Automatický překlad


Náhodné obrázky


Dolní Struhy
Sevčinský důl
Počet zobrazení:4341

O zajímavých vodovodech a kanalizacích
vodárna a studna pro kasárna pod Prahou
Počet zobrazení:7026

Brdské osmistovky 2007
sněhová a rašeliníková tůňka
Počet zobrazení:5516
Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Spanilé jízdy čtyřkolek a offroadů po Brdech
Spanilé jízdy čtyřkolek a offroadů po Brdech | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Úterý, 07 leden 2014

 Je to asi právě jeden rok, co jsme se tady na webu rozčilovali nad tím, jak si někdo z protipožárního pásu na Toku (v nejmokřejších místech) dělal cvičný polygon s terénním autem. Pořídil i videodokumentaci a umístil ji na youtube. Bohužel je již dnes označena jako soukromá, a tedy ji nelze snadno prohlížet. Škoda, poučíme se tedy do budoucna. Letos (2014) se uskutečnila na Nový rok v jihozápadních Brdech další podobně zdokumentovaná spanilá jízda, tentokrát celého pelotonu čtyřkolek a motorek. Pro jistotu jsem vám všem, kterým to není lhostejné, z dostupných videí udělal snímky, abychom o některé vydařené záběry do budoucna nepřišli.

Dalším důvodem, proč jsem se rozhodl to nastudovat a uveřejnit, je také to, že by mohl tento článek číst někdo, kdo by s nevítanými návštěvníky lesa dokázal něco zpětně udělat. Z roku 2009 pochází zpráva, že se skutečně hony na čtyřkolky dělají - policejní terénní motocykl nahání pomocí vrtulníku skupinu nezvaných vetřelců do léček. Mám informace o tom, že alespoň plzeňští dopravní policisté v tomto i nadále s využitím vrtulníku pokračují, byť se možná nezaměřují zrovna na Brdy. Pravdou zůstává, že je velmi nesnadné proti tomuto fenoménu bojovat.

Do ČR se dovezlo spoustu 4kolek, ale jejich majitelé nemají prakticky, kam s nimi jezdit. Možná by se nabízelo řešení v podobě vyhrazené dopadové plochy nebo důlního prostoru s ohledem na okolní život a vegetační dobu.

Normálně bych vám chtěl popřát hezké počtení a pokoukání (řazeno od nejmladších příspěvků), ale...

 

 

 Prezentace spanilé jízdy Štítov - Teslíny a zpět (1.1.2014)

V záběrech je vidět trasa výpravy, SPZ mnohých účastníků a i to, že alespoň někteří jezdci popíjeli alkohol. Videa z jízdy byla k dispozici zde a zde. Zřejmě jde o pravidelnou akci, protože podobná se konala (a je zdokumentovaná viz níže) i na Nový rok v roce 2008.

Active ImageActive Image

 

 

Active ImageActive ImageActive Image
Active ImageActive Image Active Image
Active Image Active ImageActive Image
Active Image Active ImageActive Image
Active ImageActive ImageActive Image
Active ImageActive ImageActive Image

  

 

Active ImageActive Image Active Image
Active ImageActive ImageActive Image

 

Individuální jízda motorkáře prezentovaná jako hledání vojenského letiště (červen 2013) 

Trasa: Obecnice-začátek Alianky-Jinecká Baština-U Bílého křížku-letiště pod Hejlákem. Z videa je patrno, jak jsou hlavní průjezdné cesty rozbité (no, dobře, že jsou). Záběry jsem z videa nepořizoval, protože na nich není vidět ani jezdce ani stroj, přesto již není video dostupné.

 

Setkání Jeep Strašice (21.-22.12.2012)

Tento podnik byl uskutečněn ve vší počestnosti a cca s respektem k přírodě, pokud lze z dokumentace na této adrese vyrozumět. Proto nelze ani očekávat, že by svou prezentaci chtěli nějak ukrývat nebo rušit.

 

Adrenalinový průjezd močálu u protipožárního pásu poblíž vrcholu Toku (6.1.2012) 

Na youtube bylo k mání veřejné video, po jehož shlédnutí a dvoudenním přemýšlení jsem došel k názoru, že je to na Toku (viz zákres do ortofota níže). Bohužel řidič terénního vozu už video učinil soukromým. Vzpomínám si, že to bylo po chvilce jízdy poměrně zdařilé uvíznutí v nekonečném bahně. Nakonec jsem ale zde našel zdařilou dokumentaci, z níž jsem pro vás pořídil zjednodušený záznam: 

Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek
Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek
Žádný obrázekŽádný obrázek

Žádný obrázek

  

Malá skupinka motorkářů projížděla otevřenou cyklostezku přes Hořejší Padrťský rybník (19.11.2011) 

Byla idylická sobota s modrou oblohou a tušením mrazu... znáte to. Ale stačilo jen pár minut hluku a smradu a byl pro mne zkažen celý den, ba víkend. Tentokrát jde o moje fotografie, omluvte mne, u Hořejšáku běžně nefotím, neměl jsem foťák v pohotovosti. Příště se snad polepším.

Žádný obrázekŽádný obrázek

 

Off road club si vyjel na trasu Strašice - Míšov a zpět (24.-26.6.2011)

Tato akce byla plánovaná a na webu "M&M 4x4 off road club" se pod jmény Roman, Aleš, Jarda, Petr a Ginťas skrývají skuteční lidé a jejich čtyřkoloví těžcí miláčci. Zjistili jsme to díky upozornění na zdejším vzkazovníku, a pak podle fotek, které jsou dnes již na webech nepřstupné, a podle videí jsme dali dohromady trasu 1. dne: Rudná-Loděnice-Karlštejn-Beroun-Zdice-Žebrák-exit Mýto-panelka na Strašice-Bahna, následně i 2. dne: letiště u Hejláku, Houpák a okolí, přejezd do Míšova kolem Dolejšího P. rybníka, pak zřejmě zpět přes Strašice.

Jeden horlivý brdomil také tehdy sepsal dle videí a fotek seznam zjištěných SPZ : 6S2 0860, 2E9 0256, 1AA 2910, 9A5 4903, 4P0 0122, 7B2 6801, 1AF 3283, 1AL 7755.  

 

Další výlet od Příbrami na Roviny (2009?)

V lednu 2010 jsme byli upozorněni na další otřesnou galerii, bohužel již dnes není přístupná. Tehdy jsme zjistili, že fotografie č. 1-3 a 5 jsou z parkoviště u Lidlu v Příbrami, č. 4 - cesta do Rožmitálu (mezi Jamkami a kapličkou nad Struhami) a dále viz seznam (tehdy ve vzkazovníku):

 

 

fotky kolem č. 20 - Praha (863m)
č.63 - Na Rovinách
č.65 - rozcestí severně od Rovin
č.112 - Peterák
č.88-92, 114, 117 - sjezd z Peteráku do Lizu
č.95, 97-102, 147, 148, 149, 151 - V lizu (severně od Rovin)
č.164 - pro pana Burleho
č.169 - že by stoka kolem rybníků??
č.199-205 - lomeček mezi Rovinama a Př. Záběhlou 

 

Grizzly a KingQuad se opět vydali na jižní Brdy (25.1.2009) 

Z čistě encyklopedických důvodů přidávám i tuto položku, obdivuji se tomu, že někdo dobrovolně a v takové míře prezentuje sebe coby ničitele přírody. Zde na Třemšíně, na jihobrdském hřebeni a jinde.

  

Off road club si vyjel na vyjížďku nazvanou "Trening - prosinec 2008"

Lokalizace ve vzkazovníku se tehdy zdařila takto: TRENING PROSINEC 2008 by se mohl odehrávat na souřadnicích 49°41'52.51"N; 13°54'30.54"E na Albrechtském potoce jižně od Kloboučku. Proto asi zůstalo více fotografií, z nichž nějaké vybírám:

Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek
Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek

 

Okolí Chynína a rybník V ouličkách zřejmě často navštěvuje náš Grizzly (i v listopadu 2008)

Co na to asi říkají místní zemědělci? Nebo co říkají lidé z Železného Újezda, že mají rozoranou hráz? 

 

Grizzly a jeho kamarádi si opět vyjeli na Třemšínsko (23.8.2008)

Navštívili třeba hřeben Třemšín - Hengst, Třemšínskou boudu, ale zdá se, že i přírodní rezervaci Getsemanku (tehdy ještě samostatnou severní část), kde se nerozpakovali ničit zdejší podmáčenou cestu.

Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek

 

Off road club si vyjel na vyjížďku nazvanou "Terén - červen 2008"

Tehdy ve vzkazovníku k fotkám č. 037 a 038 uvádím, že jsou z míst 49°42'7.87"N; 13°54'44.01"E, pár desítek metrů jižně od asfaltky kolem Kloboučku na Tok. U čísla 026, 053, 054 a 056 je vidět Pilská nádrž. Protože zmíněná fotogalerie od těch dob kupodivu.-) nějak prořídla..., přikládám pro jistotu pár obrázků:

Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek

 

Trio čtyřkolek po celých Brdech (29.3.2008) 

Grizzly (to je ten jihobrdský jezdec ze 7.10.2007, 13.9.2007 a z dalších vyjížděk) si přizval kamarády Karla a Červíka, společně navštívili Třemšín, bd. Moricku, bd. Roubenku, Prahu a Tok. Dokumentace je zde 

 

Novoroční jízda Štítov - Míšov - Marásek a zpět (1.1.2008) 

Velká akce čtyřkolek a motorek se uskutečnila k oslavě nového roku. Naštěstí je dokumentovaná Grizzlym. 

Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek
Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek
Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek

  

Další bezstarostná jízda na jižních Brdech (7.10.2007)

Stejný jezdec jako 13.9.2007 se prezentuje na tomto videu. Není to nic povedeného, ale je zřejmé, že si rád myje kolečka svého motorového miláčka v EVL Bradava (lokalita raka kamenáče) těsně pod Míšovem.

Žádný obrázek

  

Bezstarostné ježdění po jižních Brdech (13.9.2007) 

Nepříliš kvalitní video sestříhané z fotek ukazuje, jak prázdné kdysi bylo Třemšínsko. Autor, zřejmě z Nových Mitrovic, zajíždí na hlavní hřeben, na Třemšín, ale i do jiných míst včetně jihobrdských rezervací. Sám o sobě na vzkazovníku prohlašoval, že je zdravotně indisponován, proto ho to prý opravňuje používat tento druh přepravy. S tím samozřejmě (pokud je to pravda) lze jen souhlasit, ale zároveň by se k tomu mělo uvést, že zdravotní hendikep nikoho neopravňuje porušovat zákazy vjezdu, projíždět skrze MZCHÚ, koupat se s motorovým miláčkem v potoce a podobně. Nu, posuďte sami, Grizzly tu má pěknou řádku dalších prezentovaných jízd a to jednak sólo výprav, a pak zřejmě podle jeho slov i celých velkých hendikepovaných skupin.

Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek
Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázekSpanilá jízda skrze Brdy (13-.15.8.1999) 

Kdybychom pátrali hlouběji do minulosti, nalezneme třeba na webu Pavla Čámského informaci, že se konalo něco jako spanilá jízda offroadů na Červeném potoce. Podařilo se mi zidentifikovat jím uveřejněnou fotku s galerií na těchto stránkách - bylo to už v roce 1999... a cesta vedla snad po celém VVP.

 

Na stopy čtyřkolkářů lze narazit skoro na každém kroku. Hovořilo se o nich už i v článku o milířích, v cestopisu z roku 2006, ale i kontrastně v článku o staré brdské turistice. 

Asi všichni víme, kde všude v našem okolí jsou plechovo-plastoví miláčci ustájeni, pozná se to snadno. Majitelé je často vystavují na sluníčko i na odiv, leští je a tůrují do vysokých otáček, nejradši snad v blízkosti dětských kočárků nebo vycházkovými holemi opatřených pochůzkářů.

Tímto vyzývám ty, kteří vědí o podobně drastickém pohybu nezvaných motorových miláčků (nebo i o jejich dokumentaci) na Brdech, aby přispěli s troškou do mlýna. Máte ve vašem okolí podobný problém? Nebo se to týká jen středních a jižních Brd? Myslím, že by se to mohlo postupně rozumně rozrůst do větší galerie. Vězte, že těch, co tu nejsou zdokumentovaní, je bohužel mnohokrát více. Předem díky.

 


 

Dne 16.1.2014 se na mne obrátil David Benetka (Dave4x4) s tím, že by chtěl stáhnout fotografie. Jako důvod uvádí - cituji: "Máme problémy většinou s končetinami, tedy poranění míchy atd. 99% z nás má čtyřkolku psanou státem jako invalidní vozík, vjezd byl konzultovat a schválen včetně povoleních." Zároveň chtěl upozornit na to, že - cituji: "Velice nás celou skupinu pobuřuje Vaše poslední věta o slepcích." Z těchto důvodů jsem upravil článek tak, aby bylo jasné, o jakou skupinu jde - tedy o skupinu hendikepovaných osob, které obdržely povolení ke vjezdu do lesa a to přímo do maloplošných zvláště chráněných území přírody. K úplnému stahování informací a fotografií o pojížďkách Dave4x4 a jeho kamarádů jsem však nepřistoupil, nezdá se mi to objektivní, neboť ve chvíli, kdy vás v lese míjí skupina 4kolkářů, nikdo se vám neprokazuje průkazem a povolením vjezdu. Proto to tu ponechávám s tím, že (pokud je to pravda) část řvoucích motorů na vrchovině mají na svědomí naši hendikepovaní spoluobčané, kteří mají takové výlety oficiálně povolené. Pouze jsem drobně poupravil text a zneviditelnil fotografie, které více dokumentují zázemí Dave4x4.

Zobrazení: 70420

Komentáře (186)

RSS feed komentářů
 1 2 3 4 5 >  Last ›
Prudil
Presně, Romane, to je nějakej jeliman, co si myslí, že je na Ukrajině nebo v Rumunsku a že si na vesnici může dělat, co chce. Policie ať si kroutí čím chce, ale ať kouká makat a trestat. Já zase takhle prudim městskou, protože lidi ve městě si zase myslí, že můžou parkovat, kde se jim zachce smilies/grin.gif
Ed , leden 28, 2020
Prudil v Míšově?
Zdravím neznámo koho neznámo odkud, nemyslím si, že je Váš příspěvek zrovna ideálně k věci, kterou tu řešíme. Jen Vás chci požádat, abyste si nejprve informace, které uveřejňujete, ověřil. Vzhledem ke způsobu podání Vašeho příspěvku do diskuse Vás sám pro sebe bohužel zařazuji mezi kvičící čtyřkolkáře.
rp94 , leden 13, 2020
Co na to říkají lidé na Míšovech
Co na to říkají lidé na Míšovech, že tam žije takový cityman hrající si na ochránce jménem Poustka? Přicmrnda, měšťák co bojuje za životní prostřední, což na jedné straně se zdá býti jako věc správná, na druhé straně potížista mezi sousedy. Policie kroutící hlavou nad výpadyproti autům, motorkám koním kolařům. Takový člověk by měl zůstat v bytě ve městě, jelikož prudí snad každého v obci. Teorii o životě na venkově ovládá na jedničku, ale v praxi pokulhává.
Javlik , leden 09, 2020
PČR má už i dron s termovizí a nočním viděním
http://1url.cz/Jte1x

Mám pocit, že drony s tímto vybavením budou jednak pro záchranné akce k vysvobození zbloudilých turistů, ale pak se budou výborně hodit pro kontrolu nedovoleného pohybu osob po bývalých dopadových plochách, pro kontrolu stanování, rozdělávání ohňů a podobně. Inu, co ochránci přírody chtěli, mají - z lidsky přijatelného tolerovaného brdského toulání liduprázdnou krajinou nám nad hlavami bude lítat dron, abychom chodili a jezdili v zástupech jak husy jen ve vyznačených zónách. Budeme pak přemýšlet, kde v dosahu několika km stojí asi operátor se svým řídícím vozidlem.
Roman Poustka , červen 19, 2016
bezpilotní prostředky a jejich využití
Roman Poustka , duben 26, 2016
Tak tak, to by se za vojáků stát nemohlo.
TO si v prostoru jezdil každý načerno, jak ho napadlo, protože to téměř nikdo nekontroloval. A těch 4 000 propustek k vjezdu pro kamarády a kakamáry kamarádů taky Švadlena utnul..... Sláva Brdům - sláva CHKO! smilies/wink.gif
A co se souhlasu MO ČR se suchým poldrem Amerika týče, tak žádný neexistuje - kdo ví, proč to hejtman takto překroucené pustil do světa....
hlodavec , březen 23, 2016
a - jak to řeší na Brdech
http://1url.cz/stzQE

Snad nezůstane jen u této první vlaštovky. Stačí se zaposlouchat ... a jsou slyšet další. Každopádně dobrá práce. Je vidět, že jsou páni policisté obeznámeni se situací a ví, že právě neděle dopoledne je pro čtyřkolkáře ten pravý čas. Vnímám to stejně.
Roman Poustka , březen 23, 2016
jak to řeší na Slovensku
Roman Poustka , březen 09, 2016
...
Vzpomente na Vládu Ječného.Skvělého člověka a hostinského ze Štítova,který již bohužel není mezi námi.....Většina z vás jej znala.
XY , srpen 05, 2014
...
Tak jsem slyšel jak p. Poustka je velmi oblíben i ve své vsi, i cyklisti už na něj mají pifku smilies/grin.gif každopádně dobrá práce s fun klubem dr. Poustky. To mě zas po dlouhé době rozesmálo
Dave , červenec 30, 2014 | url
.....
Tak sice na ctyrkolce nejezdim ale jezdim s offroadem
Ona ta ekologie a ochrana přirody je napul blabol na byvalych tankodromech byla vetsina zivocichu zvykla na rozrytou zem z ktere mely potravu (luxusni přiklad je Holešín kde jsou nejaci chranený ptaci ) zakazat vse a nejezdit tam potrava zustane v zemi a zivocichove jdou pryc :-)
A nechapu jednu vec stat dotuje cyklostezky ale na jezdeni v terenu na motorkach a 4x4 nejde ani koruna a je to prezentovano jako to nejspatnejsi co lze delat.
Ono je to v cechach asi tradice mlít porad neco o tom ze co se me nelíbi by se melo zakazat , asi pozustatek po komancich. Ja nemusim technoparty a tak na ne nechodim a at si tam delaji co chteji proc to zakazovat
Jinak jezdime v Oldrichove a po akci kde toho rozorame docela dost je do par tydnu vse v lepsim stavu nez pred akci , porovnani mam na jednom useku se nejezdi tam to vypada silene jo bez zivota
BlackflamesIczI , červenec 08, 2014 | url
Vojenské újezdy celá leta využívala těžká technika a samozvaní "zachránci" v té době seděli doma za pecí a tiše šoupali nohama
Vojenské újezdy celá leta využívala těžká technika a samozvaní "zachránci" v té době seděli doma za pecí a tiše šoupali nohama.
Stejně tak přece seděli doma za pecí i motorkářismilies/grin.gif
Představte si,že já osobně,v té době, s přáteli vojenský újezd Brdy prolézal,ale motorkáře jsme nepotkali nikdy žádného a taktéž ani v Boleticích nebo Hradišti.Sice tenkrát ještě nebyly čtyřkolky,ale téréní mot.ano.
Ale souhlasím,že čistě teoreticky by čtyřkolky mohli mít k dispozici např.Bahna.Avšak Padrt,či Tok to v žádném případě.
Tok , červen 26, 2014
Zajímavý pohled odborníků na ochranu přírody.
http://sux.cz/91c2

Takový mediálně a zájmově nezakalený realistický pohled na věc a ochranu přírody. Vojenské újezdy celá leta využívala těžká technika a samozvaní "zachránci" v té době seděli doma za pecí a tiše šoupali nohama. Díky uzavření před turisty ale i díky té těžké technice máme dnes takovou druhovou bohatost kterou v lokalitách máme... Pokud tedy chceme toto území otevřít veřejnosti měl by se hledat kompromis a užití pro každého tak aby byl zachován onen výjimečně dobrý stav... jak se z článku dozvíte mají i oni offroud uživatelé pro území nemalý význam a proto bude vhodné vymezit nějaké lokality či trasy pro jejich ničím nerušené projížďky. ( z merita věci bych pak z těchto lokalit vyloučil turisty cyklisty a jiné uživatele aby se předešlo zraněním a zbytečným konfliktům s ne zcela věcí znalými jedinci).
Zajímavé , červen 26, 2014
pro debila
Docela bych rád, aby ses trefil do mě magore. Aspoň by si šel na pár dnů do chládku. Jinak zelená grizzlyna jezdím každý víkend, takže kdyby jsi chtěl debile zas dělat machra ozvi se.
Dave , červen 23, 2014
...
Tak konstatuji,vzhledem k tomu,kolik souhlasných a nesouhlasných hlasů se zde ozývá,že pokud to nemá na svědomí jeden klikař,dejme tomu Petřím smilies/wink.gif,tak se vážení pánové vyjádřete i k ostatním tématům tohoto webu.Či udělejte něco dobrého pro Brdy,mimo hluk a smrad,co v lesích tropíte(třeba tam jděte občas pěšky,či jedte na kole).Takže anketa.Kolik z vás v Brdech bylo pěšky a nebo alespoň slezli ze stroje(mimo opuštění stroje k návštěvu hostince).
smilies/tongue.gifsmilies/cry.gif
Tok , červen 23, 2014
...
A hele kolik je tu pánů motorkářů.To je ale zájem o brdskou přírodu smilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gif
Tok , červen 22, 2014
...
Ten srazil akorát tak paty a stejně to neudržel.
Petr , červen 20, 2014
snas
Ty borče ty si srazil tak nějakího dědu nebo vozíčkáře takovej seš hrdina
charous , červen 19, 2014
snas
podle toho co si napsal tak si ubohej spíš ty smilies/grin.gif
charous , červen 19, 2014
...
Ty hřeby no nevím,není to nejlepší nápad...Ale napíšu,přečetl jsem si diskusi níže a např.pan motorkář Králík se tu oháněl jak je s kamarády přátelský k přírodě a turistům.Před dvě měsíci jsme jej potkali...se dvěma dalšími kamarády vyjeli na motorkách až na Marásek a dokonce se zvěčnili ve vrcholové knize,prostě přátelé přírody "jako Brno" smilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gif
Brdoš , červen 15, 2014
 1 2 3 4 5 >  Last ›

Přidat komentář

Můžete přidat váš komentář zde

busy
 
© 2023 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů