Automatický překlad


Náhodné obrázky


Třemšínské pralesy
Pes nebo liška? - rezervace Na sklalách
Počet zobrazení:5657

O majestátních stromech II
Čákův dub na Jindřichově skále
Počet zobrazení:1353

Jana Soukupová
jinovatka na Baštinách
Počet zobrazení:4677
Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Požár 15 ha na CP Brda
Požár 15 ha na CP Brda | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Středa, 25 březen 2015

 Plameny zachvátily les v severní části Brd u pozorovatelny dopadové plochy Brda nedaleko obce Obecnice.

?Hoří les a tráva o rozloze asi 10 až 15 hektarů. Na místo vyrazili jak dobrovolní hasiči, tak profesionální z Příbrami. Pomáhá také vojenská jednotka. Plameny se rychle šíří,? řekl Novinkám mluvčí hasičů Ladislav Holomčík.

Vojenský újezd se rozkládá na 260 kilometrech čtverečních, většinu rozlohy tvoří les.

Prostor využívá armáda jako cvičiště se specializovanou dělostřeleckou a leteckou střelnicí. Tento rok ale vláda rozhodla o zrušení vojenského újezdu na konci letošního roku. Újezd je veřejnosti přístupný pouze o víkendech a svátcích.

 

(převzato ze serveru novinky.cz)

 

V Brdech hoří 15 hektarů trávy, na místě zasahují jednotky z Příbramska a Hořovicka. Jednotky z Příbramska a Hořovicka aktuálně zasahují u požáru travního porostu ve Vojenském újezdě Brdy. Podle prvních informací hoří zhruba 15 hektrarů plochy a oheň se dále šíří.

 

(převzato se serveru pribram.cz, kde jsou i 2 fotografie z místa)

 

VOJENSKÝ ÚJEZD BRDY / (aktualizujeme) Několik jednotek hasičů bojuje od středy 25. března dopoledních hodin s rozsáhlým požárem ve Vojenském újezdu Brdy. Podle dostupných informací hoří 10 až 15 hektarů lesa, plameny se velmi rychle šíří. Ve Vojenském újezdu Brdy byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

U obce Obenice, která je nedaleko od severní části Brd, zachvátil požár až 15 hektarů lesa. ?Hoří les a tráva o rozloze přibližně 10 až 15 hektarů. Na místě požáru v Brdech zasahují dobrovolní hasiči a profesionální hasiči z Příbramska. Na místě požáru zasahuje i vojenská technika, sdělil ZprávámExtra.cz mluvčí hasičů Ladislav Holomčík.

Prostor lesa v Brdech využívá Česká armáda jako cvičiště se specializací na dělostřeleckou a leteckou střelnici.

Ve Vojenském újezdu byl ve 13:45 hodin vyhlášen 3. poplachový stupeň, na místo podle mluvčího hasičů míří další posily hasičů. V této době na místě požáru zasahuje dvanáct hasičských vozů.

V této chvíli není jasné proč požár ve Vojenském újezdu vznikl, jedna z prvotních možných příčin požáru je střelba vojáků, kteří již druhý den na místě cvičí.

?Je to zatím jen domněnka, ale je možné, že požár vznikl kvůli tomu, že tam již druhým dnem střílejí vojáci,? dodává Ladislav Holomčík.

Hasiči zvažují povolání vrtulníku, vojáci ho ale nemají k dispozici a domnívají se, že je to v této chvíli zbytečné.

 

(převzato ze serveru zpravyextra.cz) 

 

Faktem je, že letošní konec zimy je nebýt zbytků odtávajícího sněhu velmi suchý. Tím se podobá průběh jara loňskému. Za dob intenzivnějších střeleb byly požáry denním chlebem, tento se zřejmě vymknul kontrole. Podle fotek z pribram.cz jde o jižní vysoko položenou část dopadové plochy Brda poblíž zpevněné vrstevnicové cesty.

Zobrazení: 8793

Komentáře (4)

RSS feed komentářů
...
Obava z častějších a rozsáhlých požárů je zde zbytečná. Vřesoviště je typ ekosystému, který pro sv= správné fungování přímo vyžaduje oheň, resp. dost mu to pomáhá, stejně jako rozrušení půdy. Je to však management, na který se už dlouhou dobu nepamatuje a Martin Adámek s kolegy, znám jej z univerzity a musím se ho zastat - ví moc dobře co dělá. Já osobně si snahy o navracení se ke starým způsobům hospodaření velmi cením. Nebála bych se, že by se zaráz rozhodli vypálit celou plochu nebo postupně kus po kusu celý Tok. Chvíli bude spáleniště vypadat nehezky, ale za pár měsíců zaroste prosperujícím vřesem a nic nebude poznat. Pokud by se vřesoviště přestalo udržovat úplně, za čas by zarostlo dřevinami. Takže naopak, s vřesovištěm bychom se loučili tehdy, pokud by se nechalo samovolnému chodu.A hasičské sbory všude kolem? Myslím, že hodně lidí by se spíš právem vyděsilo, kdyby se doslechli, že nebylo vše pod řádnou kontrolou smilies/smiley.gif

Vřesu zdar a nebojme se takovýchto zásahů! (spíš bych se bála smrkových monokultur)
Zrz.P. , květen 18, 2016
řízené ohníčky na CP Jordán
http://1url.cz/Vtux7

Uměle vyvolaný požár na 0,18 a 0,27 ha na cílové ploše Jordán je zdá se spíše další reklamní kampaní na CHKO Brdy. Tolik hasičské techniky plus vrtulník snad nebylo na hašení jedné větší zahrady potřeba, nebo ano? Jak měli žháři zajištěnu ochranu před případnou nevybuchlou municí, když se tam pohybovalo přes stovku lidí? Nějak pořád nechápu, proč jsme vyháněli armádu, která stejně cvičí za stejné peníze jinde, a tady se snažíme uměle za těžké peníze a s velkým rizikem ohrožení zdraví a samotného výsledku suplovat něco, co po dlouhá léta zadarmo fungovalo.

Trochu jsem počítal - tímto tempem bychom vypálili kompletně při ohníčku jednou za měsíc CP Jordán a CP Tok asi za 100 let. Myslím, že se můžeme s vřesovišti pomalu loučit.
Roman Poustka , květen 18, 2016
lesní požár u Dobříva (20ha)
http://1url.cz/PPpG

Požár zasáhl plochu zhruba 20 hektarů. S největší pravděpodobností ho způsobil kombajn, který na poli sekal obilí. Nejprve vzplál asi hektar pole, z něj se požár rozšířil na 150 až 200 metrů dlouhý pás lesa a pronikal dál do porostu. Oblak dýmu byl vidět až z Plzně. Zasahovalo 17 jednotek s 22 cisternami a 2 vrtulníky.

Roman Poustka , srpen 08, 2015
další požáry ve vysušených Brdech
Roman Poustka , červenec 31, 2015

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů