Automatický překlad


Brdy na DVD a VHS | Tisk |  E-mail
Napsal Administrator   
Středa, 12 březen 2008
Brdy na DVD a VHS

Na čekém trhu jsou dostupné i kvalitní videotituly, které se buď přímo věnují, nebo alespoň částečně tematicky dotýkají fenoménu Brd způsobem, který rozhodně nebudí žádné rozpaky. Jedná se o produkci z dílny BM Video, kterou lze označit za velmi vydařenou. Na DVD a VHS jsou k dispozici následující tituly:

 • Žádný obrázek Brdy CHKO (novinka r. 2015) - k příležitosti otevření významné části středních Brd vydal autor jakéhosi průvodce po rušeném vojenském výcvikovém prostoru, zřizované posádkové cvičiště nevyjímaje. Dokonalé letecké záběry Jiřího Jirouška a přírodní scény za nejrůznějších rozmarů počasí poměrně věrně vystihují nálady středobrdské krajiny. Podrobněji se autor věnuje naučné stezce Jince-Komárov, dopadovým plochám a optimálním cyklotrasám. Délka pořadu je 85 minut.

 

 

 

 • Brdské toulky (novinka r. 2011) - tento titul lze chápat jako autorovo symbolické rozloučení s brdskou tematikou (podle jeho vlastních slov jej nyní čeká práce na neméně zajímavém námětu, jímž je Šumava). Titul je zpracován jako nekomentovaný sestřih záběrů z předchozích pořadů. Brdomilové tak mohou soutěžit ve schopnostech rozpoznávání jednotlivých míst. Snímky jsou nyní tematicky členěny podle čtyřech ročních období, což jim dává novou perspektivu. Délka pořadu je 54 minut.

 

 • Východní Brdy (novinka r. 2011) - zpracováním tématu Východních Brd (Hřebenů) BM Video doplňuje svoji ?Brdskou epopej? o de facto poslední kamínek v mozaice. Autor B. Matějka jako vždy postupně prochází jednotlivé oblasti (lesní celky, panství) a seznamuje s jejich přírodními krásami, historií i současností. Výchozím bodem putování je Plešivec, následuje oblast Dobříšska, Mníšecka a posledním místem je pak Zbraslavsko (pochopitelně s Kazínem), kde se nakonec dostane i na zavltavskou Akropol (Závist ? Hradiště). Délka pořadu je 95 minut.

   

 • Jižní Brdy (2009) - Se zatím posledním titulem BM Videa se vypravíme do Jižních Brd. Po několika titulech věnovaných především Brdům středním se tak svého dočkaly i tajemné hvozdy pod Štěrbinou, třemšínským hřebenem i Maráskem, s mnoha pralesními porosty, skalními útvary a lesními potůčky. Film je opět tematicky rozdělen podle jednotlivých panství (rožmitálské, březnické, spálenopoříčské), čemuž odpovídají i kapitoly DVD nosiče. Vedle krajinopisných záběrů a výkladů nejsou opomenuty ani aspekty dějepisné, na své si tak přijde každý. Zdůrazňovat v případě BM Videa technickou a estetickou kvalitu není třeba - ta je opět vysoce nadprůměrná! Délka snímku je tentokrát rekordní - plných 105 minut!

 • Litavka - řeka brdských hor (2008) - Další z tematicky zaměřených titulů BM Videa se věnuje řece Litavce od jejích pramenů až po soutok s Berounkou. Divák se na snímku seznámí s řadou historických i místních zajímavostí spojených nejen s jejím tokem, ale i jejími četnými přítoky. Poutavé grafické zpracování a fundovanost výkladu je u vydavatele samozřejmostí. Délka pořadu je 73 minut.

 • Střední Brdy a jejich houby (2008) - Brdské lesy a houby, to jsou témata, která patří jaksi od přirozenosti k sobě. I když se ne každá houbařská sezóna z pohledu laických houbařů vyvede, odborníci ví svoje: houby jsou více než jen populární hříbky. Titul BM Videa je toho svědectvím - Brdy jsou plné hub! Sice ne všechny jsou jedlé, ale vždy jsou více než pozoruhodné. Divákovi je prezentováno 100 (!) druhů hub, na které může na Brdech narazit. Naše tematická rubrika Houby brdských lesů tak dostala velmi užitečného partnera. Délka pořadu je 40 minut. 

 • http://www.brdy.org/images/stories/literatura/BmvideoHDOBAL-Brdy_II_DVD_m.jpg Střední Brdy II - Volné pokračování titulu Střední Brdy I. Zatímco první díl se věnoval především krásám samotné brdské krajiny, tento se mj. zaměřuje na to, jaký vliv mělo na tuto krajinu působení člověka. Divák se tak seznámí s historí někdejších panství, mezi které bylo brdské teritorium v historii rozděleno (dobříšské, rožmitálské, mirošovské apod.), navštíví historické památky či jejich pozůstatky jak v brdských hvozdech, tak v mnoha obcích Podbrdska. V této souvislosti se titul zabývá i zaniklými obcemi na území vojenského újezdu, znázorňuje jejich grafické rekonstrukce a seznamuje s jejich osudem. Titul se pochopitelně tak jako všechny ostatní produkty BM Videa vyznačuje velmi kvalitním zpracováním poutavých záběrů. Délka pořadu je 82 minut.

 • Střední Brdy I - Pořad orientovaný na téma Středních Brd obecně, tzn. na jejich krajinný charakter, přírodní krásy i historii. Je doplněn leteckými záběry a dobovými rekonstrukcemi jednotlivých památek (Drštka, Valdek, Teslíny). Tematicky je rozdělen na několík logických celků (dopadové plochy, vodní díla, vodní toky apod. Divák může shlédnout rovněž interiéry loveckého zámečku Tři trubky. Délka pořadu je 83 minut.

 • Střední Brdy a jejich květena - Tento pořad ocení především milovníci brdské botaniky. Prezentuje více než sto rostlin - vzácných a chráněných, ale i obyčejných. Opět se věnuje věnuje zejména lokalitě Středních Brd a lokalitě Na Horách (v sousedství VVP a obce Křešín). Délka pořadu je 63 minut.

 • Za poznáním krajem berounským - Tento pořad je zaměřen zejména na historii a současnost čtyřech památných objektů: hradů Valdek, Žebrák a Točník a vrchu Velíz. Poutavé záběry těchto míst a jejich okolí jsou doplněny dobovými rekonstrukcemi. Délka pořadu je 50 minut.

Nutno poznamenat, že autorovi (B. Matějkovi) se dílo více než podařilo. Vedle velmi okouzlujících a citlivě sestříhaných záběrů se pořady vyznačují i tematicky přehlednou a logicky uspořádanou strukturou (scénářem), což se u podobných titulů ne vždy podaří. Dovoluji si tvrdit, že ve srovnání s jinými doposud zveřejněnými video pořady na téma Brdy, jsou tato dílka tím nejlepším, co bylo doposud vydáno. Kontakt na vydavatele: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , www.bmvideo.unas.cz.

 

 


Kromě BM Videa existuje ještě nejméně jeden vydavatel, který přinesl divákům tituly s tématikou Brd. Jsou jím samotné Vojenské lesy a statky ČR s.p., Divize Hořovice, distribuující DVD a VHS vyrobené studiem Vidi v režii Jiřího Vlčka.

Je třeba upřímně říci, že po stránce režijní a technické kvality tyto filmy za materiály popsanými výše poněkud zaostávají. Je ovšem také třeba vzít v potaz dobu jejich vzniku - ač zde prezentovány jako druhé, chronologicky patří k těm starším, jak ostatně naznačují i jejich názvy. Rozhodně obsahují momenty, které stojí za to vidět.

 

 • Brdské lesy v čase milénia - Přírodní krásy Brd I - vyd. 2004, VHS

 • Brdské lesy v čase milénia - Přírodní krásy Brd II  - vyd. 2002, VHS

 • Brdské lesy v čase milénia - Brdy a česká armáda - vyd.2005, DVD

 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů