Automatický překlad


Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Výsledky ankety č. 7/ nová anketa
Výsledky ankety č. 7/ nová anketa | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Pondělí, 23 leden 2012

Celkem 187 hlasujících se zúčastnilo ankety, která se zabývala cvičištěm Bahna, jedním z nejmladších a zároveň nejpoužívanějších zařízení ve VVP Brdy. V nabídce byly 4 varianty, z nichž účastníci zvolili nadpoloviční většinou možnost ponechání přirozenému vývoji, zhruba třetina hlasujících se vyjádřila pro vyhlášení chráněného území, desetina pro zalesnění.

Sample Image

   Protože se mezitím pohnuly ledy kolem osudu území nynějšího VVP a stále se upřesňuje, co by bylo po opuštění Brd armádou, další anketa do jisté míry ukazuje (zjednodušeně a s nadsázkou) možné varianty dalšího současného cvičiště - Toku.

   Jedná se o nejvýše položenou odlesněnou cílovou plochu, z níž se používá intenzivněji pouze severovýchodní čtvrtina a armáda zatím zajišťuje řízenými požáry a výcvikem její nezarůstání. Zejména ve vyšších a jižních částech cílové plochy se vyvinula za dlouhá desetiletí díky odlesnění cenná přírodní společenstva. Ta jsou pro nadmořskou výšku, exponovanost, okus a podrost jen pomalu pohlcována navracejícím se lesem. Ve střední a jihovýchodní části si každoročně přichází na své (i přes zákaz vstupu a nebezpečí nevybuchlé munice) borůvkáři. Téměř na samém západním okraji cílové plochy se v zimním období prohání davy běžkařů na hlavní brdské lyžařské magistrále od Orlova na Houpák. Tam i na severním okraji, na Aliance, se vyskytují hojně od jara do podzimu různobarevní "papoušci" cyklisté. Pěší okupují nejčastěji samotný vrchol, vrcholovou knihu u trigonometrického bodu, ale třeba i Knížecí studánku na severovýchodě. Do toho všeho civí na stále více se schovávající zvěř všelijací myslivci z nepřeberného množství posedů, neukáznění adrenalinoví jezdci vytáčí sportovní motory svých jednostopých i dvoustopých miláčků na travnatých cestách i mimo ně, vytrvalí houbaři obchází osamocené stromy a pod kořenícími větvemi kosami krájí červivé hřiby. Z dálky k tomu všemu přihlížejí na věčně mokrých loukách rosnatky a suchopýry.

Zobrazení: 4224

Komentáře (0)

RSS feed komentářů

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2023 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů