Automatický překlad


Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Nová kniha o středověku Příbramska
Nová kniha o středověku Příbramska | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Pátek, 12 prosinec 2014

Dámy a pánové,

dovoluji si Vás pozvat na prezentaci nové knihy Mlýny a lidé města Příbramě hor stříbrných, která se uskuteční v pondělí 15. prosince 2014 v 18 hodin ve Státním okresním archivu v Příbrami, E. Beneše 337.

Titul vydalo nakladatelství Baron Hostivice. Kniha provádí čtenáře dějinami města a jeho panství od konce 14. do 17. století. Historické události jsou v knize propojeny s osudy zdejších obyvatel, mlynářů a havířů, rytířů a vladyků. Vymyšleno tu není nic, všechny příběhy jsou vypsány a poskládány z archivních listin a knih. Dozvíme se, jak blízko měli Příbramští k císaři Rudolfu II. i k ostatním českým králům, kterým město patřilo a kteří mu udělovali svá privilegia. Obrazy z doby gotiky, renesance a raného baroka ukazují, jak se ve městě žilo, jak vypadal mlýn a měšťanská či šlechtická domácnost, jak se vařilo pivo, jak se vyrábělo sukno, jak vypadal příbramský rynek a kostel. Vyprávějí o zdejším dolování stříbra, o stříbrných hutích, o mučení a trestání provinilců, o příbramské škole a jak se v ní žáčci učili, o literátském bratrstvu zpívajícím na svatojakubském kůru, o špitále a jeho kostelíčku sv. Jana, o tvrzi čili zámečku, o Svaté Hoře, o zdejší náboženské obci podobojí. Nechybí příběhy z časů válek s Turky, z války třicetileté a z dob rekatolizace po Bílé hoře. Jsou to vyprávění o životě a smrti, o lásce a zlobě, radosti a smutku, bezpráví a spravedlnosti. A o neochvějné víře našich předků, že boží mlýny melou, i když jim to někdy trvá velmi dlouho.

Kniha je doplněna ilustracemi z dobových archiválií: na zadní desce a na přídeští jsou obrázky k dolování a tavení stříbra, přiložené k žádosti rytíře Pavla Korky z Korkyně o příspěvek na těžbu z roku 1584. Na přední desce a uvnitř knihy jsou nádherně iluminované stránky z cechovní knihy příbramských mlynářů, založené na konci 16. století.

Autorka, PhDr. Věra Smolová, touto knihou vzdává úctu svému rodnému městu, které sice přežilo všechny útrapy dlouhých staletí, ale jehož historické jádro včetně náměstí, nejstarších ulic a těch nejvzácnějších staveb bylo nesmyslně zdemolováno a zničeno nevhodnými stavebními zásahy a mnohdy velmi nepěknými modernizacemi a novostavbami posledních šedesáti let. 

 

Active Image

 

Zobrazení: 24362

Komentáře (8)

RSS feed komentářů
vyšlo Podbrdsko 2016
Veřejné slavnostní uvedení sborníku a setkání s jeho autory se bude konat ve Státním okresním archivu v Příbram ve čtvrtek 10. listopadu 2016 od 17 hodin. Kromě jiného je tam příspěvek Martina Langa ke zrušení VVP Brdy (dokončení ) a ke vzniku CHKO Brdy.
rp95 , říjen 20, 2016
Další z řady příživnických tisků
BC , duben 06, 2016
Připravovaná kniha o Středních Brdech
Někteří jeho kolegové už sice vnímají pana dr.Cílka více jako mediální hvězdu, která pro samou poularizaci vědy už na ni samotnou jaksi nemá čas a ztrácí s ní kontakt, ale věřím, že to bude opět čtivé a pěkně vypravené dílko. Nečekám v knize žádné překvapení ani mnoho nových informací (spíš žádné ), ale určitě si ji pořídím.
pavel , říjen 24, 2015
Připravovaná kniha o Středních brdech (konec listopadu 2015)
BC , říjen 23, 2015
Brdy opět otevřené
Tak také jsem si knihu přečetl a docela dobrý počin. I když se zde autoři nevyvarovali zveřejnění některých chyb a zažitých polopravd, zdá se být kniha docela dobrá věc. Hlavně pro někoho kdo Brdy teprve poznává může být tento "lexikon" docela užitečný. U některých hesel by však slova "možná" "zřejmě" nebo "pravděpodobně" nebyla vůbec na škodu a trochu by i pomohla. Ale jak napsal BC, kniha BRDY OPĚT OTEVŘENÉ je jen důsledkem současné Brdománie.
Co se ale týče návrhu pana pavla, tedy opatřit knihu i mapou, tak zde bych byl velmi opatrný. Není vždy moudré uvádět vše dopodrobna i se souřadnicemi GPS. Zcizený Ležatý mezník nebo loni poškozený Linkův kříž jsou toho nesporným důkazem. Mimochodem jedna mapa o Brdech již vyšla, ta však udělala více škody než užitku.
BrKo , září 23, 2015
Brdy opět ekonomicky vytěžené
Ano, pokud chce mít někdo brdskou knihovničku kompletní, je to nutnost. Jinak je to ovšem obvyklý kompilát, omílající bez uvedení zdroje známé skutečnosti a vezoucí se na módní vlně brdománie. Ostatně tím samým byly i "Vrcholy", u nichž ovšem navíc došlo k nárůstu počtu stran především opsáním celých pasáží z již vydaných knih. Stále to samé. Snadné peníze.
BC , září 15, 2015
Ad: Standa
Pořídil jsem si tu knihu. Můžeme sice diskutovat o některých v ní uvedených údajích, trochu se občas "nepodporují", občas jsou řekněme "nepřesné", ale obecně dobré a pro běžného uživatele, který má o Brdech jen minimum znalostí, dokonce výborné. Pravděpodobně jen dočasným nedostatkem je, že ji zatím nedoplňuje aktualizovaná mapa - ale to je skutečně zatím nemožné. Počítám, že její druhé vydání už tu mapu obsahovat bude. Je za ní vidět dost práce a autoři v ní zúročili to, co načerpali při tvorbě Tajemství brdských vrcholů. Je tam i řada velmi slušných fotografií. Postrádám možná panoramatické fotografie (nebo náčrty) z některých vyhlídek - s popisem. Ale obecně dobré. Podle mne hned druhá nejlepší kniha o Brdech - hned za Cílkovými Středními Brdy. (Ta je ovšem samozřejmě úplně jinak pojatá. Tohle je už průvodce. Nebo spíš protoprůvodce - úplný bude s mapou a popisem značených tras (atd.), až vyznačeny budou. Určitě doporučuji.
pavel , září 14, 2015
Brdy opět otevřené
Četl jste někdo nově vydanou knihu Brdy opět otevřené? Jaká je, jaký je Váš názor na ni? Stojí za to si ji pořizovat?
Standa , září 14, 2015

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2023 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů