Hlavní stránka arrow Brdy vojenské arrow Klondajk - přehledový dokument
Klondajk - přehledový dokument | Tisk |  E-mail
Napsal Tomáš Krumphanzl   
Úterý, 08 duben 2008

Klondajk, tajemné monstrum rozkládající se na hlavním brdském hřebeni mezi Stožcem a Jistevníkem, svého času největší raketová základna protivzdušné obrany státu. Znají jej snad všichni brdomilové, ačkoli možná ne všichni pod tímto názvem. Naprosté většině z nich byl více než trnem v oku, neboť při jeho výstavbě byly zplundrovány desítky a stovky hektarů brdského lesa v jedné z nejhezčích oblastí Hřebenů. Nutno však zároveň přiznat, že právě ona kolosální rozloha a všudypřítomná atmosféra tajemna ty samé jedince často přitahovala a naplňovala jejich mysl řadou nezodpověditelných otázek.

Již od počátku existence Brdských stránek jsme měli touhu se tomuto tématu nějakým způsobem věnovat a udělat si v tom všem tak trochu jasno. V obavě před šťouráním do vosího hnízda jsme se však vždy raději drželi zpět. Nyní se ale domníváme, že doba uzrála natolik, abychom tak mohli bez obav učinit. Na podzim roku 2001 totiž Klondajk definitivně padl, jinými slovy: celá základna byla definitivně zrušena. Neznamená to sice, že by objekt byl volně přístupný, stále je střežen, ale armádou již není využíván. Z tohoto důvodu považujeme za možné podělit se s vámi o informace, které se nám podařilo o tomto objektu a jeho historii shromáždit.

Většinu informací nebo alespoň důležitých souvislostí jsme mohli nasbírat během jedné únorové soboty r. 2002, kdy byl malé skupině lidí umožněn na toto kdysi tak bedlivě střežené místo vstup. Díky přítomným znalcům z oboru „raketologie“ (jeden z nich návštěvu zajistil), jsme měli možnost obdržet i vyčerpávající popis někdejšího fungování základny a vůbec prožít nevšední zážitek, na který patrně nikdy nezapomeneme.

Při zpracovávání tématu jsme dospěli k názoru, že by bylo nejlepší předložit minimálně dva články týkající se Klondajku, resp. naší návštěvy na něm. Ten první bychom mohli označit jako verzi „Professional“ a je určena především zájemcům o zbraňové systémy studené války. Druhou bychom naopak mohli označit atributem „Light“ a více než vojenským expertům je určena těm, které tento objekt zajímá spíše z prosté lidské (brdomilské) zvědavosti.

Jelikož nám bylo umožněno na základně i fotografovat, oba články jsou doplněny o množství snímků. Nicméně původně asi nikoho z nás nenapadlo sepisovat nějaké reportáže, pročež většina snímků byla pořizována více či méně náhodně. Řadu objektů a událostí proto zachycenu bohužel nemáme. I tak se však spojením děl různých autorů podařilo sestavit zajímavou koláž snímků doprovázejících text reportáží (alespoň doufám). Až později jsme po získání dalších obrázků k reportážím připojili i „Foto doplněk“, tedy sbírku dalších vybraných fotografií pořízených během akce.

Zvlášť jsme zpracovali také sérii leteckých snímků Klondajku z roku 2000, z nichž některé byly uvedeny již dříve ve fotogalerii Tomáše Kuby, a především jsme mohli publikovat i velmi zajímavé svědectví člověka, který se v letech 1984 až 1985 podílel na výstavbě tohoto areálu.


Nové informace

V únoru 2006 uplynou od naší návštěvy Klondajku již čtyři roky. Během této doby se na nás obrátila řada lidí s doplňujícími informacemi, dotazy a náměty. I z výsledků ankety v sekci INOVA o nejzajímavější příspěvek sekce Zajímavá místa je patrné, že Expedice Klondajk a její prezentace na našem webu byla počinem, který vzbudil jednoznačně největší zájem návštěvníků. Klondajk je tedy stále tématem, které přitahuje velikou pozornost. Mimo jiné i z tohoto důvodu Petr Janda zpracoval nový článek, v němž upřesňuje fungování i samotný smysl existence tohoto monstra z dob studené války, neboť v původním článku (reportáž Profi) bylo vysloveno několik domněnek, které se nakonec ukázaly být mylnými. Další informace záhy poskytl jeden z návštěvníků stránek, který na Klondajku trávil dva roky při výkonu základní vojenské služby. Navíc se podařilo získat poměrně čerstvé letecké snímky objektu, na základě kterých můžete ve srovnání s těmi z roku 2000 posoudit, co se na daném místě změnilo.

Během roku 2005 (ale vlastně již i dávno předtím) se objevovaly zprávy, že celý Klondajk by měl být být převeden do vlastnictví města Dobříše. Zatím poslední informace, kterou o této transakci máme, pochází z webových novin Naše noviny - nezávislý poberounský občasník. Ve článku "Velký Klondajk na prodej" (dnes již nedostupném) se lze dočíst nejen to, že část transakce by měla proběhnout již v měsíci lednu 2006 a celý převod by pak měl být hotov do poloviny roku, ale také to, že město chce celý areál obratem dál prodat(!) subjektu podnikajícímu v oblasti stavebnictví. Aniž bych chtěl v tuto chvíli bít předčasně na poplach, obávám se, že to není příliš dobrá zpráva nejen pro Klondajk, ale možná i pro širší okolí brdských hvozdů. V následujícím období se proto budeme snažit získat o celé věci více informací. Je tedy zřejmé, že téma Klondajk zůstane i nadále otevřené...

 

  Expedice Klondajk 2002 - článek Professional autor:   Petr Janda
  Expedice Klondajk 2002 - článek Light autor:   Tomáš Krumphanzl
  Expedice Klondajk 2002 - kompletní fotogalerie
 

 

Klondajk - Letecké snímky (2000)

autor:   Tomáš Kuba
  Klondajk - Letecké snímky (2005) autor:   Josef Kozák

 

Klondajk - Zrození velikého obra (1984/85)

 
  Klondajk - Dva roky služby u velikého obra (1988/90) autor:   Martin Kaše

 

Klondajk - Upřesňující informace

autor:   Petr Janda
  Klondajk - Doplněk k Upřesňujícím informacím
autor:   Jan Ossendorf
 
Klondajk - originální foto techniky
reálné foto raket S-200 Vega a radiolokátoru K-1 B přímo ze základny

autor:   Matěj Kopecký
 
Klondajk - originální foto techniky II.
reálné foto raket S-200 Vega v různých pozicích, přepravních tahačů, radiolokátorů apod. přímo ze základny (omluvte prosím sníženou kavalitu snímků)

autor:   Pavel Kisling
   
 

Bylo založeno fórum, pro diskusi pamětníků, kontakt s někdejšími "spolubojovníky" a nadšence do problematiky PVO.

 

 

  

Samozřejmě není nikde řečeno, že výše uvedené příspěvky by měly být posledním slovem k tématu Klondajk na našich stránkách. Právě naopak - berte je spíše jako slovo úvodní, otevírající prostor pro další. Vyzývám proto všechny, kdo by chtěli svým dílem přispět, nechť tak učiní. Na serveru je místa stále dost.

 
TK
Zobrazení: 71145

Komentáře (38)

RSS feed komentářů
 1 2 > 
...
Zdravim všechny. Sloužil jsem zde v letech 1998-1999.
A mám na toto místo dost pěkné zážitky.
Přidal bych se k partě nadšenců a zavzpomínal bych na Klondajk.
Dejte vědět o návštěvě Klondajku
Lada , leden 02, 2016
vědecký park nebo vojenský výzkum?
rp96 , duben 28, 2015
Klondajk
Sloužil jsem na klondajku jako poslední v roce 200-2001 po mém odchodu v říjnu do civilu se základna uzavřela. Náplň služby bylo kompletní vyklízení a transporty techniky a raket pryč. Sloužilo nás tam už jen 15 lidí
Pepíno , srpen 09, 2014
...
Nebude se organizovat opět nějaká oficiální či neoficiální výprava? Sloužil jsem zde v letech 89-90 jako plnič okysličovadla technického oddílu pod majorem Novákem řečený "Domino" a rád bych se připojil a podíval se......... Franta, klidně pište na email: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
Franta , červen 25, 2014 | url
Na Klondajk se lze dostat
Dobrý den,
čtu zde mnoho příspěvků o tom, že se přes betonové hradby nedá nikde dostat. Opak je pravdou, ale chce to trpělivost a hledat. Pro zájemce mohu zaslat foto, příp. ho je možno vidět na mém facebooku Petr Vyleta, -> Fotografie -> Alba -> Výlet Klondajk 17.11.2012 (P.S. nevím, zda je objekt střežen, žádný pracovník ochranky mě nechytl, ale na druhé polovině areálu jsou solární elektrárny, k těm jsem nelezl, neboť jsem si domyslel, že ty určitě minimálně kamerovým systémem střeženy budou)
Petr , únor 26, 2013
...
My tam byli s kamarády teď o víkendu, zeď jsme přelezli, velmi "působivý" prostor obzvláště u nás, co již nezažili vojenskou službu, potom co jsme prolezli některé halové objeky, portálové jeřáby, bunkry, plošiny, atd. jsme narazili na ohradu s divokými prasaty, nějak jsme netušili, a i v některých halách se nachází podivné množství sena, a ve dvou halách jsou udělané jaké si ohrady? Před tou částí s fotovoltaickou elektrárnou jsme raději plot přelezli zase zpětsmilies/smiley.gif
G , únor 05, 2013
Nepřístupný Klondajk
Podobně jako Marty jsem byl zklamán znepřístupněním Klondajku, jen s tím rozdílem, že já se dovnitř chtěl dostat teď na běžkách. Díry ve zdi jsou zadělané, je to vidět na videu, které jsme z našeho výletu po Hřebenech natočili - http://www.kamzasnehem.cz/video/hrebeny-2013-01.

Nevíte někdo, proč už Klondajk není přístupný?
Martin S. , leden 28, 2013
Brdská petice
Požadujeme neprodlené zpřístupnění celé vrcholové partie brdského hřebene, bez ohledu na majitele či uživatele!!! Armáda by měla jako hlavní viník nést finanční náklady s tím spojené, tak, jak to musela udělat již v šumavském předhůří na Boudovce či Tržku u Klatov nebo u Berouna! Výše zmíněný brdský hřeben představuje jak ucelený a nenahraditelný ekosystém v blízkosti hlavního města, tak rekreační a rekreativní areál pro obyvatele metropole, ať již cyklisty na horských kolech, nebo lyžaře - běžce či jen obyčejné turisty či houbaře!!! Spojme své síly za navrácení tohoto prostoru nám, lidem, uživatelům a obdivovatelům naší krásné přírody a dejme na pamětnou všem těm zlatokopům, kteří si z bývalé raketové základny a zdejší lokality udělali svůj energetický Klondike!!!!!
Jiří , leden 07, 2013
poznámka ke stavebním jednotkám
Ano, souhlasím s příspěvkem, neboť jsem na Klondajk nastoupil začátkem listopadu 1985 a "stavaře" jsem tam zažil, proto jsem konstatoval, že existovala ta brána se závorou na příjezdové komunikaci. Šel jsem tenkrát od státní silnice pěšky nahoru (netušil jsem kam jdu) a po hodinách chůze po "panelce" (byla již tma) jsem narazil na světlo této brány. Popis dozorčího útvaru a vchodu mají již souvislost pouze s VÚ 5180 Dobříš.
marty85 , říjen 26, 2012
to Marty 85: pétépáci měli dvě dévéťárny
Do konce roku 1985 byli na Klondajku ještě nastěhováni pétépaci (VÚ5136 Chrudim a VÚ4280 Jince). Každý z těchto dvou útvarů sídlil v jednom baráku ve tvaru U a v každém baráku byla vlevo dole dévéťárna. Ta závora na příjezdové komunikaci byla pouze pro vozidla, protože nenavazovala na žádný plot a dala se volně obejít. Sice v té době byla na Klondajku betonová zeď kolem tajné části C, ale jinak ještě žádný plot kolem Klondajku nebyl. Pétépáci se proto volně pohybovali po lese a okolních obcích, propustky na vycházky nepotřebovali, protože se při vzdalovačkách převlékali do "civilnej rovnošaty".
Vesničan , říjen 25, 2012
doplnění k bráně v obj."B"
rád bych také doplnil jednu skutečnost, o které na těchto stránkách dosud není zmínka (mohl jsem se samozřejmě přehlédnout). Brána se stanovištěm dozorčího vchodu do obj. "B" tak jak ji spolu s pletivem táhnoucím se až ke strážnici před vstupem do obj."C" znáte se vybudovala až v 90tých letech. Předdtím byl vjezd a vstup do "B" v té zděné budově vedle tesco baráků sloužících jako sklady (dříve ubytovna VZS stavebních jednotek). Plot ke strážnici také neexistoval. Dozorčí útvaru se nacházel v přízemí budovy štábu vlevo od vchodu. Po vybudování dnešní brány se přesunul do již popisované zděné budovy (Měl jsem tam i tam mnohokrát službu). Mimochodem v roce 1985 stála ještě jedna brána, kterou střežili vojáci stavebních jednotek a to na příjezdové komunikaci od Stožce, zhruba na úrovni nejzazšího plotu autoparku.
Marty85 , září 27, 2012
doplnění
ještě k těm houbám - vždy jsme je v obj. "C" sbírali a nikdy se nám nic nestalo a že těch hub tam každý rok rostlo.smilies/smiley.gif
Marty85 , září 27, 2012
Neúspěšný podzimní výlet
Byl jsem se na Klondajku podívat s rodinou před 14ti dny po dlouhých 18ti letech. Chtěl jsem se podívat na svá pracoviště v obj. "B" i "C", kde jsem jako VZP v letech 1985-1994 sloužil. K tomu však nedošlo - obj. "B" je skutečně nepřístupný a hlídaný jakousi agenturou. Prošel jsem kolem betonového plotu "C" (z vnějšku)od strážnice kolem palebného a tech. oddílu, ale všechny vstupy (oficiální i neoficiálnísmilies/wink.gif jsou pevně uzavřeny. Skončil jsem za ohybem na úrovni druhé strážní věže a dál jsem už nešel, zklamaně jsem se otočil a vrátil se. Může někdo potvrdit, že dál je nějaký vstup volný?
Marty85 , září 27, 2012
houby na Klondajku
No problém asi je nyní se k těm houbám dostat. Sbíral jsem je tam za časů slávy Armády a po opuštění prostoru taktéž. Za doby slávy armády byla provedena měření prostředí na radioaktivitu, ta tehdy byla větší než všude běžně jinde, nicméně v tehdejší normě. Svítilo to asi stejně podobně jako nyní R4 silnice, která byla vybudována taktéž na navážce hlušiny příbramských dolů. Co se týče manipulace s chemikáliemi, ta probíhala jen na předem určených místech a za dodržování jistých pravidel, takže po x letech bych se tohoto problému fakt nebál.
petr , srpen 12, 2011
Houby na Klondajku
Houby v prostoru Klondajku rostou nádherné, ale já bych je tam nesbíral. Pro terénní úpravy byly na Klondajk navezeny tisíce tun hlušiny z příbramských dolů a také se tam cca 15 let po vojensku manipulovalo s raketovým palivem a PHM do náklaďáků. A houby rády v sobě koncentrují těžké kovy (olovo, rtuť, kadmium) z prostředí. Ale jak se říká, jeden neví, po čem ztloustne.
Vidlák , srpen 12, 2011
...
No to mě překvapuje, bohužel odpověď neznám, ale díky aspoň za info, že s tím takto mám počítat, abych taky nebyl nemile překvapen.
Na druhou stranu ale si myslím, že pokud objekt nebude trvale někdo hlídat jako třeba za doby armády, dřevo tam asi dlouho nevydrží.
petr , srpen 12, 2011
C
Zdravím přátele Klondajku.
10.8.2011 jsem se vydal na houbařské žně na Klondajk, tak jako každý rok a byl jsem velmi nemile překvapen! Narazil jsem na bytelně opravené díry v betonové zdi obklopující základnu C. Zjevně je to nedávno opravené dřevěnými palisádami. Nevíte někdo náhodou, co se tam děje?? Vždyť C mělo být naopak zpřístupněno tak, jak tomu bylo před tím, než objekt zabrala armáda.
Dík za informace...
Paolino , srpen 12, 2011
...
Jo jo Klondajk je jinde a Jince stavebni útvar taky, trchu jsem se přesunul jinam, ale byli tam prej uloženy chemické rakety, a snad tam do dneska nikoho nepouštěj ale stavba velká a stavebních dělniku tam fungovalo taky asi1000 až 1200 + výcviková rota 200 až 250 CIkánů pracovali při pomocných pracech vždy na polovinu a druhá polovina se učila číst a psát a po tejdnu se vyměnili.
dajman , červen 02, 2011
VU 4280 JINCE
No tak za mě jak jsem již uvedl v letech 1976-1978 se tam stavělo na stavbách A,B,C,D, BETONÁRKA, na proti byly bojováci a cesta do Vecí a na skládku výkopového materialu a hlušiny, jinak již zminovaný soudruh ppor.Blunar, ppor Caisek , ppor Csank tam došli jako stavbyvedocí již uvedených úseků během mé služby, jo a ještě jsem zapoměl samostatnou stavbu Kotelna, tato stavba se prováděla nedaleko od nádraží Jince kde taky byl na nádraží umístěn na stabilno jeřáb MDK sloužící na vykládky nadrozměrných nákladů,u jeho přepravy z Bratislavy po ose jsem se osobně účastnil jako přípojný tahač( dva tahače za sebou a jeden strkal přeprava trvala 4 dny a tsavba ramene 2 dny, navim jak dlouho to tam ještě stálo ale kdyz jsem odcháhel do civilu tak to tam ještě bylo. Jinak tato stavba byla když se vyjelo z nádraží v blízkosti hotelu Kratochvil tak se odbočilo vlevo a na križovatce u obchodu vpravo a po asi 500 až 700 metrech jizdy začínali starý kasárna po levé straně ahned za branou asi po 100 m byla již zminovaná výstavba jídelny ale za nás se tam poze dělali hrubé stavby, jo a taky samostatná staba byla na Ečku taky zahrnuta stavba silnice ,která měla sloužit jako přistavací a startovací plocha ta byla za mě dokončena šířka byla něco okolo 20m délku neznám ale výška podloží čítala několik vrstev o výšce okolo 1,5m.Tak asi nevím kde jsem sloužil a u jakého útvaru ,ale ve voj. knížce mam napsaný VU-4280 Jnce s délkou služlužby 24 měs.+120dni náhradní služby. Jinak za celou voj službu jsem byl pouze na dovolené a to až ve druhém roce po 18 měs. služby, domu nás nepouštěli ale tu dovolenou museli umožnit jinak to může moje maminka dokázat je ji 78 let a moc dobře si pamatuje jak se za mnou přijela podívat a uvítal ji Vagabund který ji poslal na návštěvní místnost( dvaceticentimetrovým bahnem natahaným ze stavby), kde ji nechal čekat až ji skoro ujel poslední vlak, kdyby mě neřekl kamarád který sloužil jako DR.že na mě čeká maminka tak jsem se to ani nedozvěděl, na tuto služební dobu nemám žádné slušné vzpomínky a pamatuji si všechno, mohl bych tu celou stavbu i nakreslit, a některý výroky si budu pamatovat nadosmrti, tolik jen k velice nepřesnému komentáři č19.
dajman , červen 02, 2011
VÚ 4280 Jince na Klondajku
Stavební útvar VÚ 4280 Jince (alternativní název 104. silniční stavební prapor)měl sídlo v Jincích a jeho otroci pracovali na stavbách nejen v Jincích. Je pravda, že v letech 1976/78 se Klondajk ještě nestavěl, ale v letch 1982/85 byl VÚ 4280 Jince spolu s VÚ 5136 Chrudim plně zapojen do výstavby Klondajku. VÚ 4280 Jince stavěl na Klondajku objekty v části C (bunkry a palebná stanoviště, v části A jídelnu a shromažďovací sál (velká čtvercová budova) a v Dobříši u rybníku Papež stavěl paneláky, ve kterých později bydlely gumy z raketového útvaru.
Vidlák , květen 30, 2011
 1 2 > 

Přidat komentář

Můžete přidat váš komentář zde

busy
 
© 2016 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů