Automatický překlad


Náhodné obrázky


Zprávy
podzim se hlásí 2008
Počet zobrazení:7295

Klondajk
Bitva na Vítkově
Počet zobrazení:7895

Brdské studánky
pramen pod Krkavčinou
Počet zobrazení:5309
Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Přehrada na Americe do roku 2020
Přehrada na Americe do roku 2020 | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Středa, 05 červen 2013

   Právě odeznívajcí povodně jsou impulsem k tomu, aby se opět otevřela diskuse k projektovanému vodnímu dílu na Padrťském potoce nad Strašicemi.

   K tomuto tématu více zde nebo zde. Jako nejpravděpodobnější verze se jeví suchý poldr nebo kombinace více suchých poldrů, které by byly zřejmě přijatelné i pro budoucí správu CHKO Brdy. Ale stále je možná i realizace retenční přehrady. Zdrojem financování by mohly být evropské peníze v objemu zhruba půl miliardy korun. Získání dotčených katastrů obcemi, které ohrožují povodně, je v této věci klíčové. Není asi vhodnější doba a příležitost, aby strašičtí prosadili na vyšších úrovních své zájmy.

Zobrazení: 32930

Komentáře (94)

RSS feed komentářů
 1 2 3 4 5 > 
Strašice versus zbytek světa?
hlodavec , duben 07, 2016
Plzeňský deník
http://1url.cz/stK1J

Hráz proti velké vodě v Brdech? Obyvatelé Strašic jsou proti
tojejedno , duben 06, 2016
Parlamentní listy
http://1url.cz/7tzDu

Lang (ODS): Povodí Vltavy chce zničit část CHKO Brdy

..... Takže s přehradou je ámen, to je jasné, protože Strašice jsou místo, odkud lze změnit Svět smilies/tongue.gif....
brdská krysa , březen 30, 2016
oprava letopočtu k níže
Zápis RO 16/08/15 ze dne 12. srpna 2015
brdská krysa , březen 08, 2016
Jaromírovi T.
1) To je dobře, že jste přes zimu neuhynul - ráda Vás tu vidím smilies/wink.gif! Dovolím si skočit na Váš špek a lehce podebatit...

2) Ve "Svazku" je to hodně složitý.... od Studie čekaly ty obce, které jsou proti přehradám, že z toho vyjde alespoň trochu závěr, že se to do Brd nehodí - jenže to dopadlo blbě smilies/sad.gif. To abyste rozuměl té vazbě "zadání Studie" - Strašice. Je otázka, čím všichni ti "chytří nezávislí znalci" mysleli, že až na pár nesmělých náznaků ten záměr hned nepotopili.... Ale ono to s tím souhlasem MO také může být všelijak - údajně to MO dalo k přepracování. Jak je to přesně, nevím(e).

3) Strašice jsou proti přehradám, to vím zcela jistě, bez ohledu na to, co se děje ve Svazku. Nejsem si jista tím, že se tam ty přehrady dostaly až na přání Svazku - četla jsem ten materiál, určitě tam byly i před tím - z vašeho odkazu není patrné, jaké připomínky Svazek vlastně podal. Navíc je to tak nějak jedno, tyhle věci se strašně rychle vyvíjejí, mění.... vždyť to znáte, to máte jako s tou CHKO: nejdřív byly některé obce pro, pak proti a nakonec zase pro.... smilies/tongue.gif.... Takže bych řekla, že to téma "přehrady v Brdech" zatím jenom tak bublá a nic - pořádný rachot kolem toho teprve bude a pak to může být ještě kdovíjak. No ale uvidíme....
Co se Strašic týče, požádala Rada obce o stanovisko k protipov. opatřením a přehradám své poradní orgány - komisi pro rozvoj obce a komisi životního prostředí. KRO vydala spíše záporné stanovisko, KŽP absolutně záporné - viz Zápis RO 16/08/15 ze dne 12. srpna 2016. Atd.... Ale to Vy dobře víte smilies/wink.gif - takže Strašice nepodezírejte.
Na případnou námitku, že to všechno nemuselo být, "kdyby se ten oujezd nerušil a my to přece říkali" předem dopovídám, že to není vůbec jisté...brdská krysa , březen 08, 2016
Ad "podobně se vyjadřuje i strašický starosta" :

Náhodný pozorovatel je zmaten.
Zde ( v prohlížeči strany 7/8 ) http://1url.cz/ttMWa
se lze dočíst, že suché nádrže Amerika, Pod Padrťskými rybníky, Třítrubecká 1, Třítrubecká 2, Reserva, Skořice, Mirošov, Ledný a Dobřív se do Plánu dílčího povodí Berounky dostaly dodatečně teprve v červnu 2015, a to na základě iniciativy Dobrovolného svazku obcí Horní Berounka, povodí Klabavy
A kdože byl v té době předsedou toho Svazku, který odeslal dokumentaci = oním Svazkem zadanou studii "Studie opatření na ochranu před negativními účinky povodní na území Svazku obcí v povodí Klabavy" na Povodí ?
http://1url.cz/3tMWV
"Podle strašického starosty Jiřího Hahnera je stavba přehrad nebo suchých poldrů v Brdech nereálná." http://1url.cz/VtMWk ( 4. června 2014 )
A tak ji Svazek jím tehdy vedený o rok později (červen 2015) navrhnul? Aby zase v březnu 2016 říkal, že to nechce ?
To snad ne, to bude asi jenom shoda jmen.
Tichošlápek , březen 07, 2016
p. novinář Hutr se v PB rozšoupnul - tak je to správné )
http://1url.cz/stMQT

Povodí Vltavy prosazuje vybudování suchého poldru na Klabavě u Ameriky

....A jaký je názor vedení Správy CHKO Brdy na výstavbu poldru? „Technická opatření na protipovodňovou ochranu nepodporujeme. V případě Brd by se měla raději hledat místa vhodná k rozlivu povodňové vody, bylo by to levnější a k přírodě šetrnější," říká vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer.

Podobně se vyjadřuje i strašický starosta Jiří Hahner, který není příznivcem poldru a je kritikem meliorací....
hlodavec , březen 07, 2016
další přehrada na obzoru u Valdeka?
http://1url.cz/ctMeX

http://1url.cz/otMeO

Už se to i tady probíralo někdy v r. 2008 ve vzkazovníku. Tehdy to bylo díky přítomnosti vojáků nereálné...
Roman Poustka , únor 28, 2016
vojáci už souhlasí s poldrem
http://1url.cz/stMev
Zdá se, že se zatopení údolí, které obdivoval i Karel Domin, neubráníme. Proč jde svět ve všem tou nejhorší a nejdražší možnou cestou?
Suché roky opět přijdou a namísto, abychom drobnými úpravami v hospodaření pomohli zlepšit vodní režim v krajině, řešíme za stovky miliónů až důsledky. Tím se paradoxně i tenhle poldr stane časem příčinou ještě horšího vodního režimu a ještě horších such a povodní, na které bude poldr krátký, ba nebezpečný.
Roman Poustka , únor 26, 2016
...
Je to fakt hnus, všude postavit betonový nádrže... Doufám, že se to neuskuteční. A za plánování takovýchhle zvěrstev se utrácí spousta peněz a platí se plno lidí. ..smilies/angry.gif Místo toho by se měla přestat ignorovat příroda, zlepšit retenční schopnosti krajiny, které byly zničeny. Mohlo by se začít tím, že se v Brdech přestanou bagrovat hluboké odvodňovací příkopy u cest.
standa , červenec 10, 2015 | url
Studie protipovodňových opatření v Brdech
Pokud by odkaz na úschovnu níže nefungoval (vyčerpaný limit stahovánísmilies/wink.gif, lze použít ještě tento odkaz:

http://leteckaposta.cz/246051496


Je to docela hnus.... jak by se Vám třeba líbila nádrž u Padrťáků ?
***---*** , červenec 10, 2015
!!!!!!!!!!!!!
STUDIE OPATŘENÍ NA OCHRANU PŘED NEGATIVNÍMI ÚČINKY POVODNÍ NA ÚZEMÍ SVAZKU OBCÍ V POVODÍ KLABAVY

úschovna:
http://sux.cz/d535


***_ _ _ *** , červenec 01, 2015
...
nic proti ale vzhledem k tomu že bydlíme na konci strašic dá se říct v jedné z nejbližších částí plánované přehrady strach o bydlení nám nedovlolí s tím souhlasit navíc ty velmi směšné ceny za které stát vykupuje nikdy jsou to šmejdi to raději budeme ryskovat že budeme znovu vyplavení
vobornik , srpen 23, 2014
Popravdě
Michale ani se moc nedivte.Na věc máme stejný názor jako vy(viz níže),ale bohužel jsme se dozvěděli,že dle plánů VLS se situace bude ještě zhoršovat,další zásahy do krajiny se připravují a proč?Přečtěte si náš odkaz v sekci "Vytěží někdo Brdy"a tam je jasná odpověd.Prostě kšeft a to je celá prostinká a holá pravda.
Tok a Kero , červenec 29, 2014
Popravdě
se divím, proč ještě někdo neupozornil VLS na stav okolo odvodňovacích stouh a kanálů v souvislosti s problematikou povodní v povodí Klabavy. O víkendu jsem navštívil oblast nad Dobřívem a celkem jsem se zdešil jakým způsobem a na jakých místech jsou vytvořeny tyto nesmysly. Metrové strouhy jsou vedeny přímo po spádnici (i v celkem velkém převýšení ), kdy vše je systematicky sváděno ke komunikaci. Retence lesa je zde minimální. Mám pocit, že ve vedení VLS je asi člověk, který potřebuje mít Brdy co nejvíce suché, aby se stroje dostaly do lesa co nejpohodlněji. Nadruhou stranu jsem byl dnes v lesích v okolí Kornatic kde hospodaří LČR. Na první pohled celkem velký rozdíl. Po deštích byl les dost podmáčený, ale strouhy zde teméř nejsou, vše stéká přirozeným způsobem do lesa nebo potoků, popř. voda se drží v lese. Doufám, že tento způsob devastace krajiny ve Středních Brdech co nejdříve skončí.
Michal , červenec 29, 2014
...
Poslední týden jsme,jako kdysi prochodili křížem-krážem střední brdskou vrchovinu.
Bohužel je pravdou,že kondice lesů se významě změnila,bohužel k horšímu.Lesy prořídly,což o to,les je potřeba více,či méně obnovovat,ovšem to,jakým způsobem se to momentálně v Brdech děje,je minimimálně diskutabilní.Brdské lesy se významě prosvětlily a odvodnily.Nejen intenzivní těžba,ale i způsob jejího provádění je v mnohých místech velmi necitlivý.Budování nových,či rozšiřování starších svážnic se děje neuváženě a taktéž mnohde necitlivě.Podél svážnic a dále do lesů jsou budovány významné odvodní kanály,v přímých trasách,které významným způsobem odvádí srážky z vrchoviny,což jednak zapřičinuje ztrátu schopnosti brdských lesů zadržovat v krajině vodu,což bývala důležitá funkce Brd,na straně druhé zvyšují nebezpečí zvýšených průtoků pod Brdy v době vyšších srážek.
Je tedy na zvážení,zda pokrčovat ve správě brdské krajiny v současném duchu a tím zvyšovat potřebu vybudování záchytných nádrží,či přehodnotit způsob lesního hospodářství.
Zdá se,že "ochrana krajiny vojsky" paradoxně skončila prakticky pádem železné opony,což byl způsom dosti podivný a dnes již armáda prakticky Brdy nechrání a ty se staly pouze prostředkem k vlasnímu zisku,či hospodařících firem.
Nabízí se zde možnost vyhlásit CHKO a tím Brdům pomoci.Zde je ovšem třeba uvést,že by se musela nasadit velmi přísná pravidla a ochránit významné lokality,např.Padrt,Záběhlou a okolí,Tok,Prahu,Teslíny,Kolvín apod. před "civilizační devastací".Bylo by obrovskou chybou,když se to velmi paradoxně armádě podařilo,tuto krajinu zastavět a tím prakticky zničit.Vždyt právě nezastavěnost a absence civilizažních vymožeností je významnou vyjímečností Brd,vedle retenční schopnosti vázat vodu,kdy se Brdy přirovnávají k vodní "houbě".Což již dnes moc neplatí a dejme pozor at neztratí v budoucnu i svou druhou přednost-nezastavěnost.
Tok a Kero , červenec 29, 2014
k nádržím
(...) Povodí už v roce 2007 navrhlo 16 zádržných nádrží v Brdech, které by velkou vodu zmírnily. Zásadní by byly přehrady Velká a Malá Amerika, které zatím armáda a ekologové odmítají. "Zpracovatel studie by měl vycházet z předpokladu, že do roku 2025 se jejich vybudování nejeví reálné," uvedla agentura v zadání. (...)

Zdroj: http://voda.tzb-info.cz/115053...i-zaplavam
* , červenec 23, 2014
Nutno zkoumat úmysly, ne se pitvat ve slovíčkách
Nehnípejte se v nesmyslech. V článku se mluví obecně o zadržování vody v lesích a to, že to říká starosta Strašic, ještě neznamená, že mluví konkrétně o Strašicích - netřeba tedy uvádět Vám žádné "tři příklady na strašické straně",protože jako proč?
Pro jistotu cituji: " Starosta Strašic Jiří Hahner (ODS) říká: „Zjistili jsme od pamětníků, jak se odvodnění cest řešilo dříve. Strouhy podél cest byly vždy po co nejkratším úseku sváděny do lesního porostu, do brdských údolních niv, rašelinišť, mechovišť a mokřadů.
Tak se nebojte starosty zeptat, od jakých že to pamětníků co zjišťoval, třeba vám k tomu něco poví. Nebo si zjistěte, co si myslí třeba p. lesák Šefl, to je pamětník - znalec smilies/smiley.gif...
Ale jde o něco jiného - nedávno jste psal, že je nepravděpodobné, aby se obce postavily Kraji ohledně přehrady. cit.: "....Když by měla být realizována stavba, která bude v souladu s územním plánem a ochrání cca 250 obyvatel obce před povodní, jak by mohla obec vyargumentovat, že to je proti zájmům obyvatel obce?! To je přece holý nesmysl...." Atd... No a vidíte - mýlil jste se. smilies/smiley.gif. Ale je taky možné, že se "mýlíte" schválně a rád smilies/smiley.gif... ?
Jo jo: nedůvěra, malomyslnost, pesimismus... to se pak těžko dějí na Brdech zázraky smilies/cheesy.gif.

http://kuc.cz/bt3u0g

smilies/kiss.gif
brdská krysa pro T. , červenec 16, 2014
A jak "to vidí strašičtí" ?
Je to toto ?
"Strouhy podél cest byly vždy po co nejkratším úseku sváděny do lesního porostu, do brdských údolních niv, rašelinišť, mechovišť a mokřadů."
http://www.starostove-nezavisl...senim.html
Pokud ano, mohu poprosit o alespoň tři konkrétní příklady "na strašické straně" ( to znamená to co teče do Padrťského potoka / Klabavy , kde jsou ty "nivy, rašeliniště, mechoviště a mokřady" , do kterých by se měly "svádět strouhy podél cest" tak, aby to snad zabránilo povodním ??
Rád se poučím. Ale prosím konkrétně.
Tichošlápek , červenec 15, 2014
No to máte tedy odvahu, vidět něco jako strašičtí
smilies/smiley.gif. Ale potěší to.
brdská krysa Keroškovi , červenec 15, 2014
 1 2 3 4 5 > 

Přidat komentář

Můžete přidat váš komentář zde

busy
 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů