Automatický překlad


Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Brdy už nejsou krajinou neznámou?
Brdy už nejsou krajinou neznámou? | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Neděle, 24 březen 2013

 

V roce 1998 vydal pan Jan Čáka, velký znalec a milovník Brd, knihu s názvem Brdy - krajina neznámá. Už tehdy tím shrnul tou dobou známá fakta ze studoven veřejných knihoven, z archivů, z vyprávění místních a samozřejmě z terénu. Svým způsobem to byla chyba, protože jaksi ochudil do značné míry jeho následovníky v onom archivním objevování střípků a informací, připravil je o tu nádheru prvoobjevování a naservíroval jim zejména historické informace na zlatém podnose. Kniha se na dlouho stala doslova "biblí našeho kraje".

Od té doby uplynulo 15 let a lidem, kteří se na Brdech pohybují už zřejmě nestačí Čákovy né zcela konkrétní popisy a náznaky mezi řádky. Nakonec i tento web nepsané pravidlo nekonkrétna stále ctí. K mé nelibosti směrem ke ztrátě "brdské neznámé krajiny" se objevuje na internetu množství velmi konkrétních článků, jež se nerozpakují doslova zvát do nejdivočejších a nejzapadlejších koutů. Tam, kam si noha běžného návštěvníka najde cestu až v době pochopení nálady zdejších lesů, a tam, kde pak návštěvník našlapuje se vší úctou a pokorou k přírodě, zvou řádky Facebooku a některých brdských webů k následování "do bezva treků" nebo "do starých dobrých Brd". Je mi líto, že se tím vypaluje rybník všem těm, kteří tak nevědomky přijdou o to nádherné brdské objevování. 

Donedávna se tak oddělovalo "zrno od plev", citlivý člověk prošel fází objevování a usadil se v momentě duševního splynutí s krajinou. Ten, komu vadily komáři, sucho, letní deště, fujavice, pustota, pražádné značení a neexistence občerstvoven, kraj po nepodařeném sblížení nadobro opustil. Je škoda, že někteří musí všechno svoje prožité objevování vytroubit (v tomto ohledu sobecky) do světa. Stojíte snad o to, aby po nejexponovanějších průsecích, kamenných mořích, pěšinách, močálech a ochozech zvěře vedla síť turistických stezek a chodníků a aby se tu procházeli lidé, kteří nechovají úctu ke zdejšímu kraji, protože si neprošli onou fází prvoobjevování, a tak se k přírodě chovají tak, jak se chovají...? 

K zamyšlení by byla v případě zrušení VVP i navrhovaná a realizovaná síť turistických tras, nakolik by nechávala výše zmíněná exponovaná místa stranou a jak by respektovala póly nedostupnosti brdského kraje. Rušením VVP (nesmyslné důvody tohoto záměru ponechme tentokrát stranou), kde by podle mého názoru mohla fungovat turistika podobně jako za první republiky, se nadobro připravujeme o krajinu neznámou.

Mluvím někomu z duše, nebo to vnímáte někdo úplně jinak? 

 (vím o jednom mně známém brdském poutníkovi, co to vnímá obdobně... zde)

Zobrazení: 17121

Komentáře (8)

RSS feed komentářů
K temným Brdům...
Souhlasím, i já jsem názoru, že už i 4 lidi je moc, proto na naučné osmistovky, jaké byly v posledních letech, mám shodný názor. K CHKO... sdílím to podobně, navíc si jen myslím, že ta nálepka (zvací cedule pro ty, co by sem nikdy nepřijeli) uškodí hlavně v budoucnu, kdy právě ten boom už nikdy zcela neutichne. S publikováním je to pokaždé ošidné a specifické, těžko zobecňovat, je třeba to znát a podvědomě vycítit.
Roman Poustka , březen 26, 2013
Temné Brdy
Nutíš mne k myšlení, to bolí :-) Na jednu stranu vítám stažení vojáků (proč by měly k hraní tak velkou plochu), na druhou stranu přelidnění nemusím (i vaše osmistovky pro mě byla masovka) a zástavby čímkoliv se bojím. CHKO bude asi k ničemu, ani k vzteku, ani k chvále. Snad. Už jsem starší pán, honit se s nimi nebudu, jako dřív s lesáky (na sněhu předstírajíc že si připravuji botanickou disertaci, můj poslední konflikt). Nakonec ale Střední Brdy třeba dopadnou jako Třemšínsko, kde žádné velké přelidnění nevidím. Zkrátka, zájem vyšumí, a opět se vúkolem rozhostí ticho.
K tématu, co publikovat - jsem ještě víc na rozpacích. Třeba publikace polohy Gregorova křížku si koleduje o jeho odnesení. Na křivoklátsku je mi vyčítáno, že uvádím staré štoly a někteří pak z toho těží při jejich rekultivaci. Uvádět lokality chráněných druhů kytek nejde, lidi by je otrhali :-) Ale složit si to krajinné puzzle jenom pro sebe nemá cenu, ostatní mi k tomu dodávají další střípky.
Tomáš , březen 26, 2013 | url
Tvoje pravda nevítězí, protože to pravda není!
Každýmu můžou občas rupnout nervy, i když s tebou to bude ještě mnohem složitější...
Myslím, že vše zásadní jsme si stejně už řekli na starém Vzkazovníku (pro i proti CHKO). I like CHKO Brdy smilies/smiley.gif!
brdská krysa Tichošlápkovi , březen 24, 2013
Váš kapesník půjčit rozhodně nechci,
, protože smrdí, vy ryzí milovnice CHKO Brdy.
Nechápete nic. Nechápete, že CHKO není nástrojem nezastavitelnosti ( ani omylem ), nechápete ( jako řada jiných ) , že jedinou předností Brd je ta jejich ( už teď mizící ) pustota, která turistickým průmyslem ( jenž se s CHKO neoddělitelně snoubí ), musí zmizet. Nechápete, že my ( co to CHKO nechceme ) máme HODNĚ rádi brdskou přírodu a krajinu, a PRÁVĚ PROTO tu nechceme CHKO. Věděli to i odborníci „ ze státní mašinérie “ v červnu 2011 ( kéž by bývali strašičtí hujeři do toho nevstoupili ), leč v srpnu 2011 vkročili do toho řekněme naivkové – CHKO jako zaklínadlo (chceme chránit krajinu, v názvu to má chráněná krajinná, tak to je vono ! ) , náležitě politicky podpořeni . Svým stále opakovaným toporným primitivním kladením CHKO proti přírodnímu parku dále dokazujete nepochopení toho, že AOPK ( a s ní my ) původně plánovala LOGICKOU (a hustou, 50 ) síť maloplošných chráněných území MZCHÚ (teprv potom, k tomu, přírodní park ) . S případnou instalací CHKO bude ta původně plánovaná síť MZCHÚ zredukována na minimum. Vada veliká mimo jiné viz http://www.brdy.org/content/view/289/1/
Spolu s mnoha dalšími prosťáčky si neuvědomujete ( asi jste si ani nepřečetla tu bakalářskou práci, co ji chudinko nemáte po uzavření vzkazovníku kam dát ) , že skutečně „atraktivní“ místa, jako CP Tok a CP Jordán, a i další, nebudou ani v budoucnu přístupná, protože tam zůstane ležet munice. Takže případná správa CHKO bude muset (samozřejmě ve spolupráci s hujery ) vymýšlet stále krkolomnější lákadla, aby nějak zdůvodnila tu svou potřebnost. Dále si neuvědomujete, že Správa CHKO bude pouze součástí střediska AOPK Praha a střední Čechy, no uvidíme, jestli vybudují „odloučené pracoviště“ někde v tom Spáleném Poříčí či kde. Kdo ví, když na celém území újezdu nebudou moci úřadovat, poněvadž tam místo nich bude ze zákona úřadovat MŽP. A tak dále. Prostě jedna velká hovadina, velký omyl, připouštím, že některými ( aniž o tom vědí, tak zneužitými ) naivky snad původně dobře míněný.
Dále jste nepochopila ani tento článek. Nikdo, aspoň tedy já ne, se nebrání budoucímu vstupování túristů. Jde jen o to, kudy kam a jak na to.
A nepočítejte s tím, že s váma budu dál polemizovat, tu radost vám neudělám.

Tichošlápek , březen 24, 2013
pro brdomila
Ale houby, jen ono klasikovo "Žít a nechat žít."
Podle nějakých info z webíků (jeden z kritizovaných je určitě Brding.cz, druhý nevím) nelze přece usuzovat na charaktery jejich tvůrců - vlastně je to stejná povrchnost, jaká se jim vyčítá ve vztahu k Brdům.
smilies/angry.gif
brdská krysa , březen 24, 2013
aj lavjů chko
a teď jste se projevila - nechte mě to pustošit a prznit, vy blbové brdský......... A česky: Miluju CHKO BRDY - neb přírodě zmar
brdomil , březen 24, 2013
Brdy jako fetiš?
Nechcete Vy dvě "ryzí zrna" (jak jinak) půjčit kapesník, abyste si mohli poplakat nad všemi těmí plívami, které mrví vaše pusté a tajemné Brdy? smilies/grin.gif
Jednoduše nechte každého hopsat/jezdit/jít atd... po jeho osobité a nezaměnitelné brdské cestě bez posuzování a srovnávání.
Což je koneckonců to jediné, co můžete udělat.
brdská krysa , březen 24, 2013
Tak mně tedy z duše.

Co si brdský poutník kdysi sám, po kouskách a na etapy, mnohdy pracně objevil, je nyní podáno jako „trek“ ( fuj! ) . Zajímalo by mě, proč dotyčný autor takto propaguje Srdce Brd. Podobně jako nechápu, proč jinému autorovi na jiném webu se vůbec nepříčí např. propagovat neoficiální pomníček tragické letecké katastrofy, což jásavě doprovodí i leteckou mapou, nebo jinde „objevuje“ pixle s geniálním komentářem „ Po celodením putování brdskými hvozdy se už docela těšíme na večer a na oheň, až si opečem dobré klobásky, zapijem to pivkem i něčím ostřejším. “ Prvnímu autorovi by možná nijak nevadilo, kdyby jím popsaná trasa byla vyznačena jako turistická, článek by se znamenitě vyjímal jako stať v průvodci po nové CHKO Brdy. Přesný příklad zhovadilého a devastačního přístupu: nejprve do míst, kam by normálně páchla málokterá noha, pomocí propagace nalákat co nejvíce lidí, a pak tyto nalákané davy účinně regulovat. Ten druhý pán, mj. nadšený do děr do ( jemu ) neznámých bunkrů, se kterými tolik touží obeznámit svět, si asi zase neuvědomuje, že možná zařídil budoucí zasypání a zabetonování těchto děr. Návštěvníci CHKO by totiž mohli být ohroženi pádem do prohlubně. Dělá to na mě dojem, že oběma autorům je společné především to, že se hlavně „chlubí“ tím, kolik toho už znají, a potřebují náležitě ohromit obecenstvo. Oba bych rád upozornil, že jejich skvělé objevy objevila řada lidí před nimi ( nemám tím na mysli sebe ) , jen ti lidé s úctou, pokorou a kapkou zdravého rozumu nezačali hned psát internetový bedekr .
Je mi z těchto tragických tajtrdlíků moc smutno. Tajemné kdysi Brdy likvidují jak popravčí četa. A ještě se cítí jako King-Kong.

Tichošlápek , březen 24, 2013

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2023 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů