Náhodné obrázky


Pavel Wunsch
Historický mezník na 'Předkoččí'
Počet zobrazení:1886

Brdské studánky
Studánka v lese u Obecnice
Počet zobrazení:2648

O vodě
Lázská nádrž za soumraku
Počet zobrazení:3352
Brdské studánky | Tisk |  E-mail
Napsal Administrator   
Středa, 06 srpen 2008
Přejít na obsah
Brdské studánky
Hřebeny
Střední Brdy
Jižní Brdy
Trhoň a Radeč

Tento článek, který vznikl díky nápadu a aktivitě Stanislava "Stana" Čechury, je seznamem studánek, studní a pramenů na území Brd (v roce 2016 jich je 113). Vzhledem k  tomu, že se jedná o vrchovinu nad jiné bohatou na vodní prameny, nepůjde asi nikdy o seznam uzavřený. Navíc, studánky se v průběhu času nejen rodí a zanikají, ale také zlepšují a zhoršují....

Prosíme tedy čtenáře, kteří by se chtěli na vylepšování tohoto seznamu podílet, aby neváhali a posílali údaje o chybějících studánkách buď na adresu redakce ( Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny ) nebo je zmínili v diskusi pod článkem. Zajímavá není jen samotná existence studánky, ale i přítomnost a kvalita vody v ní, ačkoliv jsme si dobře vědomi, že se jedná jen o subjektivní zhodnocení její skutečné jakosti (pokud nepíšete příspěvek z karantény plzeňské nemocnice). Uvítali bychom též informace o jejich historii nebo vzniku (formanské, uhlířské, u bývalých samot, vzniklé zkrocením objevených pramenů při výstavbě cest aj.).

Pokud nemáte GPS, nemusíte házet flintu do žita. Zapamatujte si lokaci v terénu co nejlépe, najděte ji poté na serveru mapy.cz s pomocí fotografické vrstvy ve velkém přiblížení a pomocí tlačítka "GPS" můžete odečíst souřadnice s vyhovující přesností. Pokud GPS naopak máte, libovolný formát čitelný v programu Mapsource je pro nás ideální.

Za věškeré příspěvky čtenářům děkujeme!

Soubor se všemi studánkami pro Mapsource (t.j. pro Garmin, formát .gdb) je nyní k dispozici v sekci Ke stažení. Studánky jsou rozlišeny symboly dle možnosti využití, tedy po nahrání souboru do GPS přístroje můžete v terénu snadno najít zdroje relativně čisté vody.

 

 

 

Celá obrazovka

  
© 2017 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů