Náhodné obrázky


O cestách a stezkách
cestu si bere opět les
Počet zobrazení:3822

Partyzáni v Brdech
Interiér zemljanky Újezd
Počet zobrazení:4849

Zdena Bradnová
Strašice od Kočky
Počet zobrazení:3570
Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Optimalizace vojenských újezdů pozastavena
Optimalizace vojenských újezdů pozastavena | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Čtvrtek, 17 říjen 2013

 

Optimalizace vojenských újezdů nastartovaná v roce 2011 se záměrem ušetřit prostředky v rezortu obrany s výsledkem uspořených několika miliónů je před změnou vlády pozastavena. Souvisí s tím i pozastavení některých záměrů, které se Brd mohou přímo nebo nepřímo dotýkat, např. prodej státem vlastněné lesní půdy (viz zde str. 4).

Pro obyčejného smrtelníka to znamená, že se nyní ve volbách a v prvních krocích nové vlády a sněmovny rozhodne o tom, jaký statut bude Brdy čekat v následujících letech, ne-li v dlouhých desetiletích. Pokud bude jako nový ministr obrany jmenován pan Jan Hamáček, můžeme se těšit dle jeho slov na zachování újezdu. Pokud bude rezort obrany řídit osoba spřátelená s politickými kruhy kolem pánů jako je Picek a Vondra, můžeme se těšit na pokračování směřování k vyhlášení CHKO.

Obě názorové strany nyní po zemětřesení na vládních postech zjišťují, že se jejich role obrátily, ten, kdo byl dříve netečným a šel za svým cílem hlava nehlava, nyní kope, a ten, kdo dříve vykřikoval a zdvihal prst, se nyní vyjadřuje kultivovaně. Kontrast v názorech a v možném výsledku je nyní zřejmý i těm, kteří ho třeba před dvěma lety ještě nedokázali rozlišit. Obdobný a vcelku logický obrat nastal i u zamýšleného NP Křivoklátsko.

Mezihry jako byly "katastry" a "poldry" jenom doplnily jasné vyložení karet strany bojující za CHKO. Můžeme se oprávněně těšit, že po volbách budou vyloženy karty protistrany. Tedy odpovědi na otázky, jaký režim při zachování VVP a stávajících přírodních parků bude v Brdech panovat. Zda vojáci vezmou ochranu přírody za svou nejenom svou pasivní přítomností (a tedy nulovou výstavbou a regulovanou turistikou), ale jestli se budou na rozdíl od předešlých let podílet i aktivněji na potírání zejména nelegálních vjezdů motorových vozidel do lesů. 

Praktický dopad měla pouze epizoda pyrotechnického čištění a likvidace některých objektů.

Další, poněkud stranou stojící, otázkou je další hospodaření LČR a zejména VLS, na něž je ze strany Pavla Čámského vznášeno množství obvinění z nešetrného hospodaření v lesích. Pokud je mi známo, obě instituce hospodaří podle schválených LHP na dlouhá období a nedochází k jejich porušování. Otázkou pro zmíněného kritika, ale i pro nás ostatní, je podle mne spíše práce lesního personálu od vedení až po posledního najatého dělníka. Ale s trendem přechodu na harvestorovou automatizaci asi nic nezmůžeme.

Vnímáte to také tak, že s nezrušením VVP přijde větší tlak na kontrolu hospodaření VLS? Měl by a přijde také tlak na umírnění provozu na komunikacích ve VVP?

Active Image

Mezitím se brdská příroda dlouhým a relativně teplým podzimem trpělivě připravuje na příchod zimy. Jako příklad uvádím zaznamenanou migraci letošní nové generace čolka (zde noční a značně ztuhlý) od rodných vod k zimovištím... 

 

Zobrazení: 11329

Komentáře (44)

RSS feed komentářů
 1 2 3 > 
"Náčelník generálního štábu Petr Pavel připouští, že se s plánem na opuštění jednoho a zmenšení dalších výcvikových prostorů může začít znovu od nuly"
Pět minut po dvanácté, i když se spoustou chyb a nepřesností ( mimo jiné je v souvislosti s Brdy citován náčelník GŠ " dokonce jsme kvůli tomu uspořádali neoficiální místní referenda, a všechny obce s vytvořením samosprávy a s převzetím dosud armádního území do své péče souhlasily " - ta "referenda" se ovšem netýkala Brd, konala se jen v jiných újezdech ) ,
jsou publikovány také pochybnosti:
http://aktualne.centrum.cz/dom...?id=795720

Když se ta slátanina vyextrahuje, ve výtažku uzříme (konečně ) mj. námitky , vyjádřené bývalým náčelníkem generálního štábu Jiřím Šedivým:
1) "zamyslel se někdo nad tím, kolik armádu stojí dojíždění za výcvikem ? "
2) zrušit Brdy by podle něj možná mohlo mít logiku, kdyby se dělostřelci přemístili z Jinec do Žatce, kde sídlí brigáda rychlého nasazení ; pak by měli vojenský újezd Hradiště za humny
3) nechápe, proč se mají zachovat Boletice, když " vojenské útvary z jejich blízkosti dávno odešly a musí do nich i v tomto případě velmi nákladně zdaleka dojíždět"
4) pochybné je podle něj vůbec celé zmenšování výcvikových prostorů s ohledem na dostřel nových zbraní: " velení armády může už za pár let zjistit, že jsou jí ořezané výcvikové prostory k ničemu, anebo budou vojáci při střelbách ohrožovat blízké obce"

Stínový ministr obrany J. Hamáček pak vzkazuje : "Velmi apeluji na ministerstvo obrany - nechte to na příští vládě! "

Mimochodem, to se v článku ani jinde nedočteme:
Při projednávání zákonů na schůzi vlády bývá dobrým zvykem, že předtím projdou Legislativní radou vlády ( LRV ) . To se podle dostupných informací v případě zákona o změnách vojenských újezdů nestalo: na posledním zasedání LRV 31. 10. 2013 http://www.vlada.cz/cz/ppov/lr...rv-112488/
" Legislativní rada vlády projednávání návrhu zákona přerušila "
Je nanejvýš pozoruhodné, že to není překážkou zařazení na program zasedání vlády.
Takový podivný spěch.

Tak uvidíme, jak to skončí. Jedno pěkné přísloví zní "práce kvapná, málo platná" .......
Tichošlápek , listopad 19, 2013
...
Je otázkou,jak se k tématu Brd vyjádří,či postaví ANO.Nebude záležet jen na ČSSD.A jak jsem četl názory pana Babiše ohledně Šumavy,mám pocit,že v tomto se asi s ČSSD shodovat nebude.A to jsem zvědav,jak ta jednání dopadnou.
Ps.Zvolili jsme,co jsme zvolili,uvidíme,co doba přinese.Zatím těžko soudit.
Keroška , listopad 19, 2013
...
Vláda projedná návrh na zrušení vojenského újezdu v Brdech

http://denik.obce.cz/clanek.asp?id=6622318


Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák vyzývá ministry Rusnokovy vlády, aby nerušili Vojenský újezd Brdy

http://www.kr-stredocesky.cz/portal/aktuality/hejtman-stredoceskeho-kraje-josef-rihak-vyzyva-ministry-rusn-954591129.htm


Tichošlápek , listopad 18, 2013
Český rozhlas o budoucnosti Brd
..."těžko předjímat, zda se nakonec naplní vize ministerstva obrany, nebo si starostové z Příbramska a kraj oddychnou a vojáci zůstanou"

http://sux.cz/bf24
rp98 , listopad 08, 2013
Picek nevyloučil, že se vše nepodaří podle plánů včas stihnout
Pomaleji, než se očekávalo, postupuje očista vojenského újezdu Brdy od nevybuchlé munice.

Od loňského jara se zatím podařilo očistit 110 hektarů plochy újezdu, kde armádní specialisté našli 4983 kusů munice.

http://denik.obce.cz/clanek.asp?id=6618863
Tichošlápek , říjen 29, 2013
...
Volby jsou za námi. ČSSD opět a už tradičně utrpěla vítězství a hned taky se začala rvát o koryta.smilies/smiley.gifCelkem příznačné. Jen aby to nebylo i trochu předčasné. Ono se může ukázat, že s ní nikdo do vládní party nebude chtít - zvlášť s vědomím, že by nevládl premiér ČSSD, ale jeho ústy pan Zeman. Zatrachtilá situace....smilies/grin.gif
pavel , říjen 28, 2013
Pro Námořníka
Jasně,že Hamáčka a Vondru smilies/smiley.gif.
Keroška , říjen 28, 2013
Pro Kerošku...
Odbornické rozhodování? A které odborníky máte na mysli? Pana generála Picka, či ředitele AOPK Pelce? Nebo snad bývalého ministra Vondru?
Námořník , říjen 27, 2013
...
Velká gratulace k volebnímu výsledku panu Hamáčkovi, je to nesporný úspěch!smilies/grin.gif
Standa , říjen 26, 2013
...
A jde se volit.A půjde asi i o Brdy....Jenže,rozhodování o nich by mělo být odbornické,ne politické.Prostě ani levá,ani pravá,žádné hot a čehý.
Keroška , říjen 25, 2013
Hmmm...
Pan generál Picek v roce 2009 říkal, že předání části VVP Jince do civilní správy není v tuto chvíli aktuální. AČR nepředpokládá opustit tento prostor. A současný ředitel AOPK, pan František Pelc, ve stejném roce tvrdil, že míra dochovaných přírodě blízkých ekosystémů není vysoká, převažují zde monokultury smrku, a proto v žádných koncepčních dokumentech resortu životního prostředí v uplynulých 15 letech a ani v poslední strategii vyhlašování chráněných krajinných oblastí a národních parků se s vyhlášením Brd za chráněnou krajinnou oblast, natož národní park, nepočítá.
A za rok bylo vše jinak. Mě osobně to připadá takové trochu, no, přinejmenším zvláštní...
Námořník , říjen 21, 2013
Není zas přání otcem myšlenky?
Hm. Pan generál Picek říkal a říká něco jiného, než Vy, pane Poustko. A zatím jsem neměl důvod, mu nevěřit. Já stále ještě tryznu za CHKO Brdy ani za administrativní vypořádání křivd dob minulých nechystám.
Panu exposlanci a zřejmě i poslanci nadcházejícímu, Hamáčkovi: jsem kdykoliv ochotný k věcné a slušné diskusi bez emocí, ačkolic Vaše dosud publikovaná stanoviska vůbec nesdílím. Kontakty na mne naleznete na webových stránkách Muzea Středních Brd ve Strašicích.
Martin Lang , říjen 21, 2013
...
No jo, ale co když se při zachování újezdu výrazně zpřísní postihování nelegálních vstupů? Mám malé děti, chtěl bych jim ukázat krajinu, kde jejich tatínek kdysi cítil "bolest z života". Není to dobré, silná levice a ultralevice bude mít tendenci usměrňovat, zakazovat, oplocovat a nakonec se dovnitř dostanou jenom vyvolení.Ach jo.
Tomáš , říjen 21, 2013 | url
odpověď Keroškovi, snad už poslední
Nemám žádná universální řešení.
Pouze se snažím ukázat, že uměle vyfabrikovaná CHKO v Brdech by nic ze stesků a obav nevyřešila. Hlavní podíl lidí, kteří by CHKO chtěli, má svůj postoj podle mého názoru založen na pouhé neznalosti a hlavně falešných očekáváních.
Nejvíc lidí si nepřeje, aby v Brdech vznikaly nové stavby, avšak někteří si kdovíproč myslí, že ochranu před nimi poskytne CHKO. Kdyby si pořádně přečetli materiály z MŽP a AOPK, zjistili by, že samy tyto instituce v nich píší, že výstavba není možná pouze v první zóně, která je navrhována na 4 % rozlohy uvažované CHKO. Všude jinde může CHKO , natvrdo řečeno , v podstatě pouze usměrňovat vzhled nových staveb.
Pokud jde o lesy. Rozumím steskům, že to leckde v Brdech vypadá jinak než před deseti nebo dvaceti lety. Ale to je úděl všech hospodářských lesů, všude. Nedávno jsem zavítal do jedné zapadlé železniční zastávky u jednoho z přítoků Vltavy. Bývala to taková boudička v hlubokém lese. Osm let jsem tam nebyl. Dnes je to tam "jak na poli" – obrovská mýtina vůkol. Ovšemže znovu vzorně zalesněná. Nejsme-li v pralese, stromy se nenechávají růst do svého přirozeného zániku. Nýbrž se kácejí a vytěženou "dřevní hmotu" je pak potřeba odvézt. A k tomu jsou potřeba odvozní cesty. Nebo je snad reálné, aby to tahali koně od pařezu až na pilu?
Na drtivé většině území VVP by i po případném zcivilnění probíhalo lesní hospodářství stejně jako dosud, podle lesního zákona a jeho prováděcích předpisů. Fantazie o tom, že by CHKO dokázala něco významného nad rámec lesního zákona, jsou právě jen a pouze fantazie. Viz např.
"Jestliže jednou z významných funkcí lesa je těžba dřevní hmoty, může každý vlastník důvodně očekávat zisk z této činnosti; je-li jeho vlastnické právo zákonem omezeno právě v této oblasti, náleží mu odpovídající náhrada" http://www.denik.cz/z_domova/l...13101.html
Tedy kdyby se, jak někteří fantazírují, oproti nynějšímu návrhu podstatně rozšířily první a druhé zóny, bude stát muset hradit ušlý zisk. Můžete hádat, zda a kolik prostředků na to bude mít – a co z toho plyne.

O "užitečnosti asfaltu pro turistiku" v chráněných územích byla řeč v minulém příspěvku. Když ten článek dočtete do konce, chce správa národního parku " do konce roku 2015 vybudovat projekty celkem za 654 milionů korun. Jsou mezi nimi areály lesních her na Rokytě, Antýglu, Kvildě či Borových Ladech, 16 nových přístřešků po celém parku pro turisty, vyhlídková věž u Českých Žlebů nebo opravy a modernizace přezimovacích obůrek pro zvěř na Srní či u Františkova."
http://budejovice.idnes.cz/opr...zpravy_khr

Velkoplošná chráněná územní a jejich správy se v současnosti soustředí převážně na podporu návštěvnosti a do ní investují většinu prostředků.
Při zachování vojenského újezdu zůstane praktická stavební uzávěra a nebudou se budovat ani areály lesních her. Dost možná nevzniknou ani megapřehrady.
Co se týče motorových vozidel, je to stejné. Zatím většina z nich porušuje zákaz vjezdu (do vojenského prostoru ) . Můžete hádat, zda by po případném zcivilnění byl, nebo nebyl na některé komunikace povolen vjezd oficiálně – co si asi tak budou přát a po svých zastupitelích požadovat občané v přilehlých obcích.
A tak dál. Dalo by se to ještě dlouho rozvíjet, ale nechci už zbytečně plnit další místo.
Jen jsem přesvědčen, že při existenci VVP to možná nebude nic moc. Ale v civilu s CHKO by to nebylo lepší.

Tichošlápek , říjen 20, 2013
Pro Kerošku
Dopravní ruch je nyní jaksi druhořadá otázka, i když tíží asi všechny kromě těch, co po Brdech jezdí autem. Kéž by bylo možno se po "pádu CHKO" věnovat třeba tomuto tématu jako jednomu z hlavních zůstávajících boláků téhle krajiny. Výstavba a rekonstrukce cest tomu samozřejmě jen napomáhá, o odtoku vody nemluvě. Ale jak udržet krok s civilizačním pokrokem a neasfaltovat? Jak zabránit povodním a neprovádět velké zásahy do krajiny? Jak ziskově hospodařit a papírově nevykazovat stále ještě dostatečné zakmenění? To budou další otázky... Jsou to obecné trendy nesprávným směrem, dělají to všichni a všude. Protože jde ale vždy o prachy, pokud bychom na nějakou odpověď přišli, krátkodobý tržní mechanizmus nás zastaví. Přesto nechci končit takhle pesimisticky. A proto: venku bude teď týden nebo déle druhé babí léto.
Roman Poustka , říjen 20, 2013
Pro Tichošlápka
Nejsem přímo plamenným zastáncem CHKO,vaše obavy jejich fungování sdílím!Ale znovu,popisované zásahy v Brdech momentálně považuji za problematické,nepříznivé,zvlášt v některých oblastech.Mělo by se diferencovat,nezlobte se prosím.Změny v oblasti Padrtskýc rybníků a Teslín jsou nevhodné,ba škodlivé A jen na okraj.Mám kamárada,profesiálně monitoruje srážky i v oblasti Brd.Na jaře,dle měření srážek,byl překvapen,jak rychlý byl letos nástup vzestupu hladin v oblastech Dobříva a Kemenného Újezdu.Ps.Je to člověk,co vůbec neřeší,co se z Brdy stane,ohledně využití!!Budu dál sledovat,co mi řekne příští rok,pokud by toto byla náhoda a sdělím to,jak se situace bude vyvíjet v budoucnu.A odpovězte mi prosím,jak je možné,když v jsou Brdy VVP,že tam panuje ten velký dopravní ruch.Není vydavání povolení ke vjezdu jen jaksi business,či cílená neochota se vypořádat s vjezden vozidel porušujícím zákaz vjezdu??
Keroška , říjen 20, 2013
Podpora pro pana Hamáčka
Dobrý den, pane Hamáčku. Jsem potěšen Vaši návštěvou na tomto webu, utvrzuje mne to v přesvědčení, že to s Brdy myslíte vážně, a že jste sem nepřišel jenom proto, abyste reagoval na jednoho (s odpuštěním ) pitomce. Nestává se běžně, že by náš web byl navštíven osobou, která má nebo může mít přímo na Brdy významný vliv. Proto přijměte vyjádření mojí podpory ve věci nezrušení VVP. Jistě chápete (kromě vojenských důvodů ) i důvod pro Vás možná druhořadý - a sice - zaručení opravdového zachování zeleného ostrova uprostřed Čech.
Roman Poustka , říjen 20, 2013
Pro Kerošku:
Příkopy a propustky byly a jsou u všech odvozních lesních cest, na povrchu vozovky nesejde. Myslíte si, že v CHKO by nebyly, že by se nebudovaly nové a neasfaltovaly?
Pokud ano, tak se pletete, můžete aktuálně pohledět do nejvyššího stupně ochrany:
"Pohodlná asfaltová cesta z Modravy až na Tříjezerní slať a nový most v obci. To jsou novinky, které potěší turisty na Šumavě. Do konce roku chce správa šumavského parku opravit ještě 27 kilometrů lesních cest za 22 milionů korun. "
"Vylepšené trasy vítají členové Klubu českých turistů. "Při putování po Šumavě nás čeká mnohem větší komfort. Zvětší se i bezpečnost turistů. Například ubude zbytečných úrazů," komentuje Emil Kintzl z Klubu českých turistů v Kašperských Horách.
Nová dvoukilometrová stezka z Modravy na Tříjezerní slať je opravdu bezpečná. Asfalt je hladký, cesta i s odpočívadly široká a pohodlná. Mohli by se na ní svézt i in-line bruslaři.
Správa šumavského parku dokázala na stavby ušetřit peníze díky lepšímu prodeji dříví .......

http://sux.cz/8aad

Tichošlápek , říjen 19, 2013
Odpověď panu Hamáčkovi
Pane Hamáček,
je pěkné, že jste se obtěžoval přečíst si můj příspěvek a možná, že sbíráte i nějaké další informace o Brdech a problematice VÚ Brdy. Čím víc lidí tak učiní, tím lépe. Zaregistroval jste, že se o Vás zmiňuji – především jako o osobě podle (nejen mně ) velmi nezpůsobilé k řízení MO, kterou chtějí využít místní odpůrci CHKO Brdy a rušení VVP pro své sobecké zájmy. Jako veřejně činná osoba a politik byste měl být připraven na někdy i velmi ostré reakce těch, kteří s Vámi nesouhlasí a kteří mají (možná i oprávněné ) důvody pochybovat o tom, že Vaše pohnutky pro podporu některých řešení (a odmítání jiných ) v žádném případě nejsou ku prospěchu této země, ale jen k prospěchu Vašemu, osob Vám blízkých, možná i zdánlivě k prospěchu strany, za niž kandidujete do PSP. Tvrdit opak toho co říkám, může samozřejmě každý, ale měl by to i dokázat. To jste však neučinil – naopak, Vaše „argumenty“ jsou povrchní, nekvalifikované a stojí mimo realitu – a vidím to tak i já, jako pouhý laik, který se však o problematiku Brd zajímá už dlouhou řadu let. Pokud jde o odborné otázky obrany a potřeb naší armády, jsme na tom ovšem oba zhruba stejně – oba jsme jen laici. Já se v tomhle nechám raději informovat pokud možno nezávislými odborníky, vyjadřuji se především k problémům, o nichž už něco vím a necpu se na post ministra obrany. (To, že jste exposlancem parlamentu a stínovým ministrem obrany za Vaši stranu, z Vás opravdu odborníka nedělá ).
Z toho, co jsem doposud měl možnost od Vás slyšet, nebo číst se jeví, že Vy vycházíte z velmi jednostranně zaujatých informací (byť se také může jednat o odborníky ) a nasloucháte jen těm, kteří se ztotožňují s Vašimi představami řešení. V konkrétním případě VVP Brdy pak se skupinkou osob, která zastává zcela menšinové názory (hlavně pokud jde o vznik CHKO Brdy ), jakkoli se tento fakt snaží kamuflovat.

Domníváte se, že Vás pouze urážím. Použil jsem některé expresivnější výrazy, které podle mne dobře vystihují jak Vaši kompetenci, tak neobjektivitu i to, že podporujete zájmy, jež jsou v rozporu se zájmem obecným. (Ostatně, podle příkladu našeho pana prezidenta, který působil i ve funkci předsedy Vaší politické strany. Ten se neobává dokonce ani vysloveně vulgárních výrazů – a nezaregistroval jsem, že by to kdokoli z ČSSD, nebo Vy osobně kritizoval ). Naopak, právě politici ČSSD jsou známi velmi nestandardním výrazivem vůči svým odpůrcům. Nevidím důvod, proč bych Vás měl v tomto směru šetřit.

Mne naopak uráží, že tak nekompetentní a neobjektivní člověk jako Vy, si dovoluje vyslovovat se k věcem, o nichž prakticky nic neví a chtěl by je zásadním způsobem ovlivňovat i dokonce z vrcholné státní funkce. Uráží mne to jako občana, který by i Vás měl platit ze svých daní – a který tak bohužel byl nucen činit ještě nedávno, kdy jste působil jako člen PSP. Jistě – byl jste řádně zvolen – a bohužel, pravděpodobně opět zvolen budete, respektuji to a jako občan této země se i ze svých daní budu, ač nerad, podílet na Vaší výživě. Mám ovšem právo se vyjadřovat k těm, na jejichž výživě se podílím – a to slovy, která sám uznám v konkrétních případech za vhodná.

To, zda jste či nejste ochoten vést debatu o budoucnosti VÚ Brdy je zcela irelevantní nyní a bude tomu tak i v případě, že funkci ministra obrany budete zastávat. Ta funkce Vás jako člověka v mých očích zcela nedůvěryhodného, nezmění.
Přeji Vám hezký den.
pavel , říjen 19, 2013
Vše souvisí se vším.

Bohužel,mnoha lidem je dnes fuk,co se děje u "sousedů" a "sousedům"zase fuk,co u "nás".
Myslím,že kol Boletic budou také lidé s obavami sledovat,co se stane s Knížecím Stolcem,Špičákem nebo Chlumem,stejně jako lidem kol Brd,co se stane s Padrtí,Tokem,Prahou,Třemošnou.Avšak,vzájemně se budou sotva podporovat.
A k Brdům,vzpomínala se zde např.sjezdovka v Brdech,pokud by třeba vzniklo CHKO ,pak na druhou stranu říkám,že např.ty nově vybudované komunikace v oblasti Teslín,Břískovce,Teslínského kláštera,Horního Padrtského rybníka,s desítkami ha vykácených lesů,na jejich výstavbu ,odtěžení mnoha tun materiálu z lomu na Praze na vybudování náspů a vybudování vodotečí s množstvím vybetonovaných nájezdů do lesů a v neposlední řadě s tím zrychleným odvedení vod z oblasti,mohu směle srovnat s tou vzpomínanou sjezdovkou na Třemošné.Nevidím v tom velký rozdíl,spíše naopak.
A podobné komunikace jsem viděl např. na Hlavě a leckde jinde.A včera mi kamarád říkal,že se snad svezl po nějaké prý nové asfaltové silnici ze Skelné huti snad do oblasti Brdců.Pokud je to pravda a pokud je to ta lesní cestička,pak pěšina,co tam bývala,pak nevím,nevím,zda je vojenský újezd pro Brdy dnes nějakou ochranou.A v tento moment,je mi jedno,zda v Brdech bude VVP nebo CHKO,snažím se jen porovnat dvě zdánlivě nesouvisející věci.
Ps.že se VL a hospodaří dle schválených plánů a regulí a NIC NEPORUŠUJÍ,dobře vím.
A ten čilý dopravní ruch,který momentálně v Brdech panuje,přestože jsou vojenským újezdem,je také jistě v pořádku a povolení ke vjezdu se vydává jen VYJÍMEČNĚ, pro usnadnění života lidí v přilehlých obcích u hranic újezdu,ohledně dopravní obslužnosti a pod.
Keroška , říjen 19, 2013
...
Dobrý večer, pane Hamáčku, nenechejte se, prosím, otrávit ojedinělými primitivními a nenávistnými výpady.
Existují i jiné, početně mnohem podporovanější, názory, viz např. článek " Co je nejlepší pro Brdy ? " na titulní stránce http://www.vhsb.cz

Tichošlápek , říjen 18, 2013
...
Pane Hamáčku, raději se se soudruhy s KSČSSD věnujte kampani, ať zblbnete co nejvíc lidí, naslibujte pečené holuby, ať máte po volbách co nejvíc koryt!! Brdy Vám neutečou, ty budete mít ještě dost času zpustošit...
Standa , říjen 18, 2013
reakce
Pane Pavle, se zájmem jsem si přečetl Váš příspěvek. Obzvláště mne zaujaly pasáže, týkajíci se mé osoby. Já jsem připraven v budoucnu vést debatu o budoucnosti VÚ Brdy. Tuto debatu bych však rád vedl s lidmi, kteří argumentují věcně a slušně. Vy jste se bohužel zatím zmohl jen na sprostoty a urážky.

S pozdravem

Jan Hamáček, Mladá Boleslav
Jan Hamáček , říjen 18, 2013
Asi gratulace.
Samozřejmě, že na tak jasnou výzvu mých názorových odpůrců, pokud jde o budoucnost VVP Brdy, musím reagovat.
Demontáž a likvidace Nečasovy vlády víc než rok před koncem jejího funkčního období, samozřejmě způsobila, že řada rozpracovaných projektů, zahájených po roce 2010 nebyla ještě dokončena – a jak je u nás zvykem, ve stylu „ode zdi ke zdi“ je a bude novou vládou, vzniklou po předčasných parlamentních volbách 25. a 26.října, pravděpodobně velmi kriticky přehodnocována – pokud možno s cílem prokázat, jak to minulá vláda dělala všechno špatně, jaké škody způsobila, jak nová vláda musí začínat nikoli jen od nuly, ale rovnou na spáleništi (čímž si současně nová vláda předem vytváří alibi pro případ, že jí provedená opatření také vyhoří a sliby se zhroutí jak domeček z karet ).
Tzv.“optimalizace vojenských újezdů“, jejíž významnou součástí bylo i zrušení celého VVP Brdy, byla pozastavena. Je to logické – k završení tohoto procesu je nezbytné přijetí příslušného zákona, resp. jeho novely, která poměrně zásadním způsobem ovlivní poměry v sektoru obrany. Poslanecká sněmovna se rozpustila, „dočasná“ vláda prezidentových přátel (bez důvěry parlamentu) postrádá potřebné kompetence, a především není k disposici zákonodárný sbor, který by o novém zákoně nebo novele stávajícího rozhodl. Definitivní rozhodnutí se tak přesouvá až na nově vzniklou poslaneckou sněmovnu. To jistě není nic překvapivého – jinak tomu ani nemůže být.
Také si nemyslím, že šampaňské se v táboře odpůrců rušení újezdu a hlavně CHKO rozlévá čistě jen z tohoto důvodu. Tím hlavním je vcelku oprávněná naděje, že doposud opoziční strany, které s velkou pravděpodobností v blížících se volbách zvítězí, obrátí vše naruby, z bílé učiní černou – a naopak. A že tak nakonec bude proces rušení VVP Brdy zcela zastaven, že se rozhodne o jeho zachování – a bude-li to nutné (a to asi bude ) místo něho se zruší jiný vojenský újezd (nejspíš Boletice ) . A to není vše, především se při tom znovu (nejspíš už definitivně ) pohřbí připravovaná CHKO – a o to jde patrně některým lidem především.
(Můžeme si samozřejmě položit otázku, co lidem, kteří se neustále ohánějí tím, jak jim na Brdech záleží, na té CHKO vlastně tak vadí, když se jedná o apolitickou instituci, jejímž základním a v podstatě jediným smyslem je ochrana přírody. Jsem přesvědčen, že přes všechny demagogické řeči a rádoby vznešená prohlášení, je to právě ten základní úkol CHKO – chránit a pečovat o přírodu. Nemá smysl zde dlouze vysvětlovat proč. Ti, kteří si CHKO nepřejí, to samozřejmě dobře vědí (a pravdu nepřiznají ) , ostatní, kteří tyto stránky navštěvují, si to domyslí, anebo jim to je stejně fuk. )
Roman se zde zřejmě pod vlivem euforie poněkud kostrbatě a nepřesvědčivě (protože si mj. zjevně sám protiřečí ) pokouší popsat současný stav. Má s tím obrovské potíže. Ono totiž není tak jednoduché vzbudit zdání, že je někdo „nad věcí“ a objektivní a současně učinit pozitivní negativním a mínus plusem. (V tomhle směru aspoň dokazuje, že pro něj není ještě pravda bezobsažným a snadno manipulovatelným pojmem a nedosáhl ještě "kvalit" běžných politiků, ale ani některých jeho souvěrců z těchto stránek. )
Možná si ani neuvědomuje, že především odpůrci CHKO (a rušení újezdu ) vyložili karty na stůl dostatečně jasně i pro mnoho těch, kteří zatím tápali a jejich pohnutky nechápali. Že pravým důvodem jejich odporu je zřejmě to, zač se vždy dotčeně durdí – obyčejné lidské sobectví a snad i poněkud infantilní představa, že Brdy patří jenom jim. Ostatně Romanovo uspokojení z likvidace některých objektů (asi třeba jednoho z roubených seníků na Rovinách ) , dost vypovídá o vnímání estetických hodnot a kulturnosti autora článku. (Jen nějak nevím, kdo je podle Romana ten, co před časem vykřikoval a zdvihal prst a nyní se vyjadřuje „kultivovaně“. To mně docela rozesmálo – s kultivovaným projevem se příliš u odpůrců CHKO a rušení újezdu nesetkávám, spíš s hysterií dítěte, kterému berou oblíbenou hračku. )
Chápu Romana, že v osobě exposlance Hamáčka z Mladě Boleslavi, věhlasného odborníka ve věcech vojenských, který si myslí na budoucího ministra obrany, spatřuje převtělení samotného Spasitele. V zásadě má Roman pravdu – Hamáčkovi starou belu záleží na nějakých Brdech (o nichž možná ještě před takovými sedmi, osmi lety neměl ani tušení ) – ten si brousí zuby na Boletice (už dlouho ) . Kdyby zmíněný exposlanec o Brdech něco věděl a záleželo mu na jejich přírodě, možná by neplácal takové hlouposti. To je ale jedno – čím větší trouba, tím je cennější pro odpůrce CHKO v Brdech. V tomto smyslu je pan Hamáček osobou téměř ideální. (To ostatně dobře ví i pánové Březovský, RSDr.Hála, Chvojka, Hutr, Ježek a další, co se pevně přisáli k povadlým prsům naší armády. )
Někdy přemýšlím, zda to někteří lidé jen hrají, nebo jsou opravdu tak naivní, že by se mohli vážně domnívat, že „vojáci vezmou ochranu přírody za svou“, či že „nezrušením VVP přijde větší tlak na kontrolu hospodaření VLS“. Už jen vyslovení takové domněnky by bylo perlou Silvestrovské estrády. V tomhle odpověděl zcela podle pravdy „nenáviděný“ exministr Vondra, když prohlásil, že armáda tu není od toho, aby chránila a pečovala o přírodu, ale má zcela jiné úkoly. A já jen dodám, že VLS jsou především hospodářskou organizací MO, podnikatelským subjektem, jehož úkolem je generovat zisk pro MO. A protože obrana potřebuje peníze – a stále víc peněz, asi sotva bude kontrolovat, zda VLS se chovají k té přírodě „šetrně“. (Romane, máš na skladě ještě nějaký podobný fór? ) .

Mimochodem, Romane, kdes slyšel či vyčetl, že kritizuji způsob hospodaření LČR v Brdech? Vždy jsem jej naopak chválil – na rozdíl od toho, co v nich páchají VLS. A že to dělají „v souladu s přijatým a platným LHP“ je snad argument, že konají správně? To je pouze obvyklé (a velmi vratké ) zdůvodnění byrokratů, že se tak údajně děje „po právu“ – protože byly splněny všechny formální náležitosti. Takovou argumentací se hájili váleční zločinci v Norimberku a s takovými argumenty Gottwaldův režim zavíral politické odpůrce do kriminálů, dopouštěl se krádeží a justičních vražd. (Doufám, že i tohle tvrzení uvádíš jen pro obveselení publika a celkové odlehčení dost mizerné situace ) .

Závěrem bych rád připomněl, že jakkoli je velmi pravděpodobné vítězství někdejší parlamentní opozice v nadcházejících volbách, není už zdaleka tak jisté kdo a jak sestaví vládu – a jak dlouho mu to bude trvat. Česká pravice (ať už si pod tím pojmem představujeme cokoli ) je sice zmatená a už (skoro rok ) i sama sobě škodí, jenže levice je na tom podobně a vlastní hloupostí si sama pod sebou podřezává větev. Místo aby v pro ni tak ideální situaci drtila už nyní své politické a „ideové“ soupeře, vykazuje stále méně přesvědčivou převahu. A to se může prezident přerazit, jak jí pomáhá horem – dolem, regulérně, ale třeba i označením ústavních zvyklostí za idiotské. Zdaleka není v této chvíli rozhodnuto – a už vůbec ne, zda otlemený vojenský „odborník“ Hamáček stane v čele obrany. A i pokud ano, zda mu to bude co platné. (Taková Karolína tam vydržela například 8 dní, než se stihla dokonale znemožnit a odepsat. Pravda, počítám, že Jeňýk z Boleslavi tam vydrží déle. )

Přesto všechno však uznávám, pánové, že jste asi k štěstí přišli jak slepí k houslím. Přijměte prosím mé blahopřání. Škoda, že s ním se zřejmě spojí tryzna za Brdy. (Zdá se, že Rádio NĚMÍ mělo (skoro ) ve všem pravdu. )
pavel , říjen 18, 2013
 1 2 3 > 

Přidat komentář

Můžete přidat váš komentář zde

busy
 
© 2020 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů