Automatický překlad


Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Teslínská stodola
Teslínská stodola | Tisk |  E-mail
Napsal Pavel Wunsch   
Neděle, 17 srpen 2008

Dny stodoly u osady Teslíny se podle všeho nachýlily. Původní záměr, zahrnující záchranu a přemístění roubené stavby pocházející přibližně z přelomu 18. a 19. století padl a vlastník (Státní podnik Lesy České republiky) požádal o povolení k demolici.

Strategický plán rozvoje Hornického muzea Příbram na léta 2005-2008 ještě počítal s přesunem stodoly do Muzea vesnických staveb Vysoký Chlumec, spojeným samozřejmě s úplnou rekonstrukcí. Odhadovaná výše potřebné investice činila 6 190 000 Kč. Pro transfer hovořila zajímavá vnitřní konstrukce a neobvyklá velikost objektu. O opaku rozhodlo kromě všeobecné zchátralosti a propadlé střechy také napadení dřevokaznými houbami. Případný transfer by se tak v podstatě změnil ve stavbu repliky, což není pro skanzen u stavby tohoto stáří prioritou.

Stodola u Teslín
Stodola u Teslín
Stodola u Teslín

Při obhlídce současného stavu památky je bohužel třeba potvrdit její již zoufalý stav. Přispělo k němu to, že uvnitř stodoly bylo ponecháno po posledním praktickém využití veliké množství sena, které se změnilo za léta v kompost. Druhým faktorem byla rezignace na alespoň provizorní opravy střechy prkny a lepenkou, které po určitý čas pomáhaly rozpadající se šindelové krytině udržet stavbu v suchu. S výše uvedenými chmurnými symptomy příliš nekoresponduje to, že stodola je v rámci možností pečlivě zabezpečena proti - zřejmě zakázanému - vstupu, přičemž některé k tomu použité hřebíky jsou zcela nové.

Zobrazení: 5001

Komentáře (0)

RSS feed komentářů

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů