Automatický překlad


Skalka | Tisk |  E-mail
Napsal Jakub Kencl   
Středa, 26 březen 2008

Na úvod bych si dovolil citovat jeden odstavec z knížky pana Jana Čáky TOULÁNÍ PO BRDECH:

"Pokojný dům - myslivna s výletním hostincem v krásném lese, v sousedství kostelíka s poloprázdným klášterem a poustevnou. Taková byla Skalka nad Mníškem. Pohodu  Pokojného domu prožívala vedle spisovatelské dvojice Růženy Svobodové a F.X. Svobody, kteří v této krajině žili, i řada dalších českých literátů druhé poloviny minulého a počátku našeho století. Jako chlapec sem přicházíval Svatopluk Čech a zdejší motivy užil později v idylickém eposu Václav Živsa. Za letního pobytu v Řevnicích chodíval na skalku Jaroslav Vrchlický a Ignát Herrmann. V Pokojném domě trávíval prázdniny F.X. Šalda, Antonín Klášterský, Antonín Sova, Jaroslav a Hana Kvapilovi, hudební skladatel Rudolf Friml i jiní významní lidé. Dnes už jsou z pokojného domu jen zříceniny."

Musím Vás hned na začátku uklidnit, že dnes už nejsou na Skalce jen zříceniny, ale naleznete tu krásně opravenou křížovou cestu , kapli, poustevnu i pěkně upravené okolí. Klášter je momentálně v rekonstrukci, ale je již pod novou střechou a nyní se zvelebují jeho místnosti.

 
Pohled na křížovou cestu od kaple sv. Máří Magdalény
Kaple sv. Máří Magdalény
 

Kaple sv. Máří Magdalény na Skalce tvoří charakteristickou siluetu nad Mníškem pod Brdy. Tato kaple byla dokončena roku 1693. Svatyně měla elipsovitý půdorys s přidanou čtverhrannou věží na jižní straně. Vnitřek byl vybudován jako jeskyně s krápníky, které visely ze stropu a ze stěn. Dlažba byla udělána z křemenných oblázků z Berounky.

Současně s kostelem vznikl v jeho sousedství malý klášter. Výzdobu interiéru provedli známí čeští umělci. Sochař Jan Brokof zhotovil plastiku pro refektář a malíř Petr Brandl zde vytvořil své nesmrtelné dílo, které představuje Máří Magdalénu v její jeskyni. Toto dílo se stalo prvním symbolem Skalky a jednou z nejcenněších památek kraje.

Poslední součástí komplexu staveb na Skalce byla poustevna, vystavěná ne nejvyšším bodě návrší.


Křížová cesta s poustevnou
 
 

Na počátku století zde vystřídal poutnický klid turistický ruch. Ze staré hospody a myslivny se stal hotel a turistická noclehárna.
V minulých dobách byla tato kaple ohrožena druhou světovou válkou, po které se nacházela v dosti žalostném stavu, ale v roce 1947 byla opravena. Nedlouho po té co Skalku opustili restaurátoři, byla  zasažena podruhé a tento druhý šrám byl málem její poslední.  Kolem roku 1950 se začalo s  těžbou železné rudy pro Kovohutě v Mníšku, která se nacházela přímo pod Skalkou. Pod památkou byl vytyčen ochranný pilíř, ale roku 1954 je povolena těžba i v lokalitě přímo pod kaplí  sv. Máří Magdalény a ta se zanedlouho otřásá a v jejích obvodových zdech se začínají objevovat praskliny. Na štěstí pro nás byla tato těžba byla ukončena 8. ledna 1967 a polorozpadlá kaple byla zabezpečena a stažena ocelovými pásy, které zabraňovaly její úplné destrukci. Nyní je kaple, křížová cesta i poustevna nádherně opravena a svítí novotou do okolního kraje.
Kaple není veřejnosti přístupná, ale když budete mít štěstí a přijdete se podívat v době kdy bude v jejích prostorách výstava (jako letos galerie fotografky Jany Šplíchalové nebo expozice významných stromů v okrese Praha - západ) můžete shlédnou i původní hrubé zdivo tohoto skvostu. Pokud bude zavřeno nezoufejte a vychutnejte si nádherné výhledy  na Mníšek a na celou jižní stranu. Pokuste si odmyslet tovární komíny a haly Kovohutí a pokochejte se pohledem na Povltaví a Sedlčansko. A pokud budete znaveni po výstupu od Mníšku nebo z Řevnic či pouze od parkoviště posaďte se v klidu na hráz malého rybníčku a nechte se unést krásným pohledem na křížovou cestu s poustevnou na jejím konci. To vše máte možnost vidět dvakrát. Ne že by jste přehnali občerstvení v místním bufetu, který je otevřen v sobotu a v neděli , ale celá cesta se Vám bude zrcadlit ve vodě před Vámi. Nejlepší obraz, této poklidné místní stanice, lze naladit na jaře, kdy je voda čistá, bez napadaných květů a listí.


Jarní zrcadlení...
 ... a podzimní
   

Neznamená to ovšem, že v jinou roční dobu by to tady nebylo hezké. Každé má svoje. Jaro svěží zeleň, léto vyhřátou trávu, podzim krásné barvy a tajemné mlhy a zima krásné krajky námrazy na větvích stromů, které vykouzlil pán Brd, tajemný, ale dobrý Fabián.


Zimní křížová cesta
Kaple sv. Máří Magdalény v zimním hávu
 

A kudy že se k tomuto skvostu nedaleko Prahy dostanete. Je to velice jednoduché, stačí si pouze vybrat některou z přístupových tras dle Vaší nálady, času a fyzického vybavení:

  • trasu od parkoviště na komunikaci II/116 mezi Mníškem a Řevnicemi zvládnou i ti nejmenší caparti či lenoši a i kočárek či invalidní vozík s doprovodem tuto ji projede,
  • z Mníšku pod Brdy kam je možné dojet i autobusem ,
  • nejdelší trasu (vede z Řevnic), kam Vás dopraví České dráhy.

Text a foto: Jakub Kencl

Zobrazení: 36592

Komentáře (1)

RSS feed komentářů
skalka
:grin Podle vašeho doporučení jsem tam dnes byla a moc se mi zde líbilo i výstavy jsem zhlédla, pohodové místo :p škoda že stromy trochu neprořežou aby byl větší výhled
Petra Součková , červen 13, 2010

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů