Stránky
milovníků
brdských
hvozdů
.org

 

VÝHLEDY NA BRDY

   Dno moře v podobě brdského pohoří není snadné shlédnout a udělat si objektivní představu. Je to vinou nižšího postupně klesajícího okolí. Nejlépe zhodnotíme tvar a výšku z obdobné výšky. Tu nám však poskytují jen některá místa.

   Na Brdy se lze dívat z menších dálek od Bílé skály nad Strašicemi, ze Žďáru a Kotle u Rokycan, z Radyně u Plzně, od kostela Sv. Barbory u Pročevil, omezeně z vrchu Písek, z Plešivce, z Krušné hory, z Vraní skály (viz dále panorama z Vraní skály), z Dědu nad Berounem nebo z pasek na Radči.

Žádný obrázek   Z větších dálek pak uvedu např. Křížový vrch u Stoda nebo okolí Kasejovic. Jede-li se autem, neujde nám výhled od Chválenic (trasa Plzeň-Nepomuk) nebo třeba výhled od Úněšova (trasa Plzeň-Karlovy Vary). Jede-li se vlakem, všimneme si brdských hřebenů na trase Beroun-Plzeň za Praskolesy, v Cerhovicích, před Mýtem a za Rokycany. A třeba na trase Plzeň-Nepomuk pak za Štáhlavy můžeme zahlédnout meteoradar na Praze. Za horší dohlednosti se brdomilové musí spokojit jen se zkontrolováním hladin Litavky ve Zdicích, Červeného potoka u Stašova, Klabavy v Rokycanech a Úslavy v Plzni.

   Z ještě vzdálenějších destinací vybírám výhled na tvary Třemšína a hřebenu Prahy např. od obce Albrechtice pod Sedlem na Šumavě. Působivé orámování vzdáleného jižního horizontu od Cukráku po Radeč vám nabídne množství vrcholů Českého středohoří (viz dále panoramata ze Solanské hory a z Lovoše).

Komentáře

0
Petr
4. 10. 2025 20:46
No dneska jsem měl mnohem větší dohled než vůbec nabízí i samotná Šumava protože je možný že když opravdu přeje což dneska mi tak trochu z osvětlením horizontem už skoro dalo by se říct pomalu ale jistě zapadajícího Slunce tak trochu směrem na jihozápad nebo spíš trošičku na jih jsem něco dost vysokého viděl a i kdyby ne tak pořád jsem viděl například samotný šumavský vrcholky který jsou přibližně tak nějakých 80 až 100 a nebo ještě elektrárnu Temelín což si myslím že je taky docela daleko a nebo přimdu v českém lese. 
Like To se mi líbí Citovat
0
Anonymní
8. 9. 2025 12:53
Včera v mimořádném jasnu kolem 14 hodin jsem viděl z Maršovického vrchu (od křížku 720m nm.)  Brdy. Podle Google to nejde, ale myslím, že máte pravdu Vy, zajímavá informace. Tedy, když vidíte z Brd Ještěd a Hvozd, není důvod, aby nebyly vidět od nás Brdy. Bohužel nejsem dost technický, abych to vyfotil. Další úspěchy přeju Karel, Jablonec n.N.
Like To se mi líbí Citovat
0
Anonymní
11. 4. 2025 18:11
Pro milovníky výhledů jsou tyhle stránky dobrým vodítkem. Článek o zakřivení pohledu pozorovatele je pro mne novinka. Chtěl jsem nadšeně zaslat svojí fotku z Houpáku, kde je vidět pražské sídliště Malešice, nyní vidím že je to trochu nošení vody do mlýna. Díky za seznámení s panoramaty našich hor. Richard
Like To se mi líbí Citovat
0
BC
7. 4. 2021 11:42
Skvělá práce, Romane! Díky
Like To se mi líbí Citovat
Menu