Automatický překlad


Náhodné obrázky


Pavel Wunsch
Výhled z Toku
Počet zobrazení:4992

Kolvín
čp. 41 a 9, vzadu čp. 14 (foto ze sbírky Vladimíra Poura)
Počet zobrazení:5957

Třemšín & Hengst
Gangloffův kříž
Počet zobrazení:5780
Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Nová mapa Brd
Nová mapa Brd | Tisk |  E-mail
Napsal Administrator   
Pátek, 16 září 2011

Po delší době, kdy se v oblasti Brd po stránce kartografické nic zásadního neodehrálo, přichází do prodeje nová mapa, vytvořená firmou "Geodézie On Line".

 Skládá se ze dvou mapových listů (Strašicko + Rožmitálsko) s mírným překryvem a je tedy řešena jako oboustranná. Podrobné zhodnocení jistě vytvoří behěm určité doby její uživatelé, nicméně alespoň pokus o krátké shnutí kladů a záporů:

+ Střední i Jižní Brdy na jednom listu papíru, a to ještě v měřítku 1:25000

+ množství místních názvů, což se týká i vrcholů kopců (viz. např. hřeben Hengst - Holý Vrch - Křemel)

+ velmi podrobné intravilány obcí

+ vyznačená zalesněná plocha vcelku odpovídá současné realitě (častým zlozvykem tvůrců map jinak bývá reprodukování desítky let starého stavu)

- zřejmě se tu a tam objeví nějaká nepřesná umístění (např. Teslínský klášter se zdá být mimo - již téměř tradičně, viz. jiné chybné umístení na mapách KČT)

- celá plocha VVP je vyšrafována příliš "brutálním" způsobem, v praxi to moc vadit nebude, ale jemnější vyznačení by bylo estetičtější.

Kromě  webu vydavatele bude mapa v dohledné době dostupná i ve Strašickém muzeu.

 

Zobrazení: 16041

Komentáře (14)

RSS feed komentářů
studánky...
Viděl jsem tuto novou kontroverzní mapu jen letmo na "osmistovkách" a samozřejmě mě zajímaly především studánky. Jsem rád, že jsou v mapě uvedeny, ovšem nemohu posoudit přesnost jejich lokace. Také mě těší, že jsou použity některé moje "pracovní" názvy studánek smilies/smiley.gif. Znovu opakuji, viděl jsem mapu jen chvilku, ale hned mě upoutaly dvě možné chyby. Jednak studánka "Bílá záře". Ta je zanesena na serveru estudanky.cz. Já ji však nikdy nenašel a to jsem kontaktoval i místní chataře. Dále jeden pramen poblíž pěchotní střelnice Kolvín se mi nikdy nepodařilo objevit, ačkoliv je zanesen v mnoha mapách...
stan , říjen 14, 2011
Vstup do VÚ Brdy - mapování
Něco málo k získávání informací ve VVP Brdy pro turistckou mapu. Začátkem jaro letošního roku jsme požádali vojenský újezd o možnosti vstupu a vjezdu do VVP. Byli jsme odkázáni na ministerstvo obrany. Do dnešního dne žádná odpověď nedošla smilies/shocked.gif. Jsem rád, že se nám nakonec díky o.s. Brdy - Res publica alespoň položit základní kámen turistické mapy. Rádi přivítáme vaše připomínky ke zkvalitnění mapy na adrese Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny . Děkuji.
Josef Rančák , září 21, 2011 | url
Děkuji
Ano, roky bojuji za přírodu nejen Brd. Spojil jsem zde dvě rezervace, upozornil jsem veřejnost v celé České republice na likvidaci hnízda čápů černých, těch, kteří létali do Afriky s vysílačkami v batůžku. Docílil jsem za pomocí zahraničních televizí, rozhlasů, novin a časopisů, odstranění žiletkového plotu, který na kopci, kde měl stát americký radar, likvidoval zvěř. Články jsou na burle.blog.cz

Velice si vážím kartografů, kteří za tyto zásluhy mne, mé příjmení i přijmení mých předků, zanesli do nejnovější mapy Brd. Mnohokrát děkuji.

Náš rod, který jsem dohledal až ke konci 16. století, pochází právě z okolí dnešního vojenského újezdu, kde i v současné době pokračovatelé rodu žijí. Je to od kartografů poděkování celému našemu rodu, který zde v Brdech udělal mnoho dobrého. Děkujeme!
Václav Burle , září 21, 2011 | url
...
Zdravím Romane.
Pokud jde o tu mapu, spolupracovali jsme na její tvorbě samozřejmě jen částečně - a popravdě docela i za ztížených podmínek. Újezdní úřad (možná i s vědomím, že se jedná mj. i o mněsmilies/wink.gif na žádost o povolení vstupu nereagoval a museli jsme tak působit do jisté míry na zapřenou. (Podstatně vstřícnější byly v tomto směru LČR na Třemšínsku, za což bych chtěl také poděkovat). Vůbec nám nešlo o to vymýšlet nějaká nová jména lokalit. Naše práce spočívala především v osobní návštěvě některých míst a objektů a jejich GPS-zaměření (což v mém případě, kdy jsem skutečný technický analfabet, byl docela horor) a dále v nápravě nejkřiklavějších omylů a zmatků, které se na mapách doposud vyskytovaly (Jinecké hřebeny, pásmo Třemšína, Hejlík-Hejlák, Jedlová-Jedová hora, Jilmový - Jilmý atd.) Jako bonus jsme si dovolili uvést několik stručných informací o zajímavých vojenských objektech (U Němých, Javor 51 - tady mi bohužel opravdu uteklo, že ostatky německých vojáků už v r.2008 odvezli - dost mně to mrzí, ale je to tam a teprve druhé vydání tohle faux-paux napravísmilies/wink.gif. Kromě toho jsme i s využitím Stanovy péče o evidenci brdských studánek doplnili názvy těch, které jsou jednoznačně lokalizovány. Využili jsme i některých údajů, které nám poskytl Pawel (díky) a přidali názvy několika vodotečí (mj. právě Tetřívčí a Hradišťský potok, které mám od Tebe). Navrhli jsme (na přímou výzvu) jména několika doposud nepojmenovaných lokalit - a to Chválovu vyhlídku, Bajerův palouk (tady ovšem jsme čerpali ze známého pojmenování, užívaného místními lidmi)a Burleho můru. (K tomu vysvětlení - i když si s panem Burlem v mnohém "nerozumíme", uznávám, že byl jedním z mála těch, kteří od samého počátku kritizovali necitlivé vedení cyklostezky přes hráz rybníka a rašeliništěm i tu proklatou strouhu. Jeho články protestující proti těmhle zhůvěřilostem se staly natolik známými, že jsme se nejednou setkali s tím, že byla tato lokalita (byť i třeba částečně v žertu) takto neoficiálně přezdívána. Neviděli jsme na tom nic zlého, naopak si myslím, že není škoda upomenout na ty, kteří pro ochranu brdské přírody něco dělají - a toto pojmenování jsme navrhli).
Zde velmi diskutovaný "Ježkův omyl" (už jsem si to našel) není z naší "dílny". Dodatečně jsem vyrozuměl, že se v podobných případech jedná o jakési "ochranné prvky" mapy, které se ovšem mohou postupem doby stát i zavedeným pojmenováním.
Pokud jde o nabídku spolupráce, bylo to z mé strany trochu problematické - jednak nás tlačil čas a nebyl velký prostor pro složitější domlouvání kdo si co vezme na starosti, v období prázdnin a dovolených bylo jen málo lidí k zastižení, některé - i když bych třeba rád ke spolupráci požádal, jsem se neodvážil - u vědomí, že jim je ze mně "na blití". Nakonec se časový tlak ještě vygradoval, když jsme první náhledy dostali okolo 2.září a objevila se možnost vydat mapu do 15.9. tak, aby mohla být uvedena na trh na Strašické konferenci. Pokud jsem tenhle termín chtěli stihnout, projeli jsme jen to nejdůležitějšíí, na ostatní už nezbýval čas. Tak se bohužel stalo, že máme vcelku solidně lokalizované Teslínské rybníčky, ale bohužel samotný bývalý klášter zas jako na potvoru trochu "ujel". Taky mně to štve, stejně jako opomenutí údajo o výšce na Velkém Jeskřipci nebo obdobné nepřesnosti na Peteráku.
Také nejsem příliš nadšen - jak už zmínil Pawel, poměrně brutálním vyznačením újezdu, možná by vhodnější bylo využití jiného odstínu zelené, nevím. Ale přese všechno jsem stále přesvědčen, že v tomto případě výrazně převažují klady nad zápory. A neříkám to zdaleka jen proto, že jsem na mapě spolupracoval. Ohlasy, které na ni dostávám z nejrůznějších stran jsou nejméně z 95% velmi příznivé. Přiznávám, že mně to těší a také přiznávám, že mne některé (zejména ty nejtvrdšísmilies/wink.gif kritiky vůbec nepřekvapují s ohledem na jejich autory. Tady prosím vůbec neironizuji...
pavel , září 21, 2011
nová mapa
Zdravím, také bych se rád vyjádřil k mapě, kterou jsem sice ještě neměl v ruce, ale na kterou se rád podívám. Mapa není nikdy jednoduchým dílem a věřte, že v případě Brd obzvlášť - považte, ještě nikdo nevydal v "novodobé" historii opravdovou turistickou mapu Brd s prověřeným obsahem (snad kromě hrubého výškopisu a základního polohopisu). Proto bych hodnotil pokus jako chválihodný. Ale je fakt, že autorský tým asi přecenil své schopnosti a o svoje hodiny a dny, které tvorbě ZDARMA věnoval, mohl rozdělit mezi širší okruh Brd znalých lidí. Tím nechci říct, že bychom např. my kolem brdy.org nebo jiní nám podobní mapu zcela zachránili od chyb a výmyslů, které na žádné seriózní kartografické dílo nepatří (viz např. Krkavčina v r. 1993 1:50000), ale určitě bychom pomohli (a rádi) dát vzniknout dílku více objektivnímu a serióznímu.
Už si teď nevzpomínám, kterak jsem se o tvorbě téhle mapy dověděl (nechce se mi to hledat), ale trochu mne fakt mrzí Pavlovo přístup (nebo jeho okolí, nevím, jak to v tom pracovním týmu fungovalo), že se nepokusil dát mapu aspoň ke korekturám na více realtivně "nezávislých" stran. Podobně jako Tichošlápek jsem radši mlčel (ještě bych byl nařknut zas z nějakého dalšího typu sobectví a tak...), tiše jsem doufal, že bude ošetřeno autory, aby si tam nenechali proklouznout nesprávnosti, nepřesnosti a hlavně výmysly! Zajímalo by mne, zda mají vůbec autoři mapy ponětí, kterak se přebírají místní a pomístní názvy (případně jak se aktualizují?) do kartografických děl? A týká se to i zmíněného Tetřívčího a Hradišťského potoka.-). Autoři měli jedinečnou šanci do povědomí dostat nové a SPRÁVNÉ názvy, místo toho sáhli tam, kde to bylo nejblíž, což mne dost mrzí.
K formální a grafické stránce se nemohu vyjadřovat, ještě jsem mapu neviděl, ale chápu, že tady je to velmi ovlivněno finančními zdroji vydavatele. Osobně preferuji graficky dobře vyvedenou mapu i třeba s holým (ale SPRÁVNÝM) obsahem než mapu obsahově přeplněnou (s chybami) a graficky průměrnou.
roman , září 21, 2011
...
Ta mapa je určitě dobrá věc. Až bude druhé vydání, tak se všechno opraví. Dobrý počin. Vlastním několik historických map Brd, jako i vojenské speciálky české armády z první republiky a mapy Brd wermachtu. Mohli by jste si udělat kopie a pak použít při tom druhém vydání. Václav Burle
Václav Burle , září 20, 2011
...
Nikdy jsi mne nevyzval, jestli bych s Tebou na té mapě nějak nespolupracoval. Nestav to proto, prosím, tak, že jsem odmítnul spolupracovat na mapě.
Tichošlápek , září 19, 2011
...
No, Tichošlápku, stačilo obyčejně požádat o zaslání náhledu mapy. Tos ovšem neudělal, naopak sis stěžoval, jak máš nabitý program a na Brdy Ti nezbývá čas. Nevím, co je na mém posledním odstavci agresivního - jen reaguji na TVÉ výpady vůči mně nebo vůči CHKO. To je všechno. Spíše bych řekl, že agresivně se zde poslední dobou chováš Ty. Netvrdím, že je to neúnosné, ale možná by se hodilo přenechat tohle na osobní korespondenci, než tím otravovat ostatní. Já jsem k tomu vždy ochoten. Bylo by dobře, pokud by ses zařídil obdobně - pokud ovšem svými"stížnostmi" na mně nesleduješ něco jiného.
pavel , září 19, 2011
...
Jak vidím, nezbývá nic jiného, než se těšit na první vydání mapy Brd z rukou pana Tichošlápka. Už se těším a jen doufám, že se toho dožiji.
Jan Tomiška , září 19, 2011
Pomístní názvy
V době vzniku budoucích pomístních názvů každému může připadat např. Ježkův omyl jako dobrý fór nebo přinejmenším neobvyklý či neznámý název. Takto vzniklých názvů na základě určité události, lze najít v České republice tisíce.
Schleicher , září 19, 2011
...
Děkuji Ti, Pavle, za ten poslední odstavec, plný štulců.
Ano, věděl jsem, že se podílíš. A nechtěl jsem Ti tzv. lézt do zelí. Jak jsem, proboha, měl vědět, co se tam objeví či neobjeví. To jsem měl psát vydavateli a nějak vnucovat svou nadoblačnou moudrost ?
Nerozumím větě „jiné (lesní cesty) se už nestihlo do redakční závěrky doplnit“ .
Tak snad buď tam ty lesní cesty vypíšu všechny, nebo žádné. Nebo tedy jen nějaké hlavní. A teď bych mohl vypisovat, rozebírat – a nebudu.
Jsem rád, jak píše pan Tomiška níže o „ověřených připomínkách“ . A kdo ověřil název můstku „Burleho můra“ nebo skaliska „Ježkův omyl“ ? Jako fór dobrý, no ale do mapy ?!
Myslím, že se někdo asi zbláznil. Polemiku dál rozvíjet nebudu – a spolupracovat na mapě s autorem takových agresivních výpadů, jaké jsi předvedl v posledním odstavci, také ne. Poslední dobou se nekontroluješ, a přestalo to být únosné.
Tichošlápek , září 19, 2011
Každý dobrý skutek budiž po zásluze potrestán.
Milý Tichošlápku- samozřejmě, že máš opět a "skoro" ve všem svatou pravdu. Tak jako každý, který se zaměří na nějakou kritiku (je to ovšem vždy pohodlnější, zkritizovat ty, co už něco udělali, než sám něco (kromě té kritiky) dělat. Na té mapě se podílela řada lidí a nejspíš i nějaký jazykový korektor. Skutečně nevím, proč jsou některé místní a pomístní názvy nejednotné. Sám jsem měl určité výhrady ke křižovatce "V Prdeli", nebo k označení trampského symbolického hřbitova. Fakt je, že se objevil Tetřívčí nebo Hradišťský potok a na Koruně, myslím že v solidní vzdálenosti od konkrétní lokality, "pomístní název" "U Michala", nevím, co by měl být zač ten Ježkův omyl, ani kde se vyskytuje. Bohužel, i když je to už nějaký čas, nějak nám utekla informace, že na Javoru už ostatky německých vojáků nejsou. Ostatně bylo jasné, že je to jen na přechodnou dobu a mapy většinou fungují déle. Sypeme si ovšem popel na hlavu.
Pokud jde o označení cest - některé označeny jsou, jiné se už nestihlo do redakční závěrky doplnit. Je škoda, žes své encyklopedické znalosti nenabídl v době, kdy se na mapě pracovalo - věděls dobře, že se na ní také podílím.
Pokud jde o Sýkorky, dal jsem jen do vysvětlivek, že jsou tam palposty, proč se zrovna tohle uvedlo, a jiné věci ne, nevím. Stejně tak se prostě nestačil vyznačit plot kolem Němých, stejně jako není vyznačen u vojenského objektu na Americe i mnohde jinde. Není dokonce na Třech Trubkách ani vyznačena bývalá elektrárna, strojovny a garáže na Zadní Záběhlé - a dokonce (!) ani patky sloupů bývalého německého radaru na Praze, chybí lokalizace Gregorova křížku a všech různých mezníků, zakreslení celého průběhu Struh atd. atd. Tak bychom mohli ještě dlouho pokračovat. Určitě se nejedná o dokonalé dílo - bylo to ostatně I.vydání. Věřím tomu, že v tom druhém už ty názvy cest budou a celá řada dalších zajímavostí.
Pro mně je důležité, že tato mapa konečně odtranila nesmysly, které obsahovaly turistické i vojenské mapy doposud - zmatení okolo Třemšína nebo na Jineckých hřebenech, řada názvů vrchů, studánky s jejich jmény (ať už oficiálními nebo polooficiálními) a dokonce i takové pitomosti, jako sveřepé zaměňování dvou památných stromů v Orlově atd. Já mám z té mapy radost - a i z toho, že obecně je prozatím přijímána velmi pozitivně.
Bude výtečné, když na dalším vydání budeš spolupracovat též (snad Ti ani zdravotní ani pracovní důvody tu spolupráci neznemožnísmilies/wink.gif - a s Tvojí laskavou pomocí bude pak výsledné dílo vzorem všech podobných přinejmenším v evropském měřítku. (Jen musím upozornit, že my jsme se tomu věnovali zdarma - a v případě VVP bez jakékoli spolupráce s úřady - nevím, zda to by Tě lákalo). Když nic jiného, můžeme se těšit, že nás v dalších vydáních mapy vždy následně upozorníš, co jsme to proboha zase zkazili. Kdyby tomu tak nebylo, pak bychom snad mohli někdy v budoucnu přejmenovat Brdy (aspoň na té mapěsmilies/wink.gif na "Tichošlápkův ráj" - samozřejmě, to až poté, kdy padnou šílené nápady s CHKO a místo toho tu bude vysněný přírodní park se sítí maloplošek, kam se noha developera ani "špinavého" turisty, na rozdíl od té CHKO, neodváží.smilies/smiley.gif
pavel , září 19, 2011
Brdy 1 : 25 000
Mapa dala dosti práce a docela mrzí, že když pan Tichošlápek o její přípravě věděl, nepodílel se na její tvorbě, případně mohl alespoň upozornit na "chronicky známá místa" či "věkovitý nesmysl". Zpracovatel mapy určitě jeho ověřené připomínky do mapy zapracuje. (A jenom drobnost - podle stávajících pravidel českého pravopisu se po předložce vždy píše velké písmeno.)
Jan Tomiška , září 19, 2011
...
Na mapu jsem se hodně těšil, a asi proto jsem hodně zklamán.
Nahlédl jsem zatím jen letmo, a tak jen první dojmy:
Měřítko skvělé,
najdeme tu sice zajímavé pomístní názvy „V Prdeli“ (nevím proč s velkým p) nebo „Frantova zatáčka“ nebo „Ježkův omyl“ či „Burleho můra“ , rp může mít radost, neboť se do mapy dostal Tetřívčí potok,
ale jinak bída: absolutní nejednotnost psaní pomístních názvů Velká bučina s malým b versus Malá Bučina s velkým v (nesprávné a nejednotné psaní malých/velkých písmen v názvech se prolíná celou mapou) , tradován věkovitý nesmysl s Rousínskou boudou a cestou (má být Rusínská, po těch Rusínech, co tam káceli). Názvy některých lesních cest jsou uvedeny, jiných ne. Aspoň snad ty nejznámější jako Těnská, Hořovská, Korunská, Dobrotivská nebo Pramenská tam mohly být (přinejmenším poslední dvě jsou nyní označeny i cedulemi v terénu). Je sice pěkné, že tam je „U Němých“ , ale stálo by za to, vyznačit, kudy vede plot a že silnice v těch místech je neprůjezdná.
Chybí označení chronicky známých míst jako Baštinská louka, Baštinský zámeček (Jinecká Baština), Hořovická Baština neboli Česalovna (u ní zcela nepochopitelně není vyznačena ani ta louka).
Kdovíproč je u Sýkorky napsáno, že je to palpost, ale jiné palposty už textově označeny nejsou.
V objektu JAVOR Míšov-Borovno prý jsou uloženy ostatky vojáků Wehrmachtu – co na tom, že už tam nejsou skoro tři roky http://zpravy.idnes.cz/obrazem...domaci_zra
Teslínský klášter je zakreslen na nesprávném místě, není zakreslena bývalá střelnice na Rafandě .... atd.

Ovšem asi největší vadou, silně znehodnocující celé dílo, je „červené přečtverečkování“ území VVP, které způsobuje mizernou čitelnost mj. vrstevnic a je velmi uživatelsky „nepříjemné pro oko “

Závěr: pokus dobrý, výsledek smutný – doufejme, že v dalším vydání se to výrazně zlepší.
Tichošlápek , září 19, 2011

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů