Automatický překlad


Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Na Brdech vypukla 2. zlatá horečka
Na Brdech vypukla 2. zlatá horečka | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Úterý, 05 únor 2013

 

Po 20 letech se do Brd vrátila zlatá horečka . Před lety dalším průzkumům a eventuální těžbě jedné britské těžařské společnosti zabránilo zřízení přírodního parku Třemšín, který ve svém zřizovacím předpisu přímo zakazuje geologický průzkum.

Tehdy byly přetřásány lokality Jahodové (Věšín) a Petráškovy hory (Vacíkov). Od listopadu 2012 se úsilí těžařů soustředí na druhé jižnější ložisko. Snad jsou snahy vyvolány plánovaným otevřením a zkomerčněním Brd jako celku - vyhlášením CHKO. Ať už jsou úmysly zastupitelstva Hvožďan, kam Petráškova hora spadá, jakékoliv, faktem je, že eventuelní existence CHKO, ke které se někteří starostové v regionu odvolávají jako ke spáse, průzkumným a dalším pracím mimo 1. zónu nezabrání.
   Kdo přesně a přes jaké páky tlačí na pilu, se můžeme jen dohadovat. Stopu můžeme hledat i v podivné změně hranic navrhované CHKO v této oblasti, kdy se rozsah CHKO bez udání důvodu stáhl až za komunikaci Rožmitál-Roželov. Může s tím souviset politika státu "ber kde ber" a snaha o novelu horního zákona?
   I přes nemalé finanční nabídky prospektorů zůstávají místní občané a zastupitelé neoblomní a jsou proti jakékoliv horní činnosti v tomto koutě jižních Brd.
   Ještě přilejme trochu logiky. Petráškova hora je v PP Třemšín, kde vykonává dohled Městský úřad v Příbrami. Proč se prospektoři nejprve neobrátí tam? Muselo by dojít zákonitě k zamítnutí žádosti. Místo toho se to řeší na státní úrovni přes ministerstvo. Proč? Je snad snaha obejít místní?
   K přání na závěr si dovolím jedno přirovnání. Přeji Brdům, aby se o nich už nikdy nerozhodovalo z velké výšky, jako tomu bylo málem nedávno v případě plánovaného amerického radaru. Přeji jim, aby o krajině rozhodovali lidé zde žijící a pracující. Snad to bude platit i v tomhle případě a půjde jen o planý poplach pro všechny obránce pustého brdského lesa - takového, jakým ho snad všichni chceme mít. Nebo ne?

 

Zobrazení: 22951

Komentáře (42)

RSS feed komentářů
 1 2 3
...
Konspirace je už jen v tom, že nejspíš žádný úředník ministerstva nebydlí v dotčené lokalitě, hluboce se omlouvám, kdyby ano. Je to jaksi "o Brdech bez Brd", v případě kladného stanoviska MŽP snad dostane odškodnění (majetková a zdravotní újma, vystěhování,...) kdo? Obec? To je kdo?:-) Přírodu odškodní kdo a jak? Selským rozumem by to mělo fungovat tak, že MŽP si nechá vypracovat svůj posudek od např. AOPK a rovněž vznese dotaz na příslušný nejpodrobnější a místu nejbližší "státní dozor nad ochranou přírody". Jenom se trochu bojím, že finanční dranc a snaha o další lepení děr zpuchřelého cedníku státního rozpočtu bude nad zájmy ochrany přírody (neplést s CHKO). Určitě se z toho stane i politické téma jako třeba s jadernými úložišti. Doufám, že nebude povolena žádná! činnost, ani průzkumná, protože od průzkumu k těžbě už je jen malý krůček často zaslepený vidinou původně nečekaného zisku.
rp99 , únor 06, 2013
moc to překombinováváte
Podle zákona souhlas s průzkumem uděluje MŽP, dle informací z tisku se rozhoduje nyní o šesti žádostech v této věci.
Tudíž se i o zlatě v Brdech "rozhoduje nahoře", nikoli na MěÚ v Příbrami, protože prostě takový je zákon. Nač z toho dělat zas nějakou konspiraci smilies/cheesy.gif ?
brdská krysa , únor 05, 2013
 1 2 3

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů