Dost dobře nechápu, jak někdo může pochybovat o tom, že by v Brdech měla být CHKO nebo NP. Pokud jde o mne a mé známé, v tomhle máme jasno a určitě takové řešení podporujeme. Navíc by to bylo určitě i přínosem pro region. S rodinou jezdíme po Česku a dobře vidím, jak v jiných chráněných oblastech funguje cestovní ruch. Houfy cyklistů i pěších na stezkách v Jizerkách, na Šumavě, na Vysočině, v Krkonoších, v Českém krasu nebo Orlických horách dávají místním vydělávat v restauracích a hotelích v létě, běžkaři a sjezdaři zase v zimě.
( .... )
Divím se TOP 09, která o Třemošné hovořila ve svém volebním programu, že o tom nyní mlčí. Vždyť je na to nyní ideální doba, když vojáci újezd opouštějí. "
http://www.silvarium.cz/?optio...&id=207694

Tak Hlavu vzhůru, ANO, bude líp .


A nebo, že by ne ?
Tichošlápek , listopad 04, 2013
pro Petra
Pomáhá budování parkovišť přírodě? Na víc než na tuhle otázku se nezmůžu, odpovězte si sám. Zdá se mi, že vnímáme přírodu asi oba úplně jinýma očima.
rp98 , listopad 04, 2013
to rp98
Ale to je přesně ono. Každý si představuje pod pojmem toho, co je krásné něco jiného. Běžkař se považuje za milovníka přírody, protože si jde zaběžkovat do přírody. Tramp, protože tam jde trampovat. Někdo Šumavu a Jizerky miluje, protože tam tráví dovolenou a je tam v přírodě, někomu jinému vadí, že tam jsou lidé.
Co je správně a jak to má být? Jak říkám, záleží na pohledu na věc.
Co se týče zaparkovaných aut běžkařů, tak je to možná proto, proč chci CHKO. Protože bude - li tam CHKO, vybudujou-li se pro běžkaře parkoviště, nebudou se muset cpát auta někde na krajnicích cest. Budou mít protaženou stopu, která povede tudy, kudy se naplánuje a bude jen na zvážení CHKO, kam lidi pusti a kam ne.
Když zmiňujete vlastnictví penzionů na Šumavě a proč to tam nemají místní a že to tak může být i v Brdech?
Víte proč tomu tak je?
Protože tam žádní místní nejsou. Šumava, jakož i ostatní česká horstva v pásmu Sudet jsou totálně vykořeněná. Po válce jsme vyhnali Němce (nechci se pouštět do jiné diskuze o tom, zda to bylo či nebylo správnésmilies/wink.gif, přišla železná opona a Šumava se totálně vylidnila a místo rodin, které tu po staletí žili a hospodařili a uměli se tu uživit přišlo pohraničí osídlit obyvatelstvo druhé kategorie (většinou lidi se škraloupem nebo nepřizpůsobivýsmilies/wink.gif a armáda. Podle mě je příčina všeho vykořenění a pak jen kupčení se zemí, která není nikoho a je tam krásně. V Bavorsku to funguje a můžou tam být takové areály jako je Sternstein nebo Hochficht a nikdo o tom nemluví jako o devastaci. Je to příklad symbiozi mezi soužitím lidí a přírodou. Řekl bych, že na Brdech je to obdobné a je jen otázka, jak zabránit tomu, aby se dala regulovat výstavba. Podle mě je naivní myslet si, že to spasí územní plánování (to jsem někde taky slyšel), protože je to věc politicky ovlvnitelná. Na druhou stranu je podle mě zachování VP až příliš radikální. Jinak ale asi musím souhlasit s tím, že uvnitř Brd by se stavět asi moc nemělo.
Petr , listopad 04, 2013
Jizerky a Šumava vs. Brdy
Dovolte mi, Petře, komentář - píšete, že Brdům nepřejete nic zlého a zároveň se podivujete nad tím, proč by z Brd nemohla být druhá Šumava nebo Jizerky. Nezdá se Vám, že si v tom odporujete? Asi jsem staromilec a odpusťte mi, jestli budu přehánět, ale na Padrťských rybnících ani nikde jinde bych nechtěl záplavu aut jako v některých letoviscích stávajících CHKO nebo NP. Vy ano? Viděl jste někdy v minulé zimní běžkařské sezóně, kolik aut stálo třeba na Teslínech? ...myslím, že je to jen začátek a slabé kafe proti tomu, co by mohlo nastat, a co si mnozí velmi přejí, čím chtějí plnit (a možná i naplní ) pokladnice obcí nebo i pokladničky své. Jinak já vnímám VIP osoby jinak. Jsou jimi ti, kteří se obohacují na úkor vyššího tlaku na přírodu a zdůvodňují svoje postoje rozvojem regionu. Cožpak nechápete, že šumavské penziony a vleky a ostatní atrakce nejsou ve valné většině ve vlastnictví obcí nebo soukromých osob na Šumavě bydlících? A že to ti Pražáci nebo po nich potažmo cizinci jen na Brdech schlamstnou, aby si namastili kapsu na nás všech idealistech a místních? Ale tohle všechno jsme tu už řešili. Víc bychom si měli všímat podivného tahu na bránu odstupujícího pana Picka, důvody toho tlaku by mne osobně velmi zajímaly.

Proboha, lidi, nenechme si komercí zlikvidovat tenhle poslední pustý kout uprostřed zástavby. Navíc, jak k tomu přijde Třemšínsko, které za to vůbec nemůže?... Cožpak si stát v tomhle stavu může dovolit vyhazovat peníze oknem?
rp98 , listopad 04, 2013
Brdy lidem i přírodě 2
Já jsem samozřejmě nemyslel nějakoou masovou zástavbu v pustině. Spíš jsem si myslel, že by se dalo na místech bývalých vojenských objektů vybudovat zázemí pro turisty, ale i třeba správu CHKO, stanici ochránců přírody nebo záchranou stanici zvířat.Nebo by se takováto místa mohla nabídnout pro podnikání nebo stavbu nějakého hotýlku či penzionu, ale nic by se nezastavovalo. Uprostřed lesů by se stejně bez inženýrských sítí špatně stavělo. Co se týče cest pro cykloturistiku a běžkování, tak to přece již existuje, jen by se to mohlo vyznačit (stejně již existují neoficiální stopy viz http://www.brdskelisty.cz/brdska-stopa.html Řekněte mi někdo, co je na tom špatného?
Co se týče sjezdového lyžování, určitě ne do centrální části, stejně by to profilem tratí ani nebylo vhodné. Spíš bych viděl okrajové části jako tady Pavel zmiňuje Třmošnou nebo dle mého Jince nebo Písky, kde jsou Brdy nejvíce proříznuté údolím Litavky. Případný ski areál by pak mohl sloužit jako nástupní místo pro běžkaře.
Asi jde o to, kdo má jaké představy o budoucnosti Brd.
Dovolte mi jen malé zhodnocení pro a proti u varianty CHKO a zachování VP
Zachování VP bude znamenat:
- zachování uzavření oblasti a zamezení turistiky ať už jakékoliv
- v oblasti bude nadále hospodařit MO asi zřejmě dle zákonů ČR, ale asi i dle jejího uvážení
Dovolte mi komentář: pokud se zachová VP, nemyslím si, že bude vojensky využívaný jako tomu bylo dříve, ale že jediná motivace pro zachování bude výdělečné hospodaření se dřevem (a že ho tam je a že to výnosné je, to je bez debat - proč je post ředitele NP Šumavy tak politicky vždy diskutovaný a při změně garnitury je i změna ve vedení je na snadě. Dřevo je prostě business s velkým B)
Dále si myslím, že takovéto hospodaření asi nebude výrazněji podporovat změnu skladby lesu ze smrkových monokultur na smíšený les, což asi pro přírodu plus nebude.
- Tempo čištění Brd od munice asi nebude nutné zvyšovat (což mluví spíš pro zachování vzhledem k tomu, že ve státě není peněz na zbyt)
Na druho stranu, pokud se prosadí CHKO
- lze efektivním způsobem regulovat aktivity v oblasti hospúodaření, starání se o přírodu, regulace turismu
- určitě se přiblíží krása Brd celé republice, rozběhne se turistika (proboha ne nějak masově )
- může to přinést prácovní příležitosti pro stávající okolní obce jako podtstné zázemí pro nástup do Brd

Můj názor (a nikomu ho nevnucuji) je, že CHKO bude znamenat rozvoj a to k lepšímu. Proč by z Brd nemohla být druhá Šumava nebo Jizerky? Je tam snad ochrana přírody nedostatečná?
Chápu, že to asi pro někoho, kdo do Brd pravidelně chodí (nevím kdo, např. trampové, kteří už to tam znají, vojáci nebo zaměstnanci MO)bude znamenat ztrátu výsadního postavení VIP v opravdové divočině, ale nevím, z jakého titulu si to kdo přivlastňuje.
Chtěl jsem tu vyjádřit svůj názor. Nezastupuji zájmy žádného investora, osobně se považují za milovníka přírody a nic zlého bych Brdům nepřál.
Zdravím všechny
Petr
Petr , listopad 04, 2013
...
Tak zastavět Brdy čímkoliv by byla určitě škoda. Ja tomu nerozumim, ale četl jsem názory lidí, které je určitě možno považovat za odborníky(např. Cílek), že právě v nezastavěnosti velkého celistvého území spočívá největší unikátnost Brd. Nyní pod armádou se s přírodou asi nezachází dobře(např. velká těžba dřeva, odvodňování Brd a ničení močálůsmilies/wink.gif, ale začít tam stavět penziony, to by byl asi konec relativně opuštěný a nepříliš civilizovaný krajiny... To by byla, podle mě, hrozná škoda...
standa , listopad 04, 2013
Pro Petra:
No, Petře, obávám se, že ses na tomto webu pustil na opravdu hodně tenký led - s takovou vizísmilies/smiley.gifDovolil jsem si podstatně méně, například ani nenavrhuji nějakou výstavbu (byť i omezenou )uvnitř toho pohoří (a popravdě - myslím si, že je zbytečná a opravdu by rušila ráz krajiny, který je jednou z jejích největších předností ).Ale můj souhlas a podpora normálního turistického využití toho území (tak, jak je to běžné v jiných chráněných územích u nás - tzn. přiměřeně regulovaná )a především moje (čistě osobní ) představa, že speciálně Třemošná by nějakou tu sjezdovku "unesla" (což by kompenzovala jinak značně přísná opatření na ochranu přírody na většině území Brd ), mi tu vynesla onu "démonizaci" o níž se zmiňuješ. Bez ohledu na to, že mne někteří zdejší účastníci diskusí a admini i osobně znají a vědí, že mám Brdy velmi rád a poslední, co bych si přál, je jejich devastace. Zajímá mne ale Tvoje představa - a budu rád, pokud se mi ozveš na mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny . Zdravím - a přeji Ti, abys předpokládanou smršť nevole na těchto stránkách ve zdraví a s klidnou myslí přestál. smilies/grin.gif
pavel , listopad 03, 2013
Brdy lidem i přírodě
Rád bych taky připojil svůj názor do diskuze. Podle mě by bylo nejlepší Brdy otevřít lidem. V zimě běžkařům, v létě cyklistům. Vytvoření infrastruktury, ale samozřejmě, že by bylo potřeba do jisté míry regulovat výstavbu, ale proč by se v tak rozsáhlém území jako Brdy jsou nemohlo vytypovat pár míst, turistických center, kde by sem tam nějaký ten penzion nemohl být. Sjezdovka na Třemošné je jen logická úvaha - využití hory se slušným převýšením v blízkosti většího města pro lyžování. Určitě by to vytvořilo slušnou řádku pracovních míst v jinak chudém regionu Středních Čech. Znám lidi z Prahy, kteří váží po práci přes hodinu jízdy z Prahy, aby si mohli zalyžovat na večerním lyžování. Tohle by měli takřka za humny. Fandím tomu a nechápu démonizaci některých diskutérů tady. O přírodu tady nejde, nikdo, kdo má všech pět pohromadě, si nemůže myslet, že se půlka Brd vykácí na sjezdovky a zbytek se postaví hotely a penziony. Kdo by na to v dnešní době krize dal, ale v globálním měřítku sjezdovky na Třemošné a udržované běžkařské trasy přírodě nijak neuškodí. Vždyť tam dřív bydleli lidi ve vesnicích, dokud je vojáci nevyhnali.
petr , listopad 03, 2013
...
Boletice jsou mi též,jaksi vzdálené,avšak ne až tak velmi,jelikož vše souvisí se vším.
Bohužel,mnoha lidem je dnes fuk,co se děje u "sousedů" a "sousedům"zase fuk,co u "nás".
Myslím,že kol Boletic budou také lidé s obavami sledovat,co se stane s Knížecím Stolcem,Špičákem nebo Chlumem,stejně jako lidem kol Brd,co se stane s Padrtí,Tokem,Prahou,Třemošnou.Avšak,vzájemně se budou sotva podporovat.
A k Brdům,sjezdovka v Brdech je mi také NAPROSTO cizí projekt a nepřeji si ji,pak na druhou stranu říkám,že např.ty nově vybudované komunikace v oblasti Teslín,Břískovce,Teslínského kláštera,Horního Padrtského rybníka,s desítkami ha vykácených lesů,na jejich výstavbu ,odtěžení mnoha tun materiálu z lomu na Praze na vybudování náspů a vybudování vodotečí s množstvím vybetonovaných nájezdů do lesů a v neposlední řadě s tím zrychleným odvedení vod z oblasti,mohu směle srovnat s tou vzpomínanou sjezdovkou na Třemošné.Nevidím v tom velký rozdíl,spíše naopak.
A podobné komunikace jsem viděl např. na Hlavě a leckde jinde.A včera mi kamarád říkal,že se snad svezl po nějaké prý nové asfaltové silnici ze Skelné huti snad do oblasti Brdců.Pokud je to pravda a pokud je to ta lesní cestička,pak pěšina,co tam bývala,pak nevím,nevím,zda je vojenský újezd pro Brdy dnes nějakou ochranou.A v tento moment,je mi jedno,zda v Brdech bude VVP nebo CHKO,snažím se jen porovnat dvě zdánlivě nesouvisející věci.
Ps.že se těží a hospodaří dle schválených plánů a regulí a NIC NEPORUŠUJE,dobře vím.
Keroška , říjen 18, 2013
Sjezdovky a politické strany
Boletice jsou mi poněkud vzdálené, Brdy jsou mi bližší a právě tady u nás se jistí pánové už dlouhodobě snaží ty sjezdovky prosadit.

10. října 2010 proběhl předvolební mítink příbramské TOP 09. Oficiální program zahájil předseda místní organizace Vít Kučera představením částí volebního programu:

...TOP 09 je vládní stranou a může si dovolit jistý programový přesah nad rámec působnosti místních samospráv. Proto jsme již nyní zahájili předběžná jednání na vládní úrovni o úpravě hranic vojenského újezdu. Chtěli bychom na vrchu Třemošná vybudovat metropoli středních Čech. Podmínky jsou zde pro celoroční rekreaci jako stvořené…
Námořník , říjen 13, 2013
...
Řešit se to musí, bez ohledu na náplň palety.
S tímto naprosto souhlasím
Keroška , říjen 13, 2013
řešit se to musí, bez ohledu na náplň palety
Ještě k těm barvám:
Byl to tehdejší ministr průmyslu a obchodu Milan Urban ( ČSSD ) , který v únoru 2004 pozastavil na pět let (do roku 2009) geologické práce v lokalitách zkoumaných z hlediska umístění hlubinného úložiště, což stvrdila Špidlova vláda svým usnesením č. 550 ze dne 2. června 2004
http://sux.cz/8b20
V podstatě kapitulovali před odporem obcí. Odhodlali se ovšem k tomu, dát prostor, aby se ČR v rámci Evropské unie pokusila dojednat výstavbu hlubinného úložiště v jiném státě.

Ale odložme už spektroskop a povězme si, co bylo dál a jak je to dnes:

Třebaže o možnosti vybudování jednoho většího skladu pro několik zemí se mluvilo ještě i v červenci 2011, když se přijímala Směrnice Rady Evropské unie, " kterou se stanoví rámec Společenství pro odpovědné a bezpečné nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivním odpadem " , k žádné konkrétní dohodě se nedospělo. "Eurokomisař pro energetiku " se dokonce "snažil prosadit zákaz možného budoucího převážení vyhořelého paliva do zahraničí " . http://aktualne.centrum.cz/zah...?id=707773 To se mu sice nepovedlo, nicméně v článku 4 odstavec 4 dotyčné směrnice http://sux.cz/0cfc se praví, že radioaktivní odpad ( pod kterýžto pojem z definice podle článku 3 patří i vyhořelé jaderné palivo určené k uložení bez úmyslu je znovu vyzvednout ) se uloží v tom členském státě, v němž vznikl, pokud v době jeho přepravy nevstoupí v platnost dohoda o využití úložiště v jiném státě
Takže nyní má ČR nařízeno, podle výše uvedené směrnice, do 23. srpna 2015 vypracovat a předložit vnitrostátní program nakládání s vyhořelým palivem od jeho vzniku až po uložení.

Co bude?

Každý, jakýkoli ministr každé, jakékoli vlády, která vznikne po volbách 2013 bude muset, bez ohledu na to, z jaké bude nebo by byl nebo by mohl být partaje, tudíž muset "nějak" řešit otázku hlubinného úložiště a vypracovat pro Brusel lejstro do srpna 2015.

V té souvislosti připomeňme slova ředitelky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, pronesená na 36. schůzi hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která se konala dne 29. listopadu 2012:
"Situace je beznadějně patová – na vytipovaných lokalitách se daří udržovat vnímání HÚ jako skládky – velmi obtížně se lidem vysvětluje, že nemá nic společného se skládkou komunálního odpadu. Stát udělal řadu chyb – při vysvětlování. Pokud nedojde k významnému posunu v rozhodovacích mechanismech, nevidí na sedmi vybraných lokalitách v následujících desetiletích možnost posunu. ( ........ ) SÚRAO dostalo za úkol odpor lokalit odblokovat – nepodařilo se. ( ........ ) Za 1,5 roku se v souvislosti s HÚ nedá stihnout nic. "

Nyní podotýkám, aby nevznikly nějaké pochyby, že mně osobně se vůbec nelíbí varianta budovat hlubinné úložiště j. odpadu ve vojenském újezdu. V žádném vojenském újezdu. Tedy ani v Boleticích ( !! )

Jenže zkuste se na to podívat optikou budoucí vlády (jakékoli, na barvě nezáleží ) . Odpor obcí se zlomit nedaří a nevypadá, že se to změní. Přitom do roka a půl se musí odevzdat nějaké lejstro do Bruselu.
Je tedy, nebo není, pravděpodobné, že se nadále bude počítat se "záložní" variantou ve VÚj Boletice ?

A jak už bylo uvedeno dříve, pokud by nakonec na budování úložiště ve VÚj Boletice došlo, musel by se tam zastavit výcvik vojsk. V případě zrušení VÚj Brdy by pak armáda přišla o dva VVP a v Čechách by jí zůstal jen Doupov. Chápu, že pacifistům by to vůbec nevadilo. Ale zamlouvalo by se to armádě ? ( poslední odstavec budiž brán jen jako poznámka k "potřebám armády" zmíněným níže )


Docela rád bych tímto výměnu názorů na toto téma ukončil. Myslím, že nemá cenu dál to tu rozvíjet.
Tichošlápek , říjen 11, 2013
Barvoslepost?
Úvahy o vybudování úložiště radioaktivního odpadu ve VÚ Boletice pocházejí z doby, kdy vláda narazila na masivní odpor obyvatelstva všude tam, kde se o vybudování uvažovalo. Přišel proto "skvělý" nápad, vybudovat HÚRAO v některém z vojenských újezdů, protože tam se stát nemusí nikoho dotazovat, zda si to přeje, či nikoli. Jako vhodné pak vyšly Boletice.
Zrušit Boletice jako VÚ však byl především záměr JČkraje, podporovaný mj. i V.Klausem. Kraj zde chtěl podpořit výstavbu mamutích lyžařských areálů na Chlumu nebo na Špičáku. (Pokud jsou mé informace správné, pak tenhle projekt leží velmi na srdci panu Hulínskému z ČSSD.) Rozhodnutím o zrušení VÚ Brdy by se zřejmě dostaly tyhle projekty k ledu.
Už ve chvíli, kdy se zvažovalo, který VÚ je nejspíš pro AČR zbytný, velmi ve prospěch Boletic lobbovali právě pan Hulínský a především pan Hamáček (taky ČSSD), který se zřejmě "našel" v projektu HÚRAO.
A k tomu barvocitu: Úvahami na téma HÚRAO i rušení Boletic (a nikoli Brd) se zabýval kdekdo. Podstatné však je, kdo to případně realizuje. A zdá se, že maximum vůle k prosazení záměru zrušit Boletice a nikoli Brdy (i přes odpor armády) má právě ta oranžovo-rudá parta. A po blížících se volbách by jí to skutečně mohlo i vyjít. Je víc než jasné, že důvodem absolutně není ani ochrana přírody, ani potřeby armády, ale obyčejný kšeft, který může těm, co jej prosadí, přinést nemalé prostředky do stranických pokladen i vlastních kapes. Boletice nechce rušit (a stavět tam HÚRAO a skiareály) v současnosti ani ODS, ani TOPka, ale pánové z ČSSD.
pavel , říjen 11, 2013
analýzy měnlivé
A ještě, pro osvěžení paměti a barvocitu, bych si dovolil připomenout, že "transformaci vojenského újezdu Boletice pod civilní správu" začal zhruba před deseti lety ( 2003/2004 ) prosazovat Jan Zahradník ( ODS ) , v letech 2000 – 2008 hejtman Jihočeského kraje.
V srpnu 2005 dostal příslib od tehdejšího ministra obrany Karla Kühnla ( US-DEU ):
"Teprve ministr Kühnl na základě pořízené analýzy potřebnosti nynějších pěti vojenských újezdů z hlediska výcvikových potřeb naší profesionální armády připustil zbytnost vojenského újezdu Boletice, a to i proto, že nemá ve své blízkosti velkou vojenskou posádku. "
http://www.janzahradnik.cz/index.php?mainpage=show_clanek&clanekid=283
přičemž záměr podporoval Václav Klaus
http://www.janzahradnik.cz/index.php?mainpage=show_clanek&clanekid=286
a možné uvolnění Boletic bylo uvedeno i na oficiálním armádním webu:
http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=5719
" Ministr obrany nechal proto zpracovat dvě analýzy. První o potřebnosti a využití všech pěti výcvikových prostorů, ze které vyplývá, že potřebné jsou všechny. Druhá analýza pak měla odpovědět na otázku, co by pro AČR znamenalo, kdyby Boletice k dispozici neměla. Podle ní by sice opuštění výcvikového prostoru na jihu Čech bylo mimořádně složité, ale jak řekl ministr, armáda bez Boletic nezahyne. "
Tichošlápek , říjen 09, 2013
že by barvoslepost ?
Ad "Pan Hamáček a jeho oranžovo-rudá parta by postavili ne jedno, ale hned celý tucet úložišť radioaktivního odpadu" ( napsal "pavel" 7. října ) :

Dovoluji si připomenout, že s nápadem na umístění úložiště jaderného odpadu do některého z vojenských újezdů přišel v roce 2008 tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Říman ( ODS ) http://hn.ihned.cz/c1-30490660...ym-odpadem a vláda pod vedením Mirka Topolánka ( ODS ) svým usnesením ze dne 20. října 2008 č. 1315 uložila na tom aktivně spolupracovat ministryni obrany Vlastě Parkanové ( KDU-ČSL )
http://sux.cz/a5d0
Na zakázku SÚRAO pak byla zpracována "Kritická rešerše geologických informací o území současných VÚ ČR z hlediska vymezení potenciálně vhodného území pro umístění HÚ" ( AQUATEST 2009 ) , která prokázala, že "z pohledu geologické stavby lokality se jako nejvíce perspektivní jeví území VÚ Boletice" .
Tichošlápek , říjen 09, 2013
...
Pavle.Před mnoha lety bych musel zařvat "Sloužím s.vlasti".Shodou okolností jsem na vojně byl u dělostřelců a sloužil na největším samohybném kanonu,PION,,co měla naše armáda.http://www.youtube.com/watch?v=zpKTe77K5N4
Kanon dokázal střílet na vzdálenost 40km.
A ted to důležité:na střelby s ním jsme jezdili na Doupov.Cvičení Štít s ostrou střelbou jsme absolvovali právě na Doupově....Samo,že se střílelo na kratší vzdálenosti.
To jen na okraj ohledně příspěvku níže.
A ještě "zajímavost".Na konci vojny jsme sloužili i na Jíncích-vyhledávali jsme nevybuchlou munici na dopadových plochách.Pochod v rojnici,bez jakékoli techniky,detektorů a pod.Když někde něco leželo,odneslo se to na hromadu a tu pak dozorující pyrotechnik odpálil..smilies/cry.gif
Brdy v té době byly krásné.Ne,že bych si přál ten režim,ale to jejich kouzlo docela ano.Mnohé se již vytratilo.Jak to bude dál je bohužel asi ve hvězdách..
Keroška , říjen 08, 2013
Vzhůru k novým zítřkům!
Pavle - to je svěží nápad. Z celé ČR (nebo aspoň z Čech ), udělat jeden velký vojenský újezd. To by mělo nesporné výhody: Dalo by se tu cvičit kdeco - s výjimkou námořních bitev -a finance by se MO od spojenců je hrnuly; do lesů, kam by veřejnost nesměla, by se pouštěli jen odvážní trempíři (a věrchuška ); VLS by získaly monopol na hospodaření v lesích - vždyť si to za své příkladné výsledky taky zaslouží. No - a příroda? Žádný strach, něco by z ní zbylo aspoň v parcích a botanických zahradáchsmilies/cheesy.gif. A vůbec to nemusí být jen bohulibá fantazie. Soudruzi ze socdem, SPOZ a KSČM by konečně rychle opět znárodnili byvší restituenty, fráterníky by šoupli zpátky do lágru v Želivu a Vatikánu by v duchu nejlepších husitských tradic vyhlásili totální válku. My vám dáme restituce! Pan Hamáček a jeho oranžovo-rudá parta by postavili ne jedno, ale hned celý tucet úložišť radioaktivního odpadu, aby se k nám mohl vozit z celého světa a vůbec bychom se tu měli jak na zámku. Tedy - aspoň někteří, že? K tomu by Příbramský deník, Podbrdské noviny a další významná periodika spustila takový oslavný chorál, že pomýleným potenciálním kritikům by spadla dolní čelist a ani by se neodvážili vylézt z děr. A může to být docela brzy. Stačí jen uvědoměle napochodovat k volbám a volit - protentoktát "levou". Keroško, výborný nápad, který si zaslouží pochvalu a vyznamenání před rozvinutou zástavou a nastoupenou jednotkou.
pavel , říjen 07, 2013
...
A potřebuje ČR dělostřeleckou střelnici takového rozsahu, jaká je v Brdech ?
Na to nechť si každý odpoví sám. V Brdech se dá z děl střílet na vzdálenost kolem 20 km, zatímco na Doupově a v Boleticích pouze na vzdálenost zhruba poloviční. Co je lepší , když vzhledem k dostřelu by byl ideální "prostor" , ve kterém lze uskutečnit střelby na vzdálenost 40 km ?
Dle této úvahy předpokládám,že za cca 50 let,až budou ještě dokonalejší zbraně bude potřebné Jínce minimálně propojit s Doupovem,předpokládaje,že dostřel děl se bude blížit např.80kmsmilies/cheesy.gif
Keroška , říjen 06, 2013
...
Dle takového výkladu Bílé knihy,by se dalo usuzovat,že bude spíše potřeba VÚ Jínce rozšířit...třeba o Skořice,Trokavec,Myt,Vísky,Příkosice..,ne?
Zatím,co jsem se tak nějak všiml,se hlavně rozrůstají sádky V Mirošově..
Keroška , říjen 06, 2013
To jsou zvraty v argumentacích.....
He he Jaromíre, to už pracuješ na ÚÚ VÚB v Jincích nebo jako asistent pana exposlance a stínového MO Hamáčka? Pokud ne, kdy nastupuješ? Až po volbách?smilies/smiley.gif K Tvým vývodům a informacím, pokud jde např. o možnosti dálkové střelby z děl (a raket) na Doupově se ani nevyjadřuji. Zdá se, že se vracíme do dob pana ministra Tvrdíka, kdy jakékoli rozhodnutí o vojenských újezdech bylo především (a jedině ) rozhodnutím politickým. Ekonomika a skutečné potřeby armády zdaleka tak podstatné nebyly. No, ať je to jak chce, gratuluji k úspěchu i nové kariéře. smilies/smiley.gif
pavel , říjen 05, 2013
o potřebnosti a nepotřebnosti
Bude mít česká armáda v budoucnu děla?
Ano, bude. Podle Bílé knihy bychom měli mít dva dělostřelecké oddíly , minimálně však patří do "zcela nezbytných schopností" jeden dělostřelecký oddíl ( 18 až 24 děl ) . Rovněž podle Bílé knihy o obraně děla musejí zajišťovat " přesně naváděnou a účinnou palebnou podporu na vzdálenost až do 40 km za všech povětrnostních podmínek ". V poměrně blízké budoucnosti má být přezbrojeno dělostřelectvo, jak na konci srpna 2013 potvrdil náčelník gen. štábu, mělo by to být do roku 2020. Pro českou armádu tedy asibude pořízeno 18 až 48 nových děl, a to dělostřeleckých systémů ráže 155 mm, nejspíše na kolovém podvozku.

Když bude mít česká armáda děla, bude potřeba s nimi cvičit ?
Ano, a proto ČR potřebuje dělostřeleckou střelnici.

A potřebuje ČR dělostřeleckou střelnici takového rozsahu, jaká je v Brdech ?
Na to nechť si každý odpoví sám. V Brdech se dá z děl střílet na vzdálenost kolem 20 km, zatímco na Doupově a v Boleticích pouze na vzdálenost zhruba poloviční. Co je lepší , když vzhledem k dostřelu by byl ideální "prostor" , ve kterém lze uskutečnit střelby na vzdálenost 40 km ?

Kromě toho, zase podle Bílé knihy, "vyčleněné části dělostřelectva se podílejí na koordinaci palebné podpory pozemních sil v součinnosti se vzdušnými silami" . Pro koordinaci palebné podpory dělostřelectva a letectva jsou Brdy optimální – viz článek na britském vládním webu o Flying Rhino 2010 jakožto o největším cvičení britské armády "země-vzduch" ( British Army’s largest land-air military exercise ) s účastí přes 2000 britských vojáků, 32 letounů a 600 bojových vozidel , kdy jen ve VVP Jince operovalo 96 předsunutých návodčích. http://sux.cz/b958
Je pak nanejvýš pozoruhodné, když v tiskové zprávě ministerstva obrany z 25. září 2013 je uvedeno, že v Brdech nelze provádět letecký výcvik. Inu, dnes nelze, protože místní letecká střelnice byla uzavřena rozhodnutím jistého dnes ministra v demisi, tehdy náčelníka gen. štábu koncem roku 2011 . Rok a půl poté, co ten stejný pán přistál na heliportu v Jincích a krátce nato osobně nadšeně sdělil přítomným novinářům: "Nyní jsme viděli ukázku předsunutých leteckých návodčích, kteří naváděli letadlo L-159 s pumou řízenou laserem na jednotlivé cíle" http://sux.cz/63e2

Kromě toho je v Brdech nadále v provozu mimo jiné vševojsková střelnice, ženijní cvičiště, trhací jáma, házeliště granátů, pěchotní střelnice, pistolová střelnice, cvičiště boje o osadu. Při minimálních úpravách je možné obnovit a rozšířit provoz letecké střelnice, po vymezení ohrožených prostorů by zřejmě nebyl problém ve střelbách z RBS-70 http://www.25plrb.army.cz/?p=2192#more-2192 ( to pro případ přestěhování pluku PVO, který v lednu 2014 vznikne z nynější protiletadlové raketové brigády, ze Strakonic do Jinec k dělostřeleckému pluku, jenž rovněž v lednu 2014 vznikne z nynější dělostřelecké brigády ) .
Kdyby to bylo někomu málo, ze zakonzervovaného stavu lze zprovoznit tankovou střelnici a střelnici bojových vozidel . Zatímco přesun tankistů z Přáslavic příliš pravděpodobný není, u pěšáků z Jindřichova Hradce nebo bigošů z Tábora už to po případném ukončení výcviku v Boleticích tak úplně vyloučené není.

Potřebnost nebo nepotřebnost je zkrátka věcí úhlu pohledu ve spojení s případným zadáním na dislokaci jednotlivých vojenských útvarů.
My to tu nerozhodnem. Posouzení přísluší ministerstvu obrany. Předpokládám, že nové vedení MO své závěry ohledně budoucnosti vojenských újezdů sdělí v prvním pololetí 2014. Tak si počkejme.

Tichošlápek , říjen 04, 2013
...
Otázkou je ,k čemu dnes ČR potřebuje dělostřeleckou střelnici o takové rozloze.Myslím,že lehce by se dala umístit třeba na Doupov.Pokud ji tedy vůbec potřebujeme.Prostor vznikl za dosti jiné situace a bude to brzy 100 let zpátky v čase..
Keroška , říjen 03, 2013
Pan Čížek zjevně ví, co je pro něho dobré...
...ale je to dobré i pro Brdy?

"Prostor totiž vznikl za první republiky jako místo pro zkoušení děl – převážně asi ze Škodovky.".

Pokud se staví do pozice znalce, možná by bylo vhodné aby si alespoň přečetl posudek MNO z roku 1925, ve kterém je zdůvodněno, proč má být střelnice zřízena.
Námořník , říjen 02, 2013
"Brdům svitla velká šance na záchranu"
Podbrdské noviny:
"Brdům svitla velká šance na záchranu"
http://sux.cz/65b3
Tichošlápek , říjen 01, 2013
Článek Pavla Čížka,starosty Spáleného Poříčí,na kterém je také kus pravdy,ohledně této diskuse.
Zrušit vojenský prostor Brdy nebo ne?

Představitelé sociální demokracie se zmínili, že chtějí zachovat vojenský prostor Brdy. Středočeský hejtman Řihák řekl vládě na jejím zasedání, aby prostor nerušila. Musel jsem si povzdechnout: Už je to tady. Zase vědí, lépe než my kolem Brd, co je pro nás dobré. U pana hejtmana Řiháka mě to nepřekvapilo, i když se na čemkoliv kolem Brd shodlo více než 30 obcí, jeden, pan Řihák za Příbram byl většinou proti.


Nerozumím ale tomu, jak může jen tak říci stínový ministr obrany za ČSSD, že by se mohl zrušit jiný vojenský prostor. Je to neúcta k několikaleté práci pracovníků ministerstva obrany, ministerstva životního prostředí, ministerstva vnitra, neúcta k mnoha jednáním a dosaženému konsensu mezi obcemi. Typická je i lehkost s jakou by bylo vyhozeno množství peněz, vynaložené na přípravu Chráněné krajinné oblasti v Brdech.

Nejsem vojenský odborník, ale vím, že zrušení vojenského prostoru Brdy navrhli sami vojáci z důvodu jeho nevyužitelnosti. Prostor totiž vznikl za první republiky jako místo pro zkoušení děl – převážně asi ze Škodovky. Výrazně byl rozšířen nacisty za 2. světové války a posléze komunisty po roce 1948.

Dnes ale Škodovka děla nevyrábí, neprobíhá ani světová válka, ani válka studená a naše armáda má desetinu vojáků než před 25 lety. Proč bychom tedy měli mít prostor v hitlerovsko-gottwaldovské rozloze? Nestačilo by zde daleko menší cvičiště?

Někdy slýcháme argumenty, že vojenský prostor chrání přírodu v Brdech. Ale není to docela pravda. Příroda se zde mohla rozvíjet díky malému využití prostoru a méně intenzivnímu hospodaření vojenských lesů. Ale toto hospodaření se zintenzivnilo a došlo k řadě nevhodných zásahů. Zejména hospodaření s vodou není zrovna ideální. V Brdech se stavěly nové a nové cesty a voda se podél nich rychle odváděla mimo les – tam ať si s ní poradí obce. Pravidla CHKO by umožnila zachovat běžné lesní hospodaření, ale s mnoha prvky, které by byly šetrnější k přírodě a působily by i protierozně, protipovodňově.

CHKO by zároveň umožnila v Brdech lehký cestovní ruch – pěší stezky, cyklostezky, prostě aktivity, pro něž je tato lesnatá krajina ideální.


Keroška , říjen 01, 2013
...
Ps.Ten odkaz,co jste vložil je opravdu děsívý,k tomu není co dodat.
Keroška , září 27, 2013
 1 2 3 4 > 

Přidat komentář

Můžete přidat váš komentář zde

busy
 
© 2020 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů