Automatický překlad


Náhodné obrázky


Klondajk
na rampě
Počet zobrazení:9639

Václav Růžička
Padrťské rybníky z ptačí perspektivy
Počet zobrazení:3628

Za zajímavými místy centrálních Brd
zřícenina Valdeka - hlavní věž
Počet zobrazení:4452
Hlavní stránka arrow Brdy vojenské arrow Ženijní úkryty ve středních Brdech
Ženijní úkryty ve středních Brdech | Tisk |  E-mail
Napsal Michal Toms   
Pondělí, 17 březen 2008

Na území dnešního VVP Brdy Jince se vyskytuje poměrně velké množství různých staveb, které vznikaly v průběhu od dávných do až do dneška. Těch vysloveně historických se zde nachází velmi málo a mnohé již byly popsány. Pojďme se nyní podívat na některé z těch novějších: Tentokrát bude řeč o Ženijních úkrytech. Jsou to betonové stavby, poschovávané v lesích středních Brd.

Jsou to betonové stavby, poschovávané v lesích středních Brd. Jejich výstavbu datujeme řádově do šedesátých let (možná i konec let padesátých), ale zde se jedná spíše o dohady. Na zmíněném území se vyskytuje několik skupin takových úkrytů s typovým označení ÚŽ-6. Písmena v názvu znamenají "úkryt ženijní". Úkryty sloužily k monitorování situace při napadení Československé socialistické republiky zbraněmi hromadného ničení, a to zejména jadernými. Jejich posádka měla za úkol v pravidelných intervalech kontrolovat zamoření území, provádět analýzu naměřených dat a navrhovat ochranu vojska a obyvatelstva před účinky zbraní hromadného ničení. Materiál vykopaný při stavbě je nahrnut na strop úkrytů, kde je ho cca  1 - 1,5 metru hluboká vrstva. Úkryty jsou stavěny vždy ve skupině, na území VVP nevím o žádném osamoceném Ú. Ž.

Vstup do úkrytů byl obvykle po schodech, jindy ocelovým žebříkem kolmou šachtou. Všechny úkryty měly elektroinstalaci, v některých se donedávna zachovala část vnitřního vybavení. Je zde vidět například stojan na zbraně, plastová sklápěcí deska, která sloužila jako postel, nebo stůl. V některých úkrytech byly v zemi plechové trychtýře. Asi nejsnáze se dají úkryty odhalit podle sloupků elektrické přípojky, které jsou na dálku viditelné. Součástí každé skupiny úkrytů byl též okop pro vozidlo, v našem případě, tedy ve středních Brdech to byl okop pro (zřejmě Pragu V3S) pár desítek metrů od skupiny úkrytů, vyztužený částečně výdřevou ve spodní části a kovovou trubkovou konstrukcí s navařeným vlnitým plechem a s jakýmsi výklenkem po levé straně od vjezdu do okopu. Tento výklenek je velmi malý, o půdorysu odhadem 80x80cm. Donedávna byly úkryty slušně schované ve vegetaci (mladší smrkový hustník), dnes nad úkryty roste smrkový les, ve kterém se po proředění porostu větráčky a vchodové dveře nedají přehlédnout. V letech asi 2005-2006 byly tyto úkryty opakovaně poškozeny zloději kovů, kteří za pomoci autogenů ukradli i to, co bylo přivařené a zabetonované. Do důkladnějšího popisu se nepouštím, jelikož vojenské technice nerozumím, navíc takový detailní popis můžete najít například na adrese: http://www.fortifikace.net/povalecne_zenijni_pechotni_ukryty.html

Zde se jedná obvykle o typy A a B, každý úkryt má však nějakou drobnou odchylku od projektu. Jsou mi známa celkem 4 místa, kde se nachází skupiny těchto úkrytů, ale prohlédnout si můžete pouze dvě, další dvě nejsou momentálně nepřístupné. Vidět je tedy můžete nad Skelnou Hutí a při cestě mezi Borem a Jordánem.

U obou těchto dochovaných úkrytů jsou ve vzdálenosti několika set metrů ještě úkryty, kde byly instalovány dieselelektrické agregáty pro napájení úkrytů elektrickou energií. Agregáty jsou opět odmontovány, můžeme zde ještě vidět velmi zachovalé zbytky betonového fundamentu, nádrže na naftu, na chladící vodu, zbytky trubek a kabelů, chladiče a stanoviště strojníka s okénkem do strojovny. Tyto úkryty mají vchod vodorovný, přímo do strojovny, a ze stanoviště strojníka je pak nouzový výlez svislou šachtou, krytou (kdysi) plechovými dvířky, umístěnými v rovině terénu.

Jeden z těch úkrytů, které již neuvidíme, se nacházel přímo na křižovatce asfaltových lesních silniček mezi Obecnicí a Komárovem, u odbočky na Svatou Dobrotivou. V těchto místech stávala nenápadná dřevěná bouda z hrubých kulatinek a pod ní bylo schodiště. Na konci nezvykle dlouhého schodiště (odhaduji tak 5 metrů) byla přetlaková dvířka uzamčená visacím zámkem, který však byl každou chvíli uříznutý. Úkryt byl uvnitř velmi zachovalý, včetně filtroventilačního zařízení. Oproti ostatním úkrytům zde bylo hned několik místností za jedním hlavním vchodem. Ostatní úkryty byly stavěné ve skupinách, ale každý byl zcela samostatný. Odtud bohužel žádnou fotografii nemám. Dnes je úkryt tak dobře zavezený, že z něj zbyl jen sloupek elektrické přípojky pár desítek metrů jižně od bývalého vchodu. Zda-li tyto ženijní úkryty v Brdech byly začleněny do Teritoriální radiační hlásné sítě mi není známo, stejně tak neznám datum, kdy je Česká armáda deaktivovala. V jejich podobě nám však ve středních Brdech zbyl pomník jako památka na studenou válku.

 

Ženijní úkryty ve Středních Brdech
Ženijní úkryty ve Středních Brdech
Ženijní úkryty ve Středních Brdech
Ženijní úkryty ve Středních Brdech
Nadzemní větrák

Horní kryt nadzemního
větráku

Vchod do UZ-6
Vstupní dveře
 
Ženijní úkryty ve Středních Brdech
     
Ženijní úkryty ve Středních Brdech
Vstupní část Vstup Interiér od vchodu Interiér
   
Ženijní úkryty ve Středních Brdech
Interiér
Interiér
Zobrazení: 30278

Komentáře (6)

RSS feed komentářů
ÚŽ
Dobrý den Joudo:-), napište na můj mejl, pokud to budou zajímavé informace, rád je přidám jako doplněk nebo aktualizaci k článku. Spíše bych to viděl na historii a okolnosti vzniku nebo nějaké technické detaily. Lokalizace těchto míst bych ponechal stranou, některé ÚŽ jsou dosud stranou zájmu...
rp93 , říjen 05, 2020
Úžetka
O skupinách Úžetek, neboli úkrytech železobetonových vím více, je možno SZ. Některé jsou i mimo VVP Brdy, o poznatky se podělím...
Jouda , říjen 05, 2020
muničák nad Strašicemi
Ahoj,
muničáky byly např. asi 1 km východně od strašických kasáren (dvě samostatné části severně a jižně od asfaltky Huť-Těně), ale už proběhla jejich demolice.
rp , prosinec 27, 2017
...
ahoj,
byl jsem na vojně ve Strašicích a jezdili jsme hlídat muniční sklad, ale nevím, kde to v Brdech bylo. Marně po něm pátrám. Když víte o bunkrech, neporadíte?
Pavel Litoš , prosinec 27, 2017
Bunkry na Brdech.
Ahoj.
Píšeš že se ženijní úkryty nacházejí pouze ve skupinách. Našel jsem mnoho samostatně stojících. Prohlídni si tyto alba: http://coloraaa.rajce.idnes.cz/
Našel jsem již na Brdech a v nejbližším okolí na dohled Brd 140 různých vojenských objektů.
Přidávat různé bunkry můžete na: https://www.facebook.com/groups/1570427403180940/
Mějte se. Ahoj. Color
Color , říjen 30, 2014 | url
...
ahoj,Vym o jednom samostatním. Takovýc bunkrů je po brdech mnoho.U Líšné jsou 3.
Petr , prosinec 13, 2008

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2023 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů