Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Optimalizace vojenských újezdů pozastavena
Optimalizace vojenských újezdů pozastavena | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Čtvrtek, 17 říjen 2013

 

Optimalizace vojenských újezdů nastartovaná v roce 2011 se záměrem ušetřit prostředky v rezortu obrany s výsledkem uspořených několika miliónů je před změnou vlády pozastavena. Souvisí s tím i pozastavení některých záměrů, které se Brd mohou přímo nebo nepřímo dotýkat, např. prodej státem vlastněné lesní půdy (viz zde str. 4).

Pro obyčejného smrtelníka to znamená, že se nyní ve volbách a v prvních krocích nové vlády a sněmovny rozhodne o tom, jaký statut bude Brdy čekat v následujících letech, ne-li v dlouhých desetiletích. Pokud bude jako nový ministr obrany jmenován pan Jan Hamáček, můžeme se těšit dle jeho slov na zachování újezdu. Pokud bude rezort obrany řídit osoba spřátelená s politickými kruhy kolem pánů jako je Picek a Vondra, můžeme se těšit na pokračování směřování k vyhlášení CHKO.

Obě názorové strany nyní po zemětřesení na vládních postech zjišťují, že se jejich role obrátily, ten, kdo byl dříve netečným a šel za svým cílem hlava nehlava, nyní kope, a ten, kdo dříve vykřikoval a zdvihal prst, se nyní vyjadřuje kultivovaně. Kontrast v názorech a v možném výsledku je nyní zřejmý i těm, kteří ho třeba před dvěma lety ještě nedokázali rozlišit. Obdobný a vcelku logický obrat nastal i u zamýšleného NP Křivoklátsko.

Mezihry jako byly "katastry" a "poldry" jenom doplnily jasné vyložení karet strany bojující za CHKO. Můžeme se oprávněně těšit, že po volbách budou vyloženy karty protistrany. Tedy odpovědi na otázky, jaký režim při zachování VVP a stávajících přírodních parků bude v Brdech panovat. Zda vojáci vezmou ochranu přírody za svou nejenom svou pasivní přítomností (a tedy nulovou výstavbou a regulovanou turistikou), ale jestli se budou na rozdíl od předešlých let podílet i aktivněji na potírání zejména nelegálních vjezdů motorových vozidel do lesů. 

Praktický dopad měla pouze epizoda pyrotechnického čištění a likvidace některých objektů.

Další, poněkud stranou stojící, otázkou je další hospodaření LČR a zejména VLS, na něž je ze strany Pavla Čámského vznášeno množství obvinění z nešetrného hospodaření v lesích. Pokud je mi známo, obě instituce hospodaří podle schválených LHP na dlouhá období a nedochází k jejich porušování. Otázkou pro zmíněného kritika, ale i pro nás ostatní, je podle mne spíše práce lesního personálu od vedení až po posledního najatého dělníka. Ale s trendem přechodu na harvestorovou automatizaci asi nic nezmůžeme.

Vnímáte to také tak, že s nezrušením VVP přijde větší tlak na kontrolu hospodaření VLS? Měl by a přijde také tlak na umírnění provozu na komunikacích ve VVP?

Active Image

Mezitím se brdská příroda dlouhým a relativně teplým podzimem trpělivě připravuje na příchod zimy. Jako příklad uvádím zaznamenanou migraci letošní nové generace čolka (zde noční a značně ztuhlý) od rodných vod k zimovištím... 

 

Zobrazení: 10549

Komentáře (44)

RSS feed komentářů
 1 2 3
...
Dobrý večer, pane Hamáčku, nenechejte se, prosím, otrávit ojedinělými primitivními a nenávistnými výpady.
Existují i jiné, početně mnohem podporovanější, názory, viz např. článek " Co je nejlepší pro Brdy ? " na titulní stránce http://www.vhsb.cz

Tichošlápek , říjen 18, 2013
...
Pane Hamáčku, raději se se soudruhy s KSČSSD věnujte kampani, ať zblbnete co nejvíc lidí, naslibujte pečené holuby, ať máte po volbách co nejvíc koryt!! Brdy Vám neutečou, ty budete mít ještě dost času zpustošit...
Standa , říjen 18, 2013
reakce
Pane Pavle, se zájmem jsem si přečetl Váš příspěvek. Obzvláště mne zaujaly pasáže, týkajíci se mé osoby. Já jsem připraven v budoucnu vést debatu o budoucnosti VÚ Brdy. Tuto debatu bych však rád vedl s lidmi, kteří argumentují věcně a slušně. Vy jste se bohužel zatím zmohl jen na sprostoty a urážky.

S pozdravem

Jan Hamáček, Mladá Boleslav
Jan Hamáček , říjen 18, 2013
Asi gratulace.
Samozřejmě, že na tak jasnou výzvu mých názorových odpůrců, pokud jde o budoucnost VVP Brdy, musím reagovat.
Demontáž a likvidace Nečasovy vlády víc než rok před koncem jejího funkčního období, samozřejmě způsobila, že řada rozpracovaných projektů, zahájených po roce 2010 nebyla ještě dokončena – a jak je u nás zvykem, ve stylu „ode zdi ke zdi“ je a bude novou vládou, vzniklou po předčasných parlamentních volbách 25. a 26.října, pravděpodobně velmi kriticky přehodnocována – pokud možno s cílem prokázat, jak to minulá vláda dělala všechno špatně, jaké škody způsobila, jak nová vláda musí začínat nikoli jen od nuly, ale rovnou na spáleništi (čímž si současně nová vláda předem vytváří alibi pro případ, že jí provedená opatření také vyhoří a sliby se zhroutí jak domeček z karet ).
Tzv.“optimalizace vojenských újezdů“, jejíž významnou součástí bylo i zrušení celého VVP Brdy, byla pozastavena. Je to logické – k završení tohoto procesu je nezbytné přijetí příslušného zákona, resp. jeho novely, která poměrně zásadním způsobem ovlivní poměry v sektoru obrany. Poslanecká sněmovna se rozpustila, „dočasná“ vláda prezidentových přátel (bez důvěry parlamentu) postrádá potřebné kompetence, a především není k disposici zákonodárný sbor, který by o novém zákoně nebo novele stávajícího rozhodl. Definitivní rozhodnutí se tak přesouvá až na nově vzniklou poslaneckou sněmovnu. To jistě není nic překvapivého – jinak tomu ani nemůže být.
Také si nemyslím, že šampaňské se v táboře odpůrců rušení újezdu a hlavně CHKO rozlévá čistě jen z tohoto důvodu. Tím hlavním je vcelku oprávněná naděje, že doposud opoziční strany, které s velkou pravděpodobností v blížících se volbách zvítězí, obrátí vše naruby, z bílé učiní černou – a naopak. A že tak nakonec bude proces rušení VVP Brdy zcela zastaven, že se rozhodne o jeho zachování – a bude-li to nutné (a to asi bude ) místo něho se zruší jiný vojenský újezd (nejspíš Boletice ) . A to není vše, především se při tom znovu (nejspíš už definitivně ) pohřbí připravovaná CHKO – a o to jde patrně některým lidem především.
(Můžeme si samozřejmě položit otázku, co lidem, kteří se neustále ohánějí tím, jak jim na Brdech záleží, na té CHKO vlastně tak vadí, když se jedná o apolitickou instituci, jejímž základním a v podstatě jediným smyslem je ochrana přírody. Jsem přesvědčen, že přes všechny demagogické řeči a rádoby vznešená prohlášení, je to právě ten základní úkol CHKO – chránit a pečovat o přírodu. Nemá smysl zde dlouze vysvětlovat proč. Ti, kteří si CHKO nepřejí, to samozřejmě dobře vědí (a pravdu nepřiznají ) , ostatní, kteří tyto stránky navštěvují, si to domyslí, anebo jim to je stejně fuk. )
Roman se zde zřejmě pod vlivem euforie poněkud kostrbatě a nepřesvědčivě (protože si mj. zjevně sám protiřečí ) pokouší popsat současný stav. Má s tím obrovské potíže. Ono totiž není tak jednoduché vzbudit zdání, že je někdo „nad věcí“ a objektivní a současně učinit pozitivní negativním a mínus plusem. (V tomhle směru aspoň dokazuje, že pro něj není ještě pravda bezobsažným a snadno manipulovatelným pojmem a nedosáhl ještě "kvalit" běžných politiků, ale ani některých jeho souvěrců z těchto stránek. )
Možná si ani neuvědomuje, že především odpůrci CHKO (a rušení újezdu ) vyložili karty na stůl dostatečně jasně i pro mnoho těch, kteří zatím tápali a jejich pohnutky nechápali. Že pravým důvodem jejich odporu je zřejmě to, zač se vždy dotčeně durdí – obyčejné lidské sobectví a snad i poněkud infantilní představa, že Brdy patří jenom jim. Ostatně Romanovo uspokojení z likvidace některých objektů (asi třeba jednoho z roubených seníků na Rovinách ) , dost vypovídá o vnímání estetických hodnot a kulturnosti autora článku. (Jen nějak nevím, kdo je podle Romana ten, co před časem vykřikoval a zdvihal prst a nyní se vyjadřuje „kultivovaně“. To mně docela rozesmálo – s kultivovaným projevem se příliš u odpůrců CHKO a rušení újezdu nesetkávám, spíš s hysterií dítěte, kterému berou oblíbenou hračku. )
Chápu Romana, že v osobě exposlance Hamáčka z Mladě Boleslavi, věhlasného odborníka ve věcech vojenských, který si myslí na budoucího ministra obrany, spatřuje převtělení samotného Spasitele. V zásadě má Roman pravdu – Hamáčkovi starou belu záleží na nějakých Brdech (o nichž možná ještě před takovými sedmi, osmi lety neměl ani tušení ) – ten si brousí zuby na Boletice (už dlouho ) . Kdyby zmíněný exposlanec o Brdech něco věděl a záleželo mu na jejich přírodě, možná by neplácal takové hlouposti. To je ale jedno – čím větší trouba, tím je cennější pro odpůrce CHKO v Brdech. V tomto smyslu je pan Hamáček osobou téměř ideální. (To ostatně dobře ví i pánové Březovský, RSDr.Hála, Chvojka, Hutr, Ježek a další, co se pevně přisáli k povadlým prsům naší armády. )
Někdy přemýšlím, zda to někteří lidé jen hrají, nebo jsou opravdu tak naivní, že by se mohli vážně domnívat, že „vojáci vezmou ochranu přírody za svou“, či že „nezrušením VVP přijde větší tlak na kontrolu hospodaření VLS“. Už jen vyslovení takové domněnky by bylo perlou Silvestrovské estrády. V tomhle odpověděl zcela podle pravdy „nenáviděný“ exministr Vondra, když prohlásil, že armáda tu není od toho, aby chránila a pečovala o přírodu, ale má zcela jiné úkoly. A já jen dodám, že VLS jsou především hospodářskou organizací MO, podnikatelským subjektem, jehož úkolem je generovat zisk pro MO. A protože obrana potřebuje peníze – a stále víc peněz, asi sotva bude kontrolovat, zda VLS se chovají k té přírodě „šetrně“. (Romane, máš na skladě ještě nějaký podobný fór? ) .

Mimochodem, Romane, kdes slyšel či vyčetl, že kritizuji způsob hospodaření LČR v Brdech? Vždy jsem jej naopak chválil – na rozdíl od toho, co v nich páchají VLS. A že to dělají „v souladu s přijatým a platným LHP“ je snad argument, že konají správně? To je pouze obvyklé (a velmi vratké ) zdůvodnění byrokratů, že se tak údajně děje „po právu“ – protože byly splněny všechny formální náležitosti. Takovou argumentací se hájili váleční zločinci v Norimberku a s takovými argumenty Gottwaldův režim zavíral politické odpůrce do kriminálů, dopouštěl se krádeží a justičních vražd. (Doufám, že i tohle tvrzení uvádíš jen pro obveselení publika a celkové odlehčení dost mizerné situace ) .

Závěrem bych rád připomněl, že jakkoli je velmi pravděpodobné vítězství někdejší parlamentní opozice v nadcházejících volbách, není už zdaleka tak jisté kdo a jak sestaví vládu – a jak dlouho mu to bude trvat. Česká pravice (ať už si pod tím pojmem představujeme cokoli ) je sice zmatená a už (skoro rok ) i sama sobě škodí, jenže levice je na tom podobně a vlastní hloupostí si sama pod sebou podřezává větev. Místo aby v pro ni tak ideální situaci drtila už nyní své politické a „ideové“ soupeře, vykazuje stále méně přesvědčivou převahu. A to se může prezident přerazit, jak jí pomáhá horem – dolem, regulérně, ale třeba i označením ústavních zvyklostí za idiotské. Zdaleka není v této chvíli rozhodnuto – a už vůbec ne, zda otlemený vojenský „odborník“ Hamáček stane v čele obrany. A i pokud ano, zda mu to bude co platné. (Taková Karolína tam vydržela například 8 dní, než se stihla dokonale znemožnit a odepsat. Pravda, počítám, že Jeňýk z Boleslavi tam vydrží déle. )

Přesto všechno však uznávám, pánové, že jste asi k štěstí přišli jak slepí k houslím. Přijměte prosím mé blahopřání. Škoda, že s ním se zřejmě spojí tryzna za Brdy. (Zdá se, že Rádio NĚMÍ mělo (skoro ) ve všem pravdu. )
pavel , říjen 18, 2013
 1 2 3

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2020 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů