Náhodné obrázky


Zdena Bradnová
přeliv v.n. Láz
Počet zobrazení:2482

Jana Soukupová
brusinka
Počet zobrazení:2351

Dolní Struhy
Poklop v Jarolímkových sadech
Počet zobrazení:2082

Uživatelé online

4 hosté

Toplist

TOPlist

Přihlášení


Zapomenuté heslo

RSS export

RSS kanály k jejichž sledování se můžete přihlásit:

Tématické články
Zprávy
Komentáře


Hlavní stránka
Fabián | Tisk |  E-mail
Napsal Jakub Kencl   
Středa, 26 březen 2008

Každé hory, či lesy mají své panovníky, čarodějnice či rarášky. Fabián je dobrý duch brdského lesa. Pročteme-li pověsti, najdeme řadu duchů a pohádkových zjevů, ale mezi všemi rarášky, draky a trpaslíky má jen jediný výjimečné, ba přímo panovnické postavení. A to je právě Fabián, který sídlí na vrchu Baba. Baba, odkud Fabián spravuje brdskou říši, patří na Hostomicku k nejvyšším místům.

A jak se vlastně stal Fabián lesním duchem?

Na temeni Baby stával prý hrad, do kterého si jeho pán, rytíř Fabián, přivedl ženu. Ale brzo po svatbě se v lesích pod hradem usídlila čarodějka, bývalá Fabiánova milenka. Přišla se, jak to ženy dělávají, pomstít. Jedné bouřlivé noci si zavolala na pomoc síly pekelné a zlý úmysl se jí podařil. Hrad zmizel, žena byla proměněna v bylinu zeměžluč a Fabián se stal duchem. Čáry zlé čarodějky však nedokázaly zlomit Fabiánovo dobré srdce a tak rytíř zůstal dobrákem i v zakletí. Lidem neubližuje a když je v dobrém rozmaru, tu a tam je poškádlí. Pokud je Fabián špatně naladěn a teskní po své krásné ženě, je z lesů slyšet táhlé houkání. Běda tomu, kdo se snaží jeho teskné houkání napodobit, či přijde do brdských lesů škodit. Tomu se zle povede.
Ze zakletého hradu nám i dnes přeci jenom něco zbylo. Je to Fabiánovo lože či Fabiánova postel, kam chodí pán Brd odpočívat.

Baba - Fabiánovo lože

Na temeni vrchu Plešivec je místo nazvané V zahradě. Je to zahrádka Fabiánova, kde lesní duch pěstuje kouzelné, avšak očím nás smrtelníků neviditelné byliny, kterými uzdravuje chudé. Jen vzácně se Fabián ukazuje lidem. To na sebe, nejčastěji bere podobu myslivce s kloboukem ozdobeným kytkou z kapradě, jeřabiny a lesních bylin. Umí dokonce poručit i počasí. Umí přivolat vichr, bouři, utopit les v mlze, ale třeba rázem vše obrátit v klidnou slunečnou pohodu. O tom jsme se již několikráte mohli přesvědčit na vlastní kůži. Naposled, když vyslyšel naše prosby při sledování meteoritského deště Leonid v listopadu 1999, kdy z beznadějně zatažené oblohy dokázal vyfoukat mraky a dovolil abychom, alespoň na hodinu a půl mohli spatřit toto překrásné přírodní divadlo nad hřebeny Brd.

Suťové pole pod Plešivcem

Mnoho lidí již chtělo z Fabiána udělat pouhou povídačku a roztrušují po světě, že Fabián neexistuje, že odešel z Brd, ale tomu nevěřte. Až v předjaří uvidíte, jak se nad brdskými lesy kouří, tak vězte, že to Fabián bafá ze své dlouhé dýmky, svůj oblíbený tabáček.

Chovejte se proto v brdské krajině slušně a přátelsky a poznáte tohoto ducha v jeho dobré a někdy i šprýmovné náladě. Běda tomu kdo by chtěl tropit něco zlého v jeho panství, toho nebude mít dobrý správce Brd v lásce a jistě ho zaslouženě potrestá.


Text a foto : Jakub Kencl
Zobrazení: 41679

Komentáře (11)

RSS feed komentářů
...
Nejen Fabián, ale i Plešivec a Brdy celkově jsou inspirativní. Procházím se tu denně, stačíjen naslouchat přírodě a tak jsem napsala pohádku "Královna ze Železné hory". Je od února 2017 na pultech v knihkupectví.
Brnušáková Jana , únor 28, 2017
Fabián
Jediný solidní obrázek Fabiána jsem našel na této stránce: http://felbabkaturisti.websnadno.cz/
Rád bych Fabiána vyrobil, hledám podklady, pomožte!
All Ex
All Ex , prosinec 08, 2013
Fabian
Na Dobříši je dřevěná socha Fabiána na místním hřišti. Vyšla i jako pohlednice.
Petr , prosinec 30, 2012
Fabián
Sošku Fabiána mají v hospodě "U Fabiána" ve Felbabce.
Zdeněk Kastner , červen 23, 2011
...
Dobrý den,mohl by mi někdo poradit jak získat sošku Fabiána,popř nějaké zajímavé odkazy na netu.
Děkuji
Petr Fabián,Kladno
Petr Fabián , červen 01, 2011
...
Jen k podobě Fabiána: "nejčastěji bere podobu myslivce s kloboukem ozdobeným kytkou z kapradě, jeřabiny a lesních bylin." - a často je tvořen ze šišek a mechu, dlouhými vousy a fajfkou. Upřímně nerad to říkám, ale něco jako Krakonoš.
Jan Motůrek , říjen 23, 2009
...
Dovoluji si upozornit, že na fotce je skutečné Fabiánovo lože, dnes je dosti zarostlé a cesta k němu není úplně jednoduchá. Dovolím si i uvést tento odkaz s fotkami: http://brdsky.blog.cz/0705/vel...novo-loze. Na vrchu najdete i starou téměř nečitelnou cedulku s ověřením, že opravdu jde o ono místo
Píšu to zejména proto, že značená turistická modrá značka vás zavede sice ke skále, ale poměrně vzdálené a která asi s F.ložem nemá moc společného.
Jan Motůrek , říjen 23, 2009
...
Víš, udělal jsem jich tehdy o Vánocích a o Silvestru v Brdech víc najednou, všechny krom jednoho jsem rozdal, dneska už jsou ve stádiu rozpadu možná i rozkladu. A fotka je jen jedna 9x13 cm analogová, kde jsou fabiáni vidět jen asi 4, ale jako pozadí nikoliv jako hlavní motiv fotografie. Proto bych se nechtěl chlubit něčím, co není ani pořádně vidět.-). A navíc - nemáme tu na chlubení rubriku:-).
A návod? .-) Vezměte několik smrkových šišek, smrkových klacíků a kousků dřívek nebo i placek a s pomocí nožíku a vosku to všechno dáte dohromady. Nejzajímavější jsou vousy - buď nepříliš rozšířená provazovka (když už ji najdete, sbírejte ji ze zeměsmilies/wink.gif nebo holt česání. Až uděláte dva kousky, třetí a každý další už půjde snadno. Jinak mohu doporučit vyobrazení v knihách Jana Čáky - dobrá inspirace plus trochu logiky k tomu a 20-30 cm vysoký Fabián je na světě tak za 40 minut.
rp , srpen 13, 2009
...
Romane, skromnost stranou a ukaž Fabiána nám všem smilies/cool.gif
B.Č. , srpen 13, 2009
...
Pane Procházko, napište na email redakce a obratem (skoro .-)) Vám pošlu záběr vlastnoručně vyrobeného Fabiána z r. 2000.
rp , srpen 12, 2009
...
Pro festival Jičín město pohádky potřebovali bychom větět jak Fabián vypadá. nemá někdo jeho obrazek, fotku? Moc by mi to pomohlo. Dík.
proChor Jičín
(Bohumír Procházka)
Bohumír Procházka , srpen 12, 2009

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 

Vaše komentáře

Pegasus Y - stanice goniometrických zaměřo... (Tomáš, 30.01.2018)
Zdravím, na tomto serveru jsou k nahlédnutí letecké snímky z let 1950-53. Jsou zde ja...
Kolvín (Natalie Trušina, 19.01.2018)
výzkum
Zdravím, Jsem studentkou Antropologie na Západočeské univerzitě v Plzni. Pracuji na b...
Přední a Zadní Záběhlá (Růžena Mašková, 01.01.2018)
poděkování a možná i doplnění zajímavosti
Dobrý den, díky úžasné práci autorů těchto stránek se mi podařilo uložit do svn..
Ženijní úkryty ve středních Brdech (rp, 27.12.2017)
muničák nad Strašicemi
Ahoj, muničáky byly např. asi 1 km východně od strašických kasáren (dvě samostat...
Ženijní úkryty ve středních Brdech (Pavel Litoš, 27.12.2017)
ahoj, byl jsem na vojně ve Strašicích a jezdili jsme hlídat muniční sklad, ale neví...
Pegasus Y - stanice goniometrických zaměřo... (Vladimír1, 25.11.2017)
Zo života v plukovnej škole na kopci Praha (1955-56).
Odbornú stránku vyučovania rádiolokácie nebudem popisovať, lebo pre operátorov bola...
© 2018 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů