Automatický překlad


Náhodné obrázky


Skalka
pohled na křížovou cestu od kaple sv. Máří Magdalény
Počet zobrazení:6075

Petr Dvořák
Jinecké Hřebeny - září 2018
Počet zobrazení:2525

pohlednice do r. 1950
Svatá Hora
Počet zobrazení:5501
Mapy - scany | Tisk |  E-mail
Napsal Pavel Wunsch   
Sobota, 17 leden 2009

Kromě stažení z brdy.org  jsou nyní v posledním sloupečku k dispozici i linky na rapidshare, abychom trochu odlehčili webhostingu.

 

Mapa Plzně a okolí.

Vydal Vojenský zeměpisný ústav v Praze v roce 1925.

Měřítko 1 : 200 000

Část Brd zde najdeme v pravém dolním rohu mapy (Trhoň a přibližně polovinu Středních a Jižních Brd). Vzhledem k velkému měřítku není moc užitečná v terénu, ale je zde jako ukázka, jak vypadaly Brdy krátce před vznikem VVP a jak obecně vyhlíželo Plzeňsko (malou kuriozitou je ručně zakreslená Hracholuská přehrada).

Příbram

Vydal Landesvermessungsamt Böhmen und Mähren v roce 1943

Měřítko 1 : 75 000

Protektorátní mapa příbramského okresu, evidentně navazující na analogické prvorepublikové mapy (na mapě uváděno 24. vydání). Zajímavý je bezpochyby přetisk s názvy sídel v němčině.

P.S. této mapě zbývají ještě 4 roky dosažení věku nutného pro volné nakládání, ale vzhledem k jejímu původu nečekáme, že by se přihlásil vydavatel s námitkami a riskneme to ;-)

Beroun a Hořovice

Německý derivát ČS speciálky 1:75000, pocházející z roku 1938. Vydavatel není vůbec uveden, zato nese mapa upozornění "Sonderausgabe! Nur für den Dienstgebrauch!". Mapa samotná se tedy příliš nevymyká ze standardní série prvorepublikových speciálek, zato její původ je očividně velmi zajímavý.

Plzeň

Měřítko 1 : 75 000 

Oříznutý list protektorátní mapy, navazující na analogické prvorepublikové speciálky, s přetiskem s názvy sídel v němčině. Vydáno přibližně roku 1943.

Bezprostředně za Plzní je vyznačena státní hranice protektorátu.

Příbram

Měřítko 1 : 75 000 

Oříznutý list protektorátní mapy, navazující na analogické prvorepublikové speciálky, s přetiskem s názvy sídel v němčině. Vydáno přibližně roku 1943.

Politický okres Příbram

Vilímkovy mapy politických okresů  byly jednou ze sérií map bez výškopisu, vydávaných během 1. republiky. Díky kladu listů rozdílnému  od klasických speciálek 1 : 75 000 (viz. srovnání s předcházející mapou) máme na jednom listu zachycenu většinu Hřebenů a téměř polovinu Středních Brd.

Měřítko 1 : 100 000 je sice na hranici turistického užití, ale mapa obsahuje překvapivě hodně místních názvů, včetně těch již pozapomenutých.

Nepodařilo se zjistit rok vydání, ale určitým vodítkem je to, že Střední Brdy na této mapě nenesou známky existence vojenského prostoru, ani dopadových ploch.

Dobříšsko

Tato mapa nepatří samozřejmě mezi ty staré, k dispozici ji však dal sám její autor. Díky laskavosti Ing. Petra Dudíka je možné si mapu Dobříšska v měřítku 1 : 50 000 stáhnout a používat pro nekomerční účely. Jak sám název napovídá, pokrývá hlavní, dalo by se říci prostřední, část Hřebenů.

Petrovi Dudíkovi mnohokrát děkujeme. Použijete-li mapu kdekoliv veřejně, nezapomeňte prosím uvést jejího autora, za úsilí vynaložené na podobné dílo si to rozhodně zaslouží.

Okolí Prahy. III. Berounsko

Klasická "prvorepubliková" mapa 1 : 75 000 v turistické úpravě, stav z roku 1935, vytištěna 1936. Takto tedy vypadala v roce 1936 turistická vrstva map - barevně značené trasy a legenda k mapovým značkám, dnes bychom řekli bodům zájmu. 

Zajímavá je poznámka "Vydal vojenský zeměpisný ústav s Klubem čs. turistů v Praze" - tato spolupráce mezi vojenskou kartografií a KČ(S)T se (byť s dlouhými přestávkami) objevovala až do zcela nedávné doby.

Okolí Příbramě, Březnice a Kamýka n. Vltavou

Analogický původ jako u předchozí položky, 1 : 75 000, rok vydání 1939.

Údolí Vltavy ještě s názvy plaveckých hospod, bez VD Orlík a Kamýk... a turistit se dalo, jak vidno, přímo po okraji cílové plochy.

Radyňská vrchovina a západní Brdy

Prvorepubliková speciálka na plátně, 1 : 75 000, rok vydání 1937.

Vyznačené turistické trasy. Legenda je nalepna na druhé straně plátna. Vydal vojenský zeměpisný ústav s Klubem čs. turistů v Praze.

 
© 2023 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů