Automatický překlad


Hlavní stránka arrow Brdy vojenské arrow Klondajk - přehledový dokument
Klondajk - přehledový dokument | Tisk |  E-mail
Napsal Tomáš Krumphanzl   
Úterý, 08 duben 2008

Klondajk, tajemné monstrum rozkládající se na hlavním brdském hřebeni mezi Stožcem a Jistevníkem, svého času největší raketová základna protivzdušné obrany státu. Znají jej snad všichni brdomilové, ačkoli možná ne všichni pod tímto názvem. Naprosté většině z nich byl více než trnem v oku, neboť při jeho výstavbě byly zplundrovány desítky a stovky hektarů brdského lesa v jedné z nejhezčích oblastí Hřebenů. Nutno však zároveň přiznat, že právě ona kolosální rozloha a všudypřítomná atmosféra tajemna ty samé jedince často přitahovala a naplňovala jejich mysl řadou nezodpověditelných otázek.

Již od počátku existence Brdských stránek jsme měli touhu se tomuto tématu nějakým způsobem věnovat a udělat si v tom všem tak trochu jasno. V obavě před šťouráním do vosího hnízda jsme se však vždy raději drželi zpět. Nyní se ale domníváme, že doba uzrála natolik, abychom tak mohli bez obav učinit. Na podzim roku 2001 totiž Klondajk definitivně padl, jinými slovy: celá základna byla definitivně zrušena. Neznamená to sice, že by objekt byl volně přístupný, stále je střežen, ale armádou již není využíván. Z tohoto důvodu považujeme za možné podělit se s vámi o informace, které se nám podařilo o tomto objektu a jeho historii shromáždit.

Většinu informací nebo alespoň důležitých souvislostí jsme mohli nasbírat během jedné únorové soboty r. 2002, kdy byl malé skupině lidí umožněn na toto kdysi tak bedlivě střežené místo vstup. Díky přítomným znalcům z oboru „raketologie“ (jeden z nich návštěvu zajistil), jsme měli možnost obdržet i vyčerpávající popis někdejšího fungování základny a vůbec prožít nevšední zážitek, na který patrně nikdy nezapomeneme.

Při zpracovávání tématu jsme dospěli k názoru, že by bylo nejlepší předložit minimálně dva články týkající se Klondajku, resp. naší návštěvy na něm. Ten první bychom mohli označit jako verzi „Professional“ a je určena především zájemcům o zbraňové systémy studené války. Druhou bychom naopak mohli označit atributem „Light“ a více než vojenským expertům je určena těm, které tento objekt zajímá spíše z prosté lidské (brdomilské) zvědavosti.

Jelikož nám bylo umožněno na základně i fotografovat, oba články jsou doplněny o množství snímků. Nicméně původně asi nikoho z nás nenapadlo sepisovat nějaké reportáže, pročež většina snímků byla pořizována více či méně náhodně. Řadu objektů a událostí proto zachycenu bohužel nemáme. I tak se však spojením děl různých autorů podařilo sestavit zajímavou koláž snímků doprovázejících text reportáží (alespoň doufám). Až později jsme po získání dalších obrázků k reportážím připojili i „Foto doplněk“, tedy sbírku dalších vybraných fotografií pořízených během akce.

Zvlášť jsme zpracovali také sérii leteckých snímků Klondajku z roku 2000, z nichž některé byly uvedeny již dříve ve fotogalerii Tomáše Kuby, a především jsme mohli publikovat i velmi zajímavé svědectví člověka, který se v letech 1984 až 1985 podílel na výstavbě tohoto areálu.


Nové informace

V únoru 2006 uplynou od naší návštěvy Klondajku již čtyři roky. Během této doby se na nás obrátila řada lidí s doplňujícími informacemi, dotazy a náměty. I z výsledků ankety v sekci INOVA o nejzajímavější příspěvek sekce Zajímavá místa je patrné, že Expedice Klondajk a její prezentace na našem webu byla počinem, který vzbudil jednoznačně největší zájem návštěvníků. Klondajk je tedy stále tématem, které přitahuje velikou pozornost. Mimo jiné i z tohoto důvodu Petr Janda zpracoval nový článek, v němž upřesňuje fungování i samotný smysl existence tohoto monstra z dob studené války, neboť v původním článku (reportáž Profi) bylo vysloveno několik domněnek, které se nakonec ukázaly být mylnými. Další informace záhy poskytl jeden z návštěvníků stránek, který na Klondajku trávil dva roky při výkonu základní vojenské služby. Navíc se podařilo získat poměrně čerstvé letecké snímky objektu, na základě kterých můžete ve srovnání s těmi z roku 2000 posoudit, co se na daném místě změnilo.

Během roku 2005 (ale vlastně již i dávno předtím) se objevovaly zprávy, že celý Klondajk by měl být být převeden do vlastnictví města Dobříše. Zatím poslední informace, kterou o této transakci máme, pochází z webových novin Naše noviny - nezávislý poberounský občasník. Ve článku "Velký Klondajk na prodej" (dnes již nedostupném) se lze dočíst nejen to, že část transakce by měla proběhnout již v měsíci lednu 2006 a celý převod by pak měl být hotov do poloviny roku, ale také to, že město chce celý areál obratem dál prodat(!) subjektu podnikajícímu v oblasti stavebnictví. Aniž bych chtěl v tuto chvíli bít předčasně na poplach, obávám se, že to není příliš dobrá zpráva nejen pro Klondajk, ale možná i pro širší okolí brdských hvozdů. V následujícím období se proto budeme snažit získat o celé věci více informací. Je tedy zřejmé, že téma Klondajk zůstane i nadále otevřené...

 

  Expedice Klondajk 2002 - článek Professional autor:   Petr Janda
  Expedice Klondajk 2002 - článek Light autor:   Tomáš Krumphanzl
  Expedice Klondajk 2002 - kompletní fotogalerie
 

 

Klondajk - Letecké snímky (2000)

autor:   Tomáš Kuba
  Klondajk - Letecké snímky (2005) autor:   Josef Kozák

 

Klondajk - Zrození velikého obra (1984/85)

 
  Klondajk - Dva roky služby u velikého obra (1988/90) autor:   Martin Kaše

 

Klondajk - Upřesňující informace

autor:   Petr Janda
  Klondajk - Doplněk k Upřesňujícím informacím
autor:   Jan Ossendorf
 
Klondajk - originální foto techniky
reálné foto raket S-200 Vega a radiolokátoru K-1 B přímo ze základny

autor:   Matěj Kopecký
 
Klondajk - originální foto techniky II.
reálné foto raket S-200 Vega v různých pozicích, přepravních tahačů, radiolokátorů apod. přímo ze základny (omluvte prosím sníženou kavalitu snímků)

autor:   Pavel Kisling
   
 

Bylo založeno fórum, pro diskusi pamětníků, kontakt s někdejšími "spolubojovníky" a nadšence do problematiky PVO.

 

 

  

Samozřejmě není nikde řečeno, že výše uvedené příspěvky by měly být posledním slovem k tématu Klondajk na našich stránkách. Právě naopak - berte je spíše jako slovo úvodní, otevírající prostor pro další. Vyzývám proto všechny, kdo by chtěli svým dílem přispět, nechť tak učiní. Na serveru je místa stále dost.

 
TK
Zobrazení: 125123

Komentáře (43)

RSS feed komentářů
 1 2 3 > 
...
No to mě překvapuje, bohužel odpověď neznám, ale díky aspoň za info, že s tím takto mám počítat, abych taky nebyl nemile překvapen.
Na druhou stranu ale si myslím, že pokud objekt nebude trvale někdo hlídat jako třeba za doby armády, dřevo tam asi dlouho nevydrží.
petr , srpen 12, 2011
C
Zdravím přátele Klondajku.
10.8.2011 jsem se vydal na houbařské žně na Klondajk, tak jako každý rok a byl jsem velmi nemile překvapen! Narazil jsem na bytelně opravené díry v betonové zdi obklopující základnu C. Zjevně je to nedávno opravené dřevěnými palisádami. Nevíte někdo náhodou, co se tam děje?? Vždyť C mělo být naopak zpřístupněno tak, jak tomu bylo před tím, než objekt zabrala armáda.
Dík za informace...
Paolino , srpen 12, 2011
...
Jo jo Klondajk je jinde a Jince stavebni útvar taky, trchu jsem se přesunul jinam, ale byli tam prej uloženy chemické rakety, a snad tam do dneska nikoho nepouštěj ale stavba velká a stavebních dělniku tam fungovalo taky asi1000 až 1200 + výcviková rota 200 až 250 CIkánů pracovali při pomocných pracech vždy na polovinu a druhá polovina se učila číst a psát a po tejdnu se vyměnili.
dajman , červen 02, 2011
VU 4280 JINCE
No tak za mě jak jsem již uvedl v letech 1976-1978 se tam stavělo na stavbách A,B,C,D, BETONÁRKA, na proti byly bojováci a cesta do Vecí a na skládku výkopového materialu a hlušiny, jinak již zminovaný soudruh ppor.Blunar, ppor Caisek , ppor Csank tam došli jako stavbyvedocí již uvedených úseků během mé služby, jo a ještě jsem zapoměl samostatnou stavbu Kotelna, tato stavba se prováděla nedaleko od nádraží Jince kde taky byl na nádraží umístěn na stabilno jeřáb MDK sloužící na vykládky nadrozměrných nákladů,u jeho přepravy z Bratislavy po ose jsem se osobně účastnil jako přípojný tahač( dva tahače za sebou a jeden strkal přeprava trvala 4 dny a tsavba ramene 2 dny, navim jak dlouho to tam ještě stálo ale kdyz jsem odcháhel do civilu tak to tam ještě bylo. Jinak tato stavba byla když se vyjelo z nádraží v blízkosti hotelu Kratochvil tak se odbočilo vlevo a na križovatce u obchodu vpravo a po asi 500 až 700 metrech jizdy začínali starý kasárna po levé straně ahned za branou asi po 100 m byla již zminovaná výstavba jídelny ale za nás se tam poze dělali hrubé stavby, jo a taky samostatná staba byla na Ečku taky zahrnuta stavba silnice ,která měla sloužit jako přistavací a startovací plocha ta byla za mě dokončena šířka byla něco okolo 20m délku neznám ale výška podloží čítala několik vrstev o výšce okolo 1,5m.Tak asi nevím kde jsem sloužil a u jakého útvaru ,ale ve voj. knížce mam napsaný VU-4280 Jnce s délkou služlužby 24 měs.+120dni náhradní služby. Jinak za celou voj službu jsem byl pouze na dovolené a to až ve druhém roce po 18 měs. služby, domu nás nepouštěli ale tu dovolenou museli umožnit jinak to může moje maminka dokázat je ji 78 let a moc dobře si pamatuje jak se za mnou přijela podívat a uvítal ji Vagabund který ji poslal na návštěvní místnost( dvaceticentimetrovým bahnem natahaným ze stavby), kde ji nechal čekat až ji skoro ujel poslední vlak, kdyby mě neřekl kamarád který sloužil jako DR.že na mě čeká maminka tak jsem se to ani nedozvěděl, na tuto služební dobu nemám žádné slušné vzpomínky a pamatuji si všechno, mohl bych tu celou stavbu i nakreslit, a některý výroky si budu pamatovat nadosmrti, tolik jen k velice nepřesnému komentáři č19.
dajman , červen 02, 2011
VÚ 4280 Jince na Klondajku
Stavební útvar VÚ 4280 Jince (alternativní název 104. silniční stavební prapor)měl sídlo v Jincích a jeho otroci pracovali na stavbách nejen v Jincích. Je pravda, že v letech 1976/78 se Klondajk ještě nestavěl, ale v letch 1982/85 byl VÚ 4280 Jince spolu s VÚ 5136 Chrudim plně zapojen do výstavby Klondajku. VÚ 4280 Jince stavěl na Klondajku objekty v části C (bunkry a palebná stanoviště, v části A jídelnu a shromažďovací sál (velká čtvercová budova) a v Dobříši u rybníku Papež stavěl paneláky, ve kterých později bydlely gumy z raketového útvaru.
Vidlák , květen 30, 2011
...
to:VU4280 Jince - myslím, že se mýlíš, v Jincích jsi možná sloužil, ale zde řešíme Klondajk, který je jinde, v letech, která zmiňuješ, tu ještě žádný útvar nebyl.
Petr , květen 27, 2011
VU-4280 Jince
Makal jsem tam v roce1976-78 jaro . Ozvěte se jestli nekdo neco potřebujete nebo spolubojovníci, velitel útvaru tam tehdy byl pplk. Kuthan, Nš. Urban zvaný GONOS, ja sloužil na RSM a ČTZ nejdřiv na vrchu pod lesem maproti kuchni (tase potom zbourala ale fotku rota mam i s klukama na střeše, a potom jsme byli nad devetarnou po levý straně, nad ústřednou a nad basou.
dajman , květen 27, 2011
...
Úseky A + B (provoznísmilies/wink.gif jsou, jak výše uvedeno, využity pro výstavbu solární eletrárny -> zcela nepřístupné.
Úsek C (technickýsmilies/wink.gif patří JCM a má být postupně přeměněn zpět na les.
Pro pořádek - vstup je tam rovněž zakázán, zřejmě hlavně z bezpečnostních důvodů, ale střežena tahle část není
(pročež se bohužel postupně stěhuje do kovošrotu...)
paw , únor 12, 2011
Oprava
*Klondajk
Mike , únor 12, 2011
...
Dobrý den,chtěl bych během příštího týdne zajít na základnu londajk.Je to možné??Nebo je areál střežen?Děkuji za odpověd.
Mike , únor 12, 2011
...
K příspěvkům z 11-10-2010 - okolo střežené části Klondajku jsem projížděl na lyžích v prosinci a nainstalovaných solárních panelů tam už byly mraky...

Jinak pár fotek z lyžařské návštěvy části označené jako "C" je na http://www.kamzasnehem.cz/fotk...dy-hrebeny
Martin S. , leden 15, 2011 | url
...
Služba na Klondajku byla podle nás spíš za trest(ikdyž nám říkali,že jsme elita elit)jenže po zrušení systému S200 Vega v roce 94 a nahrazení Volchovem a S 125 Něva už prakticky celý areál ztratil smysl a tak není divu,že ho armáda v roce 2001 opustila.Kdyby chvilku počkali,tak tam mohli umístit amíkům radar i s raketama a nikdo by si toho ani nevšiml.Na jaře se chystám tam zajít na návštěvu a zavzpomínat.
Beton , leden 01, 2011
...
Udělali jsme si s kamarádama výlet na Klondike předminulej víkend, když bylo hezky a musím říct, že je to i přes zarostlost a zdevastovanost od vandalů stejně nezapomenutelný zážitek. Stojí za to si před návštěvou něco o základně nastudovat, včetně fotek a pak už jen na místě probudit fantazii a představit si jak to tam asi mohlo všechno probíhat. Tady pro ilustraci 2 zajímavý videa z youtube ohledně manipulace s raketami S-200 Vega: http://www.youtube.com/watch?v...re=related ; http://englishrussia.com/index...hing-site/
Lukáš , listopad 09, 2010
...
"Armádě" ( tedy MO ) už na Klondajku nepatří nic. Týlovou část ( tj. A a B ) vlastní firma ESOX lentus, která tam chce stavět fotovoltaickou elektrárnu. Bojovou část ( tj. C ) spoluvlastní Jerome Colloredo-Mannsfeld a Kristina Colloredo-Mansfeldová s tím, že zde by v budoucnu měl být "jen les" .
Tichošlápek , říjen 11, 2010
majitel
Jak jsem se dozvěděl, tak majitelem pozemků je hraběcí rodinka Coloredo_Mansfeldů, správu nad ním vykonává Lesní závod Dobříš a majitelem staveb zůstává Armáda ČR, která má údajně za úkol stavby zlikvidovat a předat hraběcí rodince.....ale na to nemá penízky.
Objekt B by údajně měl být přestavěn na sanatorium pro drogově závislé...
V oblasti C kde jsou bunkry a nájezdové rampy jsem zjistil jen vyndání několika desítek metrů stavebních panelů, jinak vše při starém.
pavel , říjen 11, 2010
...
jj pardon..je to v "cecku"...to ze uz to nevlastni armada je zas novinka pro me ale zjevne se masfeldove rozhodli vydelat na soucastnem solarnim boomu...
helmut.bartl , říjen 11, 2010
elektrárna
Aha, tak to je novinka s tou elektrárnou. Důležité je, kde stavba je, zda v objektu C kde je vlastní klondajk nebo v obj. B kde jsou hlídané objekty a budovy. Jinak totiž obj. B armáda pustila už dávno a bezúplatně převedla na obec Dobříš, objekt C potom na majitele lesních pozemků Mansfeldy.
Petr , říjen 11, 2010
...
Tak sem se byl na klondajku podivat 18.9. ale armada zrejme obejkt nekomu pronajala protoze se hned za branou stavi ohromna solarni elektrarna a aktivne ho hlida soukroma bezpecnostni sluzba...takze je asi po klondajku :sigh
helmut.bartl , říjen 11, 2010
reakce na Pavla
je to zajímavá informace, v každém případě vím ze zpráv z Novy, že železná vrata těžil neznámý poberta se dvěma náklaďáky a 1 jeřábem a odvezl je do sběrných surovin, ostraha objektu B mu prý ještě dala klíče, když prohlásil, že tam jede provádět stavební úpravy.
petr , říjen 11, 2010
klondajk
V objektu "Klondajk" jsem se byl podívat 2x za minulý měsíc a oproti munulosti je vidět zvýšený pohyb techniky v objektu. Jednak někdo začíná "těžit" stavební panely ze kterých je většina cest,a potom zřejmě "těžařský průmysl" kdy zmizela panceřová vrata u bunkru ve východní části objektu. O ochraně objektu se asi už nedá mluvit, když tam projede náklaďák s jeřábem a odveze 90t vrátka....
Jinak podzimní obrázky v objektu zarostlém břízkami jsou kouzelné.
Pavel , říjen 11, 2010
Současný stav
Navštívil jsem objekt společně se synem. Profesně jsem se tu pohyboval naposledy v r. 1997 a nyní jej navštívil coby turista po 13 letech. U vstupu do objektu není vrátnice funkční a branka je zamknutá. Posuvná brána byla zavřená ale nebyla zamknutá a bylo možné ji otevřít. U vstupu je nejasná cedule o zákazu vstupu. Z toho důvodu jsme upustili od návštěvy obj. "B" s tím, že navštívíme objekt "C". Obešli jsme objekt zprava s tím, že jsem očekával, že v prostoru bývalé strážnice bude narušené oplocení a vnikneme do objektu. Můj předpoklad se potvrdil, s tím, že jsme vešli až v prostoru palebné baterie 3. oddílu. Zběžně jsme propátrali některé úkryty raket na palebných 3., 2. a 1. oddílu, navštívili všechny 3 zkrácené a úkryt pro K3 na 2. oddíle. Poté jsme navštívili Náhradní zdroje a kompletní úkryt pro K9, most 3. RTB a úkryt pro K2 2. oddílu a zkrácenou u VS. I tak jsme zde strávili asi 3 hodiny a nebyli jedinými návštěvníky. Všechny úkryty které jsme prošli, měly otevřené pancéřové dveře, občas se hodila i baterka. neprošli jsme úkryty P14, PRV, cykloidy a komplet technický oddíl, který si necháváme na příště. Objekt jsme opustili branou ve směru na Halouny, která byť hrdě stojí jak vnější tak vnitřní, tak oplocení okolo je zdevastované. Oproti dnům, kdy objekt fungoval, je vše velmi zarostlé ale současně ještě stále patrné. Náš výlet vlastně začal na úrovni hřebenu Brd nad obcí Buková u Příbramě a skončil v Mníšku pod Brdy , byl to krásný celodenní výlet.
Co se týče paintballové bitvy, je to zajímavý nápad, nicméně pohyb v prostorech bunkrů zejména K9 pro toho, kdo to tu nezná, může být nebezpečný z hlediska úrazu. Asi bych se zaměřil na předem vytipovaný prostor který si všichni předem projdou. Dělat bitvu v celém areálu asi nemá smysl dělat s méně než 50 lidmi a navíc to může být nebezpečné pro ostatní turisty.
Poznámka: O týden později jsem navštívil objekt bývalých skladů munice nedaleko obce Rosovice, který sice není tak impozantní, ale co mě překvapilo, že jednotlivé objekty byť jsou mnohem starší než nadzemní objekty na útvaru na Klondajku, jsou v mnohem lepším stavu a téměř neporušené-jakoby odsud někdo odešel teprve před týdnem, a co se týče strážního stanoviště, tak v úseku, který jsem viděl, vypadá jako by přerostlou trávu nikdo rok nesekal (na Klondajku je strážní stanoviště hustě zarostlé vegetacísmilies/wink.gif. A to navzdory tomu, že objekt byl opuštěn před cca 10 lety.
petr , červenec 08, 2010
stav?
Taky bych se chtel zeptat jak to na kondajku vypada v soucatne dobe. Pry byl behem jednani o americkem radaru uzavren a dokonce strezen ale ted uz by snad mel byt "pristupy". Nevite nekdo neco konkretnejsiho? smilies/wink.gif Chteli bychom tu o prazdninach s kamaradama usporadat paintballovou bitvu. Myslite ze je to dobrej napad? smilies/wink.gif
Diky za odpoved...
helmut.bartl , červen 05, 2010
...
Zdravím , mám dotaz odhledně situace na klondajku v dnešní době , komu patří a kdo ho střeží , po prohlídce sme zjistili že je narušen veřejností a zpoloviny poškozen odpadky , a sprejemi . a druhá polovina je střežena psem .. neměli byste bližší informace o dnešní situaci ?
borys , březen 24, 2010
 1 2 3 > 

Přidat komentář

Můžete přidat váš komentář zde

busy
 
© 2023 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů