Automatický překlad


Brdské studánky | Tisk |  E-mail
Napsal Administrator   
Středa, 06 srpen 2008
Přejít na obsah
Brdské studánky
Hřebeny
Střední Brdy
Jižní Brdy
Trhoň a Radeč

Tento článek, který vznikl v r. 2008 díky nápadu a aktivitě Stanislava "Stana" Čechury, je seznamem studánek, studní a pramenů na území Brd (v roce 2017 jich je 117). Vzhledem k  tomu, že se jedná o vrchovinu nad jiné bohatou na vodní prameny, nepůjde asi nikdy o seznam uzavřený. Navíc, studánky se v průběhu času nejen rodí a zanikají, ale také zlepšují a zhoršují....

Prosíme tedy čtenáře, kteří by se chtěli na vylepšování tohoto seznamu podílet, aby neváhali a zasílali údaje o chybějících studánkách a pramenech (nebo o změně stavu již evidovaných) buď na adresu redakce ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny ) nebo je zmínili v diskusi pod článkem. Zajímavá není jen samotná existence studánky, ale i přítomnost a kvalita vody v ní, ačkoliv jsme si dobře vědomi, že se jedná jen o subjektivní zhodnocení její skutečné jakosti (pokud nepíšete příspěvek z karantény plzeňské nemocnice). Uvítali bychom též informace o jejich historii nebo vzniku (formanské, uhlířské, u bývalých samot, vzniklé zkrocením objevených pramenů při výstavbě cest, u geologických vrtů aj.).

Pokud nemáte GPS, nemusíte házet flintu do žita. Zapamatujte si lokaci v terénu co nejlépe, najděte ji poté na serveru mapy.cz s pomocí fotografické vrstvy ve velkém přiblížení a pomocí volby "vlastní bod na mapě" můžete odečíst souřadnice s vyhovující přesností. Pokud GPS naopak máte, libovolný formát čitelný v programu Mapsource je pro nás ideální.

Za věškeré příspěvky čtenářům děkujeme!

Soubor se všemi studánkami pro Mapsource (t.j. pro Garmin, formát .gdb) je k dispozici v sekci Ke stažení (bohužel zatím jen studánky a prameny zaevidované do roku 2011). Studánky jsou rozlišeny symboly dle možnosti využití, tedy po nahrání souboru do GPS přístroje můžete v terénu snadno najít zdroje relativně čisté vody.

 

 

 

Celá obrazovka

  
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů