-----------------------------------------
z Hosp. novin 20.5.2008 20. 5. 2008 08:49

Vojenská policie bude přísnější k turistům a cyklistům, kteří do prostoru v Brdech, kde má stát americký radar, vjedou či vstoupí bez povolení. Je jich čím dál víc.

"Každý víkend se tam vydává stále více lidí. Vůbec nerespektují zákazy vstupu a z míst, kde je povolený pouze víkendový turistický pohyb lidí, přecházejí také do jiných částí vojenského újezdu," upozornil včera mluvčí vojenské policie Jan Čermák. "Nezbývá nám než i k cykloturistům a pěším turistům začít přistupovat striktně podle platných předpisů," varoval.

Čermák nechtěl upřesnit, co to znamená. Připomněl ale, že za každý vstup do prostoru bez platného povolení hrozí ve správním řízení pokuta až tři tisíce korun.

-----------------------------------------
BrKo (BRKOzBRD@seznam.cz) 19. 5. 2008 17:37

Něco k pousmání

http://pravo.novinky.cz/minule/p115a06c.php-----------------------------------------
Ještě jednou 15. 5. 2008 11:14

o radaru versus příroda.

Nějak se o tom nemluví, a i tady to někteří hrubě podceňují. Tak hlavně pro ně:

http://www.blisty.cz/2008/5/15/art40569.html

-----------------------------------------
a vzkažte na Prahu do věže 12. 5. 2008 23:48

Ve výjimečných případech jako je velmi silná inverze nebo náhlé skoky v hodnotě indexu lomu (ostrá rozhraní mezi oblastmi s různou teplotou) v atmosféře se může směr šíření svazku změnit natolik, že se ohybem nebo odrazem dostane zpět k Zemi, případně postupuje atmosférou v konstantní výšce nad Zemí jako vlnovodem.

Na vrcholu kopce Praha stojí věž vysoká 50 metrů s anténou meteorologického radaru. Svazek radaru by se přiblížil svým okrajem vrcholu této věže a případně osobám zdržujícím se na vrcholu věže, pokud by při elevaci rovné dvěma úhlovým stupňům (minimální používaná hodnota) vyzařování svazku směřovalo na tuto věž.

http://data.idnes.cz/soubory/prk-fakta/A080319_R00_MAT._RADAR_MZD.DOC

-----------------------------------------
Přečetli jsme za Vás ... 12. 5. 2008 23:33

... Nevím, proč si technicky orientovaní lidé myslí, že se ve volné přírodě může vše. Na opomíjený vliv hlavního paprsku na přírodu jsem, po tom co odpovědná místa jako MŽP nereagovala (nesměla?), poprvé upozornil poslance, hygieniky atd. na podzim. Na mé otázky nikdo nereagoval, text otiskly jen Blisty (Ornitolog: Bude příroda radarem ovlivněna až 100 km daleko?

http://www.blisty.cz/art/36659.html

Na další dopis zaslaný ministrům, poslancům a všem hlavním médiím koncem listopadu jsem dostal 2 formální poděkování a odpověď z MO, že podle práce z r 1999 na zcela jiném typu radaru "není ptačí tah ovlivněn". Z médií opět jen Blisty (Titulek BL: Hrách na zelenou stěnu házeti aneb otevřený dopis poslancům ve věci ohrožení přírody účinky radaru

http://www.blisty.cz/art/36873.html

V těsné blízkosti (1-2 km) předpokládaného radaru hnízdí kriticky a silně ohrožené druhy (např. orel mořský, čáp černý), vyskytují se zde i další. Právě jmenované druhy (s velkou "plochou") často krouží ve výškách v blízkosti hnízda. Běžnou ptačí letovou zónou je prostor až do 1 km výšky nad terénem. Často mohou být i jen pár set metrů daleko, u netopýrů a pěvců můžeme předpokládat i průlety přímo kolem radomu. Je nesporné, že se dostanou bez rozumné možnosti ochrany přímo do prostoru hlavního paprsku v jeho nejenergetičtější části. O jeho neškodnosti nikdo z na podzim oslovených nepředložil žádné důkazy. Úvahy a výpočty naznačují právě opak.

(...)

Měli bychom si zvyknout, že, je-li prováděna důsledně, ochrana přírody obtěžuje. Nic proti velkým energiím v uzavřených prostorách CERNu nebo v Temelíně. Do volného prostoru a zvláště do velmi cenných přírodních území její plošná aplikace nejen že nepatří, ale předpokládaný vliv na zvláště chráněné druhy ji přímo vylučuje. Nelze s tím souhlasit pokud neexistuje opravdu (ale opravdu :-) vážný důvod, který by ospravedlňoval usmrcování, zmrzačení nebo nevratné poškození (což je v konkurenci divoké přírody to samé jako pozvolné usmrcení) jinde ze zákona chráněných druhů, i kdyby to bylo jen do vzdálenosti třeba několika set metrů.

L. Peške 12.05.2008 22:15:02

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tenaruv-blog.php?itemid=3266-----------------------------------------
paw (paw@volny.cz) 9. 5. 2008 12:26

4 brdotazník: jak známo, "ve třetí pětiletce - všechno bude" :-)) Ale vážně - i na redakci dolehl čas dovolených, takže radši nebudu nic slibovat, ale jednoho dne..... určitě.....

-----------------------------------------
brdotazník 8. 5. 2008 23:06

K polemice níže:

To mi připomíná, že se slibovalo, že v historických mapách se objeví německá mapa TrÜPl Kammwald. A není tam :-(

-----------------------------------------
Lhář a strašák 8. 5. 2008 19:15

O experimentální střelnici v měm příspěvku zmínka nebyla, Wehrmacht střílel stejně jako čs. armáda a rozšíření prvorebublikového prostoru o cca 5500 ha je pouhým výmyslem, jdu se zahrabat. Přeji krásný víkend. :o)

-----------------------------------------
Milá Munice, 8. 5. 2008 00:36

5. 5. 2008 (22:43)

jelikož jste nic neupřesnila, lze uzavřít, že jen lžete a strašíte.

Wehrmacht odjinud jinam nestřílel a žádná experimentální německá střelnice v Brdech nebyla.

Máte-li důkazy, že to je jinak. sem s nimi. Jinak se jděte zahrabat.-----------------------------------------
Nové nudle 7. 5. 2008 12:47

prý budou oficiálně otevřeny 31. května.

-----------------------------------------
VHSB - P. (vhsb@seznam.cz) 6. 5. 2008 23:31

Výstava BRDY VOJENSKÉ byla zahájena včera v 09:00 ráno "zkušebním provozem" a vernisáž úspěšně proběhla v odpoledních hodinách.

Koná se v sálech radnice v Hořovicích a je otevřena každý den (včetně svátku) do neděle 11. května 2008 do 17:00.-----------------------------------------
paw (paw@volny.cz) 6. 5. 2008 11:18

Zdar a sílu,

jenom oznamuji již vlastně dříve ohlášené: přesuňte se pomalu prosím na "nový" vzkazovník na stránkách brdy.org, tento na blueboardu příští víkend opustíme. (důvody v kostce: limit na počet příspěvků, občasný spam, drobný ale zřejmě neřešitelný problém s uvozovkami u některých uživatelů, snaha mít všechno pohromadě).

-----------------------------------------
Ještě k munici (mic.toms@seznam.cz) 6. 5. 2008 07:40

Po VVP se válí té munice obrovské množství (a bylo jí ještě více). Jenže v drtivé většině jde o munici vybuchlou, nebo o cvičnou, např. dělostřelecké granáty plněné asfaltem se dají najít snad všade, zbytky raket zejména v okolí Toku, střepiny ostrých granátů hlavně na Baštině, obrovské množství všeho možného na jižním úbočí Kočky, tuny minometných, či jakých granátů na Palcíři a tak by se dalo pokračovat. Velmi malé procento je nevybuchlých, ale není radno to podceňovat.

-----------------------------------------
pro Munici 5. 5. 2008 23:57

Mohl/a byste to s tím Wehrmachtem upřesnit? Mapa toho, odkud kam střílel, by nebyla? O které experimentální německé střelnici se mluví v příspěvku "z dnešní zprávy ČTK" 1. 5. 2008 (18:48) ?

Tajné to snad není - a tak předem děkujeme za podrobnější informace.

-----------------------------------------
Munice 5. 5. 2008 22:43

Munice se ve VVP válí (jen na povrchu!) desítky kusů a nejen na cílových plochách / kam je vstup zakázán /, ale i za jejich hranicemi a někdy na místech, kde by jste to vůbec nepředpokládali... Hranice ploch a palposty se během let měnily a třeba Wehrmacht střílel úplně jinak a odjinud než čs. armáda...

-----------------------------------------
Michal (mic.toms@seznam.cz) 5. 5. 2008 15:24

To je opravdu hodně. Přiznám se, že mě to překvapilo. Ale myslím, že většina těch nevybuchlých potvor je dohledána bezprostředně po střelbách. Armáda disponuje automatizovaným systémem řízení dělostřelecké palby, který je údajně schopen lokalizovat zásahy a s menší přesností snad i nevybuchlou munici. Pokud tento systém používá při střelbách, neměl by být problém většinu čerstvé munice dohledat. Osobně jsem v terénu těch nevybuchlých mnoho nenašel. Předpokládám, že pokud by se vyčíslilo např. množství požárů za rok, bylo by to opět velmi vysoké číslo. Některé uhasnou samy, některé jsou uhašeny ihned po střelbách, jen vyjímečně něco doutná i déle po střelbách.

-----------------------------------------
246 nálezů ročně ! 5. 5. 2008 12:54

Tak to máme 246 nálezů nevybuchlé munice ročně, to je jeden nevybuchlý nález obden, za padesát let 12300 nálezů.

Smrt tam číhá na každém kroku!

-----------------------------------------
z dnešní zprávy ČTK: 5. 5. 2008 12:49

Ve vojenském prostoru je dosud velké množství nevybuchlé munice. "Jen v minulém roce vyjížděli ve vojenském prostoru pyrotechnici k 246 nálezům nevybuchlé munice," upozornil Čermák.-----------------------------------------
db 2. 5. 2008 13:37

tak to je bobma, munice 15 až 17 km od koty 718 je sutečně "poblíž" . To pak ta německá střelnice může být klidně u Mnichova.

-----------------------------------------
z dnešní zprávy ČTK: 1. 5. 2008 18:48

Podle mluvčího vojenské policie Jana Čermáka na místě zůstává neoprávněně 13 osob. "Další postup vojenské policie se bude odvíjet od dalšího jednání aktivistů. Vzhledem k tomu, že zvali občany, aby je přišli podpořit, je nutné upozornit, že vstup do výcvikového prostoru bez povolení je protiprávní," řekl.

Varoval, že ten, kdo se vydá do výcvikového prostoru jinudy, spáchá nejen přestupek, ale hrozí mu i nebezpečí. "Armáda tento prostor využívá od roku 1928. Za války byla nedaleko dopadová plocha německé experimentální střelnice. Lidé tak mohou narazit i na nevybuchlou munici," varoval Čermák.

Shodou okolností právě dnes našel pracovník vojenských lesů při běžné pochůzce v lese nevybuchlou munici poblíž místa, kde aktivisté táboří. "Dnes odpoledne nám byl nahlášen nález dvou kusů nevybuchlých dělostřeleckých granátů ráže 122 milimetrů. Na místo vyrazil pyrotechnik, který na místě munici zlikvidoval odpálením," řekl odpoledne ČTK Čermák. Nález se udál asi 15 až 17 kilometrů vzdušnou čarou od kóty 718.

Jak mluvčí upozornil, pokud by lidé, kteří se do prostoru i přes zákaz vydají, munici nalezli, neměli by na ni sahat, ale rychle zavolat vojenskou policii, která disponuje pyrotechnickou jednotkou.

----------------------------------

Dotaz:

o jaké experimentální německé střelnici je řeč?-----------------------------------------
brdotazník 1. 5. 2008 07:07

ad rp 1. 5. 2008 (06:30):

Asi jo.

A zajímavé je také to, že do ní vedl telefon...

-----------------------------------------
rp 1. 5. 2008 06:30

Václavka už tam stála o mnoho desetiletí (možná o století nebo víc) dřív jako strážní bouda, asi jako Hubertka a jiné. Jen zřejmě dosloužila v původní podobě (roubená, úzká okna atp.). V tom roce 1929 zřejmě provedli "kompletní rekonstrukci".

-----------------------------------------
brdotazník 30. 4. 2008 11:11

ad Michal 30. 4. 2008 (11:02):

Díky za reakci.

O Dzúrově chatě se tu mluvilo taky.

Ale teď jsem se ptal na Václavku (bez souvislosti s Dzúrovou chatou).

O Václavce, že byla postavena vládním vojskem za 2.sv.války píše třeba Pepa zde http://www.ok1jfh.net/galerie/brdy/vaclavka/album/html/index.html

a má to ve svém spise i pan Šefl (str. 71).

Mně se to nikdy moc nezdálo, ale nechtěl jsem polemizovat s autoritami. A až teprve nedávno jsem si všimnul toho letopočtu 1929.

-----------------------------------------
Michal (mic.toms@seznam.cz) 30. 4. 2008 11:02

K příspěvku z 9:28:

Výrok pana Poura mi zní jako z kategorie scifi. Něco takového je možné v období před zahájením střeleb, ne např. o víkendech. Vyskytuji se tam poměrně často a ani v dobách socialistických jsem nebyl svědkem takto akčních zásahů. Uvítám, když se s námi případná oběť takového zásahu podělí o své zážitky, pokud někdo takový existuje.

Ad Václavka: já mám za to, že se zde diskutovalo o Dzúrovce - rekreační chatě u Horního rybníka. Už jsem ztratil nit, ale mám pocit každý píšete o jiné chatě. Václavka je skutečně starší.

-----------------------------------------
brdotazník 30. 4. 2008 10:21

Zdravím vespolek.

Mám tři dotazy, jimiž ukojím celé spektrum diskutérů, od politických až po apolitické brdology :-)

1) ad k níže 29. 4. 2008 (23:48):

"bývalý lampasák a dlouholetý člen KSČ? Styl uvažování a vaše podpora radaru by tomu nasvědčovala"

Tomu nerozumím. Já bych u bývalého lampasáka a dlouholetého člena KSČ očekával spíš, že bude proti radaru - americkému, imperialistickému....

Nemáte vy to nějaké popletené?

2) níže (09:28) citovaný článek http://www.blisty.cz/2008/3/28/art39821.html

vyvolává otázku:

A jak by to tedy bylo, kdyby byl vojenský újezd zrušen?

Byly by vesnice Kolvín, Padrť, Záběhlá (a Velcí a Hrachoviště) obnoveny?

3) traduje se, že bouda Václavka byla postavena vládním vojskem v období 2. světové války.

A co tedy v jejím průčelí znamená vyřezaný letopočet 1929?

-----------------------------------------
odkaz k příspěvku z 09:35 30. 4. 2008 09:36

http://stc-zeleni.czweb.org/volby/krvo2004/texty/zelena_volebni_temata.htm

-----------------------------------------
Zelená volební témata 30. 4. 2008 09:35

Totéž stanovisko zaujmeme i k druhému tématu, kterým je otevření Brd pro podnikatelskou činnost. Celý záměr začíná opět velmi nenápadně a je zakryt líbivou myšlenkou zřízení chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Nezasvěcenému by se proto zdálo velmi zvláštní, že ekologické organizace nesouhlasí se zřizováním CHKO. Opak je pravdou. Zřizování nových CHKO patří k jedné z našich priorit. Pro nezasvěceného je však nutné zdůraznit, že ochrana krajiny, v tomto případě Brd, vojenským újezdem je mnohem účinnější než jakýkoli jiný systém ochrany. V případě zrušení vojenského újezdu v této oblasti bude samozřejmě naším prvořadým zájmem zřízení nové CHKO. Účinná ochrana území však je v této chvíli velmi kvalitně zajištěna a brání podnikatelským zájmům jakými jsou otevření oblasti Brd pro turistiku, stavbu hotelů a podobných iniciativ, kterým je nutno v dosud málo dotčené oblasti Brdského masivu nutno zabránit.

-----------------------------------------
No moment, 30. 4. 2008 09:28

jak nezasahuje proti návštěvníkům ?!

Pan Pour to líčí úplně jinak:

"V současné době dochází dokonce k takové souhře policie a vojska, že z helikoptéry vyhlížejí neposlušné cyklisty, kteří "zabloudí" do zakázané oblasti, a z výšky dávají informace policii na zemi, která potom tyto hříšníky nahání. Komunisté takto naháněli disidenty?"

http://www.blisty.cz/2008/3/28/art39821.html

Také se tam píše, že od roku od roku 1992 měli příslib od členů tehdejší vlády premiéra Klause, že bude vojenský újezd Brdy zrušen ...-----------------------------------------
pavel (misacam@seznam.cz) 30. 4. 2008 09:27

To: VHSB-P:

Podle některých mých soukromých informací nemají někteří členové vedení újezdu příliš chuti k nějakým drastickým zásahům a patrně udělají jen a pouze to, co skutečně budou muset. Oni prý s GP v téhle věci dost sympatizují - radar v Brdech totiž taky nechtějí....:)

-----------------------------------------
Michal (mic.toms@seznam.cz) 30. 4. 2008 08:13

Proč nezasáhne vojenská policie je snad jasné. Jednak by ten zásah byl zbytečně komplikovaný, jedná se o skupinu narušitelů, ne o pár jednotlivců, kteří dopustili směšného přestupku. Další důvod je, že pokud tam (na Břízkovci?) bude tábořit skupina odpůrců radaru, nikomu to nemusí vadit, zatímco zásahem proti větší skupině vznikne mediálně zajímavá mela, o což stojí právě jen ti aktivisté. A proč by vojenská policie měla zrovna teď proti někomu zasahovat, když ve VVP celá léta jinak nezasahuje ani proti pěším, či motorizovaným návštěvníkům, dokonce ani proti partám, které už armádě odvozily vybavení výcvikového prostoru do sběru? Armáda (alespoň to na mne tak působí), řeší natolik zapeklité problémy s vlastní existencí, že se těžko bude zabývat partičkou nadšenců na kopci. A pokud ano, hrozí, že si jen utrhne další ostudu.

-----------------------------------------
VHSB - P. 30. 4. 2008 07:16

Pár zajímavých informací o hrdinech...

http://www.reflex.cz/Clanek15485.html

-----------------------------------------
Dvojí metr? 30. 4. 2008 00:00

VHSB - P. 29. 4. 2008 (23:07)

,,Dost dobře nechápu, proč vojenská policie pouze přihlíží a nezasáhne proti porušování zákona...\"

A proč vojenská policie nezasáhne proti soustavnému porušování zákona zdejší samozvanou elitou včetně vás (nedávno na Valdeku, že)? Tomu rozumíte?

-----------------------------------------
k níže 29. 4. 2008 23:48

A nejste vy náhodou bývalý lampasák a dlouholetý člen KSČ? Styl uvažování a vaše podpora radaru by tomu nasvědčovala.

Jinak pokud opravdu nerozumíte, proč se nezasahuje, zkuste se zamyslet nad složením vládní koalice a potom nad počty hlasů ve Sněmovně... Soudruh Tupolánek prostě potřebuje i hlasy SZ a toho jednoho greenpeaceáka, který sedí ve vládě.

Obecně myslím, že hrdinům (ano, to myslím vážně) kteří mají jasný názor a jsou ochotni pro jeho prosazení něco obětovat, tenhle pseudopřestupek v pohodě projde. Připojit se můžeme všichni třeba přinesením vlastního kamene na mohylu na Břízkovci nebo alespoň příspěvkem do akce fotoblokáda. Najdete vy ktomu odvahu?

RADARU ZMAR!!!

-----------------------------------------
VHSB - P. 29. 4. 2008 23:07

Dost dobře nechápu, proč vojenská policie pouze přihlíží a nezasáhne proti porušování zákona...

Nějak tomu nerozumím. :o(

-----------------------------------------
drB z Brd 28. 4. 2008 20:29

Greenpeace obsadila místo v Brdech, kde by měl stát americký radar. I přes výzvu vojenské policie, aby opustili prostor, na místě zůstavají.

http://video.novinky.cz/sekce/video/doporucujeme?videoId=1938

http://aktualne.centrum.cz/video/?id=194969

http://www.ct24.cz/domaci/13372-greenpeace-obsadila-v-brdech-kotu-kde-ma-stat-radar/

a tam spustit video

http://webtv.idnes.cz/?relation=080428143422147

-----------------------------------------
rp 28. 4. 2008 11:17

Hlásná služba: Na Přecku jsou 2! "Skořické pixle", T. Kamenský uvádí jen jednu. Gril v Míšově byl z okna autobusu plnej :o). Jinak - Kolvínka opět dozná některých drobných změn. Např. severní kmen má z jedné podezřelé jednu potvrzenou odbočku - na jižní svah Dubiny. Cesty od cyklistů cca prázdné, čekal bych hustší provoz. Stopy od čtyřkolky při objíždění závor v okolí Skořic. Aktivita lesáků mírně zvýšená (Kamenná, Praha). Zvěře hojnost, chutná čerstvá potrava na loukách a pasekách je silnější než strach.

-----------------------------------------
brdotazník 27. 4. 2008 23:51

Ad: Jarča:

prý obojí.

-----------------------------------------
Jarča (To brdotazník) 27. 4. 2008 22:54

A proč se té chatě říká Dzúrova? Dzúr ji nechal vybudovat? Nebo tam spal?

-----------------------------------------
brdotazník 27. 4. 2008 22:37

Hlásná služba: stavební úpravy cyklostezky na východ od hráze Hořejšího padrťského rybníku hotovy. Kupodivu to dopadlo snad ještě snesitelně decentně - jeden propustek plus dřevěný mostek přes ten zrůdný odvodňovací kanál. Je to v záběhu: zatím to projíždějí hlavně maminky s kočárky. Osazeny nové cedule a značky. Žádná zvláštní míra cyklistického nepořádku nezaznamenána. Zato zcela mimo cesty, poblíž skály Marie Terezie, nasbírána na ploše cca 50 x 50 m velká plná taška PET-lahví (po sešlapání) - evidentně po lesních dělnících. Poblíž Dzúrovy chaty malé odpočívadlo se stříškou a poučná cedule o tom, že na Padrťských rybnících hospodaří rybářská skupina, která zajišťuje ekologický chov ryb. To je poznat na hned vedle složené hromadě pytlů a hrázi posypané nějakým bílým práškem - asi vápnem.

Nad a pod teslínským klášterem vrty, Břízkovec pláče: prokácené a rozježděné cesty a asi nějaká místa pro otáčení techniky, vyvalený historický měřický kámen, všude v okolí Vermessungspunkty, na stromech sem tam vlaje červenobílá páska: stejný styl jako předtím na Brdci.

Na Kuřkovské mýti se v neděli činí vrtná souprava, kousek opodál občané pojídají v Grilu Míšov klobásu XXL za 50 Kč a v družné zábavě popíjejí opravdu lahodné pivo Herold...-----------------------------------------
rp 24. 4. 2008 08:29

Je to individuální, a není jich zas tak málo, jak se může zdát...

-----------------------------------------
Michal (mic.toms@seznam.cz) 24. 4. 2008 08:09

Myslím, že na knize na Toku jsem viděl KČT, jinde možná ČSOP Strašice. Od těch také pochází plastové tabulky s názvy a výškami kopců. Více nevím.

-----------------------------------------
Jarča 23. 4. 2008 22:08

Nevíte někdo, kdo založil a udržuje na některých místech na Brdech vrcholové knihy?

-----------------------------------------
Radar zničí přírodu 22. 4. 2008 11:12

"Pro výstavbu radaru si Američané bohužel vybrali oblast, která je z přírodovědeckého hlediska jednou z nejzachovalejších v Brdech, ale i v rámci středních Čech," řekl Deníku Ondřej Sedláček, zoolog z přírodovědecké fakulty. Ten uvádí, že mezi biologicky nejhodnotnější partie "vojenských Brd" patří jejich jihozápadní část, tedy okolí padrťských rybníků, což je i širší okolí kóty 718.

http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/rad20080421.html

To místo ovšem nevybrali Američané, ale čeští vojenští plánovači, jak vysvětlil MUDr. Peter Bednarčík:

"Z hlediska armády, jestli to mohu takhle doplnit, byl postaven v podstatě požadavek takhle:

Vypracujte nám podklady, podívejte se, v jaký míře by to ohrozilo nebo neohrozilo cvičící a obyvatelstvo, a potřebujeme mít absolutní jistotu, že provoz toho radiolokátoru nám nezamezí ve cvičení vojsk; jakmile by to bylo jakýkoliv riziko, tak lokátor nechceme, protože pro nás je to cvičiště - pro armádu - důležitější než ten lokátor; protože my už další střelnici tohohle typu nemáme, my už nemáme kde ty vojska cvičit, a střílet; rozumíte, není náhradný, jiné, jiný prostor, kde by to bylo možný realizovat. Takže ten požadavek byl jednoznačně danej: v případě, že zjistíte, že by to za daných podmínek provozu neohrožovalo, tak prosím, ať se to ve vojenským újezdu staví, v případě, že by to mělo zničit provoz a omezit provoz střelnice, tak to nikdo nechce. To byl prioritní požadavek."

Důkaz slyšte od 27. minuty 55. sekundy do 29. minuty 6. sekundy zde http://stream4.visual.cz/ct/ukazky/ct24/tiskovky/jednani_klvana_radary.wmv

-----------------------------------------
Michal (mic.toms@seznam.cz) 21. 4. 2008 08:35

Otázkou je, proč to někomu vadilo. Nikdo z redakce se neschovává za nějakou přezdívku, ani si nehraje na tajemného. Pokud někomu vadí zobrazení jeho IP, asi nebude něco v pořádku na jeho straně. Je mi to líto. Asi se budeme na kopcích potkávat v maskách...

-----------------------------------------
paw (paw@volny.cz) 20. 4. 2008 20:34

Abych to neprodlužoval, statistiky jsem povolil pouze pod heslem, oboje (ačkoliv ty od providera byly dosti neškodné...).

-----------------------------------------
paw (paw@volny.cz) 20. 4. 2008 20:15

Co se týče registrací, tak ty skutečně (aspoň zatím) nevedeme, jak Michal správně uvádí, jedinou neveřejnou částí je technické fórum pro problémy redaktorů ("Už mě z těch vobrázků vomejou" apod.), jinak host může totéž co registrovaný.

Co se týče Toplistu, to víme (a to ještě musím prozradit, že u providera hostingu je k dispozici další zdroj statistik se stejnými informacemi), ale vzhledem k tomu, že z toho není vidět kromě samotného faktu navštívení stránek nic, měl jsem za to, že to nikomu už vadit nebude? Přihlašte se, pokud to všeobecně vadit bude, obojí jde chránit heslem, akorát to bude trochu fuška, určit co bude pod heslem, rozdat adminum heslo.... no ale všechno lze.

-----------------------------------------
Bod 2 pořešen není. 20. 4. 2008 18:09

Stačí prokliknout na TOPlist...

-----------------------------------------
Michal (mic.toms@seznam.cz) 20. 4. 2008 14:08

Víc k tomu asi řekne Pavel, ale pokud máš na mysli Přihlášení, nezískáš tím nic jiného, než přístup do vnitřního fóra, kde se řeší ryze technické otázky kolem webu. Toto administrátorské fórum se netýká Brd, ale spíš jen řešení technických problémů a je přístuné jen na heslo. Účelem je, abychom nezahlcovali vzkazovník výkřiky typu zase mi nejdou vkládat obrázky, a.t.d.

-----------------------------------------
VHSB - P. (vhsb@seznam.cz) 20. 4. 2008 09:59

Co se týče ovládání počítače atd. jsem trochu tupější... :o(

Jak (kde) se mohu zaregistrovat na nových stránkách?

Dík za odpověď! :o)

-----------------------------------------
paw (paw@volny.cz) 18. 4. 2008 20:25

bod 2) pořešen: první dvě cifry IP jsou anonymizovány, takže adresa vypadá např. takto "xxx.yy.41.11". Takových počítačů je velmi mnoho, reverzní DNS z výše uvedeného nemožné.

-----------------------------------------
paw (paw@volny.cz) 18. 4. 2008 19:46

Zdar, ad. vzkazovník

1) jasný, oficiální oznámení se již blíží

2) to je věc ku zvážení. Jeden dobrý důvod pro skrývání, který mě napadá, je, že by někdo mohl mít problémy se zaměstnavatelem. Ty ostatní myslitelný důvody jsou spíš ty "špatný", ale zase když se veme v potaz to že v době NATu ani ta IP není nic jako podpis...no ještě uvidíme.

3) to mne zajímá nejvíc - opsal jste správně kontrolní kód proti spamu? Případně, co to posléze napsalo? (Ptám se protože zatím neměl nikdo problémy, ani "externí" přispívající.....)-----------------------------------------
Vzkaz pro nový vzkazovník 18. 4. 2008 18:11

Jsou 3 důvody, proč tam nepřispívají jiní:

1) nevědí o něm

2) vadí jim, že se zobrazuje číslo IP

3) když se zmáčkne "odeslat", příspěvek se neodešle.

-----------------------------------------
brdotazník 16. 4. 2008 22:30

No jo, skromností jemu vlastní se VHSB-P nepochlubí, tak to učiním za něj:

VHSB spolu s dalšími pořádají ve dnech 5. až 11. května od 9 do 17 hodin v sále radnice v Hořovicích výstavu

Brdy vojenské ve fotografiích a dokumentech.

-----------------------------------------
VHSB - P. (vhsb@seznam.cz) 16. 4. 2008 18:04

Děkuji, stat-se-on-line-aktivistou nechci. O ochraně přírody v té výzvě není ani zmínka, je to jen a jen o politice... :o(

-----------------------------------------
opravník český 16. 4. 2008 09:29

pro ty skeptiky níže:

Hm, že byste nic nevěděli o brdském odboji :-) ?

No nic: spící odpůrci taky odpůrci.

Radaru zmar!

-----------------------------------------
přezvědné těleso 15. 4. 2008 23:53

Nabízí se vysvětlení, že teprve nyní prosákly do vyšších vševojskových kruhů detaily smluv. A celé té brdsko-proarmádní (včetně ekologicko-armádně-menežmentové) lobby došlo, že dosavadní vojsková činnost v Brdech půjde s radarem nenávratně do háje. A tak začali bít na poplach (asi pozdě).

-----------------------------------------
VHSB - P. (vhsb@seznam.cz) 15. 4. 2008 23:36

Tak se mi zdá, že jmenovaní pánové se s hodnocením dopadu eventuelní instalace U.S. radaru na přírodu v Brdech probudili s cca ročním zpožděním... Škoda! Nyní je jednání již v takovém stádiu, že mi to bohužel přijde jako výkřik do tmy... Kde byla "ochrana přírody" v době kdy se o radaru začalo jednat (tzn. v době kdy se to stalo veřejně známým)?

-----------------------------------------
rp 15. 4. 2008 18:57

1) Touto diskusí nezměníme s radarem nic.

2) Pokud si to zmínění autoři (P. Karlíka znám dobře) takto přejí (bez radaru, ale VVP), měli by to dát v článku "radar priroda.pdf" zřetelněji najevo; bez výhrad s tímto jejich názorem souhlasím, ale nejsem takový idealista, držím se při zemi.

3) Ale jestli tímto snažením zruší náhodou (hypoteticky)radar, a tím padne třeba i VVP, pak spláčou nad výdělkem.

Je to vrabec v hrsti nebo holub na střeše. A obávám se, že o holuba tady vůbec nejde. Mně vrabec stačí, dejte mi někdo recept, jak na holuba, a já se třeba podrápu v nose :o).

-----------------------------------------
Michal (mic.toms@seznam.cz) 15. 4. 2008 18:29

Pro Brdotazníka a Opravníka:

Já osobně jsem protijakékoliv zbytečné výstavbě, nesouhlasím s názorem, že potřebujeme armádu, natožpak nějaký americký radar. Jsem pacifista a nemám vojenskou knížku. Přesto se nehodlám zasebevraždit kvůli tomu, že naše úžasná vláda rozhodla o radaru, navíc proti většinovému názoru obyvatel. Záležitosti kolem radaru řeší jiné weby, proto se domnívám, že je k ničemu, abychom se tomu věnovali i my. Oblasti působnosti brdských webů jsou poměrně jasné. Obvykle se dočtete na úvodní stránce motto webu. Opravdu na těchto stránkách nebudeme vytvářet společensví hrdinného odboje. To, že s něčím nesouhlasím, ještě neznamená, že si budu každému stěžovat, jak mne vláda podvedla. Já jsem této vládě při volbách nedal mandát k souhlasu s americkým radarem, ale byl jsem jako všichni postaven před hotovou věc. Budeme snad ze žalu nad radarem zakládat společenství ukřivděných?

-----------------------------------------
a spálí ptáky 15. 4. 2008 15:27

Připomeňme též názor, který vyslovil ornitolog RNDr. Lubomír Peške (známý ze sledování tahu čápů "Africká odysea"):

Do hlavního paprsku radaru by se s pravděpodobností hraničící s jistotou v blízkosti radaru přímo dostávali (též chránění) ptáci. Ve větších vzdálenostech by pak paprsek radaru v jihovýchodním směru směřoval přímo proti nejvýznamnější ptačí tahové cestě přes Bospor.

http://www.blisty.cz/2007/10/12/art36659.html-----------------------------------------
brdotazník 15. 4. 2008 14:36

Ad rp 15. 4. 2008 (13:24) :

No, horkou jehlou - nevím, možná. Každopádně autoři se přírodou Brd léta zabývají:

RNDr. Rudolf Hlaváček - botanik - t.č. odborný pracovník Hornického muzea Příbram; hlavní řešitel výzkumného projektu KZ97P01OMG099 - Květena Brd (cílem projektu bylo co nejúplnější zachycení současného stavu brdské květeny a její porovnání se stavem před téměř sto lety. Výsledky mají být zveřejněny v publikaci "Květena Brd").

Mgr. Petr Karlík - geobotanik - t.č. katedra botaniky Přírodovědecké fakulty University Karlovy - mimo jiné koordinátor mapování a navrhovatel přírodní rezervace Padrťsko www.nature.cz/natura2000/export_html_stat/karty/CZ0214042.html

a přírodních památek Tok

www.nature.cz/natura2000/export_html_stat/karty/CZ0210054.html

a Houpák

www.nature.cz/natura2000/export_html_stat-2007-09-11/karty/CZ0210061.html

Mgr. David Fischer - zoolog - t.č. odborný pracovník Hornického muzea Příbram a RNDr. Ondřej Sedláček - t.č. katedra ekologie Přírodovědecké fakulty University Karlovy

Oba posledně jmenovaní kromě řady jiných aktivit jsou autory příspěvku "Vybrané skupiny živočichů Vojenského újezdu Brdy ? možnosti a perspektivy jejich ochrany", prezentovaného na konferenci "Ochrana přírody a krajiny ve vojenských újezdech" [Libavá, květen 2006].

Svůj příspěvek zakončili slovy: "Zřízení VÚ Brdy provázela ve 20. letech minulého století vlna odporu podněcovaná významnými přírodovědci té doby. Je téměř jisté, že by dnes své názory přehodnotili a nejen vzniku vojenského prostoru nebránili, nýbrž by jej i podpořili. Nám dnes náleží úkol nedopustit zánik tohoto prostoru a společně s představiteli armády a vojenských lesů pokud možno přispět k udržení nebo v lepším případě k dalšímu zkvalitňování tohoto v mnoha směrech unikátního území."

Čili, Romane, oni si také velmi přejí zachování VVP a přírody v něm. Přesto, nebo spíš právě proto, varují před výstavbou radaru.-----------------------------------------
rp 15. 4. 2008 13:24

Vzpomeňme společně (imaginárně - v historických datech), jaké to bylo při zřizování střelnice v Brdech. NE řeklo mnoho předních umělců, ale ANO si prosadili přední ČEŠTÍ politici a armáda. Bez ústupků. Jak to asi dopadne nyní? Každopádně se stále více zároveň jedná i o otázce VVP ano/ne, můj názor znáte.

Autorů si sice vážím, ale dokument "radar priroda.pdf" mi připadá sešitý horkou jehlou.

-----------------------------------------
opravník český 15. 4. 2008 13:24

Brdotazníku, to už po zdejších chcete moc, aby se jako opravdu zabývali něčím vážným a ne jen tak plkali o těch krásných Brdech.

Jó, my Češí...

-----------------------------------------
brdotazník 15. 4. 2008 12:41

"od počátku existence VVP vznikaly a zanikaly oplocené a zastavěné a zpevněné plochy. Tohle beru jen jako další z nich. A nedá se říci, že by zrovna tenhle zásah do přírody musel být největším ze všech dosud uskutečněných" (rp 19.3.2008)

"Tento web se k otázce radaru staví neutrálně (...) Jde nám o Brdy jako takové (...)" (Michal 19.3.2008)

-----------

Doporučuji přečíst si toto

http://www.nezakladnam.cz/files/radar_priroda.pdf

a pak zvážit, zda by výstavba radaru byla, nebo nebyla největším z dosud uskutečněných zásahů do přírody, a zda by se tento web, když mu jde o Brdy jako takové, neměl přestat stavět k radaru neutrálně ...-----------------------------------------
Michal 14. 4. 2008 07:38

dvě fotky z té havárie 159 (po úklidu):

http://www.brdy.unas.cz/fotogal/f_toms/7553_3_v.jpg

http://www.brdy.unas.cz/fotogal/f_toms/7553_5_v.jpg

-----------------------------------------
VHSB - P. 9. 4. 2008 17:57

Tak to jo, nějak jsem si neuvědomil, že 10 tun je jedno, dvě auta... :o) K jistým terénním úpravám tam došlo, ten původní a relativně mělký kráter je zarovnán.

-----------------------------------------
brdotazník 9. 4. 2008 14:31

Přesně tak, jedna plná tatrovka ...

-----------------------------------------
Michal 9. 4. 2008 14:22

No, ono 10 tun zeminy nacucané vodou a kerosinem, to je docela malá hromada. Odhaduji to na 1, nejvíce 2 náklaďáky. Něco také vyplnilo to smetí z letadla. Myslím, že tato informace je velmi pravděpodobná. Na místě dopadu skutečně byly stopy po drobnějších zemních úpravách. Okolí bylo bez sněhu - následky drobného požáru a právě těch zemních úprav.

-----------------------------------------
VHSB - P. 9. 4. 2008 14:04

Tedy "odtěženo 10 tun kontaminovaných zemin"... (?)Pravda, na místo jsem se dostal až cca 3 měsíce po havárii, ale známek po odtěžení zeminy jsem si nevšiml. Jen místo dopadu bylo vykáceno, všude ještě spousta zbytků a úlomků (i pilota :o( ). Mám někde založenu závěrečnou zprávu o likvidaci havárie ve které se konstatuje, že nedošlo ke znečištění podzemních vod ani Čepkovského potoka.

-----------------------------------------
rp 9. 4. 2008 11:28

Na tom není nic zvláštního. Auta se ve VVP pohybují téměř neomezeně, všude není signál a cizincema se to v Čechách jenom hemží. Třeba to nebyl zloděj kovů ani pytlák.

-----------------------------------------
Ruská ověřovací návštěva 9. 4. 2008 11:27

V úterý 8. dubna 2008 se na základě diplomatické nóty Ruské federace, kterou Česká republika obdržela 31. března 2008, uskutečnila ve 13. dělostřelecké brigádě v Jincích ověřovací návštěva v souladu s ustanovením Vídeňského dokumentu o kontrole ozbrojených sil z roku 1999.

http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=10992-----------------------------------------
K té dnešní nehodě 9. 4. 2008 10:04

cizinec v autě v újezdu a hodinu po půlnoci

To je zvláštní, ne ?

http://pribramsky.denik.cz/kratce_region/246644.html

-----------------------------------------
Michal 9. 4. 2008 10:01

Aha, odtěženo asi tun zeminy - proto nemohu to místo přesně dohledat! Vypadá to tam trochu jinak, zmizely myslivecké lávky k posedu atd...

-----------------------------------------
brdotazník 9. 4. 2008 09:52

Celkem málo se ví, že lokalita havárie v r. 2003 byla znečištěna únikem 1 000 l leteckého benzínu. Zasažené území: cca 130 x 50 m lesní plochy. Bezprostředně po uvolnění prostoru dopadu letounu Vojenskou policií byl realizován havarijní zásah spočívající v atmogeochemickém měření, instalaci sorpčních stěn, aplikaci sorbentu, odtěžení 10 tun kontaminovaných zemin a biodegradaci.

www.dekonta.com/pdf/reference_ehs.pdf-----------------------------------------
a co neletci, je statistika? 9. 4. 2008 09:52

Brdy/ Ve vojenském újezdu zemřel řidič

Dnes ráno našel v lese při cestě do práce zaměstnanec nabourané osobní auto. V něm byl mrtvý muž. Podle policie jel třiadvacetiletý cizinec s autem od osady Velcí přes Vojenský újezd Brdy a na silnici v blízkosti cílové plochy Brda nezvládl zatáčku. ?Řidič nepřizpůsobil rychlost a za zatáčkou vjel do lesa, kde narazil do stromu. Nehoda se stala dnes asi hodinu po půlnoci,? uvedla policejní mluvčí Lenka Pavlová.(kh)-----------------------------------------
Michal (mic.toms@seznam.cz) 9. 4. 2008 09:32

Na tom místě, kdy spadl L-159 ALCA jsem se objevil asi 3 dny poté. V té době tam bylo asi 20 cm sněhu, drobné vodoteče v okolí nehody byly zajištěny nornými stěnami, veliká většina trosek byla odvezena (nevím kam). To místo je obvykle dost vlhké. V okolí nehody byly stromy zpřerážené a ohořelé od následného pořáru paliva. Bylo tam dost zápachu od kerosinu. Letoun vytvořil díru do země, která zjevně byla využita k zahrnutí drobných zbytků. Nějaké fotky toho místa jsem udělal, jesli tedy máš zájem právě o tohle, najdu je a pošlu. Přesnými souřadnicemi nemohu služit, v té době jsem GPS neměl a a před rokem už jsem to místo dohledal stěží s přesností +- 200 metrů.

No, nebo máš na mysli to letadlo, co už desítky let hnije na hřebeni Toku přímo v lini panské hranice, asi na půli cesty k Boru? Zbyla z toho jen turbína, pneumatika a zbytek lidi roztahali.

-----------------------------------------
brdotazník 9. 4. 2008 08:49

.. z čehož vyplývá, že Gustav shání fotky právě této nehody ...

-----------------------------------------
VHSB - P. (vhsb@seznam.cz) 9. 4. 2008 08:47

Pokud tedy už chceme být důslední, tak letoun L-159 ALCA dopadl mezi cílové plochy Jordán a Tok, mimo jejich hranice. :o)

-----------------------------------------
brdotazník 9. 4. 2008 08:45

Ano,v novější době (od r. 1970) ve VVP Jince spadla "pouze" 2 letadla, a to 22. září 1981 MiG-21F (příčina: výbuch levé pumy za letu) u kóty Hlava (bez usmrcených osob) a 24. února 2003 L-159 (příčina: nezvládnutá technika pilotáže) na let. střelnici Jordán (zahynul kpt. Petr Vašíček)

http://www.army.cz/avis/a%20report2003/08/14.htm.

Kromě toho známá a nejtragičtější byla 18. listopadu 1992 havárie vrtulníku Mi-24V (příčina: nezvládnutá pilotáž + nedodržení povětrnostních minim velitelem pluku, řídícím létání a řídícím střelby) na CP Jordán (zahynuli kpt. Eduard Pecha, por. Vladimír Chmelan, ppor. Zdeněk Pobořil)

http://www.vrtulnik.cz/accidents/pecha.htm

Přehled nehod vrtulníků je zde

www.vrtulnik.cz/accidents/pruser.htm

a přehled leteckých nehod od roku 1970 zde

www.afterburner.cz/nehody.html

Viz též www.brdy.net/nehody.htm-----------------------------------------
Pepa z BRD (ok1jfh@seznam.cz) 8. 4. 2008 22:10

Jake spadle letadlo na Toku, pokud vim ve VVP Brdy byly celkem 3 velmi zname havarie, pominu-li tu z 2.sv. valky. Dve se staly v prostoru CP Jordan, ta prvni v prostoru kota Hlava, kdy behem ostreho cviceni doslo k vybuchu ostre munice na jednom z letounu typu MiG-21F. Pilot se tehdy uspesne katapultoval a na letadle, ktere letelo v zavesu doslo k prasknuti stitu pilot.kabiny a k znacnemu zdemolovani ocasni casti. Pilot druheho letounu i pres tyto potize zazrakem pristal zpet v Linich (nehoda tedy bez zraneni).

Zbyle dve havarie se stlaly v prostoru CP Jordan. 18.11.1992 se zde zritil bitevni vrtulnik MI-24, zahynula zde bohuzel cela posadka (Kapitán vrtulníku: kpt. Ing. Pecha Eduard, Pilot operátor: por. Ing. Chmelan Vladimír a Palubní technik: ppor. Pobořil Zdeněk), pomnicek naleznes na zacatku CP po leve strane ve smeru od Toku. Dodnes jsou v horni casti trojuhelniku k nalezeni zbytky stroje, ktery byl rozmetan do pomerne velkeho radiusu. Posledni havarie se stala take v prostoru CP Jordan, konkretne v jizni casti CP Jordan (misto dopadu), kde se zritil cvicny letoun L-159 ALCA s ppl.Vasickem. Na Toku pokud vim nic nespadlo! Fotky z poslednich dvou udalosti mam snad nekde na HDD, bude to vsak trvat, pokud mas zajem.-----------------------------------------
Gustav Bartička (bartickag@seznam.cz) 8. 4. 2008 20:03

nebyla by nějaká fotografie spadlého letadla na Toku?

-----------------------------------------
Už opravili ty lokality 7. 4. 2008 12:56

www.vojujezd-brdy.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=981&id=1095

-----------------------------------------
Romana (romule3@seznam.cz) 7. 4. 2008 12:41

Ahoj,neplánujete někdo vandr do Brd?Já nemam s kym vyrazit :-((

Ahoj Romana

-----------------------------------------
karel (karel.hutr@seznam.cz) 4. 4. 2008 17:09

kdyby někdo ty pytláky beze zbraně, co převážejí zabitého jelena či srnce zastavil, byli by obviněni stejně z pytláctví. Každá ulovená zvěř sprárkatá musí být okamžitě po ulovení označena plombou s číslem.

-----------------------------------------
O moderním pytláctví 3. 4. 2008 14:55

na Brdech

http://www.silvarium.cz/content/view/10632/26/

-----------------------------------------
VHSB - P. (vhsb@seznam.cz) 2. 4. 2008 20:40

Mývalovce kuního jsem potkal poprvé v r.2000 za soumraku v horní části CP Brda a loni u Skořického potoka - to už se jmenoval psík mývalovitý... :o)-----------------------------------------
paw (paw@volny.cz) 2. 4. 2008 13:16

Ad. zvířena: zatím pouze toho norka, a to skutečně na Padrťském potoce, v tůňkách které jsou pod mostem na silničce vedoucí k býv. Záběhlé. Raka sice zrovna nežral, ale na lovu rozhodně byl :-)

-----------------------------------------
brdotazník 2. 4. 2008 12:18

Sovětská a americká invaze v Brdech

Psík mývalovitý, dříve zvaný mývalovec kuní, (Nyctereutes procyonoides), jediná psovitá šelma, která neštěká, je přenašečem vztekliny, prašiviny a hostitelem tasemnice. Přišel k nám ze Sovětského svazu a prý se v Brdech rychle šíří. Já ho ještě neviděl - snad to je tím, že většinu dne prospí; žije nočním životem.

A nověji, byl prý v Brdech ojediněle pozorován mýval severní (Procyon lotor), ten se sem vetřel pro změnu ze Severní Ameriky (jako jiný škůdce, norek americký - to je ten, co v Padrťském potoce vyžírá raky).

Oba jsou prý invazní a nežádoucí.

Potkal je někdo na Brdech?-----------------------------------------
o.: 2. 4. 2008 10:17

nepřijatelný a tak dále...

-----------------------------------------
opravník český 2. 4. 2008 10:17

soukromě soudím, že armáda z Brd neodejde a pokud bude radar (myslím ale, že nakonec nebude), tak že by se dělostřelectvo s ním sneslo.

K námitce, že max. dostřel nových děl 40 km by byl pro AMI nepřujatekný, protože teoreticky hrozí, že by seněkdo mohl zmocnit nějakého toho děla a rozstřílet radar na cucky, asi toto:

Dle slov p. Klvani má radar chránit česká armáda, jak to se blíže neví, asi nějakými poblíž umístěnými raketovými systémy.

U nich ale hrozí přece totéž co u těch děl - že by to někdo mohl nějakou to raketou či čím napálit do radarru - takže ta námitka dostřelu děl nebezpečném pro radar mi přijde dost slabá.

-----------------------------------------
z Jinců mají odejít 2. 4. 2008 10:08

někteří vojáci

Přestavba kasáren v Jincích se brzdí

Letos měli posílit posádku dělostřelci z Pardubic, ale přesun je odložen

Karel Hutr, Příbramský deník 2.dubna 2008, str. 1

Jince - Škrty v armádním rozpočtu se od loňského roku dotkly i modernizace a přestavby vojenské posádky v Jincích.

Modernizace 13. dělostřelecké brigády pokračuje od roku 2003. Byla rozložena až do roku 2021 a má stát 4,7 miliardy korun. Každým rokem bylo naplánováno prostavět asi 300 milionů korun.

Vloni ale dalo ministerstvo obrany stop novým stavbám a do současné doby se pracuje na tom, co bylo rozděláno.

"Ministryně obrany vzhledem ke snižování rozpočtu resortu rozhodla nezahajovat nové akce v rámci výstavby. Budou tak dokončeny pouze již započaté projekty - výstavba telefonních ústředen, výstavba kotelny a druhé části inženýrských sítí," potvrdila Deníku už před časem Monika Machtová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Kvůli omezení výstavby vojenské posádky se také zřejmě odkládá přesun 131. dělostřeleckého oddílu sídlícího doposud v Pardubicích do posádky v Jincích. Původně byl termín stěhování dělostřelců plánován už na letošní rok, nyní se neoficiálně hovoří dokonce o roce 2012. Zpomalení modernizace kasáren a také fakt, že současná výzbroj dosluhuje, dávají prostor ke spekulacím, že nakonec jinecká posádka zanikne.

Podrobněji viz:

K.Hutr: Jinecký starosta Hála se obává budoucnosti posádky

Příbramský deník 2. dubna 2008 str.3

http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/jince20080401.html

-----------------------------------------
brdotazník 1. 4. 2008 16:48

... a CZ0213044 Malý Drahlín není ve vojenském újezdu ...

-----------------------------------------
brdotazník 1. 4. 2008 16:32

Ad. Tomáš (brdy.info) 1. 4. 2008 (15:44):

Nemusejí se z nich stát přírodní památky/rezervace. Místo toho právě může být ta smluvní ochrana (viz níže).

"Další chystaná várka" (uvádím jen lokality ve VVP):

je k nalezení zde:

http://www.env.cz/www/dav.nsf/nar_seznam_07/seznamy/CZ0210.html

CZ0214047 Brda a Pstruhový potok

CZ0210061 Houpák

CZ0214042 Padrťsko

CZ0210062 Teslíny

CZ0210054 Tok

CZ0210056 Trokavecké louky

Ale s tou "Nad Zavírkou" a "Podlesím" to je vážně švanda :-)

Kromě toho tam naopak zapomněli uvést CZ0213814 Ledný potok.-----------------------------------------
Tomas (brdy.info) (tomas.adam(zav.)brdy.info) 1. 4. 2008 15:51

Stejně tak i Podlesi neni brdske Podlesi, ale z Vlasimska :-)

Jednotlive lokality muzete zkoumat zde (druhe vyhledavaci pole):

http://www.nature.cz/natura2000-design3/web_lokality.php?cast=1805&akce=hledani&co=lokalita-----------------------------------------
Tomas (brdy.info) (tomas.adam(zav.)brdy.info) 1. 4. 2008 15:44

Tyhle lokality uz jsou normalnimi funkcnimi EVL "evropsky vyznamne lokality", krome "Nad Zavirkou" - ta je z jiznich Cech a nesouvisi s Brdskou Zavirkou. Casem se z techto EVl stanou normalni ceske prirodni pamatky ci prirodni rezervace. Zajimalo by me ale jestli do oficialni NAtury projdou dalsi navrzene lokality, namatkou sirsi PAdrt a dopadovky - Tok atd.

Schvalene EVL muzete prohlizet tady:

http://geoportal.cenia.cz/mapmaker/cenia/map/?wiz_id=12&wiz_special_param=&rect=-920000:-1260000:-420000:-910000&lang=cz&PHPSESSID=&win_size=2

Neschvalene, navrzene, doplnujici tady:

http://www.brdy.info/clanky/ochranaprirody/3.gif

Smlouvy: NATURA 2000 chrani mimo velmi tvrdych prirodnich lokalit jako Tatry i lokality ovlivnene clovekem, ktere by bez jeho pece sklouzly nekam jinam, proto se vyjednava o charakteru udrzovacich praci, pripadne o penezich-----------------------------------------
brdotazník 1. 4. 2008 15:25

Doplňuji - opravuji - upřesňuji:

Smlouva o chráněném území bude obsahovat označení smluvních stran:

1. vlastník dotčeného pozemku = v našem případě Česká republika - je-li vlastníkem

dotčeného pozemku stát, uvede se právnická osoba, která má k pozemku právo hospodaření - tj. zde VLS

2. orgán ochrany přírody, oprávněný k vyhlášení chráněného území = v případě vojenského újezdu je to MO ČR

Takže smlouvu by uzavřelo MO ČR s VLS...

viz návrh vyhlášky

http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPKPFMRYT9W/$FILE/OL-VYHL-070111.pdf

a její odůvodnění

http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPKPFMRYT9W/$FILE/OL-ODUV-070111.pdf

-----------------------------------------
brdotazník 1. 4. 2008 14:56

Já tomu rozumím takto:

Orgánem oprávněným k vyhlášení zvláště chráněného území ve vojenském újezdu je ministerstvo obrany.

To znamená, že

varianta 1: VLS a VUSS na jedné straně a ministerstvo obrany na druhé straně uzavřou smlouvu o ochraně - v tom případě nebude vyhlášeno zvláště chráněné území

varianta 2: nebude-li taková smlouva uzavřena, vyhlásí ministerstvo obrany zvláště chráněné území

Přitom bych si tipnul, že použita bude varianta 1.

Jaká bude její účinnost, to se uvidí.

-----------------------------------------
Michal 1. 4. 2008 14:39

Vůbec nevím, co tím sdělením VÚ Brdy pan Benda myslí. Tedy, jak konkrétně bude tato smluvní ochrana realizována. Zdá se mi to jako velmi pozitivní krok, ale tuší někdo, jaká práva a jaké povinnosti z této smluvní ochrany vyplývají? Připadá mi, že se jedná jen o dvoustrannou smlouvu mezi MŽP a VLS, potažmo s Vojenskou ubytovací a stavební správou. Což by mohlo být dostatečné. Chápu to tak, že podmínky sjednané v budoucí smlouvě musí dodržovat VLS. Ale co ostatní? Ať je to tak či onak, je to pozitivní zpráva.

-----------------------------------------
Evropsky významné lokality 1. 4. 2008 11:01

CZ0213044 Malý Drahlín

CZ0213050 Ohrazenický potok

CZ0213052 Padrťský potok

CZ0213783 Felbabka

CZ0213787 Hrachoviště

CZ0213817 Obecnický potok

CZ0213818 Octárna

CZ0214014 Podlesí

CZ0312043 Nad Zavírkou

"Uvedeným sdělením č. 81/2008 Sb., o evropsky významných lokalitách, které byly zařazeny do evropského seznamu, začíná běžet zákonná lhůta jednoho roku k uzavření smlouvy o smluvní ochraně dle § 45c zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění.

Upozorňuji organizaci která má právo hospodařit s majetkem státu (Vojenské lesy a statky ČR, s.p.) a organizaci která má příslušnost k organizační složce právnické osoby (Vojenská ubytovací a stavební správa Pardubice) k pozemkům na území Vojenského újezdu Brdy, že ochrana výše uvedených evropsky významných lokalit může být zajištěna smluvně (§ 39 zákona)."

http://www.vojujezd-brdy.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=981&id=1094-----------------------------------------
smluvní ochrana ? 1. 4. 2008 10:56

Dle sdělení Ministerstva životního prostředí č. 81/2008 Sb., o evropsky významných lokalitách, které byly zařazeny do evropského seznamu,

byly do evropského seznamu zařazeny na území Vojenského újezdu Brdy tyto evropsky významné lokality uvedené v nařízení vlády č. 132/2005 Sb., kterým se stanoví národní seznam evropsky významných lokalit:

CZ0213044 Malý Drahlín

CZ0213050 Ohrazenický potok

CZ0213052 Padrťský potok

CZ0213783 Felbabka

CZ0213787 Hrachoviště

CZ0213817 Obecnický potok

CZ0213818 Octárna

CZ0214014 Podlesí

CZ0312043 Nad Zavírkou

.........

Orgán ochrany přírody, který je příslušný k vyhlášení zvláště chráněného území v kategorii uvedené pro danou evropsky významnou lokalitu v národním seznamu, do 30 dnů ode dne oznámení o zařazení evropsky významné lokality do evropského seznamu ve Sbírce zákonů upozorní vlastníky pozemků v těchto lokalitách prostřednictvím orgánů obce, zpravidla formou veřejné vyhlášky, že jejich ochrana na dotčeném pozemku v případě, že to § 39 zákona č. 114/1992 Sb., připouští, může být zajištěna smluvně.

........

Pro evropsky významné lokality lze namísto vyhlášení národní přírodní rezervace, národní přírodní památky, přírodní rezervace, přírodní památky nebo památného stromu, včetně jejich ochranných pásem, prohlásit území za chráněné nebo strom za památný, pokud již nejsou zvláště chráněny podle tohoto zákona, na základě písemné smlouvy uzavřené mezi vlastníkem dotčeného pozemku a orgánem, který je oprávněn k jejich vyhlášení. Smluvně lze dále chránit i stromy nebo jiná území se soustředěnými přírodními hodnotami, kde jsou zastoupeny významné či jedinečné ekosystémy v rámci příslušné biogeografické oblasti nebo stanoviště vzácných či ohrožených druhů živočichů a rostlin, pokud již nejsou zvláště chráněny podle tohoto zákona. Smlouva musí obsahovat zejména

a) vymezení ochranných podmínek chráněného území nebo památného stromu,

b) způsob péče o chráněné území nebo strom.-----------------------------------------
rp 30. 3. 2008 21:09

Obří smrk pod Jindřichovkou u Červeného potoka už nestojí. Ema zaúřadovala s nemocným stromem.

-----------------------------------------
Před 88 léty ... 29. 3. 2008 01:07

http://www.psp.cz/eknih/1918ns/ps/tisky/t2242_00.htm

-----------------------------------------
BrKo (BRKOzBRD@seznam.cz) 28. 3. 2008 19:18

Na včerejší debatě s "čechem" Klňavou a jeho proradarovými kámoši v Rožmitále p. Tř. se jedna vyšší šarže (přednosta VVP ?) rozhovořila i o zpřístupňování VVP v roce 2008. Samozřejmě se zmínil o, z mého pohledu zpackané, ciklostezce přes Padrťské rybníky. Ale též něco o zpřístupnění u Čenkova a vyznělo to jako o turistické stezce. Žeby stezka přes Slonovec ? Nevíte o tom někdo něco ?

-----------------------------------------
V roce 1949 28. 3. 2008 00:31

proběhla rekonstrukce silnice Mirošov-Skořice-Kolvín-Padrť a byla zahájena pravidelná autobusová doprava na lince Záběhlá-Skořice-Mirošov

Neměl by někdo jízdní řád?-----------------------------------------
rp 27. 3. 2008 06:32

Pích - tudle :o).

1,9 km západně od těžiště Hořejšího rybníka, prakticky na "dvojlomové" cestě směřující od Břízkovce nad Trokavec, v 695 m n.m.

-----------------------------------------
Kustód 26. 3. 2008 23:33

Všem zúčastněným děkuji za odpovědi.Jen ještě prosím nepíchnul by jste někdo špendlík do mapy,kde ty cisterny "na Břízkovci" vlastně byly?Nemám totiž tušení.Díky předem,pak už dám pokoj. :o)

-----------------------------------------
rp 26. 3. 2008 13:11

V roce 1993 jich bylo minimálně ještě 12 ks, v létě 94 min. 5 ks, v zimě 94/95 už zmizely docela.

-----------------------------------------
rp 26. 3. 2008 06:43

Cisteren na Břízkovci bylo o dost víc než 14, aspoň nějakých 24, postupně mizely. Plus oplocení, zděná budova a studna. Podle mne tenhle objekt souvisel s Rusákama u Borovna. Přímo na Teslínech, na severním okraji osady, také bylo něco malého vojenského, ale netuším, co. A na Toku je občas hotový Václavský náměstí :o).

-----------------------------------------
paw (paw@volny.cz) 25. 3. 2008 23:26

>přímo na křižovatce, kde jsou zbytky základů a studna

Je-li to přímo na křižovatce, jde o podezdívku a sklepy (a studnu) hájovny "Roviny" ("V Rovinách?"). Hájovna byla demontována a odvezena do Nepomuka, sklep je evidentně dodnes využíván jako úložný prostor VLS. Dochovaly se i dodnes uzamykatelné chlívky a značně zahumusená stodola. Další studna a známky přítomnosti voj. objektu jsou o malý kousek dál směrem na Prahu.

-----------------------------------------
VHSB - P. 25. 3. 2008 17:43

Pro brdotazník: ad Hrachoviště - uznávám, stydím se, že jsem na to místo zapomněl, nebijte mě. :o) Ale CO a KDY tam tedy mohlo stát to vůbec netuším. Zkusím zjistit.

ad Roviny - pana Šefla jsem se ptal na eventuelní bjekt

přímo na křižovatce, kde jsou zbytky základů a studna.

-----------------------------------------
Michal 25. 3. 2008 14:12

Hrachviště: tam bylo (a dodnes je) cvičiště vojenské autoškoly. Kdysi tam byly složené hromady nějakých ocelových konstrukcí, jestli se dobře pamatuji, snad to byly nějaké ženijní prvky skládacíh mostů.

U Teslín byl opravdu sklad PHM. Byl to oplocený prostor se zděnou vrátnicí a uvnitř stálo odhadem 14 cisteren. Jestli byly napojené na nějaké potrubí, to nevím.

-----------------------------------------
brdotazník 25. 3. 2008 14:04

Hrachoviště: nikoliv, od stodoly je to asi půl kiláku severněji, po silnici směr Podluhy, za první zatáčkou doleva.

Roviny: sídlo strážního oddílu bylo asi výše, zhruba kilometr jižněji, u odbočky na Prahu. My ale - jestli to správně chápu - řešíme objekt přímo u křižovatky Na Rovinách.

-----------------------------------------
VHSB - P. 25. 3. 2008 13:33

Tak informace o skladu na Hrachovištích mě docela zaskočila... Jestli tím ovšem není míněna stodola patřící k bývalému č.p. 4 (statek pana Firýta).

Pan Šefl se mi zmínil o tom, že na Rovinách byl údajně umístěn německý strážní oddíl.

-----------------------------------------
brdotazník 25. 3. 2008 11:32

O objektu Na Rovinách nevím nic - a zajímalo by mě to taky.

Na Felbabce prý byly nedotknutelné zásoby tanků (+ možná něco dalšího ?)

Na Hrachovištích stálo něco, co je ve starší mapě označeno jako sklad.

U obce Teslíny měl být "objekt kasáren praporu potrubní dopravy PHM" - z toho už jsem úplně jelen.

Myslím, že spřátelená konkurence www.vhsb.cz má práci...

:-)

-----------------------------------------
Michal (mic.toms@seznam.cz) 25. 3. 2008 08:23

Pro Kutód: O objektu na Rovinách nevím téměř nic. Jen to, co se dá najít v terénu. Se starými, dnes neexistujícími objekty ve VVP je to problém, myslím, že ani neexistuje žádná dokumentace. Já jsem se domníval, že šlo o poválečný objekt české armády, avšak jsou zde doměnky, že se jednalo o objekt využívaný Němci. Ta kanalizace se ještě dnes dá velmi dobře vysledovat v terénu.

-----------------------------------------
VHSB - P. (vhsb@seznam.cz) 25. 3. 2008 07:53

Pro: Kustód

Na Felbabce stály pod přístřešky tanky, "uloženky" (tankový prapor?). Na Hrachovištích nikdy žádné vojenské objekty nebyly.

-----------------------------------------
Pesimismus 24. 3. 2008 13:54

Pravdu se naše generace bohužel nikdy nedový !

-----------------------------------------
Optimismus 24. 3. 2008 13:47

je jen důledkem nedostatku informací:

Radar mi opravdu co se Brd týče nevadí - beru to jako záruku zachování alespoň institutu VVP

(rp zde 19. 3. 2008 (10:48) )

Česko bude zodpovědné za vnější bezpečnost radaru, který chtějí Američané umístit ve vojenském újezdu Brdy. Podle náměstka ministryně obrany Martina Bartáka se na tom již shodly delegace obou států.

(ČTK 9.11.2007)

V případě politického rozhodnutí o výstavbě radiolokační stanice evropské části systému protiraketové obrany ve vojenském újezdu Brdy, bude armáda plnit i úkoly spojené s realizací tohoto záměru.

(Vlasta Parkanová 24.1.2008)

Ke shodě Spojených států a Ruska na tom, že by případný americký radar v Brdech mohli kontrolovat i ruští specialisté, řekl Alexandr Vondra:

"Připadá mi to rozhodně lepší, než když se bude někde v lesích potulovat nějakých 200 převlečených ilegálů."

(Právo 21.3.2008)

Jiřího Hynek z Asociace obranného průmyslu chce, aby české firmy dostaly zajímavé zakázky:

český průmysl může nabídnout i špičkové technologie, např. speciální senzory monitorující pohyb nepovolaných návštěvníků

(Aktuálně.cz 24.3.2008)-----------------------------------------
Kustód 24. 3. 2008 00:08

Dobrý večer,zaujalo mne v příspěvku od Michala 19. 3. 2008 (18:54) líčení odtoku odpadů "z vojenského objektu umístěného těsně za bývalou hájovnou na Rovinách".Mohli by jste někdo objasnit,co to bylo za objekt?Podobně už neexistující zbořené vojenské objekty u Felbabky,Teslín a na Hrachovištích.Nikde jsem nenarazil na podrobnosti o nich.Předem díky.

-----------------------------------------
rp 23. 3. 2008 23:09

Měla by se hlavně podporovat turistika na webu nebo cestování maximálně metrem :o). Jo, a zlevnit pivo.

-----------------------------------------
db 23. 3. 2008 21:23

Taky reseni, podporovat turistiku ve VVP a zachranit Tremsin, Radec, Trhon a Hrebeny

-----------------------------------------
rp 22. 3. 2008 23:12

To BrKo: Medializace tedy způsobí i ruch na Třemšínsku, kde bylo dosud i proti VVP liduprázdno. Bohužel se na prezentaci Brd podílíme i my :-(. Ukamenujte mne.

To VZ: Žádný názor se nerodí ve vzduchoprázdnu. Pracuji pro svou rodinu, pro koho pracujete Vy?

-----------------------------------------
BrKo (BRKOzBRD@seznam.cz) 22. 3. 2008 17:05

CYKLOSTEZKY

Na Rožmitálsku by měli vzniknout čtyři nové ciklostezky vedoucí převážně do PP Třemšín. Pracovní názvy (Třemšínská, Březnická, Okružní, Rodinná) naznačují jak náročné by měli být a kam by měli směřovat.-----------------------------------------
opravník český 21. 3. 2008 13:36

Já to cítím takhle, pravidla - nepravidla tohoto webíku:

RADARU ZMAR :-) !!!

-----------------------------------------
brdotazník 20. 3. 2008 13:51

Dobrá, Michale, omlouvám se, že jsem tak vyjel.

Částečně jsem to špatně pochopil (vztáhnul jsem si na sebe něco, co nepatřilo mně).

-----------------------------------------
VZ 19. 3. 2008 20:54

To brdotazník

Možná za tím není jen jeho proslulá naivita a neinformovanost, ale i to, pro koho ve skutečnosti pracuje...

-----------------------------------------
LP 19. 3. 2008 20:35

Vypadá to, že si do Brd pojedou kromě Američanů a českých "špiček" zahrát tenis i Rusové. :-)))

A omlouvám se, jestli něco vyprovokuji.

-----------------------------------------
Michal (mic.toms@seznam.cz) 19. 3. 2008 18:54

Ohledně odpadu znečištěné vody: (Malá historická vsuvka) Odpady z vojenského objektu umítěného těsně za bývalou hájovnou na Rovinách byly vedeny pod zemí až do blízkosti pozdějšího (nejbližšího) pomníčku partyzánům, kde ještě asi před deseti lety byla vidět dnes zavezená jímka. Kapalná složka přetékala výtokem, který je dnes stále viditelný a po podtečení pod silnicí pokračovala dnes suchým korytem do vodoteče Voložného potoka, jehož voda byla níže opět odebírána vojenským (možná i civilním) vodovodem. Takže nic nového. Jen ta čistička asi přibyde.

-----------------------------------------
Michal 19. 3. 2008 18:41

Brdotazník:

Pravidlo neutrality platí pro redakční radu , nikoliv pro tebe. Pokud se shodou okolností jmenuješ Roman, pak promiň, ale zde se tak nepodepisuješ. Jde nám o Brdy jako takové, nechceme se stavět do žádné politické role, tedy ani ve vztahu k radaru, ani k armádě. Jinými slovy tento web nikomu z jeho tvůrců neslouží k prezentaci jeho soukromých názorů na politické záležitosti. (Ostatně, pak bych byl asi první, kdo by se do Romana pustil).

S tou naivitou bych s tebou asi souhlasil, ale na druhou stranu se nic nejí tak horké, jak se to uvaří. Američani asi neví, do jakého kocourkova se hrnou. Brdy trpěly v minulosti, lehce trpí i dnes a zřejmě budou trpět i v budoucnu. My je asi těžko zachráníme. Pokud je ale někdo zachránit chce, má mojí morální podporu.

-----------------------------------------
brdotazník 19. 3. 2008 17:46

Nejvíc ze všeho nesnáším, když mě někdo sekýruje. Odešel jsem si cvičit sebeovládání dobrovolně, nepotřebuju další povzbuzování k této činnosti. To "pravidlo" jsi vyhlásil Ty? Promiň, já o něm nevěděl. Dokonce ani o tom, že "Tento web se k otázce radaru staví neutrálně". Na to je nějaká vyhláška?

Ale máš pravdu, že "všichni jsme jen lidi" - takže jsem si dovolil (nevěděl jsem, že se to nesmí) vyslovit svůj názor o nějaké naivitě. Omlouvám se, už to nikdy víckrát neudělám.

Dopředu hlásím, že v debatě na toto téma nebudu pokračovat.

-----------------------------------------
Michal (mic.toms@seznam.cz) 19. 3. 2008 15:56

Romane, drž se prosím pravidla, že na tomto webu nebudeme řešit otázku souhlasu či nesouhlasu s radarem. Nenech se vyprovokovat. Tohle hrozí zvrhnutím se do k ničemu nevedoucí plamenné diskuse. To Brdotazník: Ano, správně, cvič se. Všichni jsme jen lidi! Tento web se k otázce radaru staví neutrálně.

-----------------------------------------
brdotazník 19. 3. 2008 11:09

Dám si pauzu.

Jdu se cvičit v sebeovládání.

Jen šesti slovy:

Jak může být někdo tak naivní ?

-----------------------------------------
rp 19. 3. 2008 10:48

Voda - zdá se, že to "pofrčí" do Bílého potoka, do Bradavy. Tady jsem také měl obavu z využívání vody z Hořejšího rybníka.

200/400ha - od počátku existence VVP vznikaly a zanikaly oplocené a zastavěné a zpevněné plochy. Tohle beru jen jako další z nich. A nedá se říci, že by zrovna tenhle zásah do přírody musel být největším ze všech dosud uskutečněných. Ruku na srdce, za poslední 2-3 desetiletí nic takového ve VVP (alespoň na povrchu nevzniklo). Paradoxně vysídlení vesnic by se mohlo řadit k těm kladným přínosům přírodě. Radar mi opravdu co se Brd týče nevadí - beru to jako záruku zachování alespoň institutu VVP, i když bude jakkoliv zpřístupněn. Vadí mi jen z mezinárodního pohledu, ale ten nepovažuji (pro sebe) za něco, co by mě až zas tak ovlivnilo. Proto jsem spíše pro. Vím, extrémní přístup, nikomu ho nevnucuji. A cyklisti mi nevadí, nemám s nimi problém, pokud se na kole pohybují po zpevněných cestách.

-----------------------------------------
Kam potečou 19. 3. 2008 09:59

odpadní vody z čističky? Do Padrťských rybníků, odtud do Padrťského potoka a odtud do vodovodu?

-----------------------------------------
LP 19. 3. 2008 09:53

Nejdřív 2ha, pak 10 až 30, teď 200 až 400 s oplocením.... mám docela zkažený den. Tohle ani RP nezkousne.

-----------------------------------------
Sdělení pro ty, 19. 3. 2008 08:18

kterým vadí cyklisti, ale radar ne:

Taktická část: -- radarové zařízení skládající se z vlastního radaru, jeho podstavce, operačního střediska, budovy údržby radaru (sklad náhradních dílů a údržba radaru) -- středisko satelitního spojení systému protiraketové obrany -- zdroj elektrické energie (dieselové generátory) s dodávkou dle potřeby 24 hodin denně a sedm dní v týdnu (konkrétní potřeba bude vyhodnocena na základě studie energetické infrastruktury) -- zásobník paliva (nafta) s přečerpávací stanicí do generátorů -- místo pro přečerpání paliva z dopravních prostředků do zásobníků -- místo kontroly vstupu -- hasičská stanice -- strážnice, zbrojní sklad -- zařízení a dílny pro údržbu -- kanceláře údržby a informačního managementu -- logistické a zásobovací budovy -- administrativní budova -- transformátor -- studna a zásobárna vody -- čistička odpadních vod -- budova ochranné služby u vchodu do radarové stanice s prostorem pro kontrolu vozidel -- místo kontroly a povolování vstupu do vnější zóny radarové stanice

Podpůrná část: -- ubytovací a stravovací zařízení -- odpočinkové a sportovní zázemí -- kulturní a sociální služby

Vnější obrana; ostraha: ???-----------------------------------------
k níže 19. 3. 2008 08:00

Co se to vyměřovalo na a kolem vrchu Brdce ?

A kterých šest lokalit v Brdech bylo zpočátku "posuzováno" ?

-----------------------------------------
zabřou celé Brdy ? 19. 3. 2008 07:57

Radarová základna může zabrat stovky hektarů lesa

Brdy - Součástí amerického radaru, pro jehož možné umístění byla vybrána kóta Břízkovec ve Vojenském újezdu Brdy, může být celá řada dalších budov a zařízení.

Všeobecné informace o tom, co vše může stát uvnitř stanice, přináší zvláštní vydání čtrnáctideníku ministerstva obrany A-report.

"Podle předběžných údajů by mohla mít radarová stanice v Brdech celkovou plochu maximálně do 400 hektarů," zmiňuje na stránkách časopisu Michal Zdobinský. Podle Jana Pejška z tiskového odboru ministerstva obrany je v časopisu uvedena maximalistická vize. "V současné době se hovoří o zhruba poloviční rozloze," řekl včera Deníku Jan Pejšek.

Nedávno navštívili američtí odborníci lokalitu kolem kóty Břízkovce, aby se zaměřili na možné rozmístění jednotlivých částí základny. Z výsledků tohoto průzkumu pak měla vyplynout další fakta týkající se toho, kolik lesa musí být vykáceno v případě schválení výstavby základny. Zná tedy ministerstvo obrany, kolik lesa skutečně Američané budou chtít vykácet? Výsledky nemá k dispozici, ale přitom resort tvrdí, že celá základna bude mít zřejmě asi 200 hektarů. "Zatím nemáme k dispozici výsledky tohoto průzkumu, tudíž stále platí prvotní informace, že může být vykáceno deset až třicet hektarů lesa," řekl k tomu Jan Pejšek.

Vše za plotem

Ať už zabere základna 200 nebo 400 hektarů, počítá se podle ministerstva obrany s oplocením celého areálu. Uvnitř může být kromě radaru středisko satelitního spojení systému protiraketové obrany, dieslový generátor jako záložní zdroj elektrické energie, zásobník paliva, strážnice, zbrojnice, hasičská stanice a v neposlední řadě i čistička odpadních vod nebo studna. Součástí může být i ubytovací a stravovací zařízení, odpočinkové a sportovní zázemí, kulturní a sociální služby.

K rozloze základny se vyjádřil Stanislav Kaucký, bývalý vojenský analytik Armády ČR a v současné době redaktor nezávislého vojensko-odborného měsíčníku. "Součástí radaru musí být i další antény, radary, které jsou nutné pro komunikaci s celým systémem protiraketové obrany. Tato další zařízení by byla rozmístěna v okruhu asi jednoho kilometru od radaru," řekl Kaucký a doplnil, že za plotem pak bude navíc vše, co potřebují směny lidí, kteří se u podobných zařízení střídají pravděpodobně po čtyřech až osmi hodinách. "To aby si přes den mohli odpočinout, pokud zrovna třeba nesedí za pultem. K tomu mohou mít v areálu tenisové kurty, hřiště, ale třeba i kino," domnívá se Stanislav Kaucký.

Přibližně jeden kilometr je od kóty vzdáleno místo, kudy má vést připravovaná cyklostezka. Podle ministerstva obrany ale blízkost případné základny vybudování stezky nebrání. Odpůrce radaru trokavecký starosta Jan Neoral má však jiný názor: "Já od samého počátku návrhu této cyklostezky říkám, že je to manévr ministerstva obrany. V případě, že se jim povede sem radar nainstalovat, nikdo nikdy nebude stezku budovat. Řekne se, sorry, to nejde, Američané s tím nesouhlasí, s ohledem na bezpečí turistů. No, a pokud tu radar nebude, tak řeknou, vidíte, jak jsme dobří, jak vám vycházíme vstříc," uvedl Neoral.

(www.denik.cz 19.3.2008)-----------------------------------------
paw (paw@volny.cz) 18. 3. 2008 21:40

Taky bych se nebál, že kdokoliv bude v praxi stíhat zveřejnění mapy Boehmen un Maehren, Militaergebiet Kammwald :-) Ale těch 60 let je pro mne novinka, žil jsem v domění že dříve 50 a po novele (z 2000 nebo tak nějak) 70. Tím líp....

-----------------------------------------
brdotazník 18. 3. 2008 19:05

Nééé :-)

Do rizika !

Jasně, jasně, pravda je 60 - spletl jsem se :-)))

-----------------------------------------
rp 18. 3. 2008 18:43

Šel bych i do rizika...:o), říkali nám ve škole, že 60... :o))), už je to pár let..., ale jestli jinak nedáte, mapy z r. 48 půjdou na chvíli do háje.

-----------------------------------------
brdotazník 18. 3. 2008 16:47

doplnil bych ještě

http://mapy.opevneni.cz/

(zejm. pětasedmdesátky)

-----------------------------------------
LP 18. 3. 2008 16:13

2.pokus, aby to "lépe vypadalo" :-)

http://oldmaps.geolab.cz

http://mujweb.cz/www/mapy/

http://historickemapy.cuzk.cz

http://mapserver.fsv.cvut.cz-----------------------------------------
LP 18. 3. 2008 16:09

http://oldmaps.geolab.cz, http://mujweb.cz/www/mapy/, http://historickemapy.cuzk.cz/, http://mapserver.fsv.cvut.cz/

-----------------------------------------
brdotazník 18. 3. 2008 13:57

Děkuji za hbitou reakci, pánové!

Až budu mít nějaké svoje skeny map do roku 1938, rád je poskytnu pro veřejné blaho. Zatím žádné nemám (ani co skenovat).

Obávám se, že asi platí lhůta 70 let.

Zkoušel jsem najít, jak to je s autorskými právy k německým mapám z dob Protektorátu, ale ač jsem zavařil vyhledávače, uspokojivou odpověď jsem nenašel.

I kdyby obecně i zde platila 70letá lhůta: "laicky" a "morálně" vzato: Měli oni "okupanti" vlastně "právo" mapovat "porobená území"? (nebo vykradli naše mapy?) A je možné, aby z této zavrženíhodné činnosti a jejích zavrženíhodných plodů dodnes měl někdo právo pobírat nějaký finanční prospěch?

Specializované otázky pro specializovaného právníka, asi ...

Ale zvažte, redakční rado, zda by nestálo za veřejnou výzvu (zatím aspoň zde ve vzkazovníku) něco v tomto duchu:

Máte-li někdo doma staré mapy podrobnějších měřítek (vojenské, lesnické, turistické) Brd, zapůjčete je redakci k oskenování a publikování na tomto webu! Výzva se týká zejména těch, kteří sem nepřispívají či sem zavítali jen náhodou: zeptejte se také babiček a dědečků, kteří internetem nebrouzdají, jestli nemají něco v truhle na půdě... Zadaří-li se, budeme z toho mít radost všichni :-)-----------------------------------------
paw (paw@volny.cz) 18. 3. 2008 11:00

Tak jsme se minuli o 10 min :-) Fakt je to jen 60, Romane? Před delším časem jsem zaznamenal zvyšování ochranného limitu v ČR z 50 na 70 let (mluvilo se o tom, že je na pár let poslední příležitost vydat Čapka zadara). ale velmi rád bych se mýlil, protože těch 60 let by znamenalo že mapy válečné provenience jsou taky O.K.

-----------------------------------------
paw (paw@volny.cz) 18. 3. 2008 10:55

Zdravím Brdotazníka, nejdřív technicky: tak tohle by šlo určitě, oni používají zoomify. To je taková flash aplikace, která umožňuje jezdit lupou po jakémkoliv obrázku, který je příliš velký pro web. T.j. není to mapový software, je to opravdu jen takový zvětšovátko. Ale proč ne. Trochu škoda je toho použití Flashe (nutnost instalovat plugin do prohlížeče), ale je možné že prohlížet mapy jinak než s Flashem nebo Javou nebo něčím podobným nejde. Vyzkoumám.

Autorská práva jsou právnická lahůdka, nicméně laický názor: u mapy s konkrétním autorem končí autorská práva 70 let od jeho smrti, u kolektivního díla 70 let od jeho zveřejnění. Ještě definice kolektivního díla: "Kolektivním dílem je dílo, na jehož tvorbě se podílí více autorů, které je vytvářeno z podnětu a pod vedením fyzické nebo právnické osoby a uváděno na veřejnost pod jejím jménem, přičemž příspěvky zahrnuté do takového díla nejsou schopny samostatného užití." (121/2000 Sb) S trochou štěstí - mapy bývají kolektivní díla - je tedy zveřejnitelné vše starší roku 1938.

-----------------------------------------
rp 18. 3. 2008 10:48

60 let je doba, po které je možno mapy prezentovat. Pracuji na nové podobě sekce o mapách, přivítám i naskenované mapy z Prozatimního mapování, ale sám skeny nemám...:-(

Myslím, že by to problém nebyl a web by to v rozumné míře zvládl. Pokud byste obstaral skeny, pak je rád poskládám do "souvislého zobrazení" pro web.

Jinak, uživatel LP sem přidá odkazy na zajímavé weby, co se map týče, budou i v budoucím článku o starých mapách.

-----------------------------------------
brdotazník 18. 3. 2008 09:56

Pro redakční radu těchto stránek budoucích:

futurologický, zcela nezávazný dotaz, možná inspirace, nebo naopak téma ke strašlivé kritice:

Na http://www.deutschefotothek.de klikněte na "Kartenforum" a tam pak na

"Neu: Topographische Karten Sachsen 1:25000"

Šlo by v budoucnu takto prezentovat nějaké (třeba ty "Benešovy", kdyby se sehnaly) brdské mapy na webu?

Jasně, určitě není, kdo by to udělal (já to neumím), asi nejsou k disposici ani příslušné podklady. Ale zajímá mě jen teoreticky, jestli by to šlo - myšleno, zda by to skousnulo technické provedení budoucího webu, případně zda by se to nějak tlouklo s autorskými/vydavatelskými právy (mimochodem zajímavá otázka: když si člověk nějak, řekněme třeba v antikvariátu, nebo u sebe na půdě, opatří mapu vydanou už neexistující institucí, kupř. z první republiky nebo řekněme Protektorátu, může ji prásknout "beztrestně" na web?).

Nebo "to nejde" ?

[Podotýkám že o tvorbě internetových stránek nevím zhola nic...]-----------------------------------------
VHSB - P. 17. 3. 2008 21:44

Jo, jo... :o( "Skoro padesát lidí" pod vedením šéfa rokycanských ochránců přírody si na hrázi Hořejšího padrťského rybníka opeklo buřty a "mohli dokonce u rybníků pozorovat orla mořského, který zde hnízdí". :o(-----------------------------------------
brdotazník 17. 3. 2008 12:43

A od těch ochránců je hezký, že se přišli aspoň s ptáčky rozloučit.

-----------------------------------------
brdotazník 17. 3. 2008 12:42

Jestli se Vám nechtělo vrtat v té katastrální mapě, tak Atomovka je zde:

http://www.mapy.cz/#x=131664768@y=134674528@z=14@mm=FP@ax=131659232@ay=134675776@at=Atomovka@ad=Atomovka

Jenže tam nic není vidět :-(

-----------------------------------------
Michal (mic.toms@seznam.cz) 17. 3. 2008 10:24

Atomovka: Mezi Kolnou a Hlavou nevím o žádném úkrytu (neznamená to, že tam není). Mě se zdá nejpravděpodobnější nějaký ženijní úkryt z protiradiační sítě. Zkusím to tam někdy důkladněji projít.

-----------------------------------------
Ochránci z Rokycan 16. 3. 2008 23:53

se vydali na Padrť

http://rokycansky.denik.cz/zpravy_region/ochranci-z-rokycan-se-vydali-na-padrt20080316.html

-----------------------------------------
Hasiči cvičili v Brdech 16. 3. 2008 23:45

Simulovaný lesní požár likvidovali společně s vojáky a policisty

Střední Čechy - Nejméně šedesátkrát přeletěly včera vojenské a policejní vrtulníky nad vojenským újezdem Brdy u Zaječova na Berounsku. Konalo se tam dosud nejrozsáhlejší cvičení v historii středočeských hasičů. Zapojeni do něj byli jak profesionální a dobrovolní hasiči, tak i armáda a policie. Jejich úkolem bylo zlikvidovat simulovaný lesní požár.

?Celkem je tu asi sto profesionálních hasičů a pět dobrovolných sborů,? upřesnil náměstek ředitele krajských hasičů Jan Žižka. Doplnil, že všechny složky nacvičovaly spolupráci pro případ, že by bylo zapotřebí využít leteckou techniku armády nebo policie při hašení lesa.

?Loni jsme vrtulníky použili pro hašení asi v pěti případech na Mělnicku a Mladoboleslavsku. Je nutné secvičit, jak a kde plnit vaky, jak přistávat a navádět vrtulníky. Ty jsou pro rychlou likvidaci lesního požáru efektivní,? uvedl Žižka.

Jen v loňském roce středočeští hasiči likvidovali 209 lesních požárů, které způsobily škodu téměř pět milionů korun. Více než 99 procent z nich přitom měla na svědomí lidská nedbalost nebo úmysl.

Hasiči včera vůbec poprvé použili i vrtulník s kamerou. ?Vše snímá a na dálku přenáší, co vidí. V případě skutečného požáru by bylo možné zásah řídit ze střediska,? vysvětlil Žižka.

Hasiči a vrtulník v akci

Uprostřed rozsáhlé betonové plochy postávala skupina pěti hasičů, která měla zajistit rychlé a bezpečné naplnění zásobníku na vodu. ?Do většího vaku se vejde 1 600 litrů vody, do toho menšího osm set. My je dnes máme naplněné ale jen ze sedmdesáti procent,? uvedl kladenský hasič Martin Steiner. Co je podle něj při naplňování nejdůležitější? ?Jednotka musí zajistit vak tak, aby po vzletu vrtulníku nevytekl. Proto je tam takový rukáv, který se musí uzavřít,? řekl.

Jedné skupině se to ale nepodařilo a velké množství vody ještě před vzlétnutím vyteklo. Vrtulník se tak musel vrátit. ?Pro piloty je nejtěžší udržet vrtulník v přesné rovině asi osm metrů nad zemí,? doplnil Steiner. Naplněné zásobníky pak vrtulníky přepravovaly k ohni, který byl vzdálen asi dva kilometry. ?Podle mých výpočtů je frekvence mezi vrtulníky zhruba čtyři minuty. To znamená, že za dobu čtyř hodin, co cvičení probíhá, přepravíme desítky kubíků vody,? uvedl Žižka.

U hadice, kterou se voda čerpala, se vystřídalo po dobu cvičení pět jednotek.

?Snaha je naplnit vak co nejrychleji, aby se voda dostala na místo včas. Navíc vrtulník také něco stojí. Hodina letu vyjde na tisíce korun,? připomněl Žižka.

Kromě hasičů bylo cvičení i testem pro piloty, kteří museli odhadnout, kde vodu vypustit, aby ji vítr neodvál mimo požár. Cvičení se zúčastnilo všech dvaatřicet velitelů ze středních Čech. Mezi nimi i jediná žena - velitelka ze Staré Boleslavi Zdeňka Vrzalová. ?Jsem tu jako pozorovatel. Je to opravdu zajímavé,? řekla.

S výsledky včerejšího cvičení bylo vedení hasičského záchranného sboru spokojeno. ?Každý další průlet vrtulníku je lepší a lepší,? pochvaloval si Žižka.

Cvičení v Brdech bylo prvním letošním testem hasičů, nikoliv ale posledním. Další by se podle Žižky mělo konat na přelomu srpna a září, zapojit do něj by se měli i zdravotníci. ?Mohlo by jít třeba o evakuaci obchodního domu,? dodal Žižka.

Mladá fronta DNES | Regionální mutace - Střední Čechy | 15.3.2008-----------------------------------------
Ve dnech 18. až 20.3.2008 14. 3. 2008 23:46

se ve vojenském výcvikovém prostoru Brdy uskuteční nácvik střelby a řízení palby 132. smíšeného dělostřeleckého oddílu s bojovou ostrou střelbou. V uvedeném termínu budou plnit úkoly odborně taktického cvičení také příslušníci spojovací roty a radiolokační čety 13. dělostřelecké brigády.

V rámci cvičení se uskuteční i zvláštní ukázky výcviku a střeleb z dělostřeleckých zbraní ve vojenském výcvikovém prostoru Brdy a prohlídka kasáren dělostřelecké brigády v Jincích pro příslušníky Policie ČR, členy Klubu vojenských důchodců z Příbrami a pozvané hosty.

Informace pro novináře:

Čtvrtek 20. března 2008 od 8.15 do 14.30 hodin - ukázky výcviku a střeleb dělostřelecké brigády ve Vojenském výcvikovém prostoru Brdy a prohlídka kasáren v Jincích.

Program:

8.15 přesun do výcvikového prostoru Brdy

9.00 - 12.00 ukázka činnosti v palebném postavení 152mm samohybných kanónových houfnic a 122mm raketometů; činnost na hlavním místě velení; bojové ostré střelby

12.00 - 12.30 přesun do posádky Jince

13.00 - 14.00 prohlídka kasáren

14.00 - 14.30 krátká prezentace o 13. dělostřelecké brigádě

14.45 ukončení akce a odjezd od útvaru

Sraz novinářů do 8.00 hodin u hlavní brány vojenského útvaru v Jincích.

Na tuto akci je nutná akreditace do pondělí 17. března 2008 do 15.00 hodin.

Kontaktní osoba: viz

www.army.cz/scripts/detail.php?pgid=156

-----------------------------------------
Hledání ztraceného času 14. 3. 2008 19:15

Vy byste taky pořád něco mazal, příp. odepíral vstup na stránky!

Brdaře už jste zabánovali? Třeba by nám s tou Atomovkou pomohl, co, Brdaři?

Co může být Atomovka? Pojďme na to vylučovací metodou. Atomová bomba či atomový reaktor? Asi ne. Palpost, ze kterého se odpálí atomovka? Cesta, kterou se vozí něco radioaktivního? Úniková cesta v případě jaderného útoku? Protiatomový kryt?

A co tohle: nemohlo tam být kdysi něco, čemu bychom dnes řekli nejspíš "chemické cvičiště"? Tj. nějaká chaloupka, do které se hodil slzák a vojáci museli do ní, aby se prověřilo, že si pořádně utěsnili na ksichtě masky? A lezli tam v atombordelu, proto "Atomovka"?

Napadá někoho něco jiného? Nebojte se - studená válka už skončila, aspoň se to říká.-----------------------------------------
rp 14. 3. 2008 11:52

Hejlák, Hejlík - znám též Hejlov, Hejlův vrch.

Možná rychlejší aplikace katastrálních map je po zaregistrování (nebojte...) na www.1188.cz.

Atomovka... nabízí se samé vědeckofantastické scénáře:-). Ale nějak se to tam dostat muselo a nějaký reálný základ to má. Třeba tam je nějaké zařízení, které má odolat zmíněné hrozbě, třeba to zařízení souvisí s ženijními úkryty, množstvím optických kabelů i s dvojicí lešenářských věží... :o). Akorát netuším, jestli je zde vhodné na tohle téma dlouze četovat...

TK: Dle vlastního uvážení můj příspěvek ev. smaž.

-----------------------------------------
požární cvičení 14. 3. 2008 11:39

Dnes dopoledne vypuklo ve Vojenském újezdu Brdy rozsáhlé taktické cvičení. Nahlášen byl požár na letišti uvnitř Brd a o pomoc jsou požádáni armádní i policejní vrtulníky. Do akce se postupně zapojí celá řada hasičských jednotek, které budou zajišťovat dopravu vody pro cisterny.(kh)

http://pribramsky.denik.cz/kratce_region/230786.html

-----------------------------------------
brdotazník 14. 3. 2008 09:54

Když je tu teď řeč o mapách,

zase jsem jednou místo lesů procházel weby :-)

, a tak přináším dobrou zprávu pro všechny brdské všetečky, všudybýlky a elitáře :-)))

Byl zprovozněn bezplatný přístup ke katastrálním mapám (zatím zkušební verze):

http://nahlizenidokn.cuzk.cz:8080

(tam pak vlevo Přehledová mapa ČR)

Má to sice nějaké mouchy, ale i tak si myslím, že to může býti přínosné.

Z žertovnějších výsledků bych rád skromně zmínil svůj zásadní objev I. řádu (nazval jsem ho "kryptogeografické místopisné postextraktivní fusování"): Konečně jsem pochopil, proč na soudobých mapách je místo Hejláku sveřepě uváděn Hejlík. V katastrální mapě je totiž Hejlák a hned vedle Jehlík. Extrakcí ákJehl a následnou fusí Hejl+ík jednoznačně dospíváme k Hejlíku, čímž bude nepřítel spolehlivě oklamán :-)))

Jinak: v základní mapě je Koníček klasicky na špatném místě, ale po přiblížení do katastrální mapy je dobře.

Cvičení pro začátečníky:

Najděte:

Baštinský zámeček

Třítrubeckou cestu (v dolejší části betonovka, v mapě "Betonka")

Cvičení pro pokročilé:

1) najděte:

Perkanskou cestu

Sluneční linii

Spáleniště (na území LS Strašice; tam je od roku 2006 nová cesta, v mapě ještě není)

místo "U Parmovo přehrady"

2) jakou výměru má parcela č. 392 umělé vodní nádrže Aliance ? který stupeň ochranného pásma vodního zdroje tu platí?

Závěrem:

Pohledem do tohoto díla znovu oživen dotaz, proč se místo mezi Kolnou a Hlavou zove Atomovka?

Kdo to zjistí, bude mít bod !

Tak dost - zavírám web a padám do lesa :-)))-----------------------------------------
rp 13. 3. 2008 14:24

Naděje umírá poslední, tak - ať žije!

-----------------------------------------
brdotazník 13. 3. 2008 14:08

Úporně trvám :-))))

na tom, že vojenské mapy Brd v měřítku 1 : 10 000 byly nejen zpracovány, ale do roku 1930 i vytištěny a v prodeji.

Citát č. 1 (nasvědčující provedení mapování):

Nové mapování bylo zahájeno v roce 1927 a bylo prováděno v normálním konformním kuželovém zobrazení navrženém a vypracovaném mjr. RNDr. Ladislavem Benešem. Nové mapování území státu mělo být provedeno v průběhu třiceti let nákladem 120 milionů korun a prakticky celé silami Vojenského zeměpisného ústavu.

Do roku 1933 bylo v měřítku 1 : 10 000 zmapováno 1 394 km2, v měřítku 1 : 20 000 pak 2 527 km2.

www.army.cz/avis/publikace/vzu/kniha/1926-1932.pdf

Citát č. 2 (svědčící o fyzické existenci výtisků map):

(...)

Plány nového měření 1 : 10.000, t.j. 1 cm rovná se 100 m. Cena listu Kč 9.-. Jsou dvoubarevné (nárys černě, vrstevnice hnědě) s úředním názvoslovím. Dosud byly vydány listy okolo Moravské Ostravy a brdské střelnice.

(z inzerátu "Mapy Vojenského zeměpisného ústavu" na str. 826 Průvodce po československé republice, vydaného Klubem čsl. turistů v roce 1930)

----

Jestli se ty mapy dochovaly v plném (brdském) počtu, to samozřejmě (zatím) nevím.-----------------------------------------
rp 13. 3. 2008 06:24

To brdotazník:

Stále jsem při tom, že vojáci (ač možná měřili celý VVP a možná i něco "kolem" - bodové pole) nedokázali podrobně zmapovat nebo zpracovat celý VVP. Rád bych se mýlil. A rád bych se mýlil, že se tam třeba někdy vydám i třeba s nějakým tím bakšišem v kapse :o).

-----------------------------------------
paw (paw@volny.cz) 13. 3. 2008 03:01

VHSB - na blueboardu asi volaj PHP prikaz htmlentities() bez parametru, kterej velí konvertit i uvozovky... Jako první pomoz zkuste, je li browser Explorer, nastavit Zobrazit/Kódování/Automatický výběr (ještě před napsáním příspěvku). Pokud to nepomůže, stejně nemůžem nic dělat, tohle je externí guestbook zadara :-) Ale i to se brzo změní......

-----------------------------------------
VHSB - P. 12. 3. 2008 21:33

Dotaz na admina stránek: Proč mám v textu místo čárek otazníky? :o(

-----------------------------------------
VHSB - P. 12. 3. 2008 21:31

No, ještě před pár lety cestou od Alianky na Houpák člověk nepozoroval, že by na této trase byl vůbec nějaký provoz. Dnes se na ní stopy zanechané čtyřkolkami, motocykly, ale i cyklisty ? objíždění louží a vytváření nové ?cyklotrasy? vřesovištěm opravdu přehlédnout nedají. Koleje vyhrabané na záhozu pozorovatelny na Houpáku přímo bijí do očí. Jasně, určitě to musí být výborný pocit vyjet až nahoru a pak se ze sedačky rozhlédnout po širokém okolí. Dolů k ?Benešáku? vedla pěšinka ztrácející se ve vřesu, ale teď už se opravdu nemusíte bát, že by jste ji přehlédli ? mototuristé i milovníci horských kol se starají o její rozšiřování. A vyjet na motorce na samotný ?Benešák?, to tedy musí být adrenalin! A co se na jeho stěnu podepsat sprejem? Výborný nápad! :o(

-----------------------------------------
brdotazník 12. 3. 2008 21:26

pro rp:

Musím se přiznat, že jsem si představoval, že by se to oskenovalo a prásklo na net celé, sakum prdum všechno, celé Brdy. Jenže při "komerčním využití" chtějí 3 tisíce za jeden soubor, a v nekomerčním využití se zase neobjevuje možnost zveřejnění na brdomilném webu. Tak nevím, buď uznají brdomilný web za nekomerční použití, nebo je budeme muset donutit, aby to zdigitalizovali sami do jednoho souboru. No prostě, je to zapeklitá situace :-)

Naštěstí je to fuk, protože já ani nikdo jiný se tam už asi nikdy neodhodláme :-)-----------------------------------------
To je ale vážně 12. 3. 2008 21:02

moc povedená fotka ochranářů

http://mm.denik.cz/49/59/ochranci1202_denik_clanek_solo.jpg

Na Padrti se vyskytuje tetřev hlušec ?

A z Míšova k Padrťským rybníkům je to deset kilometrů ?

A to je ten Pavel Moulis z ornitologické společnosti?

Stavba radaru ptákům nevadí?

Hlavně, že buřty chutnají !

-----------------------------------------
rp 12. 3. 2008 20:56

Tedy - opravuji: v Brdech nejsou žádné stopy po neukázněných cyklistech, motorkářích a čtyřkolkářích, už vůbec ne na dopadových plochách, ba ani v lesních porostech dopadových ploch, které vlastně neexistují. A do budoucna nelze ani předvídat, že by se hmatatelné stopy jejich přítomnosti ke škodě brdské přírodě mohly objevit.

To Brdař: Spokojenost? Už nelžu?

To Brdotazník:

Kdybyste se k těm mapám přece jen dostal...:o), vzpomeňte si na tento nyní se převtělující web a pošlete nám na e-mail nějakou hezkou ukázku (foto, sken), abychom se mohli podělit s ostatními o tehdejší mapování a vůbec o kartoreprodukci, kterou osobně považuji v tomhle případě za velmi zdařilou.

-----------------------------------------
ochránci opekou vuřty 12. 3. 2008 20:10

radar opeče ptáky

to vše již brzy na Padrti

http://rokycansky.denik.cz/zpravy_region/ochranari-vyrazeji-na-padrt20080312.html

-----------------------------------------
Brdař 12. 3. 2008 17:21

Romanu Poustkovi

To už vyloženě lžete, pane inženýre. Vy jste neřekl, že jsou na dopadových plochách stromy. Vy jste řekl: ,,Pro ty, co nevidí stopy po cyklistech a motorkářích (i čtyřkolkářích!) v lese - projděte se někdy po pěšinách dopadových ploch Jordán a Tok..." a řekl jste to 5. 3. 2008 v 17:58.

Jinak lidsky docela chápu, že je vám nepříjemné, když vám někdo některé z vašich komických výroků připomíná, ale bohužel - jste svéprávný, dospělý jedinec, který je za svá slova a činy odpovědný.

Pokud jste skutečně dosud nepochopil, proč vám vaše nesmyslné výroky připomínám, je to hlavně proto, aby se ukázalo, jak je to s tou samozvanou brdskou elitou, která všem káže vodu, ale sama pije víno po hektolitrech.

Přeji vám i vašim nervům klidný zbytek dne.

-----------------------------------------
rp 12. 3. 2008 15:50

To Brdař:

Už bych si přál konec téhle "naší" debaty, zvláště, když mne obviňuješ z chyby mým rčením, že jsou na dopadových plochách stromy. Myslím, že bychom si to daleko snáze a možná i s menší dávkou rozporů pověděli někde v Brdech v lese. Nezatěžujme ostatní něčím, k čemu mohou jen přihlížet. A jestli to má být jen účelová provokace nebo ironie z Tvé strany, pak to beru, ale sem se to nehodí.

Admine, TK, dle vlastního uvážení ev. naše "ujeté" příspěvky za poslední dobu smaž.

-----------------------------------------
Brdař 12. 3. 2008 12:50

Romanu Poustkovi

Jasně, když uděláte chybu vy (a takovouhle botu hrubostí fakt nezamaskujete, zvlášť když není jediná), je to v pořádku a nesmí se o ní ani mluvit, protože je to urážka elity národa a Velkého brdského kormidelníka Poustky, jenž má jako jediný patent na rozum, vstup do újezdu, vstup na nezpevněné plochy atd. Když se ale splete někdo jiný, cítíte potřebu to pořádně rozvířit a zkritizovat ho. Zřejmě proto, abyste si dokázal svůj vysněný statut elity.

To je mně vás i vašich nervů fakt líto, pane inženýre. Já myslel, že se tak chováte nevědomky. Zdá se ale, že vaše přesvědčení o vlastní výjimečnosti již dosahuje chorobných rozměrů. Ostatně který duševně zdravý člověk by taky vyprodukoval myšlenku, že ztracená pumpička na kolo je ,,odpad evidentně po cyklistech"?

Pane inženýre, navrhuji vám, abyste si na svých nových stránkách zřídil rubriku ,,Brdská perla" a odepřel do ní všem ostatním přístup. Tam by většina vašich výplodů i matematických analýz ,,hybnosti v místě terénní nerovnosti" nepochybně zaujala elitní přední místa.

:-))) ))) ))) ))) )))-----------------------------------------
o. k níže 12. 3. 2008 11:24

přebrané teze atd...sorry

-----------------------------------------
ten s tou SEA 12. 3. 2008 11:24

pro "pisateli 3 příspěvků níže, 23:35":

Tak zatím proti ničemu, je to teprve na úplném začátku - oznámení. Ovšem vychází se z Plánu povodí ČR a kdo četl pozorně, odtud jsou přerané teze ohledně protipovodňových opatření. A v tisku již bylo uvedeno, že Povodí Beounky má zadánu nějakou studii k poldrům/přehradám.

Ale konkrétně se tam ta vodní díla ještě neovjevila, byť se s nimi počítá - bude to myslím až v dalších zpřesňujících fázích, př. v koncepci.

Pro přehled, jak je to celé složité, než se k něčemu dojde, viz:

http://obcan.ecn.cz/index.shtml?w=u&x=1915930

(Jak probíhá proces SEA)

Takže by to hlavně měly sledovat obce, kterých se to týká (ale i angažovaná veřejnost).-----------------------------------------
rp 12. 3. 2008 09:54

To Brdař:

Tvé narážky už mi celkem lezou na nervy, myslím, že budeš jedním z prvních, kterým odepřeme přístup na nové stránky :o)). Posaď se a trochu v klidu zapřemýšlej nad tím, cos napsal: rozsah všech dopadových ploch je jasně dán a pokud jsi přece jen o něco inteligentnější, než jak se zde ukazuješ, dokážeš si na ortofotech nebo také na některých mapách zjistit (pokud Ti to nedošlo venku v terénu), že nejméně třetina ploch dopadových ploch je zalesněna. Zalesněna tu znamená, že tam rostou vzrostlé stromy - stáří nad 30 let.

Též o dalších asi 50% ploch by se dalo prohlásit, že jsou zalesněné, sice řídkým a občas sežehnutým nebo jinak odstraňovaným lesem, ale přece jen aspoň lesní půdou. Bohužel na těchhle místech vznikají právě nejhorší důsledky naší doby - povodně. Než zas budeš něco kvákat, zalov v brdské knihovně a přečti si názor botanika a přírodovědce Karla Domina na odlesňování a vůbec udržování vrcholových partií Brd (první republika).

-----------------------------------------
Brdař 12. 3. 2008 09:33

,,Čoek" nemá co žasnout. Když mohou být ,,pěšiny cílových ploch Jordán a Tok v lese", proč by Tok nemohl být 962 metrů vysoký?

:-))) ))) )))

-----------------------------------------
rp 12. 3. 2008 07:15

Dalo by se na str. 22 protestovat proti uváděné nadmořské výšce Toku (962 m). To čoek kolikrát žasne, čím se někteří lidé ve své práci za státní peníze zabývají...

-----------------------------------------
pisateli 3 příspěvků níže: 11. 3. 2008 23:35

A proti čemu by se v tomto dokumentu

http://eia.cenia.cz/sea/download.php?id=MZP074K&field=oznameni

mělo protestovat ??

-----------------------------------------
dodatek 11. 3. 2008 13:51

Takže se můžeme vyřádit, pokud nechceme kilometrové kopyto: nádrž v Brdech :-).

-----------------------------------------
pro orientaci k níže, oč tam š 11. 3. 2008 13:49

http://www.ochranavod.cz/04/01/PHP_schvaleny_vlado u1.pdf

Plán hlavních povodí ČR byl schválený vládou v květnu 2007, naštěstí (!) bez té přílohy s návrhy vodních děl, takže ta příloha s nákresem cca 200 vodních děl není vládou posvěcená a už vůbec ne závazná - nicméně se, dle mediálních výstupů z poslední doby, nadále s realizací některé z těch tří nádrží v našem regionu počítá.

Na Plán hlavních povodí České republiky naváže zpracování osmi plánů oblastí povodí, které do 22. prosince 2009 musí být schváleny zastupitelstvy jednotlivých krajů a jejich agregace pro hlavní povodí České republiky ? do plánů národních částí povodí mezinárodních oblastí povodí Labe, Odry a Dunaje, kterými Česká republika podá Evropské komisi do 22. března 2010 zprávu o plnění úkolů daných směrnicí 2000/60/ES.

http://www.mze.cz/Index.aspx?ch=72& amp;typ=1&val=38778&ids=0

Čili je to jeden z těch osmi plánů.

Týkají se toho přehrady Ledný, Ameirika, Valdek, Hrádek - viz http://www.stopprehrade.cz/dokumenty/PHP_Berounka.jpg.

Každý očan může podat připomínky, termín je v

průvodním popisu SEA

-----------------------------------------
možnost veřejného připomínková 11. 3. 2008 13:44

SEA:

Plán povodí Berounky - vychází z Plánu povodí ČR, zvažované přehrady (již se tu o tom psalo)

http://eia.cenia.cz/sea/koncepce/detail.php?id=MZP074K

-----------------------------------------
Michal (mic.toms@seznam.cz) 11. 3. 2008 11:13

Vrátím se k problému likvidace seníků, o nemž jsem informoval v listopadu. Ověřená informace tedy zní: Rozebrány a odvezeny byly oba seníky na hřebeni Toku, oba seníky v horních partiích Koruny, již několik let nefunkční seník na Kočce (na protější straně silnice Tři trubky - Padrť, než stojí dřevěná bouda). Druhou stranu silnice jsem neprohlížel. Seník na jižním úbočí Kočky pod silnicí je rozebrán již dlouho, co pamatuji, byl v havarijním stavu.

Předpokládám, že tímto akce prozatím skončila. Pro ty, kdo se pohybují po lesích zejména za špatného počasí je to nepříjemné, na druhou stranu to snad pomůže snížit přemnožování zvěře, způsobené mimo jiné snadnou dostupností potravy v zimě. Bude zajímavé sledovat, jak se tato akce promítne na savu vysoké a černé zvěře a zda se akce bude opakovat. Ostaně ve Středních Brdech se již v minulosti několik seníků stěhovalo z místa na místo. Nevíte někdo, kde ty rozebrané seníky stojí dnes?

-----------------------------------------
stěhování stodoly 10. 3. 2008 23:13

Hornické muzeum zachrání roubenou stavbu v Brdech. Tou je stodola stojící v nepomuckém polesí v lokalitě zvané V Lomu. Je vcelku zachovalá, a tak se stane součástí Skanzenu Vysoký Chlumec.

"Stodola sloužila v minulosti jako seník a ještě dříve také pro ustájení koní. V posledních letech jsme ji nevyužili, proto muzeu vycházíme vstříc a za cenu materiálu, ji prodáme," řekl k tomu ředitel hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR Martin Chytrý.

Zdroj: http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/pbbouda20080307.html

-----------------------------------------
tatrovky plné ženistů 10. 3. 2008 23:05

Obyvatelům podbrdských obcí neunikl větší pohyb vojáků ve Vojenském újezdu Brdy. Vojenské tatrovky jezdí od minulého týdne do újezdu. Jsou plné ženistů, kteří provádí pyrotechnický průzkum v oblastech, které mají být zpřístupněny. ?Vojáci čistí lokality, které jsou navržené na další zpřístupnění veřejnosti od zbytků munice,? potvrdil Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany.

Zdroj: http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/brdy_20080309.html

-----------------------------------------
brdotazník 10. 3. 2008 22:12

Pokud jde o VT: Jsa v zeměměřictví tím nejsprostším amateurem - např. nikdy v životě nepochopím elipsoid (podobně jako jsem nikdy nepochopil princip rolety) - nechci a nemohu nijak zvlášť poučovat.

Mohu jen dát v plen některé dosud zjištěné informace:

Mapování brdské střelnice a jejího okolí prováděl v měřítku 1:10 000 Vojenský zeměpisný ústav v letech 1927-1930 (vojenské mapování v Benešově zobrazení, nemýlím-li se)

Vojenský zeměpisný ústav:

pro triangulaci brdské střelnice postaveny 32 měřičské rozhledny výšky 10-32.50 m, 4 čtyřboké pyramidy a 40 trojbokých pyramid výšky 5-6 m a 26 signálů stromových

www.psp.cz/archiv2/1925ns/ps/tisky/t1750_17.htm

při triangulaci brdské střelnice bylo určeno 157 bodů; z toho 4 III. řádu, 22 IV. řádu a 131 podrobných www.psp.cz/archiv2/1929ns/ps/tisky/T0640_25.htm

Mám dojem, že by to mohlo být více méně jednoduché (jsem si ovšem sebekriticky vědom, že "jednoduše" mohou věci vidět jedině amateuři):

Měřické body s šutry s označením VT a letopočtem 1927, 1928 nebo 1929 byly po celém území brdské střelnice a v jejím okolí.

Mapy v měřítku 1:10¨000, jež dnes označujeme jako produkt "prozatímního vojenského mapování" byly v roce 1930 pro brdskou střelnici a její okolí hotovy a normálně k mání (v turistickém průvodci z roku 1930 jsou v reklamě nabízeny, jeden list za 9 Kč).

Dnes pravděpodobně leží zde http://geoportal.cuzk.cz/ISAR/Data/Soupisy/Fond_D4.htm

Už několik let se chystám tam vypravit .............-----------------------------------------
rp 10. 3. 2008 21:15

:-), tak tohle snad pisatelce malinko ujelo, to snad ani nemůže myslet vážně nebo neumí číst. Na druhou stranu je dobře, že se ozvou i jiní, co do diskuze běžně nepřispívají. Tak pověz nám třeba Ty, Evo B., kterak jsi (nebo bys) přispěla přírodě Brd natolik, abys aspoň trochu ospravedlnila to, že tam také "lezeš" :o))). A můžeš se rozepsat i na víc než na 5 řádek.

-----------------------------------------
Eva B. 10. 3. 2008 20:17

No to je teda síla. Michal s Romanem tady brečí nad strašnými turisty a cyklisty rozhazujícími tuny odpadu, ale já mám spíš dojem, že největším nebezpečím pro přírodu v Brdech i jinde jsou lidi jako oni. Lidi co v životě nerespektují žádná pravidla ani předpisy a pro ukojení svého ega klidně zničí půlku Brd a ještě budou ostatním nadávat do debilů a dobytků. Co myslíte, že jste vy, frajeři?

-----------------------------------------
Michal (mic.toms@seznam.cz) 10. 3. 2008 15:15

Vítáme tě, Tomáši u konkurence!

Ano, jsem si vědom rizik u sázení. Byl to nerozvážný pokus a dnes jsem rád, že mi nevyšel. Souhlasím plně s tím, co píšeš. V Labských pískovcích se dodnes potýkají s problémem borovice vejmutovky, která hubí všechno kolem sebe. Velmi nákladně se dnes mýtí. V této souvislosti proto spolu s tebou varuji před vysazováním nepůvodních druhů.

-----------------------------------------
Tomas (brdy.info) (tomas.adam(zav.)brdy.info) 10. 3. 2008 08:53

Nerad lezu konkurenci :-) do diskuse, ale se sazenim chranenych druhu (rojovnik) opatrne. 1)udelate zmatek botanikum 2) muzete vytlacit jine chranene druhy 3) na presazovani chranenych druhu potrebujete vyjimku ze zakona 114/1992 4) u dosazovani - kdyz uz tam druh je - muzete dosazenim doma vypestovanych druhu zmenit genetickou strukturu populace, ktera pak muze vyhynout.........i kdyz to bylo mysleno v dobre vire

-----------------------------------------
rp 10. 3. 2008 08:37

VT: beru tuhle námitku, jen - vycházím z trochu jiných údajů o stabilizacích měřických bodů, např. na Převážení, Kočce, Praze a jinde nemám ve svých záznamech uvedeno VT, ale mohu se mýlit. Pak by to znamenalo, že se vojáci podíleli na budování JTSK ještě významněji. Rád se nechám v tomhle poučit, na lezení po archivech v Praze nemám čas :-(.

Bukvice, žaludy a kaštany:-) : také jsem toho názoru, že takových ploch je málo. Spíš míst než ploch. Ale zase když už jsou nějaké (např. na styku vojenského a hospodářského využití), proč to nezkusit. Jen je blbé, že když např. můj zasazený kaštan nevzroste, ale vzroste jiný (cizí), budu nakonec třeba výsledný efekt považovat nevědomky za svůj...

To Michal: už jsem myslel, že Tě dostali v těch Lánech...:o))-----------------------------------------
Michal (mic.toms@seznam.cz) 10. 3. 2008 08:05

K sázení stromků:

Nápad je to jistě dobrý. Jen je třeba počítat s tím, že valná část VVP se pužívá jako hospodářská plocha a skoro celý zbytek jako plocha účelová (střelnice). Výběr míst pro stromky pak bude dost omezený. Pokud to však někdo nepojme megalomansky, určitě si vhodné místo pro ten svůj strom najde. Pokud se mezi čtenáři vyskytuje někdo z oboru dendrologie, mohl by přispět konkrétní radou. Sám jsem na stále vlhkém okraji Jinecké Baštiny kdysi vysadil keříky rojovníku bahenního, ale žádná ze šesti sazenic se neujala. Se stromy jsem to zatím nezkoušel, je to určitě dobrý nápad.-----------------------------------------
brdotazník 9. 3. 2008 19:04

K tomuto odstavci

"V Brdech a speciálně ve vojenském prostoru narážíme na měřické body označené VT 1927 nebo VT 1928 nebo jen VT. Jde vesměs o body v severovýchodní části VVP, kde se v té době zřizovaly tři velké dopadové plochy. Domnívám se, že speciálně tyto body zřídili a měřili vojáci (Brda, Hejlák, Koníček, Klouček, Sádka, Tok aj.). Existují výjimky, například na Svatém Janu, kde k "vlastnímu měření" měli vojáci zřejmě také nějaké důvody."

z článku Romana Poustky "O věžích geodetkách - a tak vůbec" (verze datovaná 2. března 2008)

mám jednu technickou:

Domnívám se, že nejde vesměs o body v severovýchodní části VVP, neboť kromě "výjimky" na sv. Janu se ve VVP vyskytují též např. na vrších

Převážení 607 m.n.m. (VT 1927)

Kamenná 735 m.n.m. (VT 1927)

Okrouhlík 707,5 m.n.m. (VT 1927)

Kočka 789 m.n.m. (VT 1928)

Jahodová hora 726 m.n.m. (VT 1928)

Praha 862 m.n.m. (VT 1927)

ale i v okolí mimo VVP,

např. na vrších

Bábovka 608 m.n.m. (VT 1928)

Bílá skála 659 m.n.m. (VT 1929)

Hrádecký vrch 549 m.n.m. (VT 1928)

Trhoň 624 m.n.m. (VT 1929)

Ostrý "nad Smolárnou" 641 m.n.m. (VT 1929) i Ostrý "naproti Plešivci" 539 m.n.m. (VT 1928)

Plešivec 654 m.n.m. (VT 1928),

Písek (Písky) 691 m.n.m. (VT 1928)

Velká Baba 614,5 m.n.m. (VT 1928)

Punčochářka 527 m.n.m. (VT 1927)

Takže bych si myslel, že se jedná obecně o znak vojenské triangulace (VT), bez přímé vazby jen na budování tří dopadových ploch.-----------------------------------------
VHSB - P. (vhsb@seznam.cz) 8. 3. 2008 21:43

Vzkaz pro Ilem: Musím se za VHSB ozvat, protože z našeho sdružení si nikdo ohníček na Valdeku nedělal, na to bychom při zajišťování celé akce jaksi nenašli čas ani kdybychom chtěli... Turistický pochod, který jsme organizovali byl veřejnou akcí, účastníci (svéprávní) byli seznámeni s trasou a pak se na ni samostatně vydali. Pro vjezd potřebné techniky (polní kuchyně) jsme si zažádali o povolení na Újezdním úřadu vojenského újezdu Brdy a to jsme obdrželi. Přiznávám, že nabádáním účastníků pochodu k návštěvě hradu Valdeka jsme se pravděpodobně dopustili přestupku...

Smyslem mé poznámky na stránkách VHSB bylo upozornit na dále těžko udržitelnou situaci týkající se hradu a jeho havarijního stavu.-----------------------------------------
Brdy - geologický ráj 7. 3. 2008 14:51

Centrální Brdy jsou a zřejmě i v bližší budoucnosti zůstanou ve své převážné části vojenským výcvikovým prostorem, který zde byl založen již r. 1926. Je jistým paradoxem, že právě díky tomu se zde podařilo zachovat v relativně neporušeném stavu přírodní ráz krajiny i její geologické objekty. Existují zde však některé problémy, které naléhavě vyžadují řešení. Především je třeba režim ochrany přírody postavit na roveň našim jiným všestranně cenným oblastem. Vzhledem k mnohostranné, zejména geologické jedinečnosti centrálních Brd by statut chráněné krajinné oblasti s potřebně upraveným režimem s ohledem na vojenskou činnost mohl být jistým nástupním krokem.

http://www.enviweb.cz/?secpart=obecne_archiv_gehdd/Brdy_geologicky_raj.html

-----------------------------------------
dotaz 7. 3. 2008 13:34

Když tu stále probíráte, jestli žádat nebo nežádat o CHKO v Brdech,

zde http://www.ppds-otrusina.estranky.cz/stranka/prognoza

je napsáno, že o vyhlášení CHKO Brdy už bylo požádáno v roce 2005 a že příslušná ministerstva nebyla proti:

"Rokycanští zastupitelé jako první přešli v r. 2005 přímo k požadavku na odchod AČR z Centrálních Brd v celém rozsahu a požádali MŽP ČR o vyhlášení CHKO BRDY. Rovněž v r. 2005 a 2006 se poprvé k tomuto řešení veřejně vyjádřili (pokud ne kladně, tak neodmítavě) i někteří představitelé nejen MŽP, ale též MO a MPMR."

Ví o tom někdo něco bližšího ?

-----------------------------------------
krumpin (TK) 7. 3. 2008 11:08

Odstranil jsem ze Vzkazovníku někým vložený on-line rozhovor P. Čámského v Příbramském deníku. Učinil jsem tak z ryze praktických důvodů - není smyslem tohoto diskusního prostoru přetiskovat zde v plném znění informace z jiných zdrojů, jsou-li navíc tak rozsáhlé . Níže uvedená URL adresa je plně dostačujícím odkazem.

Děkuji za pochopení.

-----------------------------------------
rozhovor s Dr. Čámským, sdr. B 7. 3. 2008 09:18

http://pribramsky.denik.cz/online_rozhovory/camsky_online.html

-----------------------------------------
LP 6. 3. 2008 23:59

Mimo diskuzi:

Doporučuji k přečtení miniknížku (zabere to 15min. času, ale stojí to za to): Jean Giono - Muž, který sázel stromy.

Je to inspirace, co dalšího dobrého bychom mohli udělat pro Brdy?

-----------------------------------------
Michal (mic.toms@seznam.cz) 6. 3. 2008 20:34

Rád bych pomohl ukončit k ničemu nevedoucí diskusi o svinčíku v Brdech. Ostatně ten zde byl, co pamatuji, je, i bude. A společně s masívním nárůstem návštěvníků bude přibývat, zatímco ten vojenský již léta ubývá. Třeba i díky zlodějům kovů. Věřím, že nejen diskutéři na toto téma (sami "elitáři") pomohou nám (taky elitářům) se sběrem nepořádku, který je výhledově v plánu ke konci roku. Až mě někdo bude chtít zostudit, že jsem zdevastoval Brdy tím, že se proháním (každoročně) autem napěchovaným pytli nasbíraného odpadu po zapovězeném prostoru, pak prosím, můžete to udělat již v předstihu.

O akci "sběr smetí" se zájmci dozvědí na těchto stránkách, informovat vás budeme včas.

Nevím, kdo je více a kdo méně elitářem. Podmínky pro vstup jsou stejné pro všechny, nikdo z mého okolí nemá propustku a pokud mu byla nabídnuta, tak ji odmítl. Kdo tento kus papíru ke svému životu potřebuje, jistě si ho dokáže nějakou cestou zajistit. Pak mu to ze srdce přeji. Může si třeba říkat "superelitář". Ostatně za posledních více jak 10 let jsem nezaznamenal vůči své osobě ani jediný pokus o zabránění přístupu do VVP. Proto nemám pocit, že by kdokoliv měl důvod plakat nad tím, že tam nesmí. Budu velmi rád, když zde uveřejníte nějaké konkrétní problémy se vstupem do VVP Brdy-Jince.

-----------------------------------------
paw (paw@volny.cz) 6. 3. 2008 12:37

Zdar a sílu,

dám odpověď poněkud univerzálnější, pro všechny kdo mají "v šuplíku" něco zajímavého, co by stálo za zveřejnění. Mějte prosím trpělivost přibližně do konce května, kdy se rozběhnou nové stránky (i se starým obsahem), které budou na uživatelské vstupy, galerie nevyjímaje, lépe uzpůsobeny (laicky řečeno publikování dá podstatně míň práce). To neznamená, že do té doby tu bude mrtvo, ale můžete očekávat spíš aktuality než úpravy ve "stálých rubrikách". Viz. konečně nejnovější Krumpinův článek.

Samotné přepnutí by mělo podle našich představ proběhnout naráz, bez "perestroikové" fáze a budeme o něm dostatečně výrazně informovat.

Díky za pochopení a zachovejte přízeň

-----------------------------------------
Jan Fencl (honzafencl@atlas.cz) 6. 3. 2008 10:48

Srdečně vás zdravím. Rád fotografuji a ač jsem v tom dosud pouze amatér, moje krajinářské fotografie jsou přesto na dostatečné úrovni, abych je mohl prezentovat na webu. Už jsem své nejlepší snímky prezentoval na dvou webech o Novohradsku, konkrétně www.novohradky.info a www.novohradsko.cz. Zde, do brdských galerií, bych rád přispěl svými šesti nejlepšími snímky Padrťských rybníků a okolí, pokud by to bylo možné. Opravdu stojí za to. Původně jsem je chtěl zveřejnit na Brdské veřejné fotogalerii, avšak tato galerie je momentálně v nečinnosti, protože prý nemá žádného stálého správce. Obracím se proto na vás s prosbou, zde je možné tyto snímky Brd prezentovat někde jinde. Předem děkuji za brzkou odpověď

J.F.

-----------------------------------------
LP (ljakubcova@seznam.cz) 6. 3. 2008 10:22

Cyklisté průjezdem po lesní pěšině škody dělají. Koukněte se na příměstské lesy: před dvaceti lety úzká pěšinka - dneska široké rozježděné cesty napříč lesem (pokud možno, co nejvíce terénem), když už původní pěšina byla nepoužitelná. Jaký vliv to má na les a erozi nechám odborníkům. Snad tohle Brdům nehrozí. Jinak otázku bordelu nechte být, je to problém našeho přiblblého národa. Vychovávejte své děti tak, aby je to v životě nenapadlo zahodit odpadek. Lesákům bordel odpouštím - kolik z nás zasadilo alespoň jeden strom?

-----------------------------------------
rp 6. 3. 2008 06:59

Možná máte pravdu s "námi elitáři". Ale myslím, že kdybychom si vyměnili role, připadala by vám ta naše a nám ta vaše stejně přirozená. Doufám, že diskusi neberete moc natvrdo a doslova, jistě chápete, že se vše zde přesně vypsat nedá.

Dopadové plochy v Brdech jsou vzhledem k jejich původnímu rozsahu tak z 30% zalesněny. Jistě, zbylých 70% ploch je odlesněno nebo odlesňováno, ale stejně nejde říci, že by to byly plochy, ze kterých si chceme udělat skálu, která mnohde v Brdech není moc hluboko. Jasně, měli bychom se více "obouvat" nebo "navážet" do vojáků nebo pracovníků v lese (obecně né jen VLS, jasně). Na tomhle webu s tím ale neuspějeme.

-----------------------------------------
Ilem 6. 3. 2008 00:03

Bingo, Brdaři! Elitářství je to správný slovo!

Michal píše,že je sobec a nestydí se za to a že je to přirozený.Ale diví se,že jiný sobecky odhazujou petky.Pro ně je to taky sobecky přirozený,ne.Nepřijde mu divný,že on spí tam kde se nesmí,ale jiný tam nesmí ani vkročit.VHSB kritizuje vstup na Valdek,ale dá si na net fotky,jak oni si na Valdeku dělají ohníček.Roman požaduje uvědomělost,ale jeho chození po plochách,kam se nesmí mu přijde nromální.Když najde ztracenou pumpičku,je to důkaz brajglu po cyklistech.

No, hřebíček na hlavičku, my privilegovaný můžeme, ostatní zlí a škodlivý nemůžou.

Bacha na provokatéry!

A rozum do hrsti!

-----------------------------------------
Brdař 5. 3. 2008 23:06

A místo Bradř samozřejmě Brdař. Už radši končím. Dobrou noc. :-)

-----------------------------------------
Bradř 5. 3. 2008 23:05

Ach jo, zas to změnilo některé znaky na otazníky, takže: Místo většiny otazníků mají být uvozovky nebo spojovníky a místo posledního otazníku tři tečky.

-----------------------------------------
Brdař 5. 3. 2008 22:57

Pro Romana Poustku

Pane inženýre, pěšiny dopadových ploch Jordán a Tok nejsou v lese, jak píšete ? ten tam byl již dávno vymýcen. Že vy se spíš než ?chození po lese? věnujete ?procházení webů?! :-)

Pokud považujete za ?odpad zjevně po cyklistech? ztracenou pumpičku, která původního majitele jistě nemálo mrzela, jen potvrzujete, že pro svá nesmyslná tvrzení o škodlivosti cyklistů žádné argumenty nemáte. Cyklisté prostým průjezdem po pěšině samozřejmě žádné škody nedělají, a to ani v újezdu ani kdekoliv jinde. Konkrétně na Jordánu ani Toku žádné škody po cyklistech nejsou a ani nikdy nebyly. Spíš mně připadá, že trpíte jakýmsi elitářským komplexem ve stylu ?já můžu, já neškodím, ale ostatní nemůžou, ostatní by určitě škodili?. Jak můžete třeba mluvit o ?neukázněnosti spojené s vjížděním na nezpevněné povrchy?? Vy snad chodíte jen po zpevněných površích? Anebo jste to myslel tak, že vy můžete, ale ostatní ne? A s větou ?vyřeší to jen kázeň a uvědomělost návštěvníků? jste se sekl tak o 30 let. Tenkrát by jistě zněla vzorně a angažovaně, ale dneska? To spíš budí dojem, že se ucházíte o místo velitele ochranářů v budoucím zpřístupněném újezdu, po kterém se budete prohánět v silném terénním vozidle (nebo snad na čtyřkolce?) a všechny kolem poučovat, aby nechodili mimo zpevněné cesty a chovali se uvědoměle. Jste vy sám ?ukázněný a uvědomělý?, když úmyslně vstupujete někam, kam je vám vstup zakázán? Anebo vy ukázněný a uvědomělý být nemusíte? Jen ostatní?

PS: Tu matematiku by to chtělo trošku osvěžit. ?Hybnost v místě terénní nerovnosti? při jízdě z kopce je samozřejmě přímo úměrná hmotnosti vozidla, tudíž ? polopatě ? x-krát těžší motocykl například na rozbahněné cestě samozřejmě zanechá x-krát hlubší stopy než jízdní kolo. Schválně si zkuste někde v půjčovně vypůjčit kolo a motocykl a porovnat ten krouticí moment. Budete překvapen? :-)))-----------------------------------------
brdotazník 5. 3. 2008 19:10

Děkuji za upřesnění zdevastovaných lokalit. Říkal jsem, že člověk nepřijde všude, takže jsem vděčen za poučení. Pokud jde o dotaz, zda kromě procházení webů také chodím po lesích, odpověď zní ano.

Abych si trochu rýpnul, tak rozježděné (a rozstřílené) dopadovky jsou podle ekologů žádoucí.

Na Malém Toku jsem byl před týdnem a žádného průseku rozježděného od motorek jsem si nevšimnul. Je ovšem pravda, že dost špatně vidím.

Ale i se svým špatným zrakem jsem nemohl přehlédnout kolem sv. Jana les rozježděný od lesní techniky.

A to je to, o čem se tu snažím mluvit: i kdyby byla pravda, že cyklista rozjezdí pěšinu, co to je proti průsekům i neprůsekům rozježděným technikou při těžbě?

A ani to posílání bordelu v balících na VLS asi není řešení. Co tak totiž koukám na mechanizační prostředky prohánějící se po Brdech, většina jich nepatří VLS, nýbrž nějakým externím firmám. To asi bude ten outsourcing.

Takže ani ti lesopracní bordeláři nemusejí být nutně z VLS.

Ale - celkově vzato - nic ve zlém. Taky nemám rád nepořádek a rozježděné cesty-necesty. Jen se mi zdá, že to tu někteří přehánějí s kritikou cyklistů a pěšáků, a nějak zapomínají na kritiku jiných, ničících více.-----------------------------------------
rp 5. 3. 2008 17:58

Pro ty, co nevidí stopy po cyklistech a motorkářích (i čtyřkolkářích!) v lese - projděte se někdy po pěšinách dopadových ploch Jordán a Tok, protipožárních pásech apod. A pro Brdaře speciálně - jasně, jeden cyklista se určitě jedním kolem stále neopírá 300 kg hmotností, ale když uvážíme, že jede např. z kopce a vypočteme si hybnost v místě terénní nerovnosti... Ale ať, hlavní potíž tkví stále v tom množství. Z nedávné doby mohu uvést průsek východně od Nepomuka směrem na Malý Tok, který je až k vrstevnicové cestě Svatý Jan - Svatý Florián dost znatelně proježděn motocykly. Cyklisté zas berou útokem Lipovsko od Kolny. A není to zdaleka jen tam. Chodíte vůbec také po lesích krom procházení webů? A k odpadkům evidentně po cyklistech lze přijít celkem snadno. Mám doma např. funkční pumpičku od Přední Záběhlé:-).

Asi se shodneme, že tyhle stránky navštíví spíše víc "brdských" cyklistů než pracovníků VLS Hořovice. Proto bych se věnoval spíše těm cyklistům...

Mimochodem, jestli se vám někomu zdá, že pracovníci VLS dělají v lese nepořádek, doporučuji jim ho hezky zabalit do balíčku a zaslat poštou. Když pak připíšete např. "Hejlák", třeba se nad tím někdo zamyslí...

Vzpomínáte si na umělohmotné obvykle bílé pásky, jimiž se označovaly stromy určené k těžbě? ... :o))

-----------------------------------------
Rici 4. 3. 2008 15:27

Onehdá jsem na Strašických stránkách v sekci Ekologie upozornil na skutečnost, že hodně bordelu v lese zanechají právě lesní dělníci.

Jakej já dostal céres od jedné zastánkyně charakterů, morální čistoty a neposkvrněnosti lesních zaměstnanců.

A přitom jsme s dcerou cestou z Velkého kamene nasbírali velký modrý pytel odpadků! A světe div se, dobrou polovinu tvořily odpadky více méně spojené s lesními pracovníky. Mimo jiné, ten pytel jsme našli také v příkopu u cesty:-))

Tady musím ovšem zdůraznit, že tato část lesa je také velice navštěvovaná místními a houbaři.

Ještě k těm cyklistům. Jezdím také velice rád na kole po Brdech a potkávám spousty cyklistů, ale žádný se nevláčí s petkama.-----------------------------------------
brdotazník 4. 3. 2008 14:57

Dnes se hlásím naposledy,

a to s aktuální zprávou:

Cyklotrasy už mají evidenční čísla:

číslo 8198 Láz - Obecnice - 9,5 km

číslo 2273 Vranovice - Trokavec - 20,2 km

číslo 2274 Červený vrch - Věšín - 4,2 km

číslo 2275 Teslíny ? "Václavka rozcestí" - 2,8 km

číslo 2251A Mirošov- rozcestí kóta 526 - 3 km

Do 19. května by mělo být provedeno přeznačení zpřístupněných částí Vojenského újezdu Brdy:

Zóna K: hranice vede komunikací z Malého Drahlína do kopce, odbočka doprava tou novou autostrádou jižním úbočím Sádky, pak u seníku 335 vlevo na hřeben a potom po hřebeni Klouček-Slonovec do Čenkova.

Zóny J (Pilská-Láz) a I (Nepomuk-Teslíny) a rozšíření zóny C podle již zveřejněné mapy.

Asfaltování průseku [viz příspěvek zde 25. 1. 2008 (16:08)] se konat nebude; cyklostezka bude vedena ?objížďkou? po stávající zpevněné cestě na sever a pak vlevo na jihozápad. Pak od kóty 643 doprava na severozápad ke hrázi Hořejšího padrťského rybníku z východu.-----------------------------------------
Jeden méně obvyklý 4. 3. 2008 12:30

letecký snímek VVP - kolvínská střelnice:

http://i.idnes.cz/nato/07/103/namaxi/R001e894c_vojenskyujezd.jpg

Co je ten flek vpravo nahoře?

Lom na Červeném vrchu?

Také moc pěkný :-/

-----------------------------------------
Emma - škody: 4. 3. 2008 12:18

Lesy ČR, závod Dobříš:

Emma: něco přes 20 tisíc m3 dřeva (pětina roční těžby), nejvíce postiženou oblastí je Rožmitálsko

(Kyrill: 100 tisíc m3)

VLS, divize Hořovice:

Emma: asi 15 tisíc m3 (Kyrill 100 tisíc m3)

Zdroj:

K Hutr: Na Příbramsku se sčítají škody po vichřici

http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/pbemma20080303.html

-----------------------------------------
brdotazník 4. 3. 2008 11:49

Ze samého rozrušení :-) už si pletu světové strany: Horní vrch je od Čihadla samozřejmě západně.

-----------------------------------------
brdotazník 4. 3. 2008 11:06

Kde konkrétně jsou ve VVP "pěšiny a průseky "obývané" cyklisty", které "jsou k nerozeznání od těch okupovaných motorkáři" (a ty jsou kde?) ?

Já vím o průseku rozježděném motor(nebo čtyřkol)káři na Horním vrchu (727 m.n.m; východně od bývalé střelnice na Čihadle) a snad ještě na Třemošné. Pěšiny a průseky zdevastované cyklisty jsem ve VVP ještě neviděl.

Ale člověk nepřijde všude, takže se nechám poučit.

Jinak: pohozené PET-lahve se mi také hrubě nelíbí, ale není asi dobré svádět je všechny na cyklisty nebo jiné civilní návštěvníky. Nepočítám-li pangejty okolo hlavních silnic (např. ze Zaječova k Bílému křížku, nebo mezi Nepomukem a Lázem), nejvíc bordelu typu lahví, krabiček od cigaret, konzerv, plastových kbelíků ap. se najde na místech lesní těžby (!).

Kromě toho, PET-lahve lze celkem snadno sebrat - naštěstí tady je řešení v dohledu. Až bude VVP v příštím nebo přespříštím roce opět uzavřen, uspořádají Američané mládežnickou brigádu, a bude to za dva dny v cajku.

Mám dojem, že hůř je bita příroda např. umělou odtokovou strouhou kolem Padrťských rybníků. A co ta příšerně intenzivní těžba? Nebo se mi to jen zdá? Namátkou na vrcholové plošině Prahy nebo na jižní straně Sádky-Kloučku už nezbyl skoro žádný vzrostlý les.

A těží se všude, a to podle mého laického názoru i stromy, které těžko dosáhly mýtního věku. Za všechno prý může Kirill - ale ničí orkán lesy v pravidelných čtyřúhelnících?-----------------------------------------
Brdař 4. 3. 2008 10:24

Roman Poustka: ,,...ještě větší újmou, kterou lesům přináší jejich přítomnost, je jejich neukázněnost spojená s vjížděním na nezpevněné povrchy. Některé pěšiny a průseky "obývané" cyklisty jsou pak k nerozeznání od těch okupovaných motorkáři"

Pane inženýre, jel jste někdy na kole po ,,nezpevněném povrchu"? Pokud po vašem průjezdu cesta vypadala ,,k nerozeznání od cest okupovaných motorkáři", zřejmě vážíte 200-300 kg a v lýtkách se vám skrývá krouticí moment stovek Nm... :-)))

-----------------------------------------
zákaz úmyslných těžeb ? 4. 3. 2008 09:21

3.3.2008

První odhady následků orkánu Emma se u VLS pohybují v úrovni do cca 200 tis. m3 dříví, což ve srovnání s orkánem Kyrill v r. 2007 představuje necelých 20 %. Z pohledu plánované roční těžby pro r. 2008 se jedná o objem 30 %. Nárůst nahodilé těžby se projevil u všech divizí VLS v objemu od 20 tis. do 50 tis. m3 dříví. Rozsah následků Emmy nevyžaduje, kromě vydaného rozhodnutí o zákazu úmyslných těžeb, přijetí mimořádných opatření souvisejících se zajištěním kapacit pro zpracování této nahodilé těžby. Vzhledem k riziku kůrovcové kalamity bude napadená hmota zpracována co nejrychleji a současně jsou realizována obranná opatření k zamezení hrozby šíření kůrovce.-----------------------------------------
rp 4. 3. 2008 06:32

Když už se tu opíráme do cyklistů (otázka lahví na Koruně už začíná být trapnou záležitostí, kdo to nechápe, asi dost nesleduje tuhle návštěvní knihu), další možná ještě větší újmou, kterou lesům přináší jejich přítomnost, je jejich neukázněnost spojená s vjížděním na nezpevněné povrchy. Některé pěšiny a průseky "obývané" cyklisty jsou pak k nerozeznání od těch okupovaných motorkáři. To, že se tím též odpadky dostávají do hůře přístupných míst (pro jejich ev. úklid), nechávám zatím stranou. A nevyřeší to žádné cyklostezky atp., vyřeší to jen kázeň a uvědomělost návštěvníků.

-----------------------------------------
Brdař 3. 3. 2008 21:33

Paw: ,,nebyly vyhozené, byly dost pečlivě schované na místě známém nejmíň čtyřem lidem a zakryté mechem"

To je smutné, že jste dosud nepochopil, že umělohmotné lahve do lesa nepatří... :-(

Paw: ,,...když se jedná o takovou banalitku"

Bohužel, v níže uvedeném smyslu jste ,,cyklista". :-(( Pro vás ,,banalitka", pro les zátěž na desítky let. Ale hlavně že vy jste v pohodě, že.

-----------------------------------------
paw (paw@volny.cz) 3. 3. 2008 18:32

SPECIÁLNÍ obrazová příloha pro Brdaře

(toho si važte, to jsem ještě pro nikoho nedělal)

[url http://www.bornet.info/vratne_lahve.html]vratné láhve[/url]

Ani za cca půldruhého roku se nezměnily tyto skutečnosti:

- to nebyly moje flašky, já jsem o nich napsal

- nebyly vyhozené, byly dost pečlivě schované na místě známém nejmíň čtyřem lidem a zakryté mechem. Nejspíš zbytečně, ale já tak příkře a rychle lidi nesoudím, zvlášť když se jedná o takovou banalitku.

Rozepsal bych se víc, ale nemám čas, připravuju článek o tom, jak jsem si vařil na kostce rašeliny polévku z listonoha letního...-----------------------------------------
Michal 3. 3. 2008 12:52

Nejde tu výhradně o cyklisty. Jde tu o počet lidí. Cyklisté jsou jen nejpočetnější skupinou lidí, co se v prostoru vyskytují, tudíž nadělají největší svinec. Nic víc. Vůbec si nemyslím, že by byli nějak speciálně nepořádní, jen jich je tu nejvíce. Nepořádek po sobě nechá jakákoliv skupina lidí. Jsem tam nahoře dost často a tak si troufnu tvrdit, že jde v současné době opravdu o nejpočetnější skupinu návštěvníků, i když sem zahrnu i ty, co tu pracují, jako lesáky a vojáky. Lahve od oleje, pneumatiky a další \"pracovní\" svinčík sem samozřejmě cylisti nevozí. Narážím tedy na to, že bych uvítal ze strany vojáků alespoň mírné víkendové kontroly u vjezdů do prostoru. Jistou část návštěvníků by to jistě od vstupu - vjezdu odradilo.

Jinak se omlovám, že jsem se nechal unést emocemi, jen mě štve pořád dělat popeláře, když nechci v lese zakopávat o svinčík.

PS: když jsem na Středních Brdech začínal, žádnou mapu jsem neměl, a taky jsem si nějak poradil. Dnes máme podrobné mapy a někteří i GPS.

-----------------------------------------
Brdař 3. 3. 2008 09:27

Ale ale, pánové, proč vadí zase ti cyklisté? Minule se ptali, kde jsou a kudy do Strašic, a teď zas dělají nepořádek po lese? No nebudu se s vámi přít ? jistě jste je viděli ten nepořádek odhazovat, když to tvrdíte, ale dovolím si připomenout, že hlavním ?zdrojem bordelu? skutečně v lese, a nikoliv u cest, nejsou samozřejmě cyklisté, ale úplně jiní lidé. Například lesní dělníci, po kterých v 95 % případů najdete kelímky od jogurtů, umělohmotné sáčky a lahve od piva a limonád. Nedávno jsem dokonce viděl i 3 litrové umělohmotné lahve od oleje, který někdo (že by cyklista? :-)) nalil do harvestoru a ?zapomněl? uklidit.

Ale třeba se pletu a všechnu tuhle ?parádu? si tam jen někdo ?schoval? jako Paw kdysi na Koruně. Mimochodem, je Paw cyklista? :-)

PS: Až se vás příště nějaký zmatený cyklista zeptá, kde právě je nebo kudy do Strašic, s náležitou úctou mu to vysvětlete a ještě zamávejte na pozdrav. Co když jste právě potkali budoucího dalšího Jana Čáku na jeho prvním výletě na Brdy? :-)-----------------------------------------
rp 2. 3. 2008 20:34

Také jsem spíš pro ten dobytek:-).

-----------------------------------------
Michal 2. 3. 2008 17:11

I kdyby jen pět cyklistů ze sta (to je velmi optimistické) nechalo v Brdech svinčík, pak tu máme (a to je realita) plný batoh bordelu. Posbíraný je teď v naší popelnici. A možná jsem to zrovna já, kdo stojí za popularizací Brd. Možná to ale bude trochu jinak... Lidi, chovejte se prosím alespoň jak dobytek, ne jeko debilové!

-----------------------------------------
-rw- 28. 2. 2008 21:27

Tak jsem letos byl v Brdech poprvé. Na podzim v severní části u Mníšku a teď před týdnem na jihu. Můžu říct, že jsem jedině nadšený a zároveň se bojím. Jako zastánce pěší turistiky se bojím, že se z Brd stanou nové cyklodálnice... Al etřeba ješte chvíli ne :) btw - jen tak dal, brdy.unas.cz ! :)

-----------------------------------------
VHSB - P. (vhsb@seznam.cz) 27. 2. 2008 21:26

Svinec tam nechávají... :o(

-----------------------------------------
Rici 27. 2. 2008 16:00

Pokud tam po sobě nenechávají svinec, tak proč ne.

-----------------------------------------
Michal 27. 2. 2008 10:30

Cyklostezky se plánují, ale ve skutečnosti se nám Střední Brdy už proměnily v jednu velikou cyklotrasu. V neděli 24.2. Byli v prostoru snad všichni cyklisté (a o něco méně pěších) ze širokého okolí.

-----------------------------------------
co lidé nevědí 25. 2. 2008 12:37

Turisté se už na jaře budou moci oficiálně procházet po brdském vojenském prostoru...

ČT 1 Události v regionech

24. 2. 2008 - 19:20

http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/24.02.2008/208411000140224-19:20-1-udalosti-v-regionech.html

od 02:41 až 04:25 záznamu

Provozovatel restaurace v Míšově jásá ? asi neví, že cyklostezka z Míšova nepovede...

A mluvčí armády hrozivě dodává:

Úplně tragickým případem je situace, kdy se někdo dostane do prostoru střelnice na dopadovou nebo cílovou plochu během střeleb!

Asi neví, že na padrťskou cílovou plochu se už nestřílí.-----------------------------------------
a co ptáci ? 25. 2. 2008 11:47

Nebezpečné by se záření mohlo stát za určitých okolností pro lidi, kteří by se dostali do vyhrazeného bezletového pásma. A to třeba v ?balónu, rogalu či jiném létajícím zařízení, které není kryto kovovou stěnou nebo jinak stíněno proti elektromagnetickému poli?, uvádějí experti.

Jde o bezletovou zónu, jež by podle některých informací měla zaujímat okruh 7 až 15 kilometrů kolem radaru. Proto by měla být tato zóna velmi přísně střežena, aby do ní nepronikla takříkajíc ani myš.

http://www.novinky.cz/clanek/133921-.html

Ptáky to nespálí ?!

-----------------------------------------
opět na téma cyklostezky 23. 2. 2008 16:32

http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/brdy20080223.html

-----------------------------------------
V uplynulých dnech 22. 2. 2008 10:27

se cvičilo v jineckých kasárnách a okolo

www.army.cz/scripts/detail.php?id=10694

Návazný výcvik pro Kosovo se uskuteční v měsíci dubnu a květnu ve VVP Brdy a ve Vyškově.

-----------------------------------------
brdotazník 21. 2. 2008 19:45

Hm.

A jak to tam asi bude vypadat, až se začne kácet a pak stavět ten radar?

-----------------------------------------
Rici (jrici@seznam.cz) 21. 2. 2008 13:55

Ani nevím, jestli se mám radovat z legální turistiky k Padťákům. Už takhle je tam silnej provoz a odpadků po kule, který nikdo neuklidí. To jsem zvědavej, jak to tam bude vypadat v srpnu.

-----------------------------------------
opravník český 20. 2. 2008 10:44

Zrovna jsem chtěl napsat to co Brdotazník :-).

A víte, jaká paráda nás čeká?

Parkanová chystá vojenskou přehlídku, první po revoluci

http://zpravy.idnes.cz/parkanova-chyst a-vojenskou-prehlidku-prvni-po-revoluci-pk1-/domac i.asp?c=A080220_084713_domaci_lpo

Nad hlavním městem se objeví gripeny i bitevní vrtulníky, hradčanskou třídu Mariánské hradby zaplní armádní obrněná technika. Tak vypadá hrubý scénář plánované vojenské přehlídky.

-----------------------------------------
brdotazník 19. 2. 2008 15:51

No tak, předpokládám, že pěší návštěvníci v Brdech nic nebagrují, že

:-)

-----------------------------------------
Brdař 19. 2. 2008 13:48

Něco pro ty, kteří bagatelizují nebezpečí nevybuchlé munice v újezdu. Je zřejmé, že i hodně stará munice může nadělat hodně neštěstí (že, Brdotazníku :-)).

Pod bagristou explodovala ve Znojmě letecká puma

V úterý před polednem na staveništi ve Znojmě v Dobšické ulici při výkopové práci narazil bagr na munici pocházející s největší pravděpodobností z druhé světové války. Ta při nárazu s lžící bagru explodovala. Výbuch poškodil stavební stroj a lehce zranil bagristu.

19. 2. 2008 13:33 - ZNOJMO

Podle prvotních hodnocení policejních pyrotechniků se mělo jednat o stokilogramovou leteckou pumu. Policie místo zajistila a ohledává ho, zda tam není další munice.

Bagristu odvezla do nemocnice záchranka, jeho zranění ale nejsou vážná. Je pořezaný od střepů skla bagru a utrpěl šok.

Zdroj: http://www.novinky.cz/clanek/133560-pod-bagristou-explodovala-ve-znojme-letecka-puma.html

-----------------------------------------
Bedřich Číže 14. 2. 2008 09:23

Tak cyklotrasa 2,5 km je každopádně pecka:-)

-----------------------------------------
rp 13. 2. 2008 22:35

Ale je to prča, ne? :-)) Nejlepší je houbami naprosto naložená Š 100 nepoznatelné barvy a skrze pootevřené okénko škemrající řidič v modré teplákové soupravě: "Kudy do Bohutína?"

-----------------------------------------
Brdař 13. 2. 2008 21:26

Brdotazníkovi a Michalovi

Ale no tak, pánové, žádný učený přece z nebe nespadl. Když se vás někdo u zámečku/na Toku ptá, kudy do Strašic/kde je, prostě mu to řekněte, popřejte mu, aby dobře dojel a těšte se ze života...

-----------------------------------------
brdotazník 13. 2. 2008 20:18

To je slabý. Mě se ptal cyklista u zámečku, taky s mapou v ruce, kudy do Strašic...

:-/

-----------------------------------------
Michal 13. 2. 2008 20:07

Asi nikdy nepochopím, proč někdo ke svému výletu do lesa potřebuje turistické značky. Pokud se není schopen orientovat bez nich, asi bude lepší, když zůstane doma. Jeden takový cyklista se mě poblíž Carvánky ptal, kde vlasteně je. V ruce přitom držel padesátku mapu a mapovou GPSku.

Na cyklotrasy kraší, než 10 kilometrů se snad nevyplatí vynadávat kolo z garáže a je lépe jít pěšky.

S tímto způsobem zpřístupňování Brd přichází nová éra turistiky...

Pro ty chudinky unavené sportovce na kolech bude potřeba vybudovat alespoň po 5 kilometrech stánky s občerstvením, aby nám zde nepomřeli. No a pak už je zbývá ta zmíněná cestovka. Mohla by třeba cyklisty vozit na Prahu autobusem a oni by si pak vychutnávali sjezd hezky z kopečka dolů.

-----------------------------------------
Mladá fronta jásá 13. 2. 2008 14:09

Na jaře se otevřou další části vojenského újezdu

Střední Čechy - Padrťské rybníky označují mnozí turisté za nejkouzelnější místo v Brdech. Dosud se k nim oficiálně nesmělo - leží totiž ve vojenském újezdu. Na jaře se to změní. Kolem rybníků bude vyznačena nová cyklotrasa, armáda zpřístupní i dalších více než 40 kilometrů cest.

"Máme radost, vždyť jsme o zpřístupnění rybníků usilovali tři roky," řekl Karel Markvart z Klubu českých turistů. Právě klub bude nové trasy ve vojenském prostoru vyznačovat. "Budeme na to potřebovat asi 150 tisíc korun. Rádi bychom, aby vnitřní část značení v újezdu zaplatila armáda," řekl Markvart s tím, že ve čtvrtek o tom bude jednat s představiteli vojenského újezdu.

Definitivně by se také mělo rozhodnout, kudy konkrétně trasy povedou. "Ministerstvo obrany otevře úseky v okolí Padrťských rybníků. Tato cyklotrasa bude dlouhá necelých jedenáct kilometrů. Další uvolňované cyklotrasy vedou z Mirošova, Teslín, Bukové, Vranovic a Dolního Lázu," uvedla Monika Machtová z tiskového odboru ministerstva s tím, že cesty budou pro veřejnost otevřeny o víkendech celoročně.

První návštěvníci by do těchto míst mohli přijít v květnu či červnu. "Termín není stanoven. Bude záviset na výsledcích pyrotechnického průzkumu, který musí tomuto zpřístupnění předcházet," řekla Machtová.

Není ani jasné, na kolik zpřístupnění vyjde. Například bude nutné vybudovat u rybníků dřevěný most pro cyklisty. Nepovede přes rybník, ale přemostí jen část rozbité hráze. Ministerstvo naopak nepočítá s budováním záchytných parkovišť. To někteří starostové z okolních obcí kritizují. "Mají s tím problémy obce Láz, Nepomuk. Lidé tam parkují, kde chtějí," řekl starosta Rožmitálu pod Třemšínem Josef Vondrášek. Obává se i případného dalšího otevírání újezdu veřejnosti. "Je to pokrok, že cyklisté budou moci k rybníkům. Otázka je, jak se lidé zachovají k přírodě. Uvítal bych, kdyby se turistů ujala cestovní kancelář, která by tam výlety organizovala," dodal. Obavy má i jeho kolega z Vranovic Josef Stehlík: "S návštěvníky újezdu nemáme moc dobrou zkušenost."

To, že se turisté po zpřístupnění prostor nechovají vzorně, potvrdilo i ministerstvo. "Lidé nerespektují turistické stezky a bezpečnostní režim. Zpřístupnění okrajových částí Brd nedopadlo ideálně," řekl před časem mluvčí ministerstva Andrej Čírtek.

Plánované cyklotrasy:

přes Padrťské rybníky 11 km

Mirošov - Skořice 2,5 km

Teslíny - Trokavec 10,8 km

Buková - Teslíny 7,8 km

Vranovice - Buková 9,1 km

Dolní Láz - Obecnice 6,4 km

Mladá fronta DNES 13.2.2008 - regionální mutace Střední Čechy, str. C1 a C2-----------------------------------------
jo, žije, 12. 2. 2008 06:40

viz Návštěvní kniha Brdy-res publica

-----------------------------------------
VHSB - P. 11. 2. 2008 23:19

Číslo 5 žije! Pardon, to mi trochu ujelo... :o) Měl jsem na mysli sdružení Brdy - res publica. Obdržel jsem odpověď na mail, takže vyčkejte, třeba se i zde něco objeví!

-----------------------------------------
geodeti a ochranáři 11. 2. 2008 18:40

Podle ministerstva obrany jsou také ode dneška v Česku američtí geodeti, kteří ve vojenském prostoru Brdy, kde má radar stát, budou celý tento týden zkoumat území. Zeměměřiče zajímá, kde by mohly stát jednotlivé části radarové základny. Ve čtvrtek a pátek pak v Praze budou jiní odborníci z USA, kteří budou jednat na ministerstvu životního prostředí o ekologických otázkách spojených s výstavbou radaru.

http://www.ceskenoviny.cz/index_view.php?id=296243

-----------------------------------------
dodatek 10. 2. 2008 21:03

Tak třeba já jsem vlastně ženská :-).

-----------------------------------------
opravník český 10. 2. 2008 20:35

Ale jo. Já vám věřím.

Ačkoli tady může každý o sobě nablábolit cokoli o:)

-----------------------------------------
BrKo (BRKOzBRD@seznam.cz) 10. 2. 2008 19:46

Postačí, když řeknu, že z Třemšínska z pod Hraničního hřebenu ?

-----------------------------------------
opravník český 10. 2. 2008 07:46

to BrKo:

Tak nemyslím přímo ve VVP, ale v přilehlém okolí.

Např. Vy jste o sobě psal,že jste BrKo z Brd ... takže odkud z Brd? :-)

Jinak to tu vypadá už jen na mlácení prázdné slámy, tož sorry...

-----------------------------------------
BrKo (BRKOzBRD@seznam.cz) 9. 2. 2008 21:19

TO:opravník český

" Zastávám názor, že přednostně by měl být problém Brd starostí těch, kteří tam žijí ... "

opravníku promiň, ale :-)))

-----------------------------------------
opravník český 8. 2. 2008 20:24

V poho :-)).

Ale i malé sdružení dokáže mnoho... ale vážně, nevíte někdo, co je s Dr. Čámským a zda sdružení ještě funguje?

Na jejich webíku je mrtvo...

-----------------------------------------
VHSB - P. 8. 2. 2008 19:21

No, jen mne tak napadlo, že celorepubliková organizace jejíž hlavní činností je ochrana (zbytků) přírody by třeba mohla dokázat při jednání s orgány státní správy o trochu více než místní malé sdružení existující pár měsíců...

Debatu o Greenpeace ponecháme raději stranou, omlouvám se, ale jsem na ně poněkud alergický :o)

-----------------------------------------
opravník český 8. 2. 2008 07:42

Problém pro níže zmíněné může být v tom, že území VVP nemají zmapováno jako je tomu u jiných, běžně dostupných míst, takže neznají tamní poměry.

"Obskurní" organizace Greenpeace v souvislosti s radarem má v plánu zaměřit se i na ochranu přírody... jinak co je na nich obskurního? ( o Vás by též mohl mít nepoučený jedinec chuť napsat, že jste spolek militaristů. o:) )

Chcete-li se o Gr. dovědět více, pak na http://www.greenpeace.org/czech/ (bez mezer).

Zastávám názor, že přednostně by měl být problém Brd starostí těch, kteří tam žijí, a ne aby jim tam "dovážely rozumy" jiná sdružení a org. mimo region.

Aktivita by měla vycházet od místních, pokud ne, tak holt se nedá nic dělat.

-----------------------------------------
VHSB - P. (vhsb@seznam.cz) 7. 2. 2008 22:28

Trochu (vlastně dost!) mě překvapuje, že se k současné situaci kolem "divokého" budování cyklostezek v okolí Padrťských rybníků nijak nevyjadřuje Český svaz ochránců přírody, Česká společnost ornitologická (tento týden byl na Hořejším padrťském rybníce několikrát pozorován pár orlů mořských - co asi orli udělají až se tam nahrne těžká stavební technika? Spokojeně zahnízdí...?), Zelení, obskurní organizace typu Greenpeace (kteří se tak rádi přivazují řetězy před Temelín a TV kamery) atd.atd. Zdá se, že Brdy jsou opravdu "zapomenutý kraj" a nikoho kromě pár jedinců nezajímají... :o( Nebo jsem snad něco přehlédl?

-----------------------------------------
počtář 7. 2. 2008 10:23

To je se sdružením Brdy - res punblica vážně ámen?

No tak nic - holt se to asi nedá lámat...

Snad se nám o ty Brdy v budoucnu někdo dobře postará...

-----------------------------------------
opravník český 6. 2. 2008 14:09

Vždyť jedině dobře, že se najdou lidé, kterým na Brdech záleží... brdský chat, proč ne ? :-)).

Nevím, kdo je zde se sdružení B.- r.p. a kdo jen náhodný kolemjdoucí jako třeba já, ale řekl bych, že pro sdružení ještě přijde ten pravý čas- spíše někdy více v budoucnu.

Projekt Brdy ve svých variantách (také myslím, že by se sdružení nemělo tak zabývat těmi atrakcemi... o to ať se stará komerční sektor... to je myslím hlavní důvod nedůvěry ekologů a ochranářů vůči sdružení) přece není žádná posávátná kráva, může se stále vyvíjet a měnit s vývojem ve VVP.

Ale někdo by měl být připraven na věci budoucí, jakými by mohlo být zrušení VVP po odchodu armády a s tím související hrozba zkomercionalizování území - jak již o tom dříve podrobně psali jiní. Pokud by se tak stalo, bylo by třeba dát podnět k zahájení řízení o vyhlášení CHKO v Brdech ještě dříve, než VVP bude zákonem zrušen (tj. dokud má území jen jednoho vlastníka - stát). Tak by se zabránilo parcelování území mezi obce/kraje, které by nebyly účastníky takového řízení.

protože pokud by byly, asi by na různosti zájmu obcí plán s CHKO pohořel - ýž nyní je vidět z toho, jak některé obce prahnou po hospodaření v nudlích, že přírodu v Brdech berou spíše jen jako zdroj příjmů (hospodaření v nudlích, navrácení lesů atd...).

A pokud je pravda, jak jsem tady dříve četl, že sdružení chtělo již koncem roku podat návrh na vyhlášení CHKO, předpokládám, že tam jsou přes hodnoty brd odborníci (příp. spolupracující odborníci), kteří by si před úřednictvem měli umět ideu CHKO obhájit - pokud to bude časem aktuální, já věřím, že ano.

Nyní asi bych souhlasil s rp i Brdotazníkem s těmi třicátými lety a dál do toho nezasahovat, dokud armáda sama někdy neodejde.

K návrhům na ochranu přírody se staví armáda tradičně záporně, ať se jedná o jakoukoli formu ochrany (viz někde níže námitky armády k vyhlášení Padrťských r. za EVL aj... takže myslím, že by CHKO za současného stavu MO potopilo, zvláště přidá-li se k tomu záměr stavby radaru.

Ještě pro rp:

Smyslem CHKO (NP) podle zákona o ochraně přírody a krajiny č. 114/92 Sb. opravdu není plundrování přírody za tichého souhlasu tamních strážců.

Pokud se to někde děje, je to smutné, ale neznevažoval bych tak tyto instituty ochrany přírody a krajiny.

Tož takové slovo do pranice :-).

Závěrem jsem jen chtěl říci, že pan Čámský by měl mít ve zde přítomných diskutérech oporu a podporu, protože je jeden z nás mála, kteří chtějí pro Brdy udělat něco konkrétního, nejen o nich žvanit.

Muselo mu to všechno dát mnoho práce , zabrat spoustu času atd... a věřím tomu, že musí být ze všeho již unavený, dost možná i znechucený...(?)-----------------------------------------
rp 6. 2. 2008 12:02

Hm, jsme zas rozjeli diskusi:-))).

Chození načerno: když bude propustka k mání všem a i třeba za babku, nebude se jistě kontrolovat její držení (ještě hůře než dnes), ale princip první republiky po celé ploše s výjimkou střelnic je dobrý.

Značení/neznačení: terénu neznalý turista (a těch sem značené cesty přilákají víc než neznačené!) si s sebou bere mapu, na které jsou zakresleny minimálně základní asfaltové silnice. A když se nebude muset těmto cestám (jako my, že?) stále vyhýbat, nabude prostorové představy \"našeho\" lesa daleko snáze než (kdysi) my. A odbočí-li na nějakou méně výraznou cestu, odbočí prakticky ze značky.

Co by bylo pro přírodu nejlepší (a zároveň tam pustit lidi? - to nejde dohromady; ale ať)?

a) Snažit se o zachování VVP se změnou režimu na \"prvorepublikový\" s přísnějšími kontrolami zejména vjezdu aut, bez značení a bez \"přístřešků\", \"občerstvení\" ap., které by přírodní prostředí v konkrétní lokalitě hodně zatížily.

b) Je otázka, jak se zachovat k přírodním výtvorům živým i neživým, zda je úředně chránit a třeba i venku označovat. Funguje to s nimi bohužel stejně jako s těmi značkami, možná ještě hůř. Například zloděj cibulek vzácných rostlinek by aspoň podle průvodců, map a též dle vyznačení v terénu věděl dost přesně, kde je má hledat. Jiná věc je jejich evidence a ochrana těchto citlivých údajů.

c) Zbývá způsob hospodaření armády a řekněme VLS na území VVP (zejména s ohledem na stavební zásahy v území). Shodneme se možná, že se za poslední léta udělalo dost práce, odstranily se některé nepoužívané vojenské objekty a téměř žádné nové (i nevojenské) nepřibyly. Zde je podle mě prostor (a nejde jen o radar!), kde by se mělo nějak kontrolovatelněji rozhodovat. Aby např. nemohla vzniknout další padrťská stoka okolo rybníků. Projekty nových cest, vodotečí, budov ap. by měly být primárně schváleny např. pí. Bímovou a kol. na OŽP OÚ Příbram (nebo jak se to dnes jmenuje...). Podklady pro ev. zřízení CHKO tamtéž.

Všechno se sem napsat nedá, bylo by to hrozně dlouhé... Řešením by byl brdský chat :o)).-----------------------------------------
počtář 6. 2. 2008 11:03

Hledejme nějaký společný průnik, něco, na čem bychom se většina shodla, že může být dobré pro Brdy.

-----------------------------------------
opr. k níže 6. 2. 2008 10:43

nejbližší atd...

-----------------------------------------
opravník český 6. 2. 2008 10:42

Tak nějak chápu všechny tady dohromady :-), ale nejbližčší je mi pojetí Brdotazníkovo - zejména ten konec.

Proto je myslím důležité, aby někdo shromažďoval argumentaci a podklady pro zahájení řízení o vyhlášení CHKO, kdyby jednou armáda z Brd odešla.

Pokusit se prostě o vyhlášení CHKO - anebo to nechyat přerozdělit mezi obce/kraje.

Otázku do další diskuse tedy vidím takovou: Co by bylo pro přírodu lepší?

-----------------------------------------
brdotazník 6. 2. 2008 09:49

Ještě dodávám, že celá ta paráda s cyklostezkou na Padrťáky je jen a jen úlitba souhlasu s radarem, která velmi pravděpodobně nebude mít dlouhého trvání.

Zde

http://www.periskop-pribram.cz/clanek.asp?idVyd=403&idstr=18&idCla=30139

si můžete přečíst, že to je na zkoušku na dva roky. Pokud bude radar, nejpozději za dva roky se řekne, že se zjistilo, že lidi dělají bordel a zase se to zavře, možná i s nudlema. Přeci nebudou lidi courat kolem radaru. Mimochodem, nikdo se nebojíte toho, že pokud by byl radar, bude s couráním po VVP konec? Kdyby na to byly peníze, zajistit by to jistě šlo...-----------------------------------------
brdotazník 6. 2. 2008 09:20

Asi se všichni shodneme na tom, že částečné zpřístupňování formou nudlí je ta nejnešťastnější cesta. Nahání a koncentruje lidi do malých prostorů, kde se o to víc projevuje bordelaření.

Než to, tak raději nic. Ale: na druhou stranu, to věčné chození "načerno" přeci také není správné - koho to baví, pořád si hrát na četníky a zloděje? Tak snad okolo puberty, ale je toto důstojné pro starší pány? Proto jsem si myslel, že řešením by bylo obnovení režimu jako za první republiky. Zveřejňovat rozpis střeleb a v době, kdy se nestřílí, vstup povolen (kromě dopadových ploch). Přečetl jsem si námitky na webu VHSB, a na základě nich tedy klidně doplňuji, že by to mohlo být i v propustkovém režimu: ale s tím, že propustku obdrží každý, kdo se pro ni bude obtěžovat, a s tím, že bude platit vždy když se nestřílí (ne jen soboty a neděle) a pro průchod celým prostorem (ne jen v segmentu jedné lesní správy).

Málo si připouštíte možnost odchodu armády. Nepočítáme-li pěchotní střelnice, funguje už jen letecká a dělostřelecká střelnice. Pokud by byl postaven radar, s leteckou střelnicí bude konec automaticky. A ta dělostřelecká? Jakkoli oficiální místa ujišťují, že se bude v pohodě střílet vedle radaru, já si myslím, že to z bezpečnostních důvodů nepůjde. Pak by následovalo stěhování, nejspíš na Libavou.

Kdyby se újezd "otevřel", nesouhlasím, že by neměly být vyznačené turistické trasy: podle mě měly. Přiznejme si, že když jsme začínali :-) , orientace v nepřehledných hvozdech nebyla vždy úplně 100%. Myslím, že když obyčejný "túrista" jednou zavítá do těchto končin, aby se podíval, jak to na těch Brdech vlastně vypadá, docela rád a vděčně se bude držet značky, aby nezabloudil. Čímž by se dosáhlo toho, aby "davy" (ony by to nikdy skutečné davy nebyly - koho z masňáků by bavilo trmácet se takové dlouhé kilometry "jen lesem", že) nešlapaly tam, kam nemají.

Pokud jde o Národní park (ten tu ale nikdy nebude, to je naprostá utopie), tedy spíš o CHKO:

tady musím souhlasit s Michalem: podobně jeho názorům se děsím toho, kdyby armáda odešla, jak nějaký ex-VLS zelený mužík si bude hojit své malé ego na tom, jak bude buzerovat mě, že sbírám houby jinde než na cestě (přičemž budu nepřístojně šlapat botama po velmi cenné lesní půdě týden před tím rozježděné harvestorem).

Jenže: kdyby byl vojenský újezd zrušen a nebyla zřízena CHKO, je téměř jisté, že by začala výstavba těch parkovišť, hotelů nebo hotýlků a kdoví čeho ještě.

Když budeme říkat, že Brdy mají zůstat armádě, může to nějaký rok fungovat, ale až jednou někdo rozhodne (a už se to svého času plánovalo, a jedna významná partaj to měla i ve volebním programu před minulými volbami), že armáda v Brdech končí, zbydou nám oči pro pláč. Nebo ne?-----------------------------------------
rp 6. 2. 2008 08:09

Naprostý souhlas s Michalem. A když už turisty oficiálně ano, pak bez značených turistických a cykloturistických cest. Určitě víte, v jakém stavu jsou např. hlavní šumavské turistické stezky vedoucí mimo asfalt...:-(.

...což už ale dnes zcela neplatí a zas jen můžu souhlasit s P. z VHSB, že způsob zpřístupňování VVP "ve vlnách" je nešťastný. Velké plus je alespoň, že vojáci nechtějí VVP ořezávat o tyhle "nudle" a že statut VVP zatím platí všude.

A k slavnému pROJEKTU:-) Brdy? Mrkněte se někdy do Železné Rudy, Prášil nebo jinam na Šumavu, kolik tam zůstalo starousedlíků, kterým se "pomohlo" zrušením VVP Dobrá Voda a vytvořením NP. Namítnete, že se pomohlo aspoň obcím - ale obec je kdo? Starosta? Nenechte se vysmát. Dokud nebyly v okolí Prášil po roce 1990 vyznačené značky, nikdo tam skoro ani nepáchl. Zkuste tam dnes v sezóně jenom zaparkovat... nebo si koupit chleba, čaj... A to jsme jen u pomoci lidem. Co teprv na to říká asi příroda?! A o co jde vám? O lidi, o přírodu, o obojí?

Zvolili jsme bohužel automobilovou ekonomiku podobnou Německu. Mrkněte se na "turismus" Němců. Rychle se k nim blížíme. A jestli to takle půjde dál, pak se děsím představy parkoviště například na Přední Záběhlé nebo na Padrti, aby si mohli pupkáči zajít "na jedno" k bufetu na hrázi Hořejšího rybníka, protože z Bukové nebo ze Skořic by tam už vůbec nedošli. Myslíte si, že před tím nás uchrání NP? Hehehe...

Prosím vás, hlavně NEEE auta do VVP (a víc to hlídejte! a vypouštějte ventilky, zavírejte závory), ale třeba jsem úplně vedle...

-----------------------------------------
Michal 5. 2. 2008 22:23

Ano já jsem sobec a nestydím se za to. Jiní jsou též sobci, ale nepřiznají si to... Ostatně sobectví je asi nejpřirozenější vlastnost.

Ano, nechat to takhle. Co bude dál, nikdo neví. Cit praví: jsem pacifista, pryč s armádou! Rozum praví, armáda tu bude navždy, a nijak mi neubližuje, proto ji tu nechme! No, asi jsem spíš pragmatik.

Čistě a ryze sobecky: zvyknul jsem si na leccos, a až mě zas někdo bude chtít honit, budu se jako obvykle dobře bavit. Jenže jiní to mohou cítit jinak...

Jestli zrušit existující CHKO a NP, kde se "tajně" loví zvěř a těží dřevo a strážci nic nevidí, zatímco loví ubohé naivní trampíkya turisty, to ponechám na osobní zodpovědnosti zaměstnanců příslušných správ parků. Ale kdo by si chtěl ničit dobré kšefty, že?

Návštěvníci polezou tam, kam chtějí, nehledě na jakékoliv zákony. (Já též, omlovám se za svojí upřímnost).

Ano, Brdy bych nechal uzavřené, armádě a tím vlastně všem? A všude? Ať si to každý přebere po svém.

Přiznám se, tento stav mi vyhovuje. Jen bych se přimlouval za přísnější kontrolu. A kdyby mi někdo nabízel propustku - děkuji. Nemusím mít všechno.

Kdyby armáda z Brd odešla? To je skutečně moje černá můra. Přiznám se, že nevím. Představa aquaparku Na Padrtích je stejně šílená, jako diskuse se strážcem Národního Parku Brdy, který mi z okéka terénního auta v lesním průseku vysvětluje, jak nedozírné následky pro přírodu má moje tichá chůze lesem, zatímco přilehlou paseku zaplavuje modrý smrad z výfuku ochranářského auta. Dnes se neumím rozhodnout, které zlo bych volil raději.

Ano B.R. P. má krásné vize. Mě se např. líbí Marxova vize ideálu komunismu. Všechno všem. Ale ten reálný už si opravdu zopakovat nechci. Jenže realita bývá příliš vzdálená svým ideálům. My však žijeme, a budeme žít v realitě, nikoliv v ideálech.

-----------------------------------------
VHSB - P. 5. 2. 2008 22:11

Než to co se v současné době děje (naprosto nekoncepční a nepromyšlené "částečné" zpřístupňování v režii Ministerstva obrany) mi opravdu v tuto chvíli přijde lepší nechat Brdy kompletně uzavřené (a lépe střežené) - bylo to v minulosti tak, že kdo chtěl Brdy s batohem na zádech tiše a mimo cesty projít, tak to prostě udělal... Přiznávám, že nejsem příznivcem masové turistiky.

Odchodem AČR by se situace samozřejmě diametrálně změnila, na to by mělo okamžitě navázat vyhlášení CHKO a rezervací. Ovšem budování sjezdovek, běžkařských tratí, rozhleden atd. atd. propagované sdružením BRDY Res publica považuji za další pro mne naprosto nepřijatelný extrém.

-----------------------------------------
opr. k níže 5. 2. 2008 21:31

... kdo KOHO (ne)bude honit....

-----------------------------------------
opravník český 5. 2. 2008 21:30

Tak co navrhujete Vy?

Co s těmi Brdy podle Vás?

Nechat to takhle?

Takhle "sobecky" kdyby každý uvažoval, kdo ho (ne) bude honit a "buzerovat", tak můžeme zrušit všechny již existující CHKO a NP a můžeme tam nechat návštěvníky podle libosti lézt.

Takže nechat Brdy uzavřené, armádě a chodit tam načerno (a všude) ?

Asi tento stav mnohým vyhovuje... ale co třeba za deset let, kdyby náhodou armáda z Brd odešla?

Co dál?

Myslím, že sdružení B-r.p. má dobré vize a návrhy na řešení... jediný problém vidím spíše v tom, že je to pro mnohé příliš brzy (takové předčasné národní buditelství).

Ale nechci do toho kafrat členům, jsou-li tu nějací, jistě se vysloví?

-----------------------------------------
BrKo 5. 2. 2008 20:22

Ono s těmi názvy je to tak, že co ves to jiný pes. Např já jezdím přes Míšovy (Míšov) do Příbramě (Příbrami) a poté do Jinců (Jinec). A to nemluvím o tom, že bác je u nás kucmár a bramborák není vošouch, ale liťák -))

-----------------------------------------
Michal - rýpal z rypákova (mic.toms@seznam.cz) 5. 2. 2008 18:59

Trochu mi připadá, jestli již Pavel (Dr. Čámský) neprozřel. Možná již postřehl, že sdružení, které kolem sebe vytvořil, je poněkud mimózní spolek, který se s nadšením a dobrou vůlí pouští do boje za dobro všech, a to i těch, kteří to nepovažují za přínosné. Jelikož jsem ve Středních Brdech i přes svojí momentální zdravotní indispizici velmi často, mrzí mne, že jsme se nemohli potkat na letošních "sedmsetpadesátkách". Ale představa, že namísto pár strýců v zeleném, co to tu neznají, mě na Brdech bude honit banda profesionálních, evropskou unijí placených strážců parku, se mi vůbec nelíbí. Vcelku dobře to znám z jiného místa, které se stalo národním parkem a za přísné ochrany strážců se několika "neznámým" pytlákům povedlo za pár let profesionální ochrany zcela vyhubit tamní populaci rysa ostrovida. Pavle, pokud toto čteš, víš, že jsem rýpal a já vím, že to myslíš dobře, ale bohužel na vlastní kůži stále zažívám na severní hranici Čech situaci, kterou bych Brdům rozhodně nepřál. Na to je mám příliš rád, i přesto, že je ten Sever o dost krásnější...

-----------------------------------------
opravník český 5. 2. 2008 10:18

V takových věcech máte čas se vrtat, co :-) ?

Ale abyste se zajímal o svého kamaráda... co je vůbc s Dr. Čámským?

Jako by se po něm Brdy slehly... je vůbec živ (a zdráv) ?

-----------------------------------------
brdotazník 5. 2. 2008 04:59

"opravníku český", opravujete pomístně nemístně !

Genitiv "Jinec" není nutno opravovat, neb je naprosto v pořádku.

Byly dokonce doby, kdy věhlasní jazykovědci doporučovali tvar "Jinců" opustit. Doklad naleznete např. v časopise Naše řeč, v čísle 5, vydaném 25. května 1944:

"Za svého pobytu na Hořovicku jsem slýchal a vždycky čítám 2. pád místního jména Jince jen v původním tvaru Jinec: na Plešivci u Jinec (Josef Valenta, Paměti Královského zlatohorního města Nového Knína..., str. 15), ... ze vzdálenějších Jinec (Josef Kořenský: Památník na oslavu osmdesátileté činnosti učitelského ústavu v Praze II, str. 63); rytíř Václav z Jinec (Děj. III, 272), duchovní z Jinec (Lumír 1852)

(.........)

Genitiv "Jinců", uváděný Pravidly 1941, bude nutno opustit."

Dle současné jazykové normy jsou tvary "Jinců" a "Jinec" tzv. dubletní, tj. přípustné jsou oba dva. Kdybyste do Jinec/Jinců zavítal, zjistil byste, že místní rodáci používají tvar Jinec. S tvarem Jinců se tam setkáte také, spíše však u tzv. náplavy. A není to jen nějaký samoúčelně pěstovaný archaismus. Stoupněte si někdy v Příbrami na nádraží, když se vrací jinecká mládež ze škol, a zaposlouchejte se u pokladny, jak si kupují "studentskou do Jinec".

Podbrdské noviny mají pravidelnou rubriku "Ze života Jinec"; v Jineckém zpravodaji nebo např. v knize Jan Beránek: Jince - Dějiny obce se používá genitiv "Jinec".

Tak se s tím smiřte. Klidně si používejte "Jinců", ale neopravujte jiné, používají-li "Jinec". Vy i oni to máte správně.

-----------------------------------------
opravník český 4. 2. 2008 21:25

z Parbubiců do Jinců :-))))

-----------------------------------------
BrKo 4. 2. 2008 18:16

Z Pardubic do Jinců !

-----------------------------------------
opravník český 4. 2. 2008 14:14

Z Jinců do Pardubiců

-----------------------------------------
brdotazník 3. 2. 2008 20:06

Ne z Jinec do Pardubic, nýbrž z Jinec do Hranic nebo do Přáslavic ...

-----------------------------------------
rp 3. 2. 2008 19:58

Mně to zvláštní připadá - zvláštní proto, že to není obráceně, že se nestěhují z Jinec do Pardubic. Že by konečně začal stát rozumně nakládat s penězi? Zatím to bylo vždycky tak, že se zrekonstruovala kasárna a vzápětí byla zrušena...

-----------------------------------------
Michal 3. 2. 2008 17:11

Stěhování dělostřelců je záležiitost o dost starší, než radar. Ostatně cílové plochy dělostřelců a plánované umístění radaru je záležitost mnohakilometrového odstupu.

-----------------------------------------
co je na tom zvláštního? 3. 2. 2008 10:19

Prostě si dělostřelci s radarem nebudou překážet, kdy´ž ten bude na okraji, no...

-----------------------------------------
zvláštní ... : 2. 2. 2008 22:39

Dělostřelci opustí kasárna asi za dva roky

http://www.denik.cz/z_domova/kasarna_delostrelci_armada_20080202.html

-----------------------------------------
rp 29. 1. 2008 13:58

:-), kapitulaci přijímám, ale demisi nikoliv.

-----------------------------------------
brdotazník 29. 1. 2008 10:14

No jo, kapituluju :-)

(myslel jsem původně, jestli se to přeci jen nemohlo nějak větvit)

-----------------------------------------
rp 29. 1. 2008 09:26

25 km Jordánky:-)

Já myslím, že v téhle věci je snad jasno, přece se nevozilo dřevo z jordánské střelnice drážkou do Rokycan! 25 km - to je už srovnatelný rozsah tratí s Kolvínkou nebo s dráhou Rokycany-Nezvěstice nebo se Stroussbergovou tratí:-).

V dokumentu desetinné a jiné tečky (tedy nakonec i čárky) NEjsou v pořádku. Hned ve druhé řádce je chyba v uvozovkách a chybějící tečku lze najít (resp. nelze:-)) v posledním údaji poslední tabulky.

Takže spíše bych tento dokument viděl jako důkaz toho, že Jordánka skutečně byla. Úřední délka drážky by mohla být i nesprávně uvedená s ohledem na realitu, ale nikoliv 10x.

-----------------------------------------
brdotazník 28. 1. 2008 21:28

Ad: rp 28. 1. 2008 (21:17):

No, samozřejmě se nemůžu hádat, také se mi 25 km zdá být dost, ale na druhou stranu, desetinné a podobné tečky a čárky jsou jinak v tom dokumentu v pořádku.

-----------------------------------------
brdotazník 28. 1. 2008 21:22

Dík za pochvalu.

...........

O tom, že lidi jsou dobytek, svědčí i posprejovaný bunkr na Jordánu (Houpáku):

http://www.vhsb.cz/clanky/dalsi-zpristupnovani-vvp-brdy.xhtml

Jeden by z toho zvracel, na druhou stranu se tu ale nabízí, aby konečně ozbrojené složky a jejich vedení ukázaly, že jsou s lidem a pro lid :-)

Navrhoval bych Brdy zpřístupnit s tím, že by v nich (nehlášeně a pokud možno permanentně) cvičil URNA, který by se soustředil na odchyt sprejerů a podobných individuí.

Konečně by to bylo smysluplné výcvikové využití: v reálném čase proti reálnému nepříteli s reálnými výsledky (ne nějaké samoúčelné hraní na vojáčky).

Zdůvodnit to lze snadno: sprejer je dobrý model teroristy. Svou činnost provádí plánovaně, skrytě, zákeřně, s úmyslem vyvolat škody, a dlouho se na ni připravuje.

Odchycený hajzl by nebyl zastřelen, nýbrž by prostřednictvím kartáčků na zuby a náležitých čisticích prostředků odstraňoval (šetrně, aby nepoškodil beton) plody své zvůle, dokud by to neuvedl do původního stavu.

Doufám. že nové vedení MO přihlédne k mým konstruktivním návrhům.

-----------------------------------------
rp 28. 1. 2008 21:17

K dalším zpřístupněním Brd: jsem proti postupnému zpřístupňování a naprosto (v tomto) souhlasím se starostou Rožmitálu.

K Jordánce: obávám se, že jde o dezinformaci vzniklou nedokonalým převodem textu po skenování archiválií. Správná délka by mohla tedy být 2,5 km, což by celkem i odpovídalo.

-----------------------------------------
BRKOzBRD (BRKOzBRD@seznam.cz) 28. 1. 2008 20:48

Negativum zpřístupnění Brd

PODBRDSKÉ NOVINY 1/2008 cituji z článku Otevření další části BRD ?

Zatímco starostové obcí Plzeňského kraje aktivitu min. obrany vítají, zástupci středočeských obcí příliš nadšeni nejsou.

"Já jsem pro návrch, který počítá se vznikem cyklostezek napříč újezdem, ale jinak nevidím žádný důvod pro další zpřístupňování. Vím, jak si lidé stěžují na nepořádek po turistech," sdělil názor starosta Rožmitálu p. Tř. Josef Vondrášek.

V článku Zpřístupnění BRD se zase píše, cituji:

Starostové poukazovali na zvýšený výskyt odpadků a nepořádku v souvislosti se zpřístupněním některých lokalit v újezdu a o nájezdech čtyřkolkářů v prostoru. Problémy vznikají, když návštěvníci prostoru parkují často na soukromých pozemcích nabo nevhodných plochách, což je předmětem stížností místních obyvatel.

-----------------------------------------
Pepa z BRD (ok1jfh@seznam.cz) 28. 1. 2008 20:22

TO: brdotazník

K "Jordánce" - skvělá práce, děkujeme za info!

-----------------------------------------
brdotazník 28. 1. 2008 14:59

Důležité sdělení pro rp:

k článku o "Jordánce"

http://brdy.unas.cz/mista/m_jordanka/m_jordanka.htm

Nalezl jsem doklad, že dráha měla 25 km:

Aby mohla býti odvezena velká kvanta dřeva z cílové plochy Jordán, bylo nutno vybudovati manipulační lesní drážku v délce 25 km s příslušnými vozidly. Po vytěžení cílových ploch v Brdech bude drážka s příslušenstvím přenesena do Malacek.

http://www.psp.cz/eknih/1929ns/ps/tisky/T0210_09.htm-----------------------------------------
brdotazník 25. 1. 2008 16:08

Další věc, která mě zaujala, je v tomto článku

http://rokycansky.denik.cz/zpravy_region/padrt-uz-nebude-zapovezene-misto20080125.html

, kde se píše

Kdyby stihli cyklostezku (PODLE NÁVRHU OD KOMÁROVA PO LÁZ ? pozn. red.) .....

Když se ovšem zadíváme na mapu www.army.cz/files/10555/Mapa_Brdy.xls

, tak na to, aby návrh byl od "Komárova po Láz" tam chybějí úseky

Komárov - Zaječov

Strašice - Dobřív

Skořice - Trokavec-----------------------------------------
brdotazník 25. 1. 2008 16:08

Ad rp [25. 1. 2008 (11:27)]:

Pokud by ta cyklostezka měl skutečně vést tak, jak je zakreslená, tj. od místa odbočení

http://www.mapy.cz/#x=131587584@y=134372448@z=15@mm=PFh@ax=131590624@ay=134369920@at=odbočka@ad=odbočka

v podstatě přímkou na severozápad, musel by se tam upravit (vyasfaltovat nebo jinak povrchově zpevnit) asi 600 metrů dlouhý úsek (teď je to jen průsek), protože od té odbočky vede cesta v naznačeném směru jen asi 150 metrů, pak uhýbá doprava (na sever).

Tak jsem zvědav, zda se tam objeví pyrotechnici, kteří zatlučou kolíky, a po nich nastoupí buldozery a válce.

(nebo jestli překreslí mapu a trasa povede "objížďkou")

Další kus, který se bude muset upravit určitě, bude nějakých 200 metrů u hráze z východu - o tom jsme tu psali 18. ledna.

A můstek bude!:

("Cyklostezka povede přes hráz Padrťských rybníků. Bude tam potřeba vybudovat dřevěný most pouze pro cyklisty, který nepovede přes rybník, nýbrž přemostí část té rozbité hráze," řekl ČTK a ČT Barták?

http://denik.obce.cz/go/clanek.asp?id=6303413 )-----------------------------------------
rp 25. 1. 2008 11:27

Tak už to vypadá, že cyklostezka na Hořejší rybník opravdu bude... to bude zas o hodně víc zbloudilých cyklistů...

...a výmluv

-----------------------------------------
Ovšem pozor, 25. 1. 2008 00:52

z cyklotrasy se nebude smět uhýbat !

---------

(...) vznikne nová stezka. Ta povede od obce Buková přes Padrťské rybníky až do Trokavce. Bude muset být přesně vymezena, aby turisté neuhýbali z trasy (...)

http://www.ct24.cz/zdomova/index_view.php?id=250245

-----------------------------------------
Mapa je zde: 24. 1. 2008 17:36

www.army.cz/files/10555/Mapa_Brdy.xls

-----------------------------------------
Další cyklostezky v Brdech 24. 1. 2008 14:15

Ve čtvrtek 24. ledna 2008 dopoledne se na Ministerstvu obrany konalo pracovní setkání prvního náměstka ministryně obrany Martina Bartáka se starosty obcí z okolí vojenského újezdu Brdy.

Pozvání přijalo čtrnáct představitelů brdských obcí a měst, přítomen byl i náměstek ministra životního prostřední František Pelc, poslanec Vladislav Vilímek a zástupci Úřadu vlády a Ministerstva zahraničních věcí.

Na svém jednání se věnovali zejména dalšímu částečnému zpřístupnění vojenského prostoru pro cykloturistiku. Náměstek Barták shrnul výsledky setkání tak, že budou nově otevřeny další úseky cyklostezek v okrajových částech prostoru, zejména v okolí Padrťských rybníků, které jsou jednou z nejkrásnějších přírodních lokalit vojenského výcvikového prostoru Brdy a jsou mimořádně významnou oblastí i z přírodovědného hlediska.

?Otevření každé cyklostezky musí předcházet důkladný pyrotechnický průzkum do vzdálenosti tří metrů od stezky,? zdůraznil Martin Barták a dodal: ?Zpřístupnění nových cest bude věcí této turistické sezóny, počítáme s květnem nebo červnem letošního roku. Termín bude záviset právě na výsledcích pyrotechnickém průzkumu?.

Autor: Text a foto: Eva Zítková, OKS

www.army.cz

-----------------------------------------
VHSB - P. (vhsb@seznam.cz) 23. 1. 2008 21:57

Pro: brdotazník

Ozvi se na mail vhsb@seznam.cz, mohu ti poslat mapu s nákresem zamýšlené cyklotrasy přes hráz Hořejšího rybníka, tak jak jsem ji minulý týden viděl na Újezdním úřadě VVP Brdy.

-----------------------------------------
brdotazník 23. 1. 2008 06:47

Ještě k novým nudlím a cyklostezce: jak informuje armádní web, zítra 24.1. o tom bude jednání na MO. Z něj pravděpodobně vzejde ofic. mapa. Brzy se tedy dozvíme, zda kolaři budou vpuštěni k Padrťákům přes Studánku, nebo někudy jinudy od "Altánu" či "Václavky", nebo jen od Míšova, nebo vůbec.

-----------------------------------------
suprrrrrrrrrrrrrr 22. 1. 2008 10:06

Vivat Brdy- res publica!

Konečně se průměrný Čech podívá do mapy, kde ty Brdy vlastně jsou a co je na nich cenného.

Díky profesionální práci všech, kteří se na článku podíleli!