BRDY HISTORICKÉ
V této sekci naleznete články týkající se ponejvíce brdské historie. Na její stopy můžeme v lesích narazit doslova na každém kroku, proto se budeme pečlivě snažit zjistit, odkud a kam vedou, abychom se listím, skalami, mechem, vřesem, kapradím a borůvčím neprodírali bez vědomí, jaký že odkaz nám v tom či onom koutě kraje člověk zanechal.
- Napsal Roman Poustka
Půjdete-li brdskou krajinou pomaleji, k čemuž mnohý poutník přibývajícím věkem dospěje, neujdou vám občas rozličné nápisy na kmenech silných buků nebo i jiných stromů. Chvíli jsem tyto lidské mnohdy nešetrné zásahy do živé přírody ignoroval, ale zjistil jsem, že je sbírá přibližně od roku 2010 můj někdejší redakční kolega - Pavel Wünsch. A tak jsem mu je začal zasílat, abych přispěl do sbírky. Mezitím jsem si uvědomil, že na Brdech jsou i jiné lidské nápisy, které zcela jistě přečkají životnost nápisy zasažených stromů - jsou jimi daleko vzácnější vrypy do skal.
Tak šel čas, až se na mne obrátil Zdeněk Kastner s vyrytým letopočtem, což předcházelo období modernizace tohoto webu. Při přepracovávání struktury, formální podoby a někdy i obsahu jsem se několikrát obracel i na zmíněného Pavla Wünsche. Jen tak mezi řečí si postěžoval, jak už na brdské aktivity nemá z různých důvodů sílu a čas. Pak přišel den, kdy jsem si dal tyhle věci dohromady, a Pavla se zeptal, zda bych tedy jím shromažďované téma nemohl zpracovat. Autorem článku jsem sice já, ale sluší se poděkovat za zajímavý nápad mému předchůdci.
Číst dál: O vrypech do stromů a do skal
Přidat komentář (0 Komentářů)- Napsal Roman Poustka
Opravou hraniční zdi na jihobrdském Hraničním hřebeni jsem si oprášil znalosti ohledně kamenných nasucho skládaných zdí na celých Brdech. Pominu-li hraniční zídky, zpravidla vysoké do 1 m (jako například na Babce nebo na Koruně), a pak kamenné řady v okolí bývalých dopadových ploch, zbývají mně známé tři zdi. Pojďme je podrobněji rozebrat.
Přidat komentář (0 Komentářů)- Napsal Roman Poustka
Voda je s Brdy spjata stejně neodmyslitelně jako les. Je trochu škoda, že jsme se stále s touto jinde vzácnou surovinou nenaučili za dlouhá léta hospodařit (i s lesem máme problémy). Z let minulých nám o pokusech ovlivňovat vodní režim zůstalo nemalé množství více či méně zachovalých památek. Vedle již publikovaného článku o Struhách odvádějících vodu východních svahů Brdců a Malého Toku k březohorským dolům a článku o Gangloffově náhonu odvádějící vodu ze západních svahů Prahy k rožmitálským hutím tu na Brdech zůstává spoustu dalších vodních děl. Z nich několik vybírám, k zamyšlení, případně k poučení. Je pravděpodobné, že časem přibudou další, protože třeba systém vodárenských přivaděčů nad Obecnicí nebo skelnohuťského sběru vody nad Míšovem je velmi zajímavý.
Číst dál: O náhonech a umělých stokách
Přidat komentář (0 Komentářů)- Napsal Zdeněk Kastner
Z vyvýšeného místa (než obrostlo vysokými stromy) bývalo vidět do dálky přes Zaječov a Komárov až k Žebráku. Tomu místu se říká Na ambitech. Ambit znamená ochoz. A co je zde zvláštního? Prý se zde ukrývali kněží z kláštera, když husité táhli na Plzeň. Přes obdélníkové kamenné pole lze dojít k hladké skále, na níž je vytesán letopočet 1611.
Číst dál: Tajemný letopočet nad Zaječovem
Přidat komentář (0 Komentářů)- Napsal Roman Poustka
Téma dávné brdské historie mi zůstávalo skryto do ledna 2023. Tou dobou jsem se potuloval po lesích zkoumaje placy milířišť. Je zajímavé, že některá uhlíři opuštěná milířiště mívají uprostřed hromádku uhelného prachu, obvykle tak do 50 cm vysokou (zřejmě méně povedený výpal). Hromada, kterou jsem však kolem nedělního poledne našel, byla významně vyšší.
Přidat komentář (5 Komentářů)