Náhodné obrázky


O místních a pomístních jménech
terén
Počet zobrazení:2879

David Čížek
makro z okolí Padrťských rybníků
Počet zobrazení:2685

Zdena Bradnová
typická stavba na Plešivci
Počet zobrazení:3727
Hlavní stránka arrow Zprávy arrow CHKO pouze kvůli Padrti?
CHKO pouze kvůli Padrti? | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Sobota, 26 duben 2014

   V posledních dnech se rozhořela diskuse ohledně státního testovacího polygonu bezpilotních prostředků. Přidáme-li zamýšlený, i když zatím oficiálně nijak výrazně publikovaný (leč dlouho uvažovaný) projekt cvičného leteckého prostoru, kam by jistě byl po jeho zřízení vstup zakázán, do úvahy o tom, kam by se po zrušení VVP a po vyhlášení CHKO smělo oficiálně chodit, vznikne zajímavý tzv. brdský ementál. Tento pojem jsem si vypůjčil od Karla Hutra, myslím, že o tom sýru nemluvíme naposledy, a že možná ještě nějaké nové dosud neznámé díry přibydou.

   Testovací polygon by mohl být umístěn v místě dnešního letiště pod Hejlákem a v jeho 5-kilometrovém okolí s tím, že by se cvičení neprovádělo nad nedalekým Zaječovem nýbrž nejlépe nad CP Jordán, CP Brda a v blízkosti CP Tok.

Žádný obrázek

   Překrývaly by se tak zájmy posádkového cvičiště a zájmy testovacího polygonu. Zřejmě jen prostorově, časově by se to samozřejmě sladit dalo. Co je však horší, avizované zrušení VVP by se konalo jen v jeho asi 57% rozlohy (podrobněji viz níže; upozorňuji, že výpočty jsou přibližné a čísla se mohou z různých důvodů lišit od oficiálně uváděných).

Kolvín (nejasný další osud)

3,1 km2

Bahna (nejasný další osud)

2,2 km2

Němí 

0,7 km2

Posádkové cvičiště  

70,0 km2

Polygon mimo posádkové cvičiště 

34,1 km2

CP Tok mimo polygon

2,5 km2

CELKEM (VVP má 260 km2)

 112,6 km2

Připustíme-li, že je CHKO instituce, která na úkor ochrany přírody podporuje davový turismus, pak je nesporné, že hlavní nápor zažije oblast Padrťských rybníků (a to přesto, že padrťské pláně budou přístupné jen po několika zpevněných cestách). Otázka: je nutné takovou CHKO zřizovat a kvůli tomu rušit VVP Brdy? Jižní Brdy ponechme stranou, tam by vše fungovalo bez CHKO lépe tak jako doposud. Ale vždyť přes hráz Hořejšího rybníka už léta vede cyklostezka a v jižním okolí rybníků je o víkendech v přilehlé "nudli" turisticky i cykloturisticky dostatečně živo. Lidé tam mohou. A v jiných, oficiálně nepřístupných lokalitách, o něco vzdálenějších od Padrťských rybníků, je o poznání menší ruch. Tento stav by přírodě vyhovovat mohl. Příroda nemůže za to, že chce vláda vydávat peníze na údržbu cest a dohled nad územím z jiné kapsy. Proč by za to měla platit?

Možná je to všechno jinak, možná je třeba na Padrti postavit "v zájmu rozvoje turistického ruchu" něco. Golfové hřiště? Hotel? In line-dráhu? Stezku v korunách stromů? Aquapark? Vyhlídkové věže? Ocelové pozinkované obýváky v přírodě? Lanovku? Další brdské muzeum? Možností, jak zabít jedinečnou pustotu Brd je opravdu hodně. A jsme nejspíš bohužel na správné cestě. Zdá se, že téměř všichni tu správnou a jedinou možnou cestu žerou i s navijákem.

Zobrazení: 16384

Komentáře (38)

RSS feed komentářů
 1 2
...
DISTANCUJI SE OD NÁZORU BRDOMILA II,JEHO NÁZOR NESDÍLÍM.POUŽIJTE PROSÍM NĚJAKOU JINOU PŘEZDÍVKU.DĚKUJI,BRDOMIL.
Brdomil , květen 04, 2014
Pro brdomila II
Představte se, že z toho mám vlastně spíš jen potíže. Protože tam, kde působím, se to, co říkáme, nechce slyšet. Naopak, už jsem dokonce zažil i vyhrožování. A o nějakém bratříčkování s těmi, co chtějí rušit újezd, nemůže být ani řeči. Dlouhou dobu jsme se zasazovali za jeho zrušení - proti tehdejší vůli ministerstva obrany a kritizovali jsme bezohledné hospodaření v lesích podnikem VLS. A děláme to dál, protože se to stále děje. Momentálně s MO ale vycházíme dobře, protože v současné době jsou jejich i naše zájmy totožné - zrušit ten újezd. Časem se asi zase rozejdeme - protože nemáme ve zvyku lézt někomu do řiti (na rozdíl třeba od níže také citovaného pana Urbana).
Vím, že tvrdíte lidem, že zrušením újezdu a vytvořením CHKO jsou údajně podvedeni. Zatím jsem ale od Vás neslyšel ani jeden jediný skutečný argument, v čem že jsou podvedeni. Opravdu by mně to zajímalo. Jak jsou prosím pěkně lidi podvedeni tím, že se zruší újezd a vznikne tu CHKO? Vznikne jim snad nějaká škoda? Řekl bych, že přesně naopak - vydělají na tom právě ti lidé a ještě víc na tom vydělá příroda. Tak kdo je tedy podveden? Jak? Čím? Kým?
Jestli to spíš není tak, že si sami lžete do vlastní kapsy. A když to řeknu hodně jemně, pak prostě lidem neříkáte pravdu.
Chcete snad tvrdit, že nyní se stav přírody v Brdech zlepšuje? Pokud ano, tak jste tam asi hodně dlouho nebyl, nebo jste slepý a hluchý. Nic ve zlém - každý máme právo na svůj názor. Ale pokud jej veřejně hlásáme - měli bychom ho dokázat. My to děláme. Co Vy? Zatím jsem od Vás slyšel jen spekulace, strašení, poplašné zprávy - ale důkaz ŽÁsmilies/grin.gifNÝ.
pavel , květen 04, 2014
Ad: A co takhle kosmodrom?
sobec jste Vy, z nějakého neznámého důvodu oslavujete CHKO, ale proč? Když je to jen paskvil hrající si na CHKO... My říkáme lidem, že jsou zrušením újezdu a vytvořením CHKO podvedeni. Vám to furt nedochází? Za koho kopete Vy, když ostatní se bratříčkují s lesáky atd, podle Vás? Co by z toho asi měli, ale co máte Vy z toho, že se bratříčkujete s aktéry rušení újezdu? Vyprávějte...
brdomil II , květen 04, 2014
z tisku
Zakázané Brdy. Vojenský prostor v nitru nedotčené přírody na vlastní oči

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/zaka...-cesku_tom

"Sami vidíte, že tu vlastně nic není," komentuje Urban nekonečné lesy, zatímco nás vozí po překvapivě kvalitních lesáckých silnicích. Na nich by snad brzy mohly přibýt další kilometry značených cyklostezek. Nebo ne? "Ale proč ne. Rozumnému turismu se, myslím, nikdo nebrání," uvažuje Urban.

"Problém je v tom, že takřka panenské krajině hrozí stavební boom. Pod správou vojenského újezdu bylo pět katastrů, které jsou už rozdělené do sedmadvaceti, jež si rozeberou okolní obce. Přitom právě pro ně by bylo nejlepší, kdyby se turistická infrastruktura soustředila do nich a Brdy zůstaly vcelku, jak jsou."

*** , květen 04, 2014
Ad Brdomil II.
Naprosto sdílím Váš názor. Je v tom samozřejmě trochu problém - pokud jde o hranice CHKO. MŽP a AOPK navrhlo hranici CHKO - původně v rozsahu 380 km2. Obce - v některých případech i pod vlivem cizích elementů - k tomu měly určité připomínky a v současné době by měla CHKO Brdy zaujímat rozlohu cca 345 km2. Na jednu stranu jsem i za to rád, na druhou stranu si myslím, že je to moc málo. Podle mně i podle našeho spolku by to mělo být podstatně víc - nejméně okolo 500 km2. Třeba se k tomu časem dobereme...
Ta hranice CHKO v zásadě kopíruje hranici lesa - s výjimkou některých lokalit, hlavně na novomitrovicku a rožmitálsku. Jsou však jako EVL vyhlášeny další lokality - např. Trokavecké louky (ale i některé dalšísmilies/wink.gif, které s tím územím přímo sousedí - a je slušná šance, že i ony se dočkají skutečné ochrany v nějakém MZCHÚ. Osobně si sice myslím, že to není to pravé ořechové, ale vnímám to jako něco, co se v dané situaci a za daných podmínek dá dosáhnout. I proto chce náš spolek dál působit k tomu, aby se časem území CHKO Brdy podstatně rozšířilo - na celou Třemšínskou vrchovinu, na celou Strašickou vrchovinu (snad s výjimkou trvale osídlených území ) a na celou Třemošenskou vrchovinu - i na pravém břehu LItavky (opět s výjimkou trvale osídlených území ). Je to v zásadě proces, s nímž v tomto regionu chybí zkušenosti, jednotlivé obce nevědí, co jim to může přinést a někteří se velmi snaží přesvědčit je, že to pro ně bude znamenat problém. Teprve čas ukáže, že se ty obavy nenaplní- a že tomu bude právě naopak. My počkáme a vydržíme. Vydrželi jsme 8 let. Máme dost trpělivosti i dobré vůle a dokážeme si poradit s panikáři, protože nám dá za pravdu vývoj. Nemusíme si vymýšlet strašidla, nemusíme děsit lidi, za nás budou mluvit výsledky, pravda a fakta. A dobře víme, že budoucnost nám dá za pravdu - i přes odpor těch, kteří by chtěli tento vývoj zvrátit - ať už pro své sobectví, nebo z hlouposti, nebo pro své politické zájmy.
pavel , květen 03, 2014
Ad Pavel
S tím bych souhlasil.Kdyby se tak všechno povedlo!!.Ovšem ,pokud by třeba něco nového,penzion atp.vyrostlo,mimo obce, např.třeba na louce nad Trokavcem,kde předpokládám,že v budoucnu bude parkoviště(mnoho turistům již dnes zajíždí až k lesu,ve vesnici miláčka nechává málokdo),tak té louky bude nesmírná škoda.Stejně tak partií nad Hořicí,Borovnem nebo u Teslín.Ono již dnes mnoho takových luk,kol celého prostoru,nezůstalo.

Brdomil , květen 03, 2014
ad Bromil
Ano - s tím se dá určitě souhlasit. Každý vnímáme potřebu ochrany různě. Mě třeba vůbec nevadí potkávat na cestách houfy cyklistů a nevadily by mi stejně tak ani houfy pěších (sám se tam pohybuji výhradně pěšky ). Ale na CESTÁCH! Stejně tak mi nebude vadit, když se ve vesnicích a městech kolem Brd začnou objevovat penzióny, půjčovny kol, běžek - a třeba koloběžek, bude v nich přibývat opravených stavení a nových budov, pokud budou odpovídat rázu krajiny a ne podnikatelskému baroku, když tam přibydou nové obchody a další služby - i ty solidní hostince, kde se dá nejen napít, ale dokonce i najíst - a zdaleka ne jen utopnece. A když současně v těch Brdech zajistíme i další existenci nějakého toho brouka, nebo kytky, nebo se po zásahu granátem nerozpadne mrazový srub nebo nerozmetá kamenný polygon a když tam časem třeba zase potkám tetřeva a tetřívka, nebo plcha... A když se budu i za pět, deset let, bez obav moci napít nejen ze studánky, ale třeba i z potoka a budu moci chodit jen kolem rašeliniště třeba u Padrťáků a ne jeho středem a na Toku projdu třeba jen po Čihadelské nebo po Dřevěnce a maximálně mi to dovolí dojít k vyhlídce u tamního polozasypaného bunkru. V lesích se samozřejmě těžit bude, ale tak, aby se jejich kvalita zlepšovala a aby se zvyšovala jejich retenční schopnost a nemusely se stavět přihlouplé poldry a další hráze kvůli vodě, kterou po kdejakém dešti ty lesy nedokážou pojmout. Když si sednu na odpočivadlo ke svačině, budu moci zbytky po ní odložit do koše, jehož obsah pravidelně někdo odstraní. Když vyrazím na houby, nebudu místo nich zakopávat o pneumatiky od traktorů a nespadnu do jámy plné střepů z komunálního odpadu, které tam nyní vnímám jako mnohem větší nebezpečí, než tu munici. Takhle vnímám tu CHKO třeba já - a je mi ta perspektiva docela příjemná.
Máte ale pravdu, že někdo jiný se děsí právě toho, že na cestách bude ty houfy cyklistů a pěšáků potkávat. Má osypky z toho, že místo velebného ticha a šumění stromů a větru ho občas vyruší povyk nějakých dětiček (kravál motorových pil a harvestorů a náklaďáků se dřevem mu asi tolik nevadí - nebo už si zvykl ). A co ho nejvíc irituje, že je docela možné, že když se vydá lesem cestou necestou, že ho třeba zastaví nějaký človíček a pošle ho zpátky na tu cestu a když si kvečeru najde někde na nějakém pěkném místě ležení, objeví se ten človíček znovu - a rovnou mu pak třeba i napaří nějakou pokutu - a ještě jej požene pryč svinským krokem. Ano, pro tyhle lidi už asi nebudou Brdy, co bývaly - tím útočištěm osamělých duší. (To už ale nejsou ani teď ). Ale nemyslím si, že to tam bude jak na Václaváku. Taková místa se tam samozřejmě asi taky najdou - třeba na Padrtích (ale - co jsou potom "Bahna" a výlovy ryníků? ). Cesty se asi stanou živějšími, ale davy se po nich taky nepohrnou.
A konečně - úvahy o tom, co by bylo, kdyby... jsou opravdu trochu mimo. Už to tu kdosi napsal přede mnou: Armáda Brdy NECHCE - opravdu. A jedním dechem zcela správně a pravdivě říká, že tu taky není od toho, aby chránila přírodu a pečovala o ni. Není to jejím úkolem, nemá na to lidi ani prostředky a ani to neumí. Co je pak tedy lepší - nechat Brdy jen tak a opravdu je zničit, nebo je skutečně chránit? Na to, aby byly národním parkem, nyní nemají (a obávám se, že ještě dlouho mít nebudou ),ale na to, by byly CHKO, mají bohatě. A přitom režim, který právě v této CHKO bude - díky zvláštní souhře okolností, zajistí mnohem účinnější ochranu té přírody a krajinného rázu, než je tomu v jakékoli jiné naší CHKO a dokonce i v NP.
pavel , květen 03, 2014
Ja ja, tenkrát za Tatíčka Masaryka...
Po cestách mohl každý. Mimo cesty se mohlo na povolenku, kterou si ale mohl obstarat každý (slušný ). A to vše vždy, když se nestřílelo.

Tradicemi první republiky bylo, že se mohlo - kromě dopadových ploch a vojenských objektů, jako skladišť, krytů, ubikací apod. - v době beze střeleb všude, a to ne jen o sobotách a nedělích. Když se střílelo jen v některé části, mohlo se do těch ostatních. A v době letních školních prázdnin se nestřílelo vůbec.

"... V době, kdy se na střelnici necvičí nebo nestřílí, jsou závory otevřeny a povoluje se vstup do vojenských lesů výlučně jen na vlastní nebezpečí návštěvníků, a tito vstupem podrobují se bezvýhradně základní podmínce, že vojenská správa nepřijímá žádné ručení za škody neb úrazy jakéhokoliv druhu, jimiž budou návštěvníci při pobytu ve vojenských lesích postiženi, ať úraz nebo jiná škoda vzešla jakýmkoliv způsobem.

Doba, kdy se koná střelba a kdy přístup do uzavřeného prostoru jest zakázán, bude obcím oznámena pravidelně vždy 8 dní před zahájením ostré střelby.

Dokud vlají výstražné prapory nebo dokud koše jsou ke špičce stožáru vytaženy, jest přístup do uzavřeného prostoru zakázán. Střílí-li se jen v části střelnice, jsou výstražné prapory a koše vytaženy a závory uzavřeny jen v této části. Ostatní území jest volné.

Velitelství střelnice platí občanským osobám za oznámení každé nevybuchlé střely, za hlavu granátového šrapnelu a zapalovače odměnu, doprovodí-li nálezcové vojenské orgány na naleziště..."

třeba i zde:
http://www.vhsb.cz/clanky/smernice-z-r-1930-pro-vstup-do-vojenskych-lesu-v-brdech.xhtml

Jak byste chtěl dnes vyvěšovat koše ? smilies/shocked.gif
Ale hlavně: armáda většinu újezdu prostě NECHCE a nelze (i přes snahy některých) ji v tomto donutit ke změně názoru. Takže nic nevymýšlejte, protože vymyšleno, byť ne ideálně (ale co takového máte?) už je - a to CHKO v Brdech.
hnojokyd brdský , květen 03, 2014
Hm
Ani Vojenský újezd Brdy(z pohledu současného stavu)ani připravované CHKO,není pro Brdskou vrchovinu,nic POZITIVNÍHO.Pravda,momentálně jsou Brdy primárně hospodářský les,až bude CHKO,bude se na mnohých turisticky exponovaných místech les spíše blížit městskému parku a po okrajích oblasti(nad vesnicemi),na zatím krásných podhorských loukách,jistě dojde k nějaké výstavbě.Masový turismus přináší sebou určitou devastaci.Vždy platí,něco za něco.Genius loci v Brdech na mnoha místech zmizí.Ona skutečně ta nezastavěnost a absence lidských vymožeností dodává Brdům určitou,krásnou atmosféru.
Takže,CHKO zcela jistě něco zachrání,(ohledně vodního hospodářství,mokřadů,rašeliništ a nekontrovatelné,necitlivé těžby)a zcela jistě něco zabije(genius loci odlehlosti oblasti).Co je víc a co je mín,je minimálně velmi sporné posoudit.Někdo jásá,že se zachrání kdesi brouček,či rostlinka,ale že je "vedle" dům mu nevadí,někdo jasá,že nikde nejsou žádné stavby,že ale nenajde broučka "XY" mu nevadí.

Ono nejlepší by snad bylo,kdyby oblast nadále zůstala vojenským újezdem,ovšem,pokud by hospodářskou činnost mohli ovlivňovat kompetentní(vzdělaní a osvícenísmilies/wink.gifodborníci z oblasti životního prostředí,AOPK,ochranářů a pod.A také s tím,že by byla po Brdech vytvořena sít značených stezek pro návštěvníky,kterým by byl umožněn vstup,dle např.prvorepublikových pravidel nebo podobných, "ušitých"více na dnešní dobu.
Brdomil , květen 03, 2014
pro Tichošlápka
Milý Jaromíre, hlavně, že se Vám ulevilo. Podstatné ovšem je, že idea CHKO v Brdech pomalu, ale jistě (z)vítězí smilies/wink.gifsmilies/kiss.gif ...
brdská krysa , květen 02, 2014
...
Pokud jde o rozlohu území, kam se nebude smět, neodvažuji se to odhadovat. Faktem je, že s největší pravděpodobností to bude severovýchodní část současného újezdu od té silnice Obecnice - Zaječov, jak se tu píše. Dost mně to mrzí - hlavně kvůli Koníčku a Jineckým hřebenům, ale snažím se s tím nějak srovnat. Zajímalo by mne, zda se stanou opět zcela nepřístupnými některé okrajové části, kam se nyní v omezeném režimu může - Valdek, Jindřichovka, Hrachoviště a hřeben Slonovce (v jeho případě bych odhadoval, že východní svahy zůstanou normálně přístupné, ale vrcholová část hřebene asi už ne ).
O polygonu na a kolem letiště se jedná a myslím, že se ještě dlouho jednat bude - a doufám, že ten záměr neprojde. Je dost důvodů proč to zamítnout a jsou i jiné možnosti, kde ho zřídit - i když jich moc není.
Pokud jde o CP, jak jsem vyrozuměl, nemuselo by to být zcela nepřístupné. Dost pravděpodobně by jimi mohlo procházet několik vyznačených a zabezpečených cest, které přístupné budou. V jakém režimu by byla zbývající převážná část jejich území, je těžko odhadnout. Např. určitě na Toku se částečně počítá s I.zónou, na Padrtích by na některých místech měly být I.zóny také. (Faktem ovšem je, že první zóna CHKO je něco jiného, než první zóna NP ). "Vstup jen na vlastní nebezpečí"?, "Přísný zákaz vstupu"?, oplocení se zákazem vstupu? - těžko odhadnout...

CHKO ale bude vyhlášena na celém území, včetně i těch oblastí, které zůstanou nepřístupné - a to považuji za nejpodstatnější a nejdůležitější. A VLS budou nuceny respektovat připomínky a požadavky Správy CHKO při tvorbě LHP. Především proto si osobně v Brdech CHKO přeji - aby jejich příroda byla skutečně chráněna a navíc aby tu byl i stanoven takový management, který ji bude postupně přibližovat k přirozenému stavu. To může zajistit CHKO, ale nezajistil by ho ani náhodou jen samotný újezd, ať už funkční, nebo zakonzervovaný. (Ostatně, když si přečteme navržený management v návrhu CHKO - je to z něho zřejmé ).
Tak, jako jsou porušována režimová pravidla v jiných CHKO a NP, pokud jde o vstup do některých zón, nedělám si iluze, že by tomu nebylo podobně i v Brdech. V tomhle jsem celkem pesimista. Ale na rozdíl od jiných CHKO a NP, tady nehrozí nebezpečí vzniku černých (a následně legalizovaných ) staveb a už vůbec ne nějaké legální výstavby - téměř čehokoli. To režim CHKO Brdy, přinejmenším na území zrušeného újezdu, skutečně neumožní - naštěstí. I kdyby se obce a nejrůznější zájmové skupiny třeba i na hlavu postavily. (Osobně totiž vůbec nevěřím tomu, že to obce myslí upřímně s ÚPD, která neumožní výstavbu v Brdech. Proto jsem velmi rád, že to zůstane celé v režimu ODOS. )

Romane, sice s Tebou v zásadě souhlasím, že je u nás mnoho věcí na hlavu postavených, můžeme třeba mluvit až o Absurdistánu - a že bývá často velký rozdíl mezi tím, co se tvrdí a skutečností (ostatně, ono se taky tvrdí, jak je příroda ve vojenských újezdech zachovalá, ale skutečnost je o dost jiná, že ), ale je trochu legrační brát tahle hodnocení našich poměrů úplně doslova, jak to děláš (nejen ) Ty. Kdybych pak měl být důsledný a vzal Tě za slovo, dostali bychom se i k tomu, že tedy i VŠECHNO, co tvrdíte vy je samozřejmě taky lež, když už jsme v tom kocourkovském Absurdistánu. A to přitom netvrdím, pouze se domnívám, že jen v některých věcech nemáte pravdu a že jen některá vaše tvrzení neříkáte upřímně.
Sám si nemyslím, že je to tady až tak zoufalé. Samozřejmě - politici z větší části skutečně lžou, případně žvaní nesmysly, když se vyjadřují o věcech, o nichž nevědí absolutně nic. (To ostatně máme příležitost až příliš často sledovat, když se třeba zrovna o Brdech rozpovídá středočeský, ale i plzeňský hejtman a některé otevřené starostenské hlavy. ) Ale - promiň, tvrdit, že naprosto všechno je zcela jinak, než jak se o tom mluví, je "kravina".
pavel , květen 01, 2014
...
Míra (hrané ? ) debility, směšování jablek s hruškama a samoúčelného překrucování za účelem vyvolání konfliktu a pošpinění všech, co nevelebí dogma, graduje
[ prosím administrátora, aby tento text v hranaté závorce a výše napsanou úvodní větu vymazal, ještě lépe bude, smaže-li celý tento můj příspěvek ; je to také na toto téma, do doby, kdy případně nevyjdou najevo nějaké nové skutečnosti, poslední, co tu k tomu píšu , stále dokola sem vypadávající tupý hnůj kydat nehodlám ]

V předchozím příspěvku není ani slovo o CHKO, nemá tedy žádný vztah k jakýmkoli, kdekoli dříve uváděným procentům, která se vztahovala k působnosti Správy CHKO v ODOSech ( tento problém je navíc již vyřešen v návrhu zákona, kde se působnost mění, nemá proto cenu se k němu vracet ).

Předchozí příspěvek shrnuje údaje o územích, na která bude v budoucnu zakázán vstup. Mimochodem, patří mezi ně také všechny "centrální" dopadové plochy. Přispěvatelka, která tu cosi v předešlém příspěvku hystericky vykřikuje o nějakém elitářství, je tudíž, tradičně, úplně mimo. Do dopadových ploch se nesmí dnes ( ani s propustkou ) a nebude se tam smět ani v budoucnu ani v civilu ani v CHKO. V těchto územích žádná změna z nějakých domnělých elitářů na "Brdy pro všechny" nenastane. Jestli někdo někomu závidí údajný pobyt v místech dopadových ploch, může ( nikoho k tomu nenavádím ! ) podstoupit stejnou míru rizika a pobýt si tam taky. Riskuje tím zdraví, možná život, a porušuje právní předpisy ( je tam zákaz vstupu ) . Na tom se ale případným převodem do civilu ani vyhlášením CHKO nic nezmění. Zase bude riskovat zdraví, možná život, a bude porušovat právní předpisy (bude tam zákaz vstupu ) . Změnit se může leda míra pravděpodobnosti, že za porušení právních předpisů bude dotyčný postižen.

Snílci, kteří se domnívali, že s odchodem vojáků se celý prostor otevře pro svobodné vandrování, se to samozřejmě mohou domnívat i nadále. Je dokonce možné, že jim zavřená čtvrtka ( bez polygonu ) až „skoropůlka“ ( pokud by byl polygon ) prostě nevadí. Jde jen o to, aby se o tom vědělo.

Tichošlápek , květen 01, 2014
k příspěvku T.
Nějak se Vám ta procenta mění, ne? Není to tak dávno, co v podjatém PB trvrdili, jak nebude CHKO fungovat na třech čtvrtinách.... vidím, že jste trochu ubral, teď už jen cca 40 %.... soukromě odhadui, že si můžete ještě odečíst to letiště se zkušebním polygonem.
Sám píšete, že "nebylo zodpovězeno, jak to na cvičišti bude chodit" (v jakém režimu) - no tak nespekulujte a prostě počkejte, až to známé bude, armádní plánovači tomu určitě rozumí víc než Vy a jistě vymyslí nějaký všeobecně přijatelný režim.
A vzpomeňte si, není to zas tak dávno, jak jste sám ještě před přírodním parkem s maloploškami horoval pro "vojenskou CHKO" a nebyl to pro Vás problém. No ale chápu, že jak se mění situace, mění se i názory některých (kolikrát i o 180 stupňůsmilies/wink.gifsmilies/grin.gif...

brdská krysa , květen 01, 2014
Kam se v Brdech (ne)bude smět
Kde všude bude zákaz vstupu, to je hlavní informace tohoto článku.
Zápis schůze výboru pro obranu 9. dubna 2014: "pan ministr odpověděl na dotazy a uvedl, že je vyčleněno 500 hektarů střelnice na běžnou výcvikovou činnost v rámci útvaru Jince"
To koresponduje s představou o rozsahu posádkového cvičiště zveřejněnou na armádním facebooku 5. března 2012
" Celková rozloha cvičišť je cca 500 ha. Jednotlivá cvičiště nejsou v jednom prostoru - rozprostírají se v severovýchodní části současného vojenského újezdu "
500 hektarů je 5 km2. Vtip je ale v tom, že po "rozprostření" se dostáváme na rozlohu více než desetkrát větší. Kromě cílové plochy Brda jsou to pozorovatelny na Hřebenech, pistolové střelnice Jince, pěchotní střelnice Velcí, cvičiště boje o osadu Velcí, prostor Hrachoviště, a protože se plánuje i střelba děl a minometů do vzdálenosti 8 km ( zdroj: http://sux.cz/9ae7 ( "zobrazit více" ) : tak také 6 palebných postavení pro nepřímou střelbu děl a minometů ( Podluhy, Felbabka, Sýkorky pravá a levá, Malý Jeskřipec, Velký Jeskřipec, Královky pravá a levá ) .
Nebylo zodpovězeno, jak to v tom "rozprostřeném" posádkovém cvičišti bude chodit. Mohl si někdo myslit, že když nebudou střelby, tak to půjde, že tam půjde. Na nově dostupné mapě ale vidíme, že pyrotechnická asanace se zastaví na silnici Zaječov-Obecnice a na sever od ní nebude. Neumím to spočíst přesně, ale je to přes 60 km2 ( z toho 13 km2 činí zóna zpřístupněná o sobotách, nedělích a svátcích ) . S ohroženými prostory při střelbě z děl je to více (přesahují komunikaci Obecnice-Zaječov na jih, k Toku ) Nejméně ale 50 km2 – do kterých bude zákaz vstupu trvale. K tomu zhruba 10 km2 CP Tok + CP Jordán. A nejméně 3 km2 bývalá CP Padrť. Ať počítáme, jak počítáme, je to nejméně čtvrtina nynějšího újezdu, která bude postižena zákazem vstupu. I bez polygonu, viz dále.
Zkušební polygon bezpilotních systémů je sice zatím jen ve stádiu předběžných plánů, ale kam s ním nakonec jinam, aby nevadil, než do Brd. Někteří si mimochodem možná ještě vzpomenou, že hned zkraje, v květnu 2011, poskytlo MO tiskovou informaci, která říkala, že posádkové cvičiště je plánováno " od silnice Obecnice-Zaječov na sever k Jincům, případně včetně prostoru bývalého letiště jižně od silnice " .
Nebylo tehdy moc jasné, k čemu nepoužívané letiště .... Dnes už to asi je jasnější.
Když se k výpočtům uvedeným výše přidá případný zakázaný prostor toho polygonu, dospějeme k závěru, že zákazem vstupu by bylo postiženo plus mínus 40 % rozlohy nynějšího újezdu.
Snad je dobré na to myslet.

[výše uvedené údaje vycházejí ze stavu veřejně dostupných informací v dubnu 2014]
Tichošlápek , duben 30, 2014
...
Ahojte,jen tak naokraj.Jelikož vlastníme několik pozemků,přišly nám již nabídky na odkup těchto pozemků,zájemci jsou porůznu z cca celých Čech a pozemky našly v knihách vlastnictví a mají velký zájem o jejich nákup smilies/tongue.gifsmilies/tongue.gifsmilies/tongue.gif
Na Padrt je to od nás,víceméně,co bys kamenem dohodil.
Jinak,vše je o lidech a bude to pravděpodobně "velký boj".Překrásné by bylo vyhlásit na "Padrtsko-kolvínsko-trokavecko-teslínsko-třemšínsku" NP,či alespoň I.zonu CHKO.
Keroška , duben 30, 2014
pro Pavla a brdskou krysu
Díky za vaše komentáře, jiné a jinak laděné jsem ani nečekal. Mazat je nebudu, ať se nad nimi můžeme pozastavit za pár let a povědět si, jak že to vlastně tehdy bylo. Zareaguji dvěma otázkami: Pavle, říká se někdy v našem českém a malém absurdistánu něco skutečně tak, jak se to nakonec myslí a jak to nakonec dopadne? Kryso, udělala jste někdy něco hmatatelného pro Brdy (nemyslím tím hmatání na klávesnici, ale nějakou fyzickou práci)?
rp98 , duben 30, 2014
emoce versus racionalita
Toto je opravdu malér: Brdy spojují jen na jiné než racionální úrovni. Nepochybuji ani na okamžik, že odpůrci CHKO mají Brdy stejně tak rádi jako my, stoupenci CHKO (a někteří možná i víc), a že pro ně chtějí to nejlepší. I plane každý pro svoji pravdu, jak je to správné a jak má byť... A pak se toho chytne (tzv.) "racionalita lidská" a skrzeva "to nejlepší pro Brdy" nastane, ostatně jako skoro u všeho, řežba o to, čí názor je ten jedině správný smilies/sad.gif. Kdyby s tímhle se dalo něco (cokoli) vyvést, bylo by to fajn, ale asi nedá.
K sobeckosti odpůrců CHKO:
Spíš je to pokrytectví. Na jednu stranu jsou plni obav o bezpečnost a zdraví turistů (aby jim to neurvalo nohy), na druhou stranu sami bezuzdně courají po cílových a dopadových plochách anebo, ač nejhlasitější odpůrci buřstánků, hojně využívají pohostinnost brdských loveckých chat:

http://www.knife.cz/DesktopModules/YetAnotherForumDotNet/resource.ashx?ab=63795

http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&t=6875&p=15

smilies/cheesy.gif

Naprostá paráda a budiž jim to přáno - na druhou stranu: není TOHLE pokrytectví smilies/shocked.gif ? Buď ať smí všichni, nebo tedy nikdo - nesnáším elitáře a protekci ve všech podobách smilies/angry.gif.
brdská krysa , duben 30, 2014
A co takhle kosmodrom?
I kdyby to skutečně bylo tak, jak tu píšeš, Romane, tak to nic nemění na potřebě CHKO zřídit. Ta - na rozdíl od toho, co o ní tvrdíš, se vyhlašuje za účelem ochrany přírody. Rád bys jí sice s ostatními z SOS Brdy podsunul jiný účel, ale tak to není. Žere Vás ta CHKO velice, protože víte, že se tím zásadně změní svým způsobem "vytrucované" výsadní postavení těch, kteří tam dříve i nyní chodí trampovat. Rádi byste si Brdy přivlastnili - i třeba tím, že je ostatním znechutíte.
Podpora turistiky v CHKO a NP je současně podporou ochrany a aktivní péče o přírodu. U nás je bohužel všechno za peníze - a i ta ochrana a péče si na sebe musí vydělat. Myslím, že tím neříkám nic nového a že tohle velmi dobře víte, jen to nechcete přiznat.
V tom právě vidím vaše sobectví. Pro zachování vlastních "výsad" klidně tu přírodu i obětujete.
Promiň, jsi už opravdu poněkud trapný s těmi strašáky, určenými prosťáčkům, kteří nanejvýš přelouskají nějaký komiks nebo Blesk. Určitě - golfové hřiště na Padrti. Docela věřím, že kdyby na něj někdo vybíral do klobouku, taky bys přihodil - jen abys potom mohl tvrdit, že máš pravdu a že to tam chce někdo opravdu postavit. Protože takhle ať děláš, co děláš, stále jen mlátíš prázdnou slámu, nemůžeš nic doložit, protože není co. Jen úplně bez jakýchkoli důkazů strašíš. Taky přidám jeden námět - co takhle kosmodrom? Ten v Česku nemáme a s polygonem pro bezpilotní letadélka by se náramně doplňovaly. Reálnost toho kosmodromu je zhruba stejná, jako toho golfového hřiště. Funguje vám to náramně: Tady vypustíš tenhle nesmysl, zítra nebo pozítří o tom Karel Hutr napíše v Příbramském deníku a bude se odvolávat na informace z terénu, další den to převezmou MfD a "Novinky" - a za týden o tom bude vykládat středočeský hejtman - s odvolávkou na "důvěryhodné" zdroje. Koho by napadlo, že tím "důvěryhodným" zdrojem je antiochranářskou obsesí posedlý "rp", který si ji prostě vycucal z prstu, aby vyděsil lidi a poštval je proti CHKO. Jediný, kdo by Tě za to snad ještě poplácal po ramenou, by snad byl Hamáček z Boleslavi, který chce ty "svoje" Boletice, ten zmíněný hejtman, kterému jsou Brdy také ukradené, ale udělal si z nich předvolební téma a pan ředitel Pelc z AOPK, jemuž by nevyhlášení CHKO Brdy nahrálo na to, aby si zas on splnil svůj sen a vyhlásil NP Křivoklátsko.
Protože tak to je - v Brdech se nehraje o Brdy, ale o Boletice a sjezdovky na Špičáku a Chlumu, o politickou kariéru, o NP Křivoklátsko a o kšefty firem jako je LESS, pánů z vedení VLS a několika starostů, kteří mají s lesáky a vojáky "nadstandardní" vztahy. Takoví, jako Ty, jste těmhle lidem jen užitečným kanónenfutrem. To Ti ale také neříkám nic nového, víš to dobře. Jen Tvá přání jsou skromná a myslíš, že je i takhle naplníš. Zabránit vzniku CHKO jen proto, aby sis mohl v Brdech hrát na zálesáka, který se vyspí tam, kam jej zrovna noha přivede. Skromná přání sobeckého hrobaře Brd.
pavel , duben 30, 2014
 1 2

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2021 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů