Náhodné obrázky


Pavel Wunsch
V říjnu na Toku
Počet zobrazení:3028

Jana Soukupová
odstíny a stíny zelené
Počet zobrazení:2946

Jiří Jiroušek
Myť, Štítov, Vísky
Počet zobrazení:3945
Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Spanilé jízdy čtyřkolek a offroadů po Brdech
Spanilé jízdy čtyřkolek a offroadů po Brdech | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Úterý, 07 leden 2014

 Je to asi právě jeden rok, co jsme se tady na webu rozčilovali nad tím, jak si někdo z protipožárního pásu na Toku (v nejmokřejších místech) dělal cvičný polygon s terénním autem. Pořídil i video dokumentaci a umístil ji na youtube. Bohužel je již dnes označena jako soukromá, a tedy ji nelze snadno prohlížet. Škoda, poučíme se tedy do budoucna. Letos (2014) se uskutečnila na Nový rok v jihozápadních Brdech další podobně zdokumentovaná spanilá jízda, tentokrát celého pelotonu čtyřkolek a motorek. Pro jistotu jsem vám všem, kterým to není lhostejné, z dostupných videí udělal snímky, abychom o některé vydařené záběry do budoucna nepřišli.

Dalším důvodem, proč jsem se rozhodl to nastudovat a uveřejnit, je také to, že by mohl tento článek číst někdo, kdo by s nevítanými návštěvníky lesa dokázal něco zpětně udělat. Z roku 2009 pochází zpráva, že se skutečně hony na čtyřkolky dělají - policejní terénní motocykl nahání pomocí vrtulníku skupinu nezvaných vetřelců do léček. Mám informace o tom, že alespoň plzeňští dopravní policisté v tomto i nadále s využitím vrtulníku pokračují, byť se možná nezaměřují zrovna na Brdy. Pravdou zůstává, že je velmi nesnadné proti tomuto fenoménu bojovat.

Do ČR se dovezlo spoustu 4kolek, ale jejich majitelé nemají prakticky, kam s nimi jezdit. Možná by se nabízelo řešení v podobě vyhrazené dopadové plochy nebo důlního prostoru s ohledem na okolní život a vegetační dobu.

Normálně bych vám chtěl popřát hezké počtení a pokoukání (řazeno od nejmladších příspěvků), ale...

 

 

 Prezentace spanilé jízdy Štítov - Teslíny a zpět (1.1.2014)

V záběrech je vidět trasa výpravy, SPZ mnohých účastníků a i to, že alespoň někteří jezdci popíjeli alkohol. Videa z jízdy byla k dispozici zde a zde. Zřejmě jde o pravidelnou akci, protože podobná se konala (a je zdokumentovaná viz níže) i na Nový rok v roce 2008.

Active ImageActive Image

 

 

Active ImageActive ImageActive Image
Active ImageActive Image Active Image
Active Image Active ImageActive Image
Active Image Active ImageActive Image
Active ImageActive ImageActive Image
Active ImageActive ImageActive Image

  

 

Active ImageActive Image Active Image
Active ImageActive ImageActive Image

 

Individuální jízda motorkáře prezentovaná jako hledání vojenského letiště (červen 2013) 

Trasa: Obecnice-začátek Alianky-Jinecká Baština-U Bílého křížku-letiště pod Hejlákem. Z videa je patrno, jak jsou hlavní průjezdné cesty rozbité (no, dobře, že jsou). Záběry jsem z videa nepořizoval, protože na nich není vidět ani jezdce ani stroj, přesto již není video dostupné.

 

Setkání Jeep Strašice (21.-22.12.2012)

Tento podnik byl uskutečněn ve vší počestnosti a cca s respektem k přírodě, pokud lze z dokumentace na této adrese vyrozumět. Proto nelze ani očekávat, že by svou prezentaci chtěli nějak ukrývat nebo rušit.

 

Adrenalinový průjezd močálu u protipožárního pásu poblíž vrcholu Toku (6.1.2012) 

Na youtube bylo k mání veřejné video, po jehož shlédnutí a dvoudenním přemýšlení jsem došel k názoru, že je to na Toku (viz zákres do ortofota níže). Bohužel řidič terénního vozu už video učinil soukromým. Vzpomínám si, že to bylo po chvilce jízdy poměrně zdařilé uvíznutí v nekonečném bahně. Nakonec jsem ale zde našel zdařilou dokumentaci, z níž jsem pro vás pořídil zjednodušený záznam: 

Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek
Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek
Žádný obrázekŽádný obrázek

Žádný obrázek

  

Malá skupinka motorkářů projížděla otevřenou cyklostezku přes Hořejší Padrťský rybník (19.11.2011) 

Byla idylická sobota s modrou oblohou a tušením mrazu... znáte to. Ale stačilo jen pár minut hluku a smradu a byl pro mne zkažen celý den, ba víkend. Tentokrát jde o moje fotografie, omluvte mne, u Hořejšáku běžně nefotím, neměl jsem foťák v pohotovosti. Příště se snad polepším.

Žádný obrázekŽádný obrázek

 

Off road club si vyjel na trasu Strašice - Míšov a zpět (24.-26.6.2011)

Tato akce byla plánovaná a na webu "M&M 4x4 off road club" se pod jmény Roman, Aleš, Jarda, Petr a Ginťas skrývají skuteční lidé a jejich čtyřkoloví těžcí miláčci. Zjistili jsme to díky upozornění na zdejším vzkazovníku, a pak podle fotek, které jsou dnes již na webech nepřstupné, a podle videí jsme dali dohromady trasu 1. dne: Rudná-Loděnice-Karlštejn-Beroun-Zdice-Žebrák-exit Mýto-panelka na Strašice-Bahna, následně i 2. dne: letiště u Hejláku, Houpák a okolí, přejezd do Míšova kolem Dolejšího P. rybníka, pak zřejmě zpět přes Strašice.

Jeden horlivý brdomil také tehdy sepsal dle videí a fotek seznam zjištěných SPZ : 6S2 0860, 2E9 0256, 1AA 2910, 9A5 4903, 4P0 0122, 7B2 6801, 1AF 3283, 1AL 7755.  

 

Další výlet od Příbrami na Roviny (2009?)

V lednu 2010 jsme byli upozorněni na další otřesnou galerii, bohužel již dnes není přístupná. Tehdy jsme zjistili, že fotografie č. 1-3 a 5 jsou z parkoviště u Lidlu v Příbrami, č. 4 - cesta do Rožmitálu (mezi Jamkami a kapličkou nad Struhami) a dále viz seznam (tehdy ve vzkazovníku):

 

 

fotky kolem č. 20 - Praha (863m)
č.63 - Na Rovinách
č.65 - rozcestí severně od Rovin
č.112 - Peterák
č.88-92, 114, 117 - sjezd z Peteráku do Lizu
č.95, 97-102, 147, 148, 149, 151 - V lizu (severně od Rovin)
č.164 - pro pana Burleho
č.169 - že by stoka kolem rybníků??
č.199-205 - lomeček mezi Rovinama a Př. Záběhlou 

 

Grizzly a KingQuad se opět vydali na jižní Brdy (25.1.2009) 

Z čistě encyklopedických důvodů přidávám i tuto položku, obdivuji se tomu, že někdo dobrovolně a v takové míře prezentuje sebe coby ničitele přírody. Zde na Třemšíně, na jihobrdském hřebeni a jinde.

  

Off road club si vyjel na vyjížďku nazvanou "Trening - prosinec 2008"

Lokalizace ve vzkazovníku se tehdy zdařila takto: TRENING PROSINEC 2008 by se mohl odehrávat na souřadnicích 49°41'52.51"N; 13°54'30.54"E na Albrechtském potoce jižně od Kloboučku. Proto asi zůstalo více fotografií, z nichž nějaké vybírám:

Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek
Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek

 

Okolí Chynína a rybník V ouličkách zřejmě často navštěvuje náš Grizzly (i v listopadu 2008)

Co na to asi říkají místní zemědělci? Nebo co říkají lidé z Železného Újezda, že mají rozoranou hráz? 

 

Grizzly a jeho kamarádi si opět vyjeli na Třemšínsko (23.8.2008)

Navštívili třeba hřeben Třemšín - Hengst, Třemšínskou boudu, ale zdá se, že i přírodní rezervaci Getsemanku (tehdy ještě samostatnou severní část), kde se nerozpakovali ničit zdejší podmáčenou cestu.

Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek

 

Off road club si vyjel na vyjížďku nazvanou "Terén - červen 2008"

Tehdy ve vzkazovníku k fotkám č. 037 a 038 uvádím, že jsou z míst 49°42'7.87"N; 13°54'44.01"E, pár desítek metrů jižně od asfaltky kolem Kloboučku na Tok. U čísla 026, 053, 054 a 056 je vidět Pilská nádrž. Protože zmíněná fotogalerie od těch dob kupodivu.-) nějak prořídla..., přikládám pro jistotu pár obrázků:

Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek

 

Trio čtyřkolek po celých Brdech (29.3.2008) 

Grizzly (to je ten jihobrdský jezdec ze 7.10.2007, 13.9.2007 a z dalších vyjížděk) si přizval kamarády Karla a Červíka, společně navštívili Třemšín, bd. Moricku, bd. Roubenku, Prahu a Tok. Dokumentace je zde 

 

Novoroční jízda Štítov - Míšov - Marásek a zpět (1.1.2008) 

Velká akce čtyřkolek a motorek se uskutečnila k oslavě nového roku. Naštěstí je dokumentovaná Grizzlym. 

Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek
Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek
Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek

  

Další bezstarostná jízda na jižních Brdech (7.10.2007)

Stejný jezdec jako 13.9.2007 se prezentuje na tomto videu. Není to nic povedeného, ale je zřejmé, že si rád myje kolečka svého motorového miláčka v EVL Bradava (lokalita raka kamenáče) těsně pod Míšovem.

Žádný obrázek

  

Bezstarostné ježdění po jižních Brdech (13.9.2007) 

Nepříliš kvalitní video sestříhané z fotek ukazuje, jak prázdné kdysi bylo Třemšínsko. Autor, zřejmě z Nových Mitrovic, zajíždí na hlavní hřeben, na Třemšín, ale i do jiných míst včetně jihobrdských rezervací. Sám o sobě na vzkazovníku prohlašoval, že je zdravotně indisponován, proto ho to prý opravňuje používat tento druh přepravy. S tím samozřejmě (pokud je to pravda) lze jen souhlasit, ale zároveň by se k tomu mělo uvést, že zdravotní hendikep nikoho neopravňuje porušovat zákazy vjezdu, projíždět skrze MZCHÚ, koupat se s motorovým miláčkem v potoce a podobně. Nu, posuďte sami, Grizzly tu má pěknou řádku dalších prezentovaných jízd a to jednak sólo výprav, a pak zřejmě podle jeho slov i celých velkých hendikepovaných skupin.

Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek
Žádný obrázekŽádný obrázekŽádný obrázek

Spanilá jízda skrze Brdy (13-.15.8.1999) 

Kdybychom pátrali hlouběji do minulosti, nalezneme třeba na webu Pavla Čámského informaci, že se konalo něco jako spanilá jízda offroadů na Červeném potoce. Podařilo se mi zidentifikovat jím uveřejněnou fotku s galerií na těchto stránkách - bylo to už v roce 1999... a cesta vedla snad po celém VVP.

 

Na stopy čtyřkolkářů lze narazit skoro na každém kroku. Hovořilo se o nich už i v článku o milířích, v cestopisu z roku 2006, ale i kontrastně v článku o staré brdské turistice. 

Asi všichni víme, kde všude v našem okolí jsou plechovo-plastoví miláčci ustájeni, pozná se to snadno. Majitelé je často vystavují na sluníčko i na odiv, leští je a tůrují do vysokých otáček, nejradši snad v blízkosti dětských kočárků nebo vycházkovými holemi opatřených pochůzkářů.

Tímto vyzývám ty, kteří vědí o podobně drastickém pohybu nezvaných motorových miláčků (nebo i o jejich dokumentaci) na Brdech, aby přispěli s troškou do mlýna. Máte ve vašem okolí podobný problém? Nebo se to týká jen středních a jižních Brd? Myslím, že by se to mohlo postupně rozumně rozrůst do větší galerie. Vězte, že těch, co tu nejsou zdokumentovaní, je bohužel mnohokrát více. Předem díky.

 


 

Dne 16.1.2014 se na mne obrátil David Benetka (Dave4x4) s tím, že by chtěl stáhnout fotografie. Jako důvod uvádí - cituji: "Máme problémy většinou s končetinami, tedy poranění míchy atd. 99% z nás má čtyřkolku psanou státem jako invalidní vozík, vjezd byl konzultovat a schválen včetně povoleních." Zároveň chtěl upozornit na to, že - cituji: "Velice nás celou skupinu pobuřuje Vaše poslední věta o slepcích." Z těchto důvodů jsem upravil článek tak, aby bylo jasné, o jakou skupinu jde - tedy o skupinu hendikepovaných osob, které obdržely povolení ke vjezdu do lesa a to přímo do maloplošných zvláště chráněných území přírody. K úplnému stahování informací a fotografií o pojížďkách Dave4x4 a jeho kamarádů jsem však nepřistoupil, nezdá se mi to objektivní, neboť ve chvíli, kdy vás v lese míjí skupina 4kolkářů, nikdo se vám neprokazuje průkazem a povolením vjezdu. Proto to tu ponechávám s tím, že (pokud je to pravda) část řvoucích motorů na vrchovině mají na svědomí naši hendikepovaní spoluobčané, kteří mají takové výlety oficiálně povolené. Pouze jsem drobně poupravil text a zneviditelnil fotografie, které více dokumentují zázemí Dave4x4.

Zobrazení: 53693

Komentáře (185)

RSS feed komentářů
‹ First  < 5 6 7 8 9 10 > 
moto
Starousedlíků tu bude podstatně více.Jsem motorkář,enduro.Času má na tento koníček člověk dnes dost málo.Jezdím většinou sám,nebo s kamarády ve dvou,max.třech.Znám Brdy od svého dětství,nedělám bordel po lese jako pěší turisté,cyklisté a lesní společnosti.Neseru se někde v bahně jako prase,projedu a jedu dále svým tempem.Vím i to,co dokáže tolik strojů pohromadě,ale vím a potkávám ty uměle,strojně vytěžené lesy.Naskladněné kmeny k odvozu apod.Stačí být na výlovu Padrť.rybníků.Jak si tam Vondra,Picek a jim podobní zmr.. přiletí vrtulníkem a myslí si jak jsou trendy.Ale že mu přijede šofér s ochrankou po ose,aby toho namyšlence převezli autem od helikoptéry k boudě a zmazaného zpět.To je bordel větší než 1500ks moto,quad dohromady.Může jet rovnou v tom autě s těmi nařachanci.Helikoptéra sežere za tu dobu alespoň 1m3kerosinu.To za tu letovou hodinu neprojezdí v benzinu těch 1500 enduro strojů.To je paradox.Co jste rozebírali,když tu byl Sovět a rezonovaly okna domů každou chvilku a to několik let?Chodily jste do pionýra a recitovali bolševikum proletářské básně?Místa je tam dost pro všechny!Nedělejte udáváním,opisováním SPZ problémy klukům od rodin,oni tam nejezdí každý den!Všichni pracují a nemají tolik času jako státem vydržovaní chronicky nepracující cikáni a jim podobní!Až vám tam začnou brát,krást dřevo apod. tito modely,tak my vám je budeme nahánět a vy je doufejme pěkně zlinčujete.Dojel jse po ose do např.RO,BG,SRB a největší odpor je zde v CZ.Byl jsem i v A,D,NL a tam je to problémovější,ale vše je o domluvě.Stačí se nahlásit a udat trasu i termín.Ale zase největší problém je zde v CZ.Je to o lidech.Jsem rád,že je zde tak trochu panenská lesní krajina a nekurvím les,jen se na pár hodin svezu.s pozdravem bukaj
starousedlík s vůní benzínu , leden 22, 2014
Pro rp
Omlouvám se.Já se podepsal jako "Starousedlík s jiným názorem."
Protože jsem také starousedlík,reagoval pouze na vyjádření Starousedlíka-viz níže.
Keroška , leden 20, 2014
náhled silnější strany
Zatím žijeme v Čechách, kde se, aspoň doufám, ještě chvíli podaří zachovat pěší turistiku, proto se rád zařazuji do této kategorie lidí. V Čechách jsme všichni naučeni k porušování zákazů, máme to v krvi. Kdo ne? Ale jsou "oprávněné" a "opodstatněné" zákazy, které je radno dodržovat, a pak jsou zákazy "buzerační" a "nesmyslné". Myslím, že morálka každého člověka se ukáže zde. Jinak jsem velmi zvědav na vývoj dalších desetiletí s ohledem na automobilovou turistiku u nás. Hromadná doprava slouží už skoro jen dětem, důchodcům a cizincům, proto se oklešťuje, kde se dá. A tak na Teslíny jezdí na lyže každý autem. S propagací se pak sejde mezi duby několik desítek aut a není, kam je dát. Kam tohle vše povede?
rp98 , leden 20, 2014
Starousedlík
Místa je tu dost pro všechny.To je velice relativní a zjednodušený názor.U nás by měl platit lesní zákon.Ten upravuje(zakazuje) vjezd motorových vozidel do lesa.Na to,jak by to mělo vypadat v praxi se zajedte podívat do Bavorska,(např. bavorských alp.)Vy nahlížíte na věc,ze silnější strany.Ale pokud budete rybář a já s kamarády budu jezdit kolem břehu s motorovými čluny,bude se vám to líbit,budete nás tolerovat?Takže tolerance je na místě.Jenže ta u mnohých motorkářů moc neplatí.Ono je opravdu jiné,pokud 30 motorkářů potká chodce,či jeden motorkář potká 30 chodců.
Problém je v dodržování pravidel a zákonů.To však u nás moc neplatí.Bohužel.A v lecčem máte ve vašem příspěvku proto i pravdu.
Starousedlík s jiným pohledem , leden 20, 2014
k těžbou zničeným lesům
Už dva diskutující poukazují na zničený les po těžbě s tím, že čtyřkolkáři aj. neudělají takový nepořádek. Je to možné, proti tomu nic nemám. Faktem ale je, že před harvestory a vyvážečkami byly kořeny stromů a celé svážnice, průseky a cesty od stahování traktory zničené až běda. Dnešní těžba způsobí celoplošné poškození menší intenzity - tehdejší těžba způsobovala velká lokální poškození (to bylo podle mne horší ). Na druhou stranu však víme, že harvestory a vyvážečky zřejmě neporušují lesní zákon, na rozdíl od čtyřkolkářů a jim podobných.
rp98 , leden 20, 2014
pro Poustku
Ty jsi stejně naivní,jako nemluvně.Co tady chráníš,co se chvástáš?Ten VVP je země nikoho.Ty na procházky,vojáci na blbnutí a 4x4 na vyjížďky.Místa je dost pro všechny.Když tu byl Rus,také jsi je takhle prudil?Určitě ne,protože takový model jako ty je skrčený u zdi.Podívej,VVP Brdy už vznikl před 1.svět.válkou.Přišel Němec a vystěhoval na pár let dost rodin z okolí.A co myslíš,že udělal bolševik?Němec nic nezničil,lid se navrátil do svých domovů a než se rozkoukal,tak to tvá věrná strana rozbourala do základů!A když se ze sedla své moto podívám po Brdech,tak je nejvíce zkurvené vše od těžebních společností.A víš co je nejsmutnější,že si to dnešní politici rozdělej na parcely místo trafik a to teprve budeme čumět.Až tě chytí i při tvé vytoužené procházce a dá ti po hubě jen proto,že jsi mu neutekl.A my na moto,či quadu mu ujedeme.Tak si kup pořádnej stroj,ať nedostaneš v budoucnu po čumáku!!!bukaj
starousedlík , leden 20, 2014
Pro Petra
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
Petře, pošlete video na tuto adresu, uvidíme, co pro Vás můžeme udělat. Děkujeme.
Václav , leden 19, 2014
...
Tak včera supr poježděníčko, určitě si to zase někdy dáme. Natočil jsem spoustu krásnejch videí. Tak pokud pan Poustka má zájem, rád se podělím. Stačí dát kontakt.
Petr , leden 19, 2014
...
Tak razíme. Pokud by chtěl nekdo z místních nás povodit budeme rádi.
Petr , leden 18, 2014
...
pane Poustko, vaše rádoby vědecké plkání mi připadá jako v právě probíhajícím filmu Sexmise obhajoba dvou samců proti tribunálu žen. Proti ženám nic nemám, proti vám ano! Kouřící a zapáchající motory? jste o dvě století zpět! stopy po čtyřkolkách? co takhle moderní těžba dřeva harvestorem? viděl jste někdy, jak vypadá les po těžbě? Nemá cenu s vámi polemizovat. O co horší je stopa po čtyřkolce, než rozrytí louky divočáky hledajícími potravu? Někde už sem psal- naše republika je malá, lidí hodně- proč si stěžovat vzájemné soužití, téměř každý má svého koníčka- cyklistiku, jízdu na koních, kajak, pejsky, letadélka, střelba na terč, atd, atd, atd. Každý chce svého koníčka provozovat! Zamyslete se nad svým jednáním!
Bimbajs , leden 17, 2014
...
Ano, dostali jsem se jinám, ale ta souvislost je zřejmá! V době kdy už neexistujou obecní draha, v důsledku toho, že lidí, kteří mají pár koz nebo ovcí logicky s životním stylem ubývá, je suplace čtyřkolkou, či motokrosovou motorkou adekvátní. Obecní draha bejvávali místa plná života. Květiny všech druhů lákali hmyz, který lákal zpěvné ptactvo a to vše na relativně malých plochách. V lese (ten pravý les už u nás takřka vymizel) nic takového nenajdete. Na zemi nic neroste a proto tam ani v porovnání s jarní loukou nic nežije. Na nesečených loukách je jen Otava a tu pak jednou za čas poseče jednorázově zemědělská technika. To je ale pro hmyz hotová genocida, která má okamžitě dopad na celý ekosystém.
Vše je o lidech. Někdo dělí lidi na černý, bílý, jiný na motorkáře, plechovkáře a další na čtyřkolkáře a turisty. Je to Český fenomén. Máte web kde si můžete říkat co se vám zamane a hejno tupých hlav, které mohou vaší pravdu směle šířit dál. Ale máte taky možnost mluvit pravdu. Jste vzdělaný a informovaný člověk, který osvětou může Brdům pomoci. Jde o maličkost. Pochopit, že bez těch šílených, krvelačných a agresivních čtyřkolkářů a motorkářů bezlesí v Brdech zmizí a nebo jeho udržení bude nesmírně finančně náročné. Zmizí s ním i všechno to, proco máme Brdy rádi a co dělá Brdy tím, čím jsou.
Tedy citace ..."kde všude v našem okolí jsou plechovo-plastoví miláčci ustájeni, pozná se to snadno. Majitelé je často vystavují na sluníčko i na odiv, leští je a tůrují do vysokých otáček, nejradši snad v blízkosti dětských kočárků"... Jistě vztahům mezi jednotlivými zájmově diametrálně protipôlními skupinami nepřidá.
A tak se opět zeptám... nebylo by lepší šířit osvětu a najít společnou řeč? Vždyť jde jen o drobnost - nastavit pravidla. Pak bych spatřoval ve vašem webu daleko větší smysl než jen plivání ohně bez rozdílu.
Jen pro vaší informaci. V okolí Příbrami vzniklo díky Ondrovi Sedláčkovi 5 VKP. v plných třech z nich je motokrosová trať bez které by se celý ekosystém posunul. A víte co je zajímavé? Že ta banda krvelačných motorkářů přesně dělá, co je potřeba.
Vše v dobrém zdraví Štěpán Červený
Štěpán Červený , leden 17, 2014 | url
pohyb motorů na CP
Proti pohybu "rozrývačů" na cílových plochách (na vlastní nebezpečí ) mám jen jednu poznámku - uvítal bych, kdyby byly časově omezeny do několika dnů v roce. Jinak s Vámi ohledně pohybu "rozrývačů" souhlasím v případě, že zanikne VVP a že bude všeobecně přijata snaha udržet 88 let stará bezlesí. Co se týká toho křiku při zřizování a nynějším rušení VVP, shodneme se na tom, že nyní opěvované fenomény, které vyžadují péči, jsou druhotné a bez činnosti armády by nevznikly. Pak je právě přece jen diskutabilní s ohledem na hydrologické poměry (vzpomeňte na Domina), zda je vhodné všechny cílové plochy a v celém současném rozsahu zachovávat a udržovat. Ale to už jsme se od 4kolek dostali kousek jinam.
Roman Poustka , leden 17, 2014
A co je dobře?
Dobrý den pane Poustka
Jsem majitel čtyřkolky. Pracovní stroj Polaris XP850. To mě v očích definovatelné skupiny lidí škatulkuje do krabičky, kde se úplně necítím. Ale to sem nepatří. Spanilých jízd se neúčastním, ani je nepořádám. To je záměrně až druhá informace kterou předkládám a odhaduji, že asi polovina těch lidí kteří mě již zaškatulkovali tuto informaci již nezaznamená.
Píšu sem z jiného důvodu. Zajímám se o přírodu a díky tomu, že bydlím v podbrdsku, tak také o Brdy. V současné době, jak jistě víte, se intezivně řeší problém ukončení vojenské činnosti v brdském vojenském újezdu. Kromě všech potenciálních problémů s developery, ziskuchtivími jedinci, či organizacemi a to v četně přilehlých obcí, řeší i ochranáři přírody jeden problém. A to je ten, že právě vojenská technika na vybraných místech svou činností udržovala určitou strukturu porostu a podrostu. Říká se tomu disturbance, neboli nerušování, ničení, či potlačování lokálních podmínek ekosystému. Tato činnost je pro přírodu něco, jako pro stavitele zelená louka. Dává prostor novým druhům, které už v dřívějším ekosystému neměli šanci. Na ně se vážou další druhy a tak to jde až do vzrostlého "lesa" kde to vše končí. Díky této činnosti se v Brdech objevili a uchovávájí velmi vzácné druhy fauny a flory, které by zde prokazatelně bez této činnosti nebyli.
Co je zajímavé je to, že organizace hájící zájmy ve prospěch přírody, kteří dnes křičí "zachraňte přírodu" a dělají vše proto aby vojenský újezd nebyl opuštěn, křičeli v době kdy vojenský újezd vznikal, že vojsko bude ničit Brdy. Díky vojákům máme v Brdech nádherná vřesoviště, nebo Listonoha a spousty tůní, které by bez pravidelné disturbance dávno zarostli a čolci by už v brdech dávno nebyli.
Co tím chci říci? Určitě tady nebudu hlásat, že pojíždění po Brdech na čtyřkolce, nebo terénním vozem je správně. Ale ptám se, co takhle najít s ochranáři přírody společnou řeč formou vytipovaných lokalit a zde tyto radovánky dovolit? Vždyť tohle je příklad dokonalé simbiózy, kdy jedna skupina získá formou volnočasové kratochvíle svého a druhá udrží přírodní biotop na úrovni, na které se dnes nachází a tím také dosáhne své a to bez jakýchkoli investic. Ba dokonce věřím tomu, že pokud by zde přírodu zastupovali vzdělaní lidé, kterých je kolem Brd celé hromada - jako je RNDr. Ondřej Sedláček, Ph.D. nebo třeba David Fišer, tak mohou být Brdy ještě zajímavější a rozmanitější.
Známý slogan "Zabij bobra, zachráníš les" je tak geniální. Ale ptám se, je v Brdech dost bobrů na to, aby současná slepá agitka "ve prospěch lesa" a v podobě ticha a čistého vzduchu nezpůsobila časem monolitický útvar plantáže na pěstování smrkové dřeviny, která potlačuje veškerou rozmanitost flory a na ní vázané fauny?
Za gramatické chyby v textu se omlouvám.
Pokud by jste chtěl probrat tyto věci intenzivně, kontakt na mě je na mých stránkách
Štěpán Červený , leden 17, 2014 | url
...
Je to dobrý už mame druhý plátno tak nás bude jedenáct. V sobotu jsme u Vás.
Petr , leden 17, 2014
Myšlení bolí.
Nevím Romane, zda nechceš po panu Dave4x4 příliš moc. Zamyslet se on a jemu podobní většinou neumí. Zato se rádi chvástají. smilies/smiley.gif
pavel , leden 16, 2014
To: Dave4x4
I já Vám přeji úspěšný turistický rok. Rozdíl je však mezi námi ten, že Vy (ať už z jakéhokoliv důvodu) užíváte k turistice také hlučný, zapáchající a nezpevněnou zem rozrývající vehikl. Tak jako jsem se já neptal Vás na Vaše volně přístupná videa (zveřejnění je Vaše věc), tak jste se neptal Vy vlastníků a hospodářů na pozemcích, které jste Vy a Vaši kamarádi navštívili.
Tento článek nemá být návodem, kde a jak lze po Brdech jezdit ve volném terénu se řvoucím motorem. Má to být zamyšlení nad tím, že současný stav v lesích v tomto ohledu, který se navíc určitě nezlepšuje, není snadné jednoduše ovlivnit. I přes veškerou snahu všech zúčastněných stran (kromě těch provinivších) zůstává fenomén řvoucích motorů téměř nepolapitelný. A je nakonec stejně nejvíc na lidech jako jste Vy, Dave4x4, aby se zamysleli nad svým počínáním, kterým přinejmenším velmi znechucujete touhu ostatních - vydat se do lesů pěšky, o tom dalším nemluvě.
Vy máte možná trochu smůlu v tom, že jste hodně dokumentoval Vaše výlety, jejichž cíle tímto nechci nijak snižovat, leč způsob dopravy mne velmi irituje. Čekám samozřejmě, že vznikem tohoto článku sice do určité míry třeba snížím procento veřejně přístupných galerií a videí (nejen těch Vašich), ale zároveň vím, že se na ně budu od téhle doby více zaměřovat, a třeba i mnozí další. A to nejen offline zpětně, ale i online v terénu, včetně Vámi zmiňované dokumentace SPZ a podobně.
Ještě i pro ostatní: od dob radaru, kdy jsme se tu snažili být jaksi mimo dění a pouze staticky sledovat vývoj (a bylo nám to vyčítáno), jsem se rozhodl i po zkušenosti s právě končícím obdobím boje za CHKO (pro mne za nerušení VVP nebo za jiný vhodnější typ ochrany přírody) pro drobná upozorňování na nepěkné věci, které se na Brdech páchají. To, že to jsou nyní 4kolky a spol., je prostě logické z podstaty věci. Tímto se omlouvám za vyšší návštěvnost Vašich videí - dejte si tam reklamu, ať z toho alespoň něco máte.
Zdraví rp

PS: Kdybyste věděl informace o nějaké hromadnější vycházce předem, můžete je rovnou zaslat na nějaké oddělení dopravní policie - do Nepomuku, do Plzně, do Rokycan nebo jinam, přijde na to, kam budete mít namířeno. Ušetříte tak peníze nás všech.
rp96 , leden 16, 2014
RE:
Děkujeme naší kriminální ústředně za citlivý a velmi podrobný rozborsmilies/smiley.gifVážený pane Poustko, nutno podotknout, že Vás obdivuji, kolik času a námahy jste si dal, aby jste vygooglil všechna má fota...Jenže ejhle!!!Kdopak Vám dal do ruky tu moc bez mého souhlasu zveřejňovat mojí galerii, o SPZ ani nemluvě? No nic, já se na Vás nezlobímsmilies/smiley.gif, jen Vám přeji, aby jste v životě našel i jiný smysl, než špinění nevinných. Jestli se Vám- kamaráde- moje fotky tak moc líbí, řekněte si a já je budu rovnou posílat na Váš mail, pokud zas budu někdy dělat nějakou pěknou vycházkusmilies/smiley.gif
S přáním úspěšného turistického roku
Dave4x4
David Benetka
dave4x4 , leden 16, 2014 | url
...
Mají tam pekný kroseníčko. Asi vemu plátno šest kolek se tam vejde a přijedem prozkoumat nový terén. Ty krkonoše už máme projetý chce to něco nového. Dík za inspiraci.
Petr , leden 15, 2014
To Jaga
Neznepokuje nic.Jen by třeba mohli jít na brigádu a vysázet stromky,co poškodili,či poničili.Znáš to,jak to na takových akcích chodí,ne?
A jinak,kdyby si takto troufli v Německu zajezdit po Sperrgebietu,podruhé již by tam pravděpodobně nejeli a obzvlášt,pokud,by se,cestou posilnovali v nějakém gasthausu bierem smilies/tongue.gif
Roke , leden 12, 2014
hm..
No a co přeházely trochu bahna na jiný místo než leželo před tím.
nic na tom nevidím.Co vás tak znepokojuje?
Jaga , leden 12, 2014 | url
...
Myslím,že by se tím mohla zabývat vojenská policie i policie ČR,ochrana přírody atd..Přestupků je na videích habaděj.
PAK , leden 07, 2014
...
Mysím,že kompetentní orgány, by toto video shlédnout měly. Lokace je správná, Štítov-Teslíny. Jasné porušení lesního zákona a zákazu vjezdu do VÚ. A jízda z hospody do hospody též docela jasně naznačuje, čím se posilňovali. To se zpětně postihnout nedá (posilňování ), ale ta trasa je celkem jasná a video dosvědčující.
PAK , leden 06, 2014
díky za odkaz
Dle videa jeli od Štítova (u Příkosic) pod Kolvín, hřebenem Břízkovce až na Teslíny a zpět. Skoro si myslím, že jsem viděl 4.1.2014 výsledky jejich řádění na panské hranici jižně od Teslínů (ale možná se pletu). Co s nimi? Toť otázka. SPZ tam na tomhle videu i na tom druhém bylo vidět dost. Dá si třeba újezdní úřad práci, aby je dle těchto záběrů, které jasně prokazují porušení zákazu vjezdu a vstupu, popoháněl k odpovědnosti? A jinak - nejsem si jist, kdo je normální, jestli ti čtyřkolkáři a nebo ten člověk s dítětem za krkem...? Mrkněte i na druhé video http://www.youtube.com/watch?v=XLDzogJP0H0.
rp96 , leden 06, 2014
...
A neb,jak se jezdí po Brdech......nejspíše s něčím v hlavě...a jasně,že všude,zákaz vjezdu,nezákaz..
PAK , leden 06, 2014
...
PAK , leden 06, 2014
‹ First  < 5 6 7 8 9 10 > 

Přidat komentář

Můžete přidat váš komentář zde

busy
 
© 2020 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů