Automatický překlad


Hlavní stránka arrow Brdská příroda arrow Houby brdských lesů
Houby brdských lesů | Tisk |  E-mail
Napsal Oldřich Jindřich   
Neděle, 09 březen 2008

V Brdech, které jsou nejvyšší pahorkatinou ve středních Čechách, se nejvíce houbaří v období růstu hřibovitých hub. Je to od června do října, s výjimkou přestávek, kdy tyto houby nerostou.

Brdské lesy jsou převážně monokulturní hospodářsky pěstovanou smrčinou jen s malými ostrůvky kulturních bučin (Koníček, Klobouček) a doubrav. Podle vodních toků jsou bohatě zastoupeny různé listnáče s převahou břízy, olše a osiky. Na dopadových plochách jsou nekulturní neobhospodařované březiny. Díky této skladbě není bohatství druhů hřibovitých hub nijak pestré. Ve smrčinách, na podzim, nejvíce rostou hřiby hnědé (Xerocomus badius), hřiby smrkové (Boletus edulis), hřiby žlutomasé (Xerocomus chrysenteron), nejedlé hřiby žlučové (Boletus felleus), z klouzků je to nejvíce hojný klouzek sličný (Suillus grevillei), pod modříny roste klouzek slizký (Suillus viscidus). Pod břízami můžeme nejvíce najít kozák březový (Leccinum scabrum) a křemenáč březový (Leccinum rufescens), pod osikami křemenáč osikový (Leccinum rufum). Toto jsou nejvíce sbírané a nejhojněji rostoucí hřibovité houby Brd. V rámci mnohaletého, mého soukromého výzkumu růstu hub, byly nalezeny i další druhy. Pod habry se dají najít kozáky habrové (Leccinum carpini), pod břízami kozák kapucínek (Leccinum melaneum), křemenáč březový var. hnědý, hřib kovář (Boletus erythropus), který je v posledních letech stále hojnější, hřib strakoš (Suillus variegatus), který sbíráme pod borovicemi, nejedlý hořký hřib kříšť (Boletus calopus), můžeme najít i hřib sametový (Xerocomus fragilipes). Nejvíce si cením nálezů hřibu žlutého (Boletus junquilleus) a hřibu panického (Boletus subappendiculatus).

 

Slizák mazlavý - Gomphidus glutinosus
Líha srostlá - Lyophyllum connatum
Muchomůrka šedivka - Amanita spissa
Muchomůrka královská - Amanita regalis
Kozák bílý - Leccium holopus
Chřapáč hnědý - Helvella badia
Kuřátka - Ramaria subtilis
Kotrč kadeřavý - Sparassis crispa
Kuřátečko hřebenité - Clavulina coralloides
Hřib smrkový - Boletus edulis
Jelenka obecná - Elaphomyces granulatus
Housenice cizopasná - Cordyceps ophioglossoides
Hřib kovář - Boletus erythropus
Pýchavka horská - Lycoperdon foetidum
Sírovec žlutooranžový - Laetiporus sulphureus
Křemenáč březový-tmavonohý - Leccinum rufescens
Čapulka bažinná - Mitrula paludosa
Štítovka černolemá - Pluteus atromarginatus
Psivka obecná - Mutinus caninus
Hřib kříšť - Boletus calapus
Šupinovka ohnivá - Pholiota flammans

 

Vzhledem k nadmořské výšce a klimatu nemůžeme očekávat teplomilné hřibovité houby ani jiné teplomilné druhy. Další druhy hub jsou závislé na dalších stromech, které se v Brdech hojně nevyskytují, např. jedle, jasany, lípy, javory aj. Houby rostou v Brdech téměř po celý rok, ať už jedlé nebo nejedlé a je dobře poznávat další druhy. Velký problém je zákaz vstupu, ať už z důvodu vojenských, nebo také na podzim, z důvodu odstřelu zvěře. Mám ten názor, aby houbaři, turisté a cyklisté, kteří se slušně chovají mohli alespoň o víkendech mít možnost dýchat brdský vzduch, protože ve Středních Čechách čistší není.

 

Oldřich Jindřich

 

Zobrazení: 42007

Komentáře (2)

RSS feed komentářů
...
Na mém blogu www.burle.blog.cz jsem uveřejnil fotografii nejkrásnějšího hřibu, kterého kdy jsem viděl. A to jak v lese, tak i v houbařských knihách. Podívej se a rozhodni jestli je to pravda...
burle václav , listopad 28, 2008 | url
nwm
mno tak ty sou krasny ja houby miluju a taky je rada sbiram co vy dycky mame plny 3 nuse hribu a asi 5 kosiku jinych hub to docela de naposledy jsme nasli 3800 hribku a dal sme to uz nepocitaly ale bylo jich asi prez pet tisic a kdys sme prijeli domu tak byli hobovy hody a druhy den se nam tocili kebule-hlavy :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz
kamila , září 13, 2008 | url

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů