Automatický překlad


Hlavní stránka arrow Zprávy arrow Zmizel Čákův ležatý mezník
Zmizel Čákův ležatý mezník | Tisk |  E-mail
Napsal Roman Poustka   
Sobota, 06 červenec 2013

   Není to tolik let, co zmizel ze svahu Koruny hraniční mezník, který byl otištěn na přebalu publikace Josefa Šefla - Povídání o Brdech. Je to zřejmě jen pár týdnů, co zmizel další - tentokrát jde o hraniční mezník nad jiné známý - ležatý mezník, řečený též Čákův. Ležel na hřebeni Paterák - Kočka i s bodem rožmitálské měřické sítě.

 

Active Image

 

Určitě nejenom mně je líto, že se najdou lidé, kteří takový historický artefakt potřebují odcizit. U mezníků navíc kromě vlastního kamene zmizí i informace o tom, kde stál. Mnohdy by jeho poloha mohla být využita pro přepracování a zpřesnění starých vlastnických map. Ale to už se dostáváme úplně jinam. Po mizejících stavbách tu máme možná i éru mizejících cenných pamětihodností. Dokumentujte (ale raději nezveřejňujte podrobnosti) tedy všechny kříže, boží muka, studánky, obrázky, směrovky, cedule, pomníčky atd., protože by se možná právě vám mohlo stát, že už je neuvidíte.

Brdy, zvláště ty střední, platí nevyhnutelně daň za popularitu. I v době, kdy stále existuje VVP, je již ve středních Brdech ruch větší než v okrajových oblastech jako třeba PP Trhoň, Jivina, Kokšín nebo i na Třemšínsku.

 

Zobrazení: 10282

Komentáře (18)

RSS feed komentářů
...
Vím,že to asi bude zbytečné,ale pokusím se všemi způsoby zakrýt najité mezníky.Před záplavou turistů a nenechavců kteří se sem nahrnou hned po otevření prostoru.smilies/sad.gifsmilies/sad.gif
strousberg , leden 29, 2015
straight!
i have not heard about the mysterious or legendary story of the place you mentioned here on your site titled He disappeared Cákuv horizontal landmark and i am happy that i am here. this is a good site to collect useful information and updates.
derma microneedle roller review
djfrre , květen 14, 2014
zmizel další významný mezník
Vážení přátelé Brd, jak se podařilo zjistit Námořníkovi, viz http://sux.cz/ec12, trojmezný mezník u Alianky pod Jordánem zmizel neznámo kam. Kdybyste někdo něco věcného k jeho smutnému osudu měl, určitě dejte vědět. Zase se brdská krajina stala více všednější a podobna té nevojenské. Jako by to bylo snad předznamenání jejího dalšího osudu, bohužel.
Roman Poustka , listopad 24, 2013
Mezníky mizí všude
Musím říci, že mezníky mizí již celou řadu let. Hlavně ty neznámé. Nedaleko Hůrek zmizel pěkný mezník, který jsem ani nestačil zaznamenat a pořádně zdokumentovat. O to víc mne mrzí, že v souvislosti s historickým kontextem tvořil vyjímečnou archeologickou situaci. V rámci projektu Opomíjená archeologie jsem zaznamenali v oblasti Strašicka další neznámé mezníky, které označovali důlní míry či hranice lesních oddělení. Provedla se dokumentace a mezníky zůstaly na svém místě. Je dobře, že při uveřejňování někdy raději mlžíme, protože se jedná o zajímavé historické památky. Mezníky, které jsem získali do muzea Středních Brd, již byli vytrženy ze svého přirozeného prostředí před drahnými lety. Jeden pochází ze zahrádky jednoho nejmenovaného pána, kterého zřejmě tížilo svědomí, druhý jsme dostali od VLS legální cestou neb byl vytržen v rámci jakéhosi úklidu a uschován. Třetí mezník byl několik let vláčen povodněmi a tak nám byl nakonec také darován. Z toho vyplývá, že mezníky necháváme zcela svému přirozenému prostředí a nesnažíme se je získávat touto nekalou cestou v terénu. Většinou je dostaneme jako nepotřebnou věc vytrženou z kontextu,což je škoda. Náhled na tyto artefakty je tedy trochu barbarský. Nálezci či darovatelé je prostě považují za kus kamene.
TM , červenec 26, 2013 | url
BRDY
Stando, Brdy již nikdy nebudou takové, jaké jsme je znali a měli rádi. Před pár lety se o víkendech v lesích pohybovaly desítky lidí, nyní jsou to stovky a někteří budou spokojeni teprve tehdy, až jich na dříve klidná, zapomenutá místa přijdou a přijedou tisíce, dosud opuštěná krajina bude protkáná sítí cyklotras, turistických značek, doplněna bufety, informačními centry a rozhlednami.
Námořník , červenec 19, 2013
...
Někdo ukradl tabulku označující vrchol Peteráku. Bravo! Za chvíli v těch Brdech už nic nezbyde...smilies/angry.gif
Standa , červenec 18, 2013
...
Již napíšu jen toto.Svatý Antonín(krádež z kopce nad Příkosicemi),byla teoreticky práce pro cca šest lidí lidí nebo V3S(nákladák)s ramenem.Dnes jsou lidé,kterým není nic svaté.Já na Kočce potkal např. Peugota 309 s vozíkem.Takový mezník odveze i čtyřkolka.Nevím,opravdu mezníky a pod.,snad umístit do muzea a repliky dát do lesa.Jinak originály spíš skončí u nějakého paka na zahradě,at v lese budou třeba zabetonované.(Jen momentálně nevím,kolik jich ještě zbylo,zmizelých je již několik....)
Keroška , červenec 10, 2013
...
Mezníky či křížky v muzeu mi připadají velmi úchylné. Osobně bych se na ně do muzea nikdy podívat nešel. Vytrhnout cokoliv z přirozeného prostředí a šoupnout to někam jinam, jen aby se to jakoby uchránilo, to má smysl jen na přechodnou dobu. To myslím obecně. Kríž či mezník strčený do muzea ztratí sůj význam. Na druhou stranu, u toho nejmenšího a zároveň asi nejzajímavějšího kříže je jen otázkou času, kdy se i on ztratí.
Romane, s tou přesnou polohou mezníků (a toho malého kříže) bych to neviděl tak přísně. Sám víš, že ten je jinde, než byl postaven, a jen málokterý mezník dnes stojí přesně na svém místě, většina jich v různých dobách utrpěla lesními pracemi, takže řešit u nich nějaké centimetry je bezpředmětné. Ostatně, kdo si chce nahrubo zaměřit některé mezníky, či jiné památky, ten to asi už udělal. Je to smutné, ale jednou přijde doba, kdy tam nezbude nic.
Michal , červenec 10, 2013
...
Vězte, že Vámi uvažovaná parta nadšenců by pořídila data, která by nebyla k ničemu. Měřil jste někdy něco s absolutní přesností na centimetry? A Vám všem, co byste mezníky "zachraňovali", vězte, že byste se se zlou potázali. Jde pořád o fungující hraniční znaky sousedních pozemků, velmi často katastrálních území, okresů a krajů. Jde o porušení zeměměřického zákona 200/1994 Sb., §17a. Tyto body jsou totiž dále využitelné pro obnovu katastrálního operátu přepracováním na KMD, neboť jsou využity jako identické body (návody zde http://sux.cz/a49e).
Jeden příklad hodný následování je zde: http://sux.cz/b091 (kromě otáčení mezníku).
rp96 , červenec 09, 2013
...
Neberu! Kde jste to tam našel?! Psal jsem jasně o památkách, ne o přírodě. K tomu betonování: zbytečné. V r. 2000 byla z Mirošova ukradena kamenná socha sv. Antonína, k čemuž bylo zřejmě zapotřebí nejen silných paží, ale i nářadí a techniky. Přímo na kraji zástavby u trati a frekventované silnice. Odlehlé brdské lokality neohlídá nikdo. Což takhle dát dohromady partu, která by provedla pasportizaci těchhle drobných artefaktů vč. změření, zaměření (alespoň GPS) a fotodikumentace? Do toho by se Vám nechtělo? Nebo to zase zbude jen na nás, muzejních škůdcích?
Martin , červenec 09, 2013 | url
...
Beru Vaše zdůvodnění ohledně kamene jako vytesaného kusu skály, ale zřejmě opomíjíte druhou neoddělitelnou část historické hodnoty mezníku, která tkví v jeho poloze. Zejména tu jsem se snažil v předchodím příspěvku vysvětlit na srovnání. Shrnu-li to tedy, muzea mohou tím, že zničí informaci o poloze mezníku, zachránit jeho estetickou hodnotu. Rozumíme si teď? Je to prostě takový paradox. Jinak přesné geodetické zaměření polohy "zachraňovaného" mezníku by se možná rovnalo ceně repliky. Mezníky jsou specifická kategorie eventuálních památek. Možná by pomohlo dotáhnout do lesa trochu betonu a podsádku mezníku jednoduše zabetonovat. Ale abychom pak neslýchali místo kvičících motorek pneumatická kladiva.-).
rp96 , červenec 09, 2013
Dobrá,
tak teď trochu vážně, pane Poustko. Použiji citát: "Můžete namítnout, že pod širým nebem nebude ochrana dokonalá a památka bude i přes konzervátorské zásahy postupně dožívat. I tento pomíjivý charakter však je vlastně jednou z často zamlčovaných a opomíjených vlastností památek." Pochází z publikace J. Bělové a mé, která by měla spatřit světlo světa někdy během letošního léta. Tím je, myslím, vysvětlen vztah velké části obce muzejníků k drobným památkám v plenéru. Přemístění do muzea je vlastně jakýmsi aktem poslední záchrany. Jinak ale Vaše poslední vysvětlení kulhá víc než moje nemocná noha. A až bude v terénu všechno rozkradeno, zbudou, bohužel, jenom ta "blbá" muzea (jak tu napsal někdo jiný ) a jejich depozitáře. A ještě něco: muzea sbírají a zachraňují. Nekradou.
Martin , červenec 09, 2013
Muzeum mezníků?
Prakticky odpověď pro pana Langa a jedno přirovnání navrch - příspěvek tu stále je, jen už je ukrytý hlouběji a není viditelný na titulní straně (nechávám nyní zobrazovat časově 6 posledních ke všem tématům), ale je u tohohle článku o kousek níž. Nemyslel jsem konkrétní muzeum, jen jsem chtěl trošku rejpnout do všech muzejníků (potažmo i do Vás, snad to ustojíte.-)) a zjistit, jaký na to máte třeba zrovna Vy názor. Podle mne sbírat mezníky do muzea je podobné, jako když někdo shrne sníh na staveništi a všechny kolíky určující polohu budoucích objektů vám s úsměvem předává do ruky a říká - tady jsem vám je zachránil. Když už, tak bych do muzea dal repliku v životní velikosti.-).
rp96 , červenec 09, 2013
Hehe,
ještě včera tu visel příspěvek rp o tom, že mezník sebralo jisté muzeum. Už je pryč (ten příspěvek, o mezníku nemluvě ). Autocenzura, nebo obyčejný pozdní strach pachatele pomluvy? A které že to mělo býti muzeum z následujícího výčtu těch, které mají region Středních v oblasti působení? Českého krasu v Berouně, Hornické v Příbrami, Podbrdska v Rožmitále, Středních Brd ve Strašicích či Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech? Nenapínejte nás...
Martin , červenec 09, 2013
...
Vždy bylo úžasné tyto mezníky uvidět při toulání po Brdech,že jednou nejspíše zmizí jsem tušil již dávno.....Někteří lidé jsou bohužel blbci s velkým B.A není jich málo.Já osobně bych je do muzea asi dal,z lesa bohužel zmizí všechno v této době..
Keroška , červenec 09, 2013
...
Mohlo to být i z popudu b.infa, zveřejňuju přibližné hranice bývalých panství, ale jak to psát abych nikoho ničím nenavedl, ach jo...
Jsem pro ta blbá muzea, aspoň se hmota kamene neztratí, fotka jako památka je málo. O Linkův kříž a "Krausův" bych se nebál, ale o ten "malej" nezapuštěnej do země jo.
Tomáš , červenec 08, 2013
mezníky do muzea?
Muzeum mi připadá stejně nevhodné jako zoologická zahrada. Není lepší, aby byly mezníky tam, kde být mají a kde jsou už dlouhá léta? Jenom tak mají svou hodnotu. Zvířata taky fungují lépe v reálné přírodě než v kleci. To, že by mezník zmizel z popudu nějakého (skoro se mi chce napsat nejmenovaného) muzea, mne napadlo taky. Pokud tomu tak je, pak by nešlo o muzejníky, ale o kazisvěty.
rp96 , červenec 08, 2013
...
Do pytle, letos jsem kolem neho v zime bloudil a nenasel ho. A uz si ho nikdy nenafotim...Asi to bude znit porazenecky, ale co ty nejznamnejsi schovat do depozitaru muzei a v terenu nechat kopie? Bojim se hlavne o Greg---.... smutek, smutek pada na mou hlavu.
Veselejsi by bylo, kdyby ten nekdo kdo patniky letos lakoval sprejem ho treba nekde uklidil do muzea...
Tomáš , červenec 08, 2013

Přidat komentář

menší | větší
security image
Opište zobrazená písmena

busy
 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů