Automatický překlad


Hlavní stránka arrow Zprávy arrow CHKO pouze kvůli Padrti?
CHKO pouze kvůli Padrti? | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Sobota, 26 duben 2014

   V posledních dnech se rozhořela diskuse ohledně státního testovacího polygonu bezpilotních prostředků. Přidáme-li zamýšlený, i když zatím oficiálně nijak výrazně publikovaný (leč dlouho uvažovaný) projekt cvičného leteckého prostoru, kam by jistě byl po jeho zřízení vstup zakázán, do úvahy o tom, kam by se po zrušení VVP a po vyhlášení CHKO smělo oficiálně chodit, vznikne zajímavý tzv. brdský ementál. Tento pojem jsem si vypůjčil od Karla Hutra, myslím, že o tom sýru nemluvíme naposledy, a že možná ještě nějaké nové dosud neznámé díry přibydou.

   Testovací polygon by mohl být umístěn v místě dnešního letiště pod Hejlákem a v jeho 5-kilometrovém okolí s tím, že by se cvičení neprovádělo nad nedalekým Zaječovem nýbrž nejlépe nad CP Jordán, CP Brda a v blízkosti CP Tok.

Žádný obrázek

   Překrývaly by se tak zájmy posádkového cvičiště a zájmy testovacího polygonu. Zřejmě jen prostorově, časově by se to samozřejmě sladit dalo. Co je však horší, avizované zrušení VVP by se konalo jen v jeho asi 57% rozlohy (podrobněji viz níže; upozorňuji, že výpočty jsou přibližné a čísla se mohou z různých důvodů lišit od oficiálně uváděných).

Kolvín (nejasný další osud)

3,1 km2

Bahna (nejasný další osud)

2,2 km2

Němí 

0,7 km2

Posádkové cvičiště  

70,0 km2

Polygon mimo posádkové cvičiště 

34,1 km2

CP Tok mimo polygon

2,5 km2

CELKEM (VVP má 260 km2)

 112,6 km2

Připustíme-li, že je CHKO instituce, která na úkor ochrany přírody podporuje davový turismus, pak je nesporné, že hlavní nápor zažije oblast Padrťských rybníků (a to přesto, že padrťské pláně budou přístupné jen po několika zpevněných cestách). Otázka: je nutné takovou CHKO zřizovat a kvůli tomu rušit VVP Brdy? Jižní Brdy ponechme stranou, tam by vše fungovalo bez CHKO lépe tak jako doposud. Ale vždyť přes hráz Hořejšího rybníka už léta vede cyklostezka a v jižním okolí rybníků je o víkendech v přilehlé "nudli" turisticky i cykloturisticky dostatečně živo. Lidé tam mohou. A v jiných, oficiálně nepřístupných lokalitách, o něco vzdálenějších od Padrťských rybníků, je o poznání menší ruch. Tento stav by přírodě vyhovovat mohl. Příroda nemůže za to, že chce vláda vydávat peníze na údržbu cest a dohled nad územím z jiné kapsy. Proč by za to měla platit?

Možná je to všechno jinak, možná je třeba na Padrti postavit "v zájmu rozvoje turistického ruchu" něco. Golfové hřiště? Hotel? In line-dráhu? Stezku v korunách stromů? Aquapark? Vyhlídkové věže? Ocelové pozinkované obýváky v přírodě? Lanovku? Další brdské muzeum? Možností, jak zabít jedinečnou pustotu Brd je opravdu hodně. A jsme nejspíš bohužel na správné cestě. Zdá se, že téměř všichni tu správnou a jedinou možnou cestu žerou i s navijákem.

Zobrazení: 20551

Komentáře (38)

RSS feed komentářů
 1 2 > 
nové značení KČT
Zdravím všechny ty, kteří se rádi drží rozcestníků a pásového značení tolik rozšířeného v naší zemi. S politováním vám musím oznámit, že se tento neduh turistiky, který se skoro cíleně vyhýbá těm nejzajímavějším lokalitám, rozšířil i do centrálních Brd. Pozorováno bylo značení všech barev mimo dosud pyrotechnicky "nesanovanou" (rozuměj neposbíranou) oblast. Zároveň bylo zjištěno několik zajímavých lokalit, kdy rozcestník ukazuje jinam, než kam následně běží turistická značka nebo kdy si značení oproti vžitým zvyklostem odporuje a turistu tak mate. Vidět lze i paradoxní jevy protiřečení si svislého tabulového značení a nově označené turistické trasy. Lidé, bluďte, je to tak lepší, aspoň poznáte ryzost Brd.

Ještě drobnou poznámku na závěr. Z těch "bezdomovců" ve spacácích, které je možné po ránu vidět na všech frekventovanějších koutech (a nejlépe těch značených) přímo u cest (občas i s jejich jednostopými miláčky), je mi drobet nanic. Bývaly doby, kdy tu bylo setkání se s pár dny starou stopou ve sněhu vzácností. Přirovnal bych to asi Novému Městu Pražskému nebo rovnou k Václaváku, normální Pražák tam také spát nechodí. A to nejsem Pražák.
Roman Poustka , červenec 11, 2016
A pokutičky za vjezd do CHKO se začínají sypat...
Konečně...a to je jedině dobře smilies/smiley.gif
Tok , březen 24, 2016
A pokutičky za vjezd do CHKO se začínají sypat
Fabián , leden 10, 2016
...
Malé svědectví.3.1.2016-přechod Brd(celý den)-potkáno-čtveřice trempů,psí spřežení,několik kolařů,několik pěšáků a automobil Policie.Jinak jen klid a příroda.Dnes,to samé,s tím rozdílem,že nikde nikdo-pohyb mimo (Padrt).Závory zavřené,auta žádná.Takže zatím bych řekl,že by se toto mohlo líbit i odpůrcům vzniku CHKO.Snad to tak vydrží.
Keroš , leden 09, 2016
první ohlasy
U Hořejšího rybníka 2 autobusy
http://sux.cz/066f

Dršťka a Valdek dlouho nevydrží
http://sux.cz/d67c
rp94 , leden 03, 2016
Prestupky
Tak co uz sprava chko resi prestupek, ktery bylo mozne videt v primem prenosu v Udalostech? Nebo to takovym vekslakum bude vzdycky prochazet?
fabian , leden 02, 2016
...
Ono je to už docela úsměvné, jak někteří stále vaří z vody a snaží se za každou cenu vyšťourat nějaká negativa. Ne, že by nebyla - nešetrná těžba, stále nové asfaltky, Správa CHKO, která se s těžaři kamarádí atd. Jenže to těmhle lidem nejspíš nevadí. S polygonem pro drony jim to nevyšlo. Na dopadovky povedou naučné stezky (aspoň po okrajích ). Cvičiště jinecké posádky nebude mít zde uváděných 70 km2, ani původně oficiálně zmiňovaných 50-56 km2, ale jen 36 km2. Nafoukli se nám Němí - na 1,7 km2 - to je jediný nárůst. Že se nebude smět do centra Brd kvůli pyrotechnice? Opět lež. Nebude se smět tam, kde bude momentálně zrovna prováděna očista. Když vlezete jinam, za cedule, bude to na vaše nebezpečí - jako teď. Že dostanete pokutu, protože jste spáchali přestupek? Teoreticky je to možné, v praxi téměř vyloučené. Mj. nebude kdo by to pohlídal (bohužel ), ani kdo by to pokutoval, kromě P-ČR. Tak nějak počítám, že ta se asi ale se svými omezenými personálními možnostmi zaměří na stíhání podstatnějších přestupků, než na to, že někdo courá po území, kde by mu - teoreticky - mohl bouchnout pod zadkem granát. Stejně "nebezpečný" jako většina Brd je zbytek této země. Nedělejme z toho bramboračku jen proto, že to byl jakýsi vojenský újezd. Zaplaťpánbu, že je po něm. Klidný sice nejsem, protože přístup Správy CHKO k hospodářskému využívání toho území je hodně vlažný - a bohužel ještě pár let asi bude. Pokud ji sama veřejnost nedonutí chovat se a jednat v zájmu přírody. Ale to už je zase jiná kapitola...
pavel , prosinec 31, 2015
...
bude to jistě taková malá česká korupce v přímém přenosu...pro začátek se můžeme například dotázat na "výběrová řízení" na obsazení pracovních pozic ve správě CHKO...
Ed , prosinec 30, 2015
Ad "tunel"
Kolik radosti udělá některým lidem jeden nezodpovědný a líný novinář, který plácne do vzduchu cokoli, co někde zaslechne, a ani se nepokusí ověřit, zda je to pravda. Jako v případě divokého počtu úředníků CHKO Brdy nebo smyšlenky o ohňostroji v Orlově na Nový rok. Přeji všem hezké Vánoce, krásný rok 2016 a na tomto webu ověřené a důvěryhodné informace i informátory.
pavel , prosinec 24, 2015
tunel CHKO Brdy pokračuje
http://sux.cz/228c
...od ledna bude v Příbrami fungovat pracoviště správy rezervace. Obsadí ho 43 úředníků. Na otevření CHKO Brdy se připravují tamní radní. „V Orlově chystáme na Nový rok neformální slavnost, kterou chceme přivítat zřízení CHKO Brdy...

jestli ono to nesouvisí také se statkem na Padrti...
http://sux.cz/5c90

rp95 , prosinec 20, 2015
od ledna bude "znovu zpřístupněno" 20-30% území VVP
http://sux.cz/2e20

Prakticky jde jen o nudle, které už byly přístupné o víkendech od dob ministryně Parkanové.
Roman Poustka , listopad 27, 2015
další okleštění plánovaného CHKO o jižní Brdy?
http://sux.cz/0baf

Možná se ukazuje, kdo je správným hospodářem v české krajině, kdo nechce těžit zlato, kdo nechce drancovat lesy, kdo nechce komerci a s ní spojené problémy.
rp96 , srpen 03, 2015
drony
Roman Poustka , květen 29, 2015
hlídací pes demokracie pan novinář Hutr to dnes vyčenichal )
http://1url.cz/PIj9

Potvrzeno: v Brdech bude polygon pro bezpilotní letouny
* , únor 18, 2015
bezpilotní systémy a testovací polygon
http://sux.cz/a061

Přesnější lokalizace testovacího polygonu zatím není jistá.
rp96 , únor 17, 2015
Tak poučení z toho kouká každopádně...
Jinak zajímavá diskuse o Brdech se rozproudila i zde:
http://1url.cz/as7F
(začíná to příspěvkem ze dne 15. července, čas 0:36:13, autor P. (Námořník)
* , červenec 17, 2014
jak je to na Šumavě s rozvojem obcí
Chápu, že srovnání trochu pokulhává, ale...
http://sux.cz/aa7e
Když už se konečně zdá, že by ochranářská instituce chtěla i chránit, obce jsou proti. Možná to bude tím, že samotný NP Šumava hrál a hraje neustále dvojí úlohu - zároveň se snaží chránit (o tom jak třeba jindy ) a zároveň se snaží všemi prostředky (i masírováním v médiích ) zvyšovat útraty turistů v oblasti. Nelze se pak divit, že obce potažmo investoři v náhlé změně chování ochranářů vidí i svoji zmařenou investici. Snad z toho kouká i poučení pro Brdy.
rp99 , červenec 17, 2014
...
Včera na Padrti bohatě naplněné parkoviště osobními automobily,na rybníce loďka.Je vidět,že žádné CHKO ještě není,ale turismus již funguje celkem dobře.Auta po celém prostoru,co víc si přát......To už by armáda mohla u rybníka,v "Dzůrově chatě" otevřít snad i občerstvení...
Každopádně jsem opravdu zvědav,jak Brdy a obvzlášt Padrt dopadne.To,co tam bylo možno zažít před 30.lety je navždy pryč(mám na mysli pozorování pulsujícího života přírody).Ne,že by mi vadili slušní turisté smilies/smiley.gif ,anarchie však ano.
Keroš , červen 09, 2014
Podvod??? Ani náhodou.
To asi mělo být spíš na mně - ty údajné důkazy. Ale opravdu mi to nějak nezapaluje. Co mapa CHKO Brdy, její navržená zonace a k pyrotechnické očistě určené plochy dokazují? Podvod snad?

Vezmu to popořadě: Mapa navržené CHKO Brdy.: Původní rozsah byl větší (380 místo současných 345 km2 ). K té úpravě došlo na základě požadavků obcí, aby CHKO nezasahovala do jejich intravilánů, ale i některých extravilánů. MŽP tu tedy velmi důsledně jejich přání respektovalo. (Osobně si myslím, že je to chyba, naopak by měl být podle nás rozsah CHKO podstatně větší - snad až skoro 500 km2, ale v této chvíli je toto asi maximum, jehož lze dosáhnout ). V každém případě tu žádný podvod na lidech nevidím - naopak snahu respektovat jejich přání v maximální míře.

Navržená zonace: Pokud jde o nás, navrhli jsme zonaci jinak - podstatně rozsáhlejší území prvních a druhých zón - a to přesto, že si jsme dobře vědomi, že řada námi navržených území na tuto kategorii zatím nemá (nebo už nemá ). Poměrně nevelký rozsah hlavně I. zóny byl, jak jsem vyrozuměl, vymezen jako kompromis mezi požadavky MŽP a podniku VLS, který by nejraději první zóny v budoucí CHKO neměl žádné. K rozsahu prvních a druhých zón se snad vyjádřily i Strašice (také ve smyslu jejich rozšíření ), jinak se tím nezabýval zřejmě vůbec nikdo (s výjimkou VLS, které se snažily naopak o jejich zmenšení ). Za připomínky to nestálo dokonce ani OŽP v Příbrami, do jehož referátu stále ještě újezd náleží. Bohužel. Naše připomínky (jako občanského sdružení ) mají v tomto případě nižší (téměř nulovou )váhu a obce se s výjimkou asi jediné neobtěžovaly. Ani kraje. Proč? To je otázka na ně, nikoli na MO nebo MŽP. Přesto, že jsme se současným stavem nespokojeni, těžko jej můžeme vnímat jako podvod. Bylo by ovšem férové od VLS, kdyby se otevřeně přihlásily ke své odpovědnosti za jen minimální rozsah navržených prvních a druhých zón.

Rozsah pyrotechnické očisty: Tady je víc různorodých problémů:
1) Rozsah samotného území určeného k očistě: V důsledku velmi specifických poměrů při výcviku v Brdech je největší koncentrace munice na cílových plochách a v jejich bezpečnostních pásmech. Proto jsou tato území přednostně určena k očistě. To se samozřejmě netýká Vševojskového cvičiště Brda, kde bude probíhat výcvik i v budoucnu a veřejnosti zpřístupněno nebude. Od roku 2007 byla postupně v omezeném režimu zpřístupňována okrajová území VVP. Než se tak stalo, bylo je už dříve nutno podrobit pyrotechnické asanaci - samozřejmě v přiměřeném a nezbytném rozsahu. Tato území tedy již není nutno znovu "čistit". Ostatní území mimo již výše uvedená budou postupně vyčištěna. Množství munice je zde nesrovnatelně nižší, než na dopadovkách a v jejich blízkosti, ale s jejich očistou se počítá.

2) Intenzita očisty: Pokud by měla být prováděna na celém území hloubková asanace, znamenalo by to likvidaci porostu - včetně ochranářsky cenných biotopů. Brdy by to změnilo v poušť. Je to ostatně nesmysl. Na tomto území se nepočítá s žádnou výstavbou (to si ostatně přejí údajně všichni ) a proto bohatě postačí na většině území povrchový sběr. Území má být k disposici pro měkkou turistiku (pěší, cyklisté, běžkaři ), vedenou především po vyznačených a zabezpečených cestách. Občasná munice pod zemí mimo vyznačené trasy nepředstavuje pro návštěvníky žádné nepřiměřené riziko za předpokladu, že se budou na území pohybovat v souladu s návštěvním řádem. Případné budoucí nálezy munice, která se na povrch dostane v důsledku eroze, těžby apod., budou likvidovány stejně, jako je to naprosto běžné kdekoli v naší zemi. (Nezapomínejme, že nálezy i ostré munice nejsou zdaleka výsadou pouze vojenských újezdů, ale podobných případů je týdně několik v celé ČR. Nikdo proto ale hloubkovou pyrotechnickou asanaci celé ČR neplánuje ani nepožaduje ). Naopak (pouhý ) povrchový sběr je šetrný k přírodě a plně v zájmu budoucího určení toho území jako zvláště chráněného - s omezeným vstupem.

3) Hledisko finanční a "kapacitní": Je samozřejmě logické, že převážně povrchový sběr munice je finančně i personálně podstatně méně náročný, než hloubková asanace. Ta je zjevně nesmyslná a byla by i škodlivá. Pro MO je to samozřejmě výhodné, že nemusí provádět celoplošnou hloubkovou "očistu". Náklady jsou nižší, personální a časové nároky také. Přitom samotnou očistu může pojmout jako součást výcviku, což se "zaúčtuje" v jiných kapitolách, než nějaké vícenáklady. (Kdyby naopak MO chtělo provádět celoplošnou hloubkovou pyrotechnickou asanaci, stalo by se oprávněně terčem kritiky pro nehospodárnost, nekoncepčnost a nepromyšlenost a také oprávněně by se do něj pustili i ochranáři, že tím zničí přírodu v Brdech. Vyhovovalo by to snad jen těm, kteří by ty Brdy nejraději vykáceli celé během pár let. )

Suma sumárum - ani tady nevidím vůbec žádný podvod, ale naopak promyšlený postup, jak nutnou pyrotechnickou očistu realizovat maximálně efektivně, v rozsahu a intenzitě nutné a nezbytně potřebné z hlediska budoucího využití (určení ) toho území a současně i jako nepřímou (zato ale velmi funkční ) další pojistku proti nezodpovědným nápadům na tom území něco stavět.
pavel , květen 05, 2014
AD: Pro brdomila II
důkaz: mapa CHKO Brdy, zonace, nevyčištěné a proti tomu vyčištěné oblasti od munice... nezapaluje, aha, taky proč, když to prosazujete.
brdomil II , květen 04, 2014
 1 2 > 

Přidat komentář

Můžete přidat váš komentář zde

busy
 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů