Automatický překlad


Hlavní stránka arrow Brdy vojenské arrow Klondajk - přehledový dokument
Klondajk - přehledový dokument | Tisk |  E-mail
Napsal Tomáš Krumphanzl   
Úterý, 08 duben 2008

Klondajk, tajemné monstrum rozkládající se na hlavním brdském hřebeni mezi Stožcem a Jistevníkem, svého času největší raketová základna protivzdušné obrany státu. Znají jej snad všichni brdomilové, ačkoli možná ne všichni pod tímto názvem. Naprosté většině z nich byl více než trnem v oku, neboť při jeho výstavbě byly zplundrovány desítky a stovky hektarů brdského lesa v jedné z nejhezčích oblastí Hřebenů. Nutno však zároveň přiznat, že právě ona kolosální rozloha a všudypřítomná atmosféra tajemna ty samé jedince často přitahovala a naplňovala jejich mysl řadou nezodpověditelných otázek.

Již od počátku existence Brdských stránek jsme měli touhu se tomuto tématu nějakým způsobem věnovat a udělat si v tom všem tak trochu jasno. V obavě před šťouráním do vosího hnízda jsme se však vždy raději drželi zpět. Nyní se ale domníváme, že doba uzrála natolik, abychom tak mohli bez obav učinit. Na podzim roku 2001 totiž Klondajk definitivně padl, jinými slovy: celá základna byla definitivně zrušena. Neznamená to sice, že by objekt byl volně přístupný, stále je střežen, ale armádou již není využíván. Z tohoto důvodu považujeme za možné podělit se s vámi o informace, které se nám podařilo o tomto objektu a jeho historii shromáždit.

Většinu informací nebo alespoň důležitých souvislostí jsme mohli nasbírat během jedné únorové soboty r. 2002, kdy byl malé skupině lidí umožněn na toto kdysi tak bedlivě střežené místo vstup. Díky přítomným znalcům z oboru „raketologie“ (jeden z nich návštěvu zajistil), jsme měli možnost obdržet i vyčerpávající popis někdejšího fungování základny a vůbec prožít nevšední zážitek, na který patrně nikdy nezapomeneme.

Při zpracovávání tématu jsme dospěli k názoru, že by bylo nejlepší předložit minimálně dva články týkající se Klondajku, resp. naší návštěvy na něm. Ten první bychom mohli označit jako verzi „Professional“ a je určena především zájemcům o zbraňové systémy studené války. Druhou bychom naopak mohli označit atributem „Light“ a více než vojenským expertům je určena těm, které tento objekt zajímá spíše z prosté lidské (brdomilské) zvědavosti.

Jelikož nám bylo umožněno na základně i fotografovat, oba články jsou doplněny o množství snímků. Nicméně původně asi nikoho z nás nenapadlo sepisovat nějaké reportáže, pročež většina snímků byla pořizována více či méně náhodně. Řadu objektů a událostí proto zachycenu bohužel nemáme. I tak se však spojením děl různých autorů podařilo sestavit zajímavou koláž snímků doprovázejících text reportáží (alespoň doufám). Až později jsme po získání dalších obrázků k reportážím připojili i „Foto doplněk“, tedy sbírku dalších vybraných fotografií pořízených během akce.

Zvlášť jsme zpracovali také sérii leteckých snímků Klondajku z roku 2000, z nichž některé byly uvedeny již dříve ve fotogalerii Tomáše Kuby, a především jsme mohli publikovat i velmi zajímavé svědectví člověka, který se v letech 1984 až 1985 podílel na výstavbě tohoto areálu.


Nové informace

V únoru 2006 uplynou od naší návštěvy Klondajku již čtyři roky. Během této doby se na nás obrátila řada lidí s doplňujícími informacemi, dotazy a náměty. I z výsledků ankety v sekci INOVA o nejzajímavější příspěvek sekce Zajímavá místa je patrné, že Expedice Klondajk a její prezentace na našem webu byla počinem, který vzbudil jednoznačně největší zájem návštěvníků. Klondajk je tedy stále tématem, které přitahuje velikou pozornost. Mimo jiné i z tohoto důvodu Petr Janda zpracoval nový článek, v němž upřesňuje fungování i samotný smysl existence tohoto monstra z dob studené války, neboť v původním článku (reportáž Profi) bylo vysloveno několik domněnek, které se nakonec ukázaly být mylnými. Další informace záhy poskytl jeden z návštěvníků stránek, který na Klondajku trávil dva roky při výkonu základní vojenské služby. Navíc se podařilo získat poměrně čerstvé letecké snímky objektu, na základě kterých můžete ve srovnání s těmi z roku 2000 posoudit, co se na daném místě změnilo.

Během roku 2005 (ale vlastně již i dávno předtím) se objevovaly zprávy, že celý Klondajk by měl být být převeden do vlastnictví města Dobříše. Zatím poslední informace, kterou o této transakci máme, pochází z webových novin Naše noviny - nezávislý poberounský občasník. Ve článku "Velký Klondajk na prodej" (dnes již nedostupném) se lze dočíst nejen to, že část transakce by měla proběhnout již v měsíci lednu 2006 a celý převod by pak měl být hotov do poloviny roku, ale také to, že město chce celý areál obratem dál prodat(!) subjektu podnikajícímu v oblasti stavebnictví. Aniž bych chtěl v tuto chvíli bít předčasně na poplach, obávám se, že to není příliš dobrá zpráva nejen pro Klondajk, ale možná i pro širší okolí brdských hvozdů. V následujícím období se proto budeme snažit získat o celé věci více informací. Je tedy zřejmé, že téma Klondajk zůstane i nadále otevřené...

 

  Expedice Klondajk 2002 - článek Professional autor:   Petr Janda
  Expedice Klondajk 2002 - článek Light autor:   Tomáš Krumphanzl
  Expedice Klondajk 2002 - kompletní fotogalerie
 

 

Klondajk - Letecké snímky (2000)

autor:   Tomáš Kuba
  Klondajk - Letecké snímky (2005) autor:   Josef Kozák

 

Klondajk - Zrození velikého obra (1984/85)

 
  Klondajk - Dva roky služby u velikého obra (1988/90) autor:   Martin Kaše

 

Klondajk - Upřesňující informace

autor:   Petr Janda
  Klondajk - Doplněk k Upřesňujícím informacím
autor:   Jan Ossendorf
 
Klondajk - originální foto techniky
reálné foto raket S-200 Vega a radiolokátoru K-1 B přímo ze základny

autor:   Matěj Kopecký
 
Klondajk - originální foto techniky II.
reálné foto raket S-200 Vega v různých pozicích, přepravních tahačů, radiolokátorů apod. přímo ze základny (omluvte prosím sníženou kavalitu snímků)

autor:   Pavel Kisling
   
 

Bylo založeno fórum, pro diskusi pamětníků, kontakt s někdejšími "spolubojovníky" a nadšence do problematiky PVO.

 

 

  

Samozřejmě není nikde řečeno, že výše uvedené příspěvky by měly být posledním slovem k tématu Klondajk na našich stránkách. Právě naopak - berte je spíše jako slovo úvodní, otevírající prostor pro další. Vyzývám proto všechny, kdo by chtěli svým dílem přispět, nechť tak učiní. Na serveru je místa stále dost.

 
TK
Zobrazení: 131487

Komentáře (45)

RSS feed komentářů
 1 2 3
reakce na Pavla
je to zajímavá informace, v každém případě vím ze zpráv z Novy, že železná vrata těžil neznámý poberta se dvěma náklaďáky a 1 jeřábem a odvezl je do sběrných surovin, ostraha objektu B mu prý ještě dala klíče, když prohlásil, že tam jede provádět stavební úpravy.
petr , říjen 11, 2010
klondajk
V objektu "Klondajk" jsem se byl podívat 2x za minulý měsíc a oproti munulosti je vidět zvýšený pohyb techniky v objektu. Jednak někdo začíná "těžit" stavební panely ze kterých je většina cest,a potom zřejmě "těžařský průmysl" kdy zmizela panceřová vrata u bunkru ve východní části objektu. O ochraně objektu se asi už nedá mluvit, když tam projede náklaďák s jeřábem a odveze 90t vrátka....
Jinak podzimní obrázky v objektu zarostlém břízkami jsou kouzelné.
Pavel , říjen 11, 2010
Současný stav
Navštívil jsem objekt společně se synem. Profesně jsem se tu pohyboval naposledy v r. 1997 a nyní jej navštívil coby turista po 13 letech. U vstupu do objektu není vrátnice funkční a branka je zamknutá. Posuvná brána byla zavřená ale nebyla zamknutá a bylo možné ji otevřít. U vstupu je nejasná cedule o zákazu vstupu. Z toho důvodu jsme upustili od návštěvy obj. "B" s tím, že navštívíme objekt "C". Obešli jsme objekt zprava s tím, že jsem očekával, že v prostoru bývalé strážnice bude narušené oplocení a vnikneme do objektu. Můj předpoklad se potvrdil, s tím, že jsme vešli až v prostoru palebné baterie 3. oddílu. Zběžně jsme propátrali některé úkryty raket na palebných 3., 2. a 1. oddílu, navštívili všechny 3 zkrácené a úkryt pro K3 na 2. oddíle. Poté jsme navštívili Náhradní zdroje a kompletní úkryt pro K9, most 3. RTB a úkryt pro K2 2. oddílu a zkrácenou u VS. I tak jsme zde strávili asi 3 hodiny a nebyli jedinými návštěvníky. Všechny úkryty které jsme prošli, měly otevřené pancéřové dveře, občas se hodila i baterka. neprošli jsme úkryty P14, PRV, cykloidy a komplet technický oddíl, který si necháváme na příště. Objekt jsme opustili branou ve směru na Halouny, která byť hrdě stojí jak vnější tak vnitřní, tak oplocení okolo je zdevastované. Oproti dnům, kdy objekt fungoval, je vše velmi zarostlé ale současně ještě stále patrné. Náš výlet vlastně začal na úrovni hřebenu Brd nad obcí Buková u Příbramě a skončil v Mníšku pod Brdy , byl to krásný celodenní výlet.
Co se týče paintballové bitvy, je to zajímavý nápad, nicméně pohyb v prostorech bunkrů zejména K9 pro toho, kdo to tu nezná, může být nebezpečný z hlediska úrazu. Asi bych se zaměřil na předem vytipovaný prostor který si všichni předem projdou. Dělat bitvu v celém areálu asi nemá smysl dělat s méně než 50 lidmi a navíc to může být nebezpečné pro ostatní turisty.
Poznámka: O týden později jsem navštívil objekt bývalých skladů munice nedaleko obce Rosovice, který sice není tak impozantní, ale co mě překvapilo, že jednotlivé objekty byť jsou mnohem starší než nadzemní objekty na útvaru na Klondajku, jsou v mnohem lepším stavu a téměř neporušené-jakoby odsud někdo odešel teprve před týdnem, a co se týče strážního stanoviště, tak v úseku, který jsem viděl, vypadá jako by přerostlou trávu nikdo rok nesekal (na Klondajku je strážní stanoviště hustě zarostlé vegetacísmilies/wink.gif. A to navzdory tomu, že objekt byl opuštěn před cca 10 lety.
petr , červenec 08, 2010
stav?
Taky bych se chtel zeptat jak to na kondajku vypada v soucatne dobe. Pry byl behem jednani o americkem radaru uzavren a dokonce strezen ale ted uz by snad mel byt "pristupy". Nevite nekdo neco konkretnejsiho? smilies/wink.gif Chteli bychom tu o prazdninach s kamaradama usporadat paintballovou bitvu. Myslite ze je to dobrej napad? smilies/wink.gif
Diky za odpoved...
helmut.bartl , červen 05, 2010
...
Zdravím , mám dotaz odhledně situace na klondajku v dnešní době , komu patří a kdo ho střeží , po prohlídce sme zjistili že je narušen veřejností a zpoloviny poškozen odpadky , a sprejemi . a druhá polovina je střežena psem .. neměli byste bližší informace o dnešní situaci ?
borys , březen 24, 2010
 1 2 3

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů