Automatický překlad


Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Optimalizace vojenských újezdů pozastavena
Optimalizace vojenských újezdů pozastavena | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Čtvrtek, 17 říjen 2013

 

Optimalizace vojenských újezdů nastartovaná v roce 2011 se záměrem ušetřit prostředky v rezortu obrany s výsledkem uspořených několika miliónů je před změnou vlády pozastavena. Souvisí s tím i pozastavení některých záměrů, které se Brd mohou přímo nebo nepřímo dotýkat, např. prodej státem vlastněné lesní půdy (viz zde str. 4).

Pro obyčejného smrtelníka to znamená, že se nyní ve volbách a v prvních krocích nové vlády a sněmovny rozhodne o tom, jaký statut bude Brdy čekat v následujících letech, ne-li v dlouhých desetiletích. Pokud bude jako nový ministr obrany jmenován pan Jan Hamáček, můžeme se těšit dle jeho slov na zachování újezdu. Pokud bude rezort obrany řídit osoba spřátelená s politickými kruhy kolem pánů jako je Picek a Vondra, můžeme se těšit na pokračování směřování k vyhlášení CHKO.

Obě názorové strany nyní po zemětřesení na vládních postech zjišťují, že se jejich role obrátily, ten, kdo byl dříve netečným a šel za svým cílem hlava nehlava, nyní kope, a ten, kdo dříve vykřikoval a zdvihal prst, se nyní vyjadřuje kultivovaně. Kontrast v názorech a v možném výsledku je nyní zřejmý i těm, kteří ho třeba před dvěma lety ještě nedokázali rozlišit. Obdobný a vcelku logický obrat nastal i u zamýšleného NP Křivoklátsko.

Mezihry jako byly "katastry" a "poldry" jenom doplnily jasné vyložení karet strany bojující za CHKO. Můžeme se oprávněně těšit, že po volbách budou vyloženy karty protistrany. Tedy odpovědi na otázky, jaký režim při zachování VVP a stávajících přírodních parků bude v Brdech panovat. Zda vojáci vezmou ochranu přírody za svou nejenom svou pasivní přítomností (a tedy nulovou výstavbou a regulovanou turistikou), ale jestli se budou na rozdíl od předešlých let podílet i aktivněji na potírání zejména nelegálních vjezdů motorových vozidel do lesů. 

Praktický dopad měla pouze epizoda pyrotechnického čištění a likvidace některých objektů.

Další, poněkud stranou stojící, otázkou je další hospodaření LČR a zejména VLS, na něž je ze strany Pavla Čámského vznášeno množství obvinění z nešetrného hospodaření v lesích. Pokud je mi známo, obě instituce hospodaří podle schválených LHP na dlouhá období a nedochází k jejich porušování. Otázkou pro zmíněného kritika, ale i pro nás ostatní, je podle mne spíše práce lesního personálu od vedení až po posledního najatého dělníka. Ale s trendem přechodu na harvestorovou automatizaci asi nic nezmůžeme.

Vnímáte to také tak, že s nezrušením VVP přijde větší tlak na kontrolu hospodaření VLS? Měl by a přijde také tlak na umírnění provozu na komunikacích ve VVP?

Active Image

Mezitím se brdská příroda dlouhým a relativně teplým podzimem trpělivě připravuje na příchod zimy. Jako příklad uvádím zaznamenanou migraci letošní nové generace čolka (zde noční a značně ztuhlý) od rodných vod k zimovištím... 

 

Zobrazení: 15384

Komentáře (44)

RSS feed komentářů
 1 2 3 > 
Ad Brdomil:
Návrh na vyhlášení CHKO, vč. plánu péče představuje už docela konkrétní představu toho, jak by měla budoucí CHKO v Brdech vypadat a fungovat. Ve spojení se zákonem na ochranu přírody a krajiny, se zákonem o zajišťování obrany státu a přirozeně i se zákonem o optimalizaci vojenských újezdů, dává také solidní základ pro to, jak by mohly být Brdy v budoucnu využívány, co tam možné bude, a co ne. Určitě by tomu pomohly i ZÚR krajů (zvlášť, pokud by se oba kraje dokázaly domluvit na jejich podobě, pokud jde o Brdy) a příslušná územněplánovací dokumentace obcí. I tak je tu ale ještě velký prostor, o němž by se mělo diskutovat. Třeba o konkrétních formách a způsobech managementu přírody v jednotlivých lokalitách, o koordinaci a regulaci cestovního ruchu atd. Sám bych se velmi přimlouval i za to, aby se CHKO časem rozšířila - přinejmenším na celé území geomorfologického podcelku Brdy, ne pouze na jeho část, jak by to mělo být nyní. Věřím, že časem i obce v okolí pochopí, že případná jejich existence uvnitř CHKO má své výhody, možná i větší, než jen pouhé sousedství. Myslím, že by stálo za to takovou debatu iniciovat a uskutečnit.
Pokud jde o Padrť, Třemošnou atd., půjde tu především o to, co režim CHKO v konkrétní lokalitě dovolí, co dovolí kraje a obce, které budou příslušné lokality administrovat. Řekl bych, že v případě Padrtě jsou už nyní ta pravidla nastavena dost konkrétně. Myslím, že budoucí Správa CHKO by se měla zasadit o co nejrychlejší likvidaci té strouhy kolem rybníků, měla by zakázat intenzivní chov ryb a s tím spojené negativní činnosti. Když už jste zmínil Třemošnou - mělo by tam už konečně být vyhlášemo MZCHÚ aspoň na Kazatelně a Malém kameni, k němuž se současná správa újezdu nijak nemá. Těch MZCHÚ by mělo být ostatně v Brdech vyhlášeno podstatně víc - klidně i těch 50, jak je navrhováno. A moc bych uvítal, kdyby se ještě přehodnotila rozloha I. a II. zón ochrany a podstatně se rozšířila. Sami lidé z AOPK se netají tím, že navrhovanou rozlohu těch dvou zón byli nuceni redukovat na nátlak VLS. V blízké budoucnosti by však už měla Správa CHKO mít silnější slovo, než mají dnes jednotliví pracovníci AOPK a MŽP...
pavel , prosinec 14, 2014
Nejsem Jaromil,nehádejta,když nevíte,nejste vědma.
Obce vítají také to, že v Brdech budou nadále hospodařit Vojenské lesy a statky a zůstanou tam dva vojenské útvary, která dávají práci stovkám lidí z oblastí s nedostatkem příležitostí. Vesnice se podle Hahnera zatraktivní a mohly by se změnit do horského charakteru. Z nové situace budou profitovat restaurace a obchody.
Budete muset koupit sněžná děla a zasněžovat i obecsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gif
Brdomil , prosinec 13, 2014
sorry, Brdomile Jaromile,
ale zmínil jste Padrť a ta bude naše, Strašičáků - neprojde ani myš!!
"Plány developperů zhatí naši vepři boubelatí!"
smilies/grin.gif
brdská krysa , prosinec 13, 2014
...
Ptám se pana Pavla!Rozumíte?Vás ne milá Brdská K.
Brdomil , prosinec 13, 2014
Nevím jak bratia Středočeši, ale na plzeňské straně by to mělo být v budoucnu snad OK, milý Brdomile
http://sux.cz/ec99

"...Kraj podporuje režim chráněné krajinné oblasti, která na území vznikne hned po zrušení prostoru v roce 2016, a nepočítá v Brdech s žádnými developerskými aktivitami. Podle Hahnera je to pojištěné krajským územním plánem. „Starostu, který by tam něco takového pustil, by lidé ukamenovali,“ řekl. Obce vypracují v příštích letech nové územní plány, protože se jim zvětší katastry. Území budou pouze spravovat. Majetek zůstane státu a na obce se převedou jen přesně vyjmenované malé plochy například vrtů."

* , prosinec 13, 2014
...
Co si pod tou perspektivou pane Pavle představujete?Konkrétně?Jak by v budoucnu,bude-li CHKO,měla vypadat Padrt,Třemošná,Kolvín.Nepostaví si pak někdo krásný ekologický dům např.na základech zaniklé hájovny Bor,který samozřejmě nebude narušovat ráz krajinysmilies/cry.gif?
Brdomil , prosinec 13, 2014
...
Nebudu tu juchat, ale dovolím si skromně poznamenat, že dnes, 12.12.2014 po dlouhé době rozhodla Poslanecká sněmovna Parlamentu dobře. Zrušit, mj. VÚ Brdy. Ostudný totalitní vřed uprostřed Čech. A když píši totalitní, mám tím na mysli i stejně hloupé rozhodnutí Masarykovo (a spol.), které nám nijak nepomohlo, ale uzavřelo tento prostor lidem a začalo tu ničit přírodu. Věřím, že i Senát to schválí a pro Brdy se tím otevře znovu perspektiva, která se zdála být už zcela zmařená.
pavel , prosinec 12, 2014
Tak, hoši, 0:1
http://sux.cz/8025

Sněmovna v pátek schválila normu, která zruší Vojenský újezd Brdy a zmenší další výcvikové prostory.

smilies/tongue.gifsmilies/cheesy.gif
brdská krysa , prosinec 12, 2014
...
Osobně nebudu provolávat :"Sláva CHKO" :-). Ale,Romane,také jsem sledoval atmosféru jednání v poslanecké sněmovně,ohledně VVP Brdy a nejnerověrohodněji(tedy nevěrohodně ),na mě působil právě pan Hamáček.A je dobře,že dnes je možno celkem dobře(díky internetu) sledovat různá dění,i ta politická.
Osobně jsem přesvědčen,že CHKO bude dobré řešení pro Brdy ale slávu neprovolávám,protože tuším,že se vše bude muset velmi dobře ohlídat.Švidl ve společnosti stále sídlí,ale snad je to již na ústupu.Pakli,že ne,potom je úplně lhostejno,zda jsou Brdy VVP nebo CHKO,v tom případě je to pro ně nepříznivé,stejně tak pro celou ČR.
Keroška , září 19, 2014
pokus o odpovědi :-)
Dobré ránko.
Min. obrany na to, že armáda újezd nepotřebuje, odpovídal už vícekrát - nechci to komolit, analýzy asi nebudou veřejné (ani se nedivím) a rozhodovalo se dlouho mezi více místy, ale např. zpravodaj Gabal při jednání přesvědčoval poslance, že se s nimi seznámil a že "by jim docela věřil". (jako že když to GŠ tak vyhodnotil, tak to bude asi nejlepší ). Já myslím, že GŠ nepracoval "na zakázku" nějaké "šlechty, která to řídí", ty mocenské skupiny se naštěstí docela rychle mění. Takže neuznávám, že na začátku bylo NĚCO (o čem se nic neví a co se ukáže až potom) předpřipraveného a tomu se celý průběh přizpůsobuje. ..

Tohle já nedovedu posoudit, jestli je Brda přetížená nebo jak moc se (ne)vyplatí chodit cvičit jinam vzhledem k velikosti té posádky - ale přijde mi tak nějak logické, že když armáda újezd nepotřebuje, že se z něj stahuje jen na to jedno cvičiště.
K ošetřování dřevin: mi to nepřijde podle rozpisu, že by se nenašel pro lesníky čas k údržbě:
http://www.vojujezd-brdy.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=981&id_dokumenty=1374

Výcvik je hodně často od devíti do tří, o víkendech vůbec. Já pracující lesníky potkávám v Brdech (ne teda na Brdě, kam nechodím, aby mi munice neurvala packu .-) ) o víkendu docela často, tak nevím... Ale hlavně takhle do detailu to nejsem schopná pojmout ani předvídat - no ale předpokláddám, že až by se ty problémy postupně začaly vynořovat, že by na ně někdo kompetentní (jako že jich bude dost) nějak reagoval.
Čili na rozdíl od Vás mám takovou tu prvotní důvěru v ten proces, který se sice pořád může ještě někde pokazit, ale to by jeden nemohl očekávat od politiky v naší zemi už vůbec nic smilies/shocked.gif. Přeci jen myslím, že "občan" má ještě nějakou váhu...
Navíc - a to je skvělé - se ukazuje, že žádný tzv. "developerský projekt" (přehrada, lanovka aj...) nemůže být dlouho skrytý, nebo dokonce tajný.
Na rozdíl od dnešního stavu, kdy veřejnost a obce do dění v Brdech nemohou nijak zasahovat, ať se tam děje co se děje.
brdská krysa (drobný hlodavec) , září 19, 2014
využití Brd coby vojenského cvičiště a jiné prý konspirační teorie
Brdská kryso, můžete například objasnit, kdo konkrétně se zasloužil o umělé utlumení výcviku a o oficiální zrušení CP Jordán nebo jiných dopadovek a střelnic? Dále objasněte a poraďte zejména lesním pracovníkům, v jakou roční a denní dobu mají zpracovávat kalamity, probírky, těžby atd. na CP Brda a v jejím okolí, když je tato CP neúměrně přetížena výcvikem. Vězte, že ti, co tohle vidět nechtějí, to nevidí.

Co se týče developerských projektů, zařadil bych na rovinu se sjezdovkami na Třemošné i poldry nebo přehradu na Padrťském potoce. Nechme se překvapit, s čím přijdou další novodobí šlechtici či panovníci.
Roman Poustka , září 19, 2014
můj pohled na proběhnuvší 2. čtení
Nesouhlasím s rp. Žádné tajné developerské plány mezi partajemi, nebo jak tomu říkáte, prostě nejsou. Češi vůbec mají slabost pro konspirační teorie všeho druhu, jako by vše nějak vždy muselo jít jinak, než se veřejně tvrdí, a hlavně mimo ně smilies/wink.gif... Před poslanci se mnoho těch mýtů pokoušel (opakovaně ) vyvrátit sám ministr obrany, který mluvil k věci a dost dobře - pro ty, kdož jste sledovali novináři nepřežvýkaný audiopřenos ze Sněmovny.
Jinak stenozáznamy ze středy a dneška o Brdech jsou zde:

http://www.psp.cz/eknih/2013ps...017070.htm

http://www.psp.cz/eknih/2013ps...017121.htm

Mně soukromě, a nikomu to nevnucuji, přišlo počínání p. Hamáčka docela pošetilé - jak se stále snažil vnucovat názor, že armáda Brdy potřebuje, když je prostě už nechce. I s tím se vypořádal ministr obrany podle mě hodně dobře - že ani on by neměl z pozice ministra odvahu toto rozhodnutí GŠ, podepřené analýzami, zpochybňovat. Hamáček si akorát z pozice šéfa Sněmovny hrál na Pánaboha a svým "přednostním právem k diskusi" jen zdržoval jednání. Pochopitelně se neopomněl dostatečně dlouho vyválet v tom nemožném nápadu příbramského hnutí ANO na sjezdovku na Třemošné atd.... o jeho (ne)proveditelnosti vyšel pěkný rozbor od K. Urbana:

http://pribramsky.denik.cz/naz...40918.html

Za sebe držím zákonu o zrušení VVP Brdy palce a doufám, že ho žádný trouba svými obstrukcemi již nezardousí.

Sláva Brdům - sláva CHKO smilies/smiley.gif!
hlodavec , září 19, 2014
Hamáček zdvihá poslední varovný prst
...a zkouší svou předlohou oddělit z projednávaného zákona rušení VVP Brdy a řešení ostatních vojenských prostorů. Sám si myslím, že je to jen jím avizované gesto odporu přívržencům zachování újezdu. Sám dobře ví, že nemá šanci uspět, že jsou Brdy již zúčastněnými partajemi developersky rozděleny, možná včetně jeho ČSSD...
http://sux.cz/b3fe
Roman Poustka , září 18, 2014
pro rp
Napínavé bude jen to očekáváné stanovisko MO pro p. Hutra. Jinak celý projekt je nerealizovatelný ( očekáváné nesouhlasy vlastníků pozemků, Správy CHKO atd.... ) a nejspíš slouží jen ke zviditelnění hnutí ANO v Příbrami před volbami - po volbách to nejspíš potichu zdochne. Tak se neplaště, vždyŤ podobných pitomostí se vynořilo již několik (větrná elektrárna aj...). Předpokládám, že v parlamentu při druhém čtení to odpůrci rušení újezdu vytáhnou jako reálnou hrozbu a budou žvanit a žvanit smilies/cheesy.gif.

Naprostá nezastavitelnost území je nutná podmínka pro to, aby CHKO byl dobrý projekt, v což doufám, že se podaří. Jsem optimista smilies/tongue.gif. Sláva Brdům - sláva CHKO !
hlodavec , září 17, 2014
nevidím na tom nic napínavého
Bude-li VVP zrušen, bude tohle běžná rutina, kterou navíc bude nepřímo umožňovat zpackaná "ochrana" přírody Brd v podobě CHKO.
rp98 , září 16, 2014
začíná to být napínavé.....
http://sux.cz/768a

http://sux.cz/38eb

ANO chce využít Brdy pro multifunkční sportoviště
hlodavec , září 16, 2014
*
http://1url.cz/QdLr

Vládní návrh zákona o zrušení vojenského újezdu Brdy, o stanovení hranic vojenských újezdů, o změně hranic krajů a o změně souvisejících zákonů (zákon o hranicích vojenských újezdů ) /sněmovní tisk 57/ - druhé čtení St 17.9.-5.bod odpol.
hlodavec , září 04, 2014
Picek tlačí na pilu neznámo proč
rp98 , listopad 22, 2013
Pro Kerošku
Doufám, že se Parlament tomu návrhu "nepstaví", ale schválí jej. Bylo by to po delší době jedno z moudrých rozhodnutí, které by učinil.smilies/smiley.gif
pavel , listopad 20, 2013
...
Takže vláda dnes schválila návrh zákona o zrušení VÚ Brdy.Nyní bude záležet na Parlamentu,jak se tomuto tématu postaví.
Keroška , listopad 20, 2013
 1 2 3 > 

Přidat komentář

Můžete přidat váš komentář zde

busy
 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů