Automatický překlad


Náhodné obrázky


171. plrp Rožmitál pod Třemšínem - palebné postavení 2K12 KUB u Vacíkova
Učebna. Jakožto podsklepená část budovy netrpí poklesy podlahy a trháním stěn
Počet zobrazení:5766

Zdena Bradnová
z CP Tok na sever
Počet zobrazení:5187

Pavel Wunsch
Protiletadlové dělo jako cíl na Jordánu
Počet zobrazení:6025
Hlavní stránka arrow Brdy vojenské arrow Klondajk - přehledový dokument
Klondajk - přehledový dokument | Tisk |  E-mail
Napsal Tomáš Krumphanzl   
Úterý, 08 duben 2008

Klondajk, tajemné monstrum rozkládající se na hlavním brdském hřebeni mezi Stožcem a Jistevníkem, svého času největší raketová základna protivzdušné obrany státu. Znají jej snad všichni brdomilové, ačkoli možná ne všichni pod tímto názvem. Naprosté většině z nich byl více než trnem v oku, neboť při jeho výstavbě byly zplundrovány desítky a stovky hektarů brdského lesa v jedné z nejhezčích oblastí Hřebenů. Nutno však zároveň přiznat, že právě ona kolosální rozloha a všudypřítomná atmosféra tajemna ty samé jedince často přitahovala a naplňovala jejich mysl řadou nezodpověditelných otázek.

Již od počátku existence Brdských stránek jsme měli touhu se tomuto tématu nějakým způsobem věnovat a udělat si v tom všem tak trochu jasno. V obavě před šťouráním do vosího hnízda jsme se však vždy raději drželi zpět. Nyní se ale domníváme, že doba uzrála natolik, abychom tak mohli bez obav učinit. Na podzim roku 2001 totiž Klondajk definitivně padl, jinými slovy: celá základna byla definitivně zrušena. Neznamená to sice, že by objekt byl volně přístupný, stále je střežen, ale armádou již není využíván. Z tohoto důvodu považujeme za možné podělit se s vámi o informace, které se nám podařilo o tomto objektu a jeho historii shromáždit.

Většinu informací nebo alespoň důležitých souvislostí jsme mohli nasbírat během jedné únorové soboty r. 2002, kdy byl malé skupině lidí umožněn na toto kdysi tak bedlivě střežené místo vstup. Díky přítomným znalcům z oboru „raketologie“ (jeden z nich návštěvu zajistil), jsme měli možnost obdržet i vyčerpávající popis někdejšího fungování základny a vůbec prožít nevšední zážitek, na který patrně nikdy nezapomeneme.

Při zpracovávání tématu jsme dospěli k názoru, že by bylo nejlepší předložit minimálně dva články týkající se Klondajku, resp. naší návštěvy na něm. Ten první bychom mohli označit jako verzi „Professional“ a je určena především zájemcům o zbraňové systémy studené války. Druhou bychom naopak mohli označit atributem „Light“ a více než vojenským expertům je určena těm, které tento objekt zajímá spíše z prosté lidské (brdomilské) zvědavosti.

Jelikož nám bylo umožněno na základně i fotografovat, oba články jsou doplněny o množství snímků. Nicméně původně asi nikoho z nás nenapadlo sepisovat nějaké reportáže, pročež většina snímků byla pořizována více či méně náhodně. Řadu objektů a událostí proto zachycenu bohužel nemáme. I tak se však spojením děl různých autorů podařilo sestavit zajímavou koláž snímků doprovázejících text reportáží (alespoň doufám). Až později jsme po získání dalších obrázků k reportážím připojili i „Foto doplněk“, tedy sbírku dalších vybraných fotografií pořízených během akce.

Zvlášť jsme zpracovali také sérii leteckých snímků Klondajku z roku 2000, z nichž některé byly uvedeny již dříve ve fotogalerii Tomáše Kuby, a především jsme mohli publikovat i velmi zajímavé svědectví člověka, který se v letech 1984 až 1985 podílel na výstavbě tohoto areálu.


Nové informace

V únoru 2006 uplynou od naší návštěvy Klondajku již čtyři roky. Během této doby se na nás obrátila řada lidí s doplňujícími informacemi, dotazy a náměty. I z výsledků ankety v sekci INOVA o nejzajímavější příspěvek sekce Zajímavá místa je patrné, že Expedice Klondajk a její prezentace na našem webu byla počinem, který vzbudil jednoznačně největší zájem návštěvníků. Klondajk je tedy stále tématem, které přitahuje velikou pozornost. Mimo jiné i z tohoto důvodu Petr Janda zpracoval nový článek, v němž upřesňuje fungování i samotný smysl existence tohoto monstra z dob studené války, neboť v původním článku (reportáž Profi) bylo vysloveno několik domněnek, které se nakonec ukázaly být mylnými. Další informace záhy poskytl jeden z návštěvníků stránek, který na Klondajku trávil dva roky při výkonu základní vojenské služby. Navíc se podařilo získat poměrně čerstvé letecké snímky objektu, na základě kterých můžete ve srovnání s těmi z roku 2000 posoudit, co se na daném místě změnilo.

Během roku 2005 (ale vlastně již i dávno předtím) se objevovaly zprávy, že celý Klondajk by měl být být převeden do vlastnictví města Dobříše. Zatím poslední informace, kterou o této transakci máme, pochází z webových novin Naše noviny - nezávislý poberounský občasník. Ve článku "Velký Klondajk na prodej" (dnes již nedostupném) se lze dočíst nejen to, že část transakce by měla proběhnout již v měsíci lednu 2006 a celý převod by pak měl být hotov do poloviny roku, ale také to, že město chce celý areál obratem dál prodat(!) subjektu podnikajícímu v oblasti stavebnictví. Aniž bych chtěl v tuto chvíli bít předčasně na poplach, obávám se, že to není příliš dobrá zpráva nejen pro Klondajk, ale možná i pro širší okolí brdských hvozdů. V následujícím období se proto budeme snažit získat o celé věci více informací. Je tedy zřejmé, že téma Klondajk zůstane i nadále otevřené...

 

  Expedice Klondajk 2002 - článek Professional autor:   Petr Janda
  Expedice Klondajk 2002 - článek Light autor:   Tomáš Krumphanzl
  Expedice Klondajk 2002 - kompletní fotogalerie
 

 

Klondajk - Letecké snímky (2000)

autor:   Tomáš Kuba
  Klondajk - Letecké snímky (2005) autor:   Josef Kozák

 

Klondajk - Zrození velikého obra (1984/85)

 
  Klondajk - Dva roky služby u velikého obra (1988/90) autor:   Martin Kaše

 

Klondajk - Upřesňující informace

autor:   Petr Janda
  Klondajk - Doplněk k Upřesňujícím informacím
autor:   Jan Ossendorf
 
Klondajk - originální foto techniky
reálné foto raket S-200 Vega a radiolokátoru K-1 B přímo ze základny

autor:   Matěj Kopecký
 
Klondajk - originální foto techniky II.
reálné foto raket S-200 Vega v různých pozicích, přepravních tahačů, radiolokátorů apod. přímo ze základny (omluvte prosím sníženou kavalitu snímků)

autor:   Pavel Kisling
   
 

Bylo založeno fórum, pro diskusi pamětníků, kontakt s někdejšími "spolubojovníky" a nadšence do problematiky PVO.

 

 

  

Samozřejmě není nikde řečeno, že výše uvedené příspěvky by měly být posledním slovem k tématu Klondajk na našich stránkách. Právě naopak - berte je spíše jako slovo úvodní, otevírající prostor pro další. Vyzývám proto všechny, kdo by chtěli svým dílem přispět, nechť tak učiní. Na serveru je místa stále dost.

 
TK
Zobrazení: 131068

Komentáře (45)

RSS feed komentářů
 1 2 3 > 
...
V.U.4280 Jince
Sloužil jsem v r. 1976-77,rta RSM popr.Caisek- v r.77 odešel na vysokou do Vyškova.V 76. jsme byli na stavbě V.V.škola ve Vyškově a ubytováni pod atoparkem.pak jsme se po vlastní ose přestěhovali do Jinců, ubytováni nahoře pod zdravotním barákem naproti jídelny. Techniku měl na starosti kapitán Houška
Klidně se někdo ozvěte
Evžen , červen 11, 2024
Klondajk
Zdravím,i já sem sloužil v letech 1983-1984 na rotě RSM.Delal sem první rok na bagru a pak sem jezdil s Tatrou 148. Může se ozvat Petr A. Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
Josef , únor 26, 2024
korekce
Zdravím a omlouvám se, muselo to být kolem roku 1998, v roce 1988 bylo mému synovi teprve 9. "Olin"

Oldřich Boukal , duben 13, 2019 | url
...
Sloužil jsem u VU 4280 na rotě RSM v roce1982-83 velitel byl npor. Suchý.V roce 2017 jsme měli sraz.
Sešlo se nás asi 15.Ozvěte se někdo další.S pozdravem Petr A.
pete123 , březen 07, 2018
Klondajk 2015
Zdravím všechny, na Klondajku jsem nesloužil , pamatuji si ale , když ho stavěli . Měl jsem sloužit jako radista u trochu větších rachejtlí , těch co se tahaly na tahačích a měly snad 15m , označené v kódu NATO jako SS20 , po PŠ mě ale propustili ze zdr.d. Klondajk mě vždy zajímal , ale dostal jsem se dovnitř až v létě r.2014 při rekonstrukci objektů U na vědecká pracoviště a byty , na C jsem ještě nebyl, správce mi to slíbil, ale nevyšlo to [removed]void(0);. Je pravda , že rekonstrukci prováděly za prachy Unie podivné s.r.o. odněkud ze severu. Mám dokonce část plánů elektro , natahali jsme tam kilometry kabelů , z kasáren v podstatě zbyly jen zdi a vše se dělalo nové (okna, instalace, střecha ).Podle popisu v dokumentaci to má být vědecké pracoviště, které bude ta sro pronajímat vědcům , včetně bydlení. Laboratoře jsou vždy v přízemí a v patře malé garsonky. Má se tam bádat nad využitím energií , dole se přestavovala původní kotelna na spalování biomasy a výrobu energie. Blok C vrátilo město Dobříš Kristýně Colloredo Mansfeldové , panstvo si tam vypustí do ohrady zvěř a pak se pořádá hon. To taky vysvětluje ty seníky , jak psal někdo přede mnou. Je to škoda nechat rozkrást a zdevastovat takový unikátní objekt, mohlo by to být zajímavé muzeum , ale s tím nic nenaděláme, stát na takové věci, kde se utopily miliardy , přece nebude vynakládat další peníze, to je raději zaplatí na vícepracech při stavbě dálnic a všech možných tunelů .... Je to smutné a argument, že to nikoho nezajímá asi moc neobstojí, když se podíváme na účast lidí při různých leteckých a armádních dnech.
Před časem jsem někde na netu našel letecké záběry Klondajku z r.1991 , dal jsem ho na Uložto, je to asi 5min, tak si ho tam můžete stáhnout. Pokud víte o nějakých podobných i novějších videích, dejte vědět.Díky. odkaz: https://www.uloz.to/live/!qt5qHWHO1YRu/klondajk-brdy-1991-mpg
JR , leden 16, 2017
Klondajk
Ahoj, na Klondajku jsem sloužil od 4/87 do 3/89, užil jsem si Rusko v roce 88. Na tyto stránky jsem narazil, jelikož jsem se chtěl v úterý 9.8.2016 na klondajk podívat, bohužel jsem tam chtěl jet autem, ale vše zatarasené nebo zákaz vjezdu Musím se tam vydat bud na kole, nebo po svých, až zase někdy pojedu okolo. kdo chce nějaké info, tak snad něco z hlavy ještě vydoluji. Martin Nastoupil ročník 68
Martin Nastoupil , srpen 11, 2016
klondajk
Ahoj vzpominam na to co psal M.Kase hlavně jmena a všechny pozdravuju Josef Svoboda
josef svoboda , červen 02, 2016
...
Zdravim všechny. Sloužil jsem zde v letech 1998-1999.
A mám na toto místo dost pěkné zážitky.
Přidal bych se k partě nadšenců a zavzpomínal bych na Klondajk.
Dejte vědět o návštěvě Klondajku
Lada , leden 02, 2016
vědecký park nebo vojenský výzkum?
rp96 , duben 28, 2015
Klondajk
Sloužil jsem na klondajku jako poslední v roce 200-2001 po mém odchodu v říjnu do civilu se základna uzavřela. Náplň služby bylo kompletní vyklízení a transporty techniky a raket pryč. Sloužilo nás tam už jen 15 lidí
Pepíno , srpen 09, 2014
...
Nebude se organizovat opět nějaká oficiální či neoficiální výprava? Sloužil jsem zde v letech 89-90 jako plnič okysličovadla technického oddílu pod majorem Novákem řečený "Domino" a rád bych se připojil a podíval se......... Franta, klidně pište na email: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
Franta , červen 25, 2014 | url
Na Klondajk se lze dostat
Dobrý den,
čtu zde mnoho příspěvků o tom, že se přes betonové hradby nedá nikde dostat. Opak je pravdou, ale chce to trpělivost a hledat. Pro zájemce mohu zaslat foto, příp. ho je možno vidět na mém facebooku Petr Vyleta, -> Fotografie -> Alba -> Výlet Klondajk 17.11.2012 (P.S. nevím, zda je objekt střežen, žádný pracovník ochranky mě nechytl, ale na druhé polovině areálu jsou solární elektrárny, k těm jsem nelezl, neboť jsem si domyslel, že ty určitě minimálně kamerovým systémem střeženy budou)
Petr , únor 26, 2013
...
My tam byli s kamarády teď o víkendu, zeď jsme přelezli, velmi "působivý" prostor obzvláště u nás, co již nezažili vojenskou službu, potom co jsme prolezli některé halové objeky, portálové jeřáby, bunkry, plošiny, atd. jsme narazili na ohradu s divokými prasaty, nějak jsme netušili, a i v některých halách se nachází podivné množství sena, a ve dvou halách jsou udělané jaké si ohrady? Před tou částí s fotovoltaickou elektrárnou jsme raději plot přelezli zase zpětsmilies/smiley.gif
G , únor 05, 2013
Nepřístupný Klondajk
Podobně jako Marty jsem byl zklamán znepřístupněním Klondajku, jen s tím rozdílem, že já se dovnitř chtěl dostat teď na běžkách. Díry ve zdi jsou zadělané, je to vidět na videu, které jsme z našeho výletu po Hřebenech natočili - http://www.kamzasnehem.cz/video/hrebeny-2013-01.

Nevíte někdo, proč už Klondajk není přístupný?
Martin S. , leden 28, 2013
Brdská petice
Požadujeme neprodlené zpřístupnění celé vrcholové partie brdského hřebene, bez ohledu na majitele či uživatele!!! Armáda by měla jako hlavní viník nést finanční náklady s tím spojené, tak, jak to musela udělat již v šumavském předhůří na Boudovce či Tržku u Klatov nebo u Berouna! Výše zmíněný brdský hřeben představuje jak ucelený a nenahraditelný ekosystém v blízkosti hlavního města, tak rekreační a rekreativní areál pro obyvatele metropole, ať již cyklisty na horských kolech, nebo lyžaře - běžce či jen obyčejné turisty či houbaře!!! Spojme své síly za navrácení tohoto prostoru nám, lidem, uživatelům a obdivovatelům naší krásné přírody a dejme na pamětnou všem těm zlatokopům, kteří si z bývalé raketové základny a zdejší lokality udělali svůj energetický Klondike!!!!!
Jiří , leden 07, 2013
poznámka ke stavebním jednotkám
Ano, souhlasím s příspěvkem, neboť jsem na Klondajk nastoupil začátkem listopadu 1985 a "stavaře" jsem tam zažil, proto jsem konstatoval, že existovala ta brána se závorou na příjezdové komunikaci. Šel jsem tenkrát od státní silnice pěšky nahoru (netušil jsem kam jdu) a po hodinách chůze po "panelce" (byla již tma) jsem narazil na světlo této brány. Popis dozorčího útvaru a vchodu mají již souvislost pouze s VÚ 5180 Dobříš.
marty85 , říjen 26, 2012
to Marty 85: pétépáci měli dvě dévéťárny
Do konce roku 1985 byli na Klondajku ještě nastěhováni pétépaci (VÚ5136 Chrudim a VÚ4280 Jince). Každý z těchto dvou útvarů sídlil v jednom baráku ve tvaru U a v každém baráku byla vlevo dole dévéťárna. Ta závora na příjezdové komunikaci byla pouze pro vozidla, protože nenavazovala na žádný plot a dala se volně obejít. Sice v té době byla na Klondajku betonová zeď kolem tajné části C, ale jinak ještě žádný plot kolem Klondajku nebyl. Pétépáci se proto volně pohybovali po lese a okolních obcích, propustky na vycházky nepotřebovali, protože se při vzdalovačkách převlékali do "civilnej rovnošaty".
Vesničan , říjen 25, 2012
doplnění k bráně v obj."B"
rád bych také doplnil jednu skutečnost, o které na těchto stránkách dosud není zmínka (mohl jsem se samozřejmě přehlédnout). Brána se stanovištěm dozorčího vchodu do obj. "B" tak jak ji spolu s pletivem táhnoucím se až ke strážnici před vstupem do obj."C" znáte se vybudovala až v 90tých letech. Předdtím byl vjezd a vstup do "B" v té zděné budově vedle tesco baráků sloužících jako sklady (dříve ubytovna VZS stavebních jednotek). Plot ke strážnici také neexistoval. Dozorčí útvaru se nacházel v přízemí budovy štábu vlevo od vchodu. Po vybudování dnešní brány se přesunul do již popisované zděné budovy (Měl jsem tam i tam mnohokrát službu). Mimochodem v roce 1985 stála ještě jedna brána, kterou střežili vojáci stavebních jednotek a to na příjezdové komunikaci od Stožce, zhruba na úrovni nejzazšího plotu autoparku.
Marty85 , září 27, 2012
doplnění
ještě k těm houbám - vždy jsme je v obj. "C" sbírali a nikdy se nám nic nestalo a že těch hub tam každý rok rostlo.smilies/smiley.gif
Marty85 , září 27, 2012
Neúspěšný podzimní výlet
Byl jsem se na Klondajku podívat s rodinou před 14ti dny po dlouhých 18ti letech. Chtěl jsem se podívat na svá pracoviště v obj. "B" i "C", kde jsem jako VZP v letech 1985-1994 sloužil. K tomu však nedošlo - obj. "B" je skutečně nepřístupný a hlídaný jakousi agenturou. Prošel jsem kolem betonového plotu "C" (z vnějšku)od strážnice kolem palebného a tech. oddílu, ale všechny vstupy (oficiální i neoficiálnísmilies/wink.gif jsou pevně uzavřeny. Skončil jsem za ohybem na úrovni druhé strážní věže a dál jsem už nešel, zklamaně jsem se otočil a vrátil se. Může někdo potvrdit, že dál je nějaký vstup volný?
Marty85 , září 27, 2012
 1 2 3 > 

Přidat komentář

Můžete přidat váš komentář zde

busy
 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů