Automatický překlad


Náhodné obrázky


Brdské studánky
studánka u Mourového potoka
Počet zobrazení:5143

Přední a Zadní Záběhlá
rohový sloupek oplocení obce
Počet zobrazení:4625

pohlednice do r. 1950
Lovecký zámeček Tři Trubky 1926
Počet zobrazení:4638
Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Nález munice u Obecnice
Nález munice u Obecnice | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Neděle, 16 březen 2014

 V pátek se objevila v příbramském deníku zpráva o nálezu munice u Obecnice. Člověk obeznámený s brdským terénem by řekl, že jde o běžnou záležitost, že lze o dělostřelecký granát zakopnout téměř na každém kroku. I když je fakt, že povrchovým sběrem ošetřený les pozbyl nebo brzy pozbyde většiny takto lehko objevitelných armádních artefaktů. Přesto bude možné zvláště v exponovaných místech v okolí dopadových ploch stále narazit na relativně nebezpečné nálezy munice, zvláště za několik let, po změně stáří porostu nebo po jeho obnově. Zajímalo by mne, zda si tohle všechno uvědomují ti, co s klidným srdcem hodlají do Brd pustit davy neukázněných českých čmuchalů a nenechatelů a co chtějí ony davy lákat také právě na ojedinělé druhotné fenomény na dopadových plochách.

Pryč jsou ty doby, kdy daleko od všech cest v hustém lese trčela tu a tam špice dělostřeleckého granátu na prastarém širokém pařezu jako připomínka toho, že tudy relativně nedávno někdo šel. Od nynějška budeme muset počkat na to, až přírodní živly buď v podobě přívalového deště nebo v podobě rypáků přemnožených divokých prasat odhalí okem sběrače nepostřehnutelný pozůstatek z doby vojenského prostoru.

Případů nálezů munice v brdských lesích bude přibývat, i když si myslím, že jí tam bude vždycky dost...

Zobrazení: 21957

Komentáře (15)

RSS feed komentářů
na Brdech budou podobné problémy jako na Libavé
rp99 , červen 16, 2014
videjko - ženisti v Brdech
**** , duben 25, 2014
Musíme jim věřit, ne?
“....K zajištění očisty 17 tisíc hektarů pozemků ve vojenském újezdu Brdy byl Generálním štábem AČR zpracován plán očisty území. Předpokládá se kombinace hloubkového pyeotechnického průzkumu (výcvikové a cílové plochy v okrajových částech) a povrchového sběru munice na ostatním území. V roce 2012 byla zahájena očista prostoru, kterou v současné době provádí dva prvky zřízené 15. ženijním plukem – skupina specialistů zaišťujících hloubkový pyrotechnický průzkum cílových a dopadových ploch střelnic Kolvín a Bahna a odřad pyrotechnické očisty. Ten plní úkoly očisty na ostatním území vojenského újezdu Brdy. Oba prvky budou mít až devadesát tři osob. V roce 2014 je plánováno vyčistit tři tisíce sto sedmdesát pět hektarů. Úkoly stanovené v návrhu zákona, tedy provést očistu prostoru nejpozději do dvou let od zrušení újezdu (do konce roku 2017), budou splněny... “

A-Report 4/2014, od str. 12

http://www.mocr.army.cz/assets/multimedia-a-knihovna/casopisy/a-report/ar4_2014.pdf

brdská krysa , duben 20, 2014
dovětek k neštěstí na Libavé
" Výbuchy munice se dají při výcviku dobře sledovat, pokud jde o jednotlivé rány. Rakety S-5 jsou ale v kontejneru, ze kterého vyletí salva tří až čtyř naráz. Je proto velmi těžké při zásahu vypozorovat, zda vybuchly všechny rakety, nebo jedna selhala a byla odmrštěna někam opodál. "


Kolik je munice v zemi, to nikdo nedokáže odhadnout. Třeba po silnějších deštích tu prostě občas něco ze země vyleze.

http://olomouc.idnes.cz/munice...zpravy_mav


" Jihočeský hejtman nám popsal, že když řešili odtržení části vojenského výcvikového prostoru Boletice, tak by podle odhadů čištění trvalo čtyři až šest let a stálo by pět až sedm miliard "


Ještě štěstí, že Brdy jsou na tom o tolik lépe, ty budou čisté za dva, za čtyři - a zadáčo

Tichošlápek , duben 18, 2014
semelete taky všechno dohromady
- zubry, Klause, Dobrou Vodu.... podle toho, jak Vám se to hodí. Vlády toho už naplácaly smilies/grin.gif.... to ještě neznamená, že když je pod něčím podepsaný p. Klaus, že to je pravda. Při dodržení podmínek vstupu budou Brdy bezpečné i pro turisty, a má-li být očista hotova do r. 2017, je to hodně dobrá zpráva, již vzhledem k tomu, jak se to jinde vleče. Nemůžete si vlastně víc přát.
Jo a nejsem žádná "dáma", popudlivý dvounožče:
http://www.sury.eu/wp-content/gallery/krysa-obecna/sury_krysy_01.jpg


smilies/cool.gifsmilies/kiss.gif
brdská krysa , březen 29, 2014
...
Vážená dámo,
já nehledám žádné pseudoargumenty, níže jsem citoval ne moje usnesení, nýbrž usnesení Vlády České republiky, ve kterém mimo jiné s ohledem k VVP Dobrá Voda konstatuje vláda, že na území bývalých vojenských újezdů jsou ohroženy životy a zdraví občanů. Rozumíte tomu? Vláda, podepsán Václav Klaus. A byly-li, podle usnesení vlády, ohroženy životy a zdraví v roce 1993, tak jsou ohroženy i teď, jelikož se v těch místech býv. VVP Dobrá Voda ta munice nechala být.
A o zubry se rovněž nebojím já, nýbrž se o ně strachuje vedení NP Šumava, které kvůli tomu chystá za velké peníze pyrotechnickou asanaci - po více než dvaceti letech, kdy se tam munice nechala ležet.
Takže mi prosím dejte pokoj, hodláte-li v tom pokračovat, ryjte si napříště do Klause a vedení NP Šumava.
Tichošlápek , březen 29, 2014
k Vašemu odkazu na munici na Šumavě
No vždyť to pan znalec píše skoro jak já smilies/grin.gif,
cit.: (...) Munice je rozeseta na stovkách hektarů plochy. Tato území jsou označena výstražnými tabulemi, které varují turisty před vstupem. "Pokud to lidé budou dodržovat, nikomu se nemůže nic stát," řekl ČTK pyrotechnik a soudní znalec Jiří Chládek, který se na výzkumu podílel.
********************

Tak co pořád řešíte a proč hledáte pseudoargumenty, jak je to v Brdech turistům / zubrům nebezpečné smilies/shocked.gif ?
Buďte rád, že jste se dožil této skvělé brdské transformace, kdy se některé ty pokroucené věci dávají do pořádku smilies/smiley.gif.
brdská krysa , březen 29, 2014
4983 kusů munice na 110 hektarech
A ještě k tomu, naposled (!) , pro osvěžení paměti, několik údajů z oficiálních zdrojů (na konci si povšimněte, že už teď se přiznává posunutí termínu do roku 2017 ) :

Do konce roku 2015 se musí vyčistit 550 hektarů dopadových ploch střelnic a dalších více než 16 000 hektarů kontrolovaného území. ( Explicitně pro méně chápavé hlodavce: to je 160 km2 MIMO cílové plochy )
Od jara 2012 se zatím podařilo očistit 110 hektarů plochy újezdu, kde armádní specialisté našli 4983 kusů munice
"Tempo plánovaných prací zpomaluje extrémní množství nálezů nevybuchlé munice. "
http://ekolist.cz/cz/zpravodaj...-se-cekalo

Pokud budou vojáci s detektory kovů v Brdech postupovat stejnou rychlostí jako dosud, svoji práci během příštích dvou let nestihnou ani v nejmenším - celkem by měli prohledat 160 kilometrů čtverečních, během prvního roku ale stihli vyčistit pouze dva. "Podmínky tady nejsou jednoduché, na každých dvou metrech čtverečních můžete očekávat nález"
http://www.ceskatelevize.cz/ct...ci-vi-buh/

Podle náčelníka generálního štábu i ministra pyrotechnická sanace vojenského prostoru Brdy "s určitými problémy probíhá", a to jak povrchová, tak hloubková na dopadových plochách. Skončí v roce 2017.
http://plzensky.denik.cz/zprav...-3w5d.html

Tichošlápek , březen 29, 2014
...
1993:
" Vláda konstatuje, že na území bývalých vojenských újezdů jsou ohroženy životy a zdraví občanů a značné majetkové hodnoty "
" Na plochách I., II. a III. kategorie bývalého vojenského újezdu Dobrá Voda nebude pyrotechnická asanace prováděna mimo plochy turisticky značených cest ve III. kategorii "
http://sux.cz/882b

za dvacet let, 2013:

"Po odchodu armády z VVP Dobrá Voda bylo okolí ploch tzv. třetí kategorie označeno varovnými cedulemi ( ...... ) Došlo k potvrzení výskytu nevybuchlé munice. Rizikem je nebezpečí havarijního výbuchu, kontaminace vod a půdy, nebezpečnost munice roste s jejím stářím (manipulační nebezpečnost). Je nutné na celém území provést pyrotechnický průzkum, který je upraven zákonem. Starosta Hartmanic upozornil, že když přebíral a obec území bylo ji řečeno, že na území žádná nevybuchlá munice není. Správa podá žádost o dotaci, aby mohlo být území vyčištěno"
http://sux.cz/0f8a (strana 4 )

Pokud je to také propaganda, adresujte své výtky profesoru Klausovi. A pak nezapomeňte vysvětlit vedení NP Šumava, že se nemá bát o zubry.

"Výsledky výzkumu mě naprosto šokovaly. To množství objevené munice je velmi vysoké," řekl (ředitel NP Šumava) Mánek. http://ekolist.cz/cz/zpravodaj...hle-munice

Tímto se poroučím, debatami s lidmi, kteří ( se tváří že ) o tom nic nevědí, resp. o tom nechtějí nic vědět, tu nadále nehodlám marnit čas.

Tichošlápek , březen 29, 2014
Tichošlápkovi: do hajzlu, víte co je to propaganda?
Mám za to, že k žádné takové "mimořádné události", kdy by vybuchnuvší nevybuchlá munice nějakému civilnímu návštěvníkovi/narušiteli vojenského újezdu utrhla nohu nebo ho zabila, dosud nikdy nedošlo.Pokud mi něco uniklo, ráda se nechám poučit.

Že si na Libavé pár trotlů odtáhl nějaký ten militaristický krám domů a začal se v něm šťourat, až to vybuchlo, je přeci úplně jiný příběh. A že zrovna Vy, (kdysi?) zastánce courání po Brdech pro všechny v prvorepublikovém modelu, se snížíte k tak příblblé argumentaci, to mne velmi udivuje smilies/shocked.gif.
Přeci "demokracie je odpovědnost" a každý gramotný člověk snad ví, co činí a činit by v Brdech měl:
1) musíte respektovat všechny zákazy vstupu do prostor uzavřených výstražnými tabulemi, nebo do kterých je jinak přístup uzavřen
2) zdržet se v případě nálezu nevybuchlé munice nebo jiného vojenského materiálu jakékoliv manipulace s nimi a nález bezodkladně ohlásit
3) respektovat další omezení nebo zákazy, které vyplývají z ostatních právních předpisů např. lesního zákona, zákona o požární ochraně, zákona o myslivosti, zákona o vodách, zákona o ochraně životního prostředí, zákona o ochraně utajovaných skutečností
4) dodržovat ZÁKAZ VSTUPU DO CÍLOVÝCH PLOCH a jiných vojenských objektů, zejména střelnic a cvičišť
a že
5) VOJENSKÁ SPRÁVA NEZODPOVÍsmilies/grin.gifÁ ZA ZDRAVÍ A BEZPEČNOST VSTUPUJÍCÍCH OSOB a případné vzniklé škody na materiálu a majetku osob na celém teritoriu vojenského újezdu.

Když někteří pomýlení jedinci v minulosti požadovali volný vstup veřejnosti (pěšky a po zpevněných cestách i na kole) na vlastní nebezpečí na území vojenského újezdu Brdy ve dnech beze střeleb (a v těch dnech, kdy se střílí jen na pěchotních střelnicích, do zbytku území mimo ohrožené prostory pěchotních střelnic),VŽsmilies/grin.gifYCKY TO BYLO S DOVĚTKEM "KROMĚ CÍLOVÝCH (DOPADOVÝCH) PLOCH".

Takže kde je problém? Návštěvníkům by se při dodržování základních (příp. ještě nějak vylepšených) pravidel stát nic nemělo - to by Vám mohl potvrdit třeba takový Námořník, který po dopadovkách courá víc než doma po obýváku a ještě se těmi fotkami (mimochodem moc krásnými)chlubí na netu smilies/cheesy.gif - a dosud má obě nohy smilies/grin.gif.

Tak oč komu jde? Chcete Brdy jen pro sebe? Proč by tam někteří mohli a jiní ne?
Brdy všem - ne ? smilies/wink.gif
brdská krysa , březen 29, 2014
Martine, pošlete k čertu prosím také ředitele Národního parku
Dalo by se opáčit, aby k čertu šly některé osoby se svou nezodpovědnou přezíravostí a zlehčováním. V Brdech se střílelo nejrůznějšími rážemi osm desetiletí, přičemž cíle a cílové plochy byly jiné, než pamatujeme nyní. Neví se, co přesně prováděla německá vojska za Protektorátu. Byly doby, kdy se střílelo z letadel na letící terče. Býval "palpost Drahlín", ze kterého se střílelo "kamsi" dovnitř Prostoru z protiletadlových kanonů. Munice může být v zemi prakticky kdekoli. Nálezů, ke kterým vyjíždí VP, jsou desítky ročně – jenom se o nich nepíše v novinách. Komu je to k smíchu, budiž odkázán na nedávný smrťák na Libavé http://www.ceskatelevize.cz/ct...ni-raketu/
Můžete hádat, jestli se s raketami stejného typu střílelo na Brdech. Ano, správně. Pak můžete hádat, jestli mohou být mimo cílové plochy. Ano, také správně.

A za další:
Alexandr Vondra v Poslanecké sněmovně 15. března 2012 pravil : " Předpokládáme, že v případě Brd bude použit obdobný postup, který byl realizován kdysi při rušení vojenského újezdu Dobrá Voda v roce 1991 "
No a v bývalém VVP Dobrá Voda, kde se nechala munice ležet, se nyní uvažuje o nákladné asanaci, aby náhodou do povětří nevyletěli zubři.
http://budejovice.idnes.cz/nev...zpravy_khr

Nechcete poslat k čertu také ředitele NP Šumava? Přečtěte si, jak straší on :
" Nemůžeme nic riskovat a plochy by bylo nutné zbavit munice. Každá nevybuchlá patrona obsahuje jeden až 3,5 litru trinitrotoluenu podle typu a vzhledem k postupující korozi materiálu mi připadá celá oblast jako časovaná bomba, " vysvětluje ředitel šumavského parku Jiří Mánek.

Tichošlápek , březen 28, 2014
Vy s tím strašením nepřestanete?
Jó, strach, to je silná, ba možná nejsilnější emoce. Lidi je třeba děsit, aby přejímali i ty nejpitomější názory. Co by měli říkat takoví Plzeňané, pod jejichž chodníky a silnicemi se co chvíli nějaká ta válečná munice najde? Měli by se vystěhovat z města? Jděte už s tím nekonečným Halloweenem k čertu...
Martin , březen 28, 2014
Karlovi
Se s municí nějak roztrhl pytel, nebo že by lidi z VHSB vyklízeli sklepy smilies/wink.gifsmilies/cheesy.gif ?
.... včera zase:

http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/v-remizku-lezely-protipancerove-strely-20140321.html


brdská krysa , březen 22, 2014
...
pamatuji doby (spíše za totality a krátce po ní ) kdy na dopadovky, zejména na Jordán jezdily houbařské zájezdy z min. obrany, včetně žen a dětí a nějak tam ta munice nevadila; nebo že by nebyla???
Karel , březen 21, 2014
jen jestli si to tam odpůrci rušení újezdu sami nezahrabali
- krátce před klíčovým jednáním parlamentu se najde na takovém místě munice, pochopitelně se na tom hned přiživí houf odpůrců rušení oujezdu a hejtman Řihák nezapomene vykřikovat, jak to tůristům urve nohy.... :-)
brdská krysa , březen 18, 2014

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2023 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů