Automatický překlad


Brdské dámy | Tisk |  E-mail
Napsal Tomáš Krumphanzl   
Pondělí, 07 duben 2008
Přejít na obsah
Brdské dámy
Opevni se a braň se!
Rozhlédni se!
Komunikuj!

Tato stránka je vstupní branou k jakési minisérii článků, jež by měly pojednávat o rozličných věžovitých stavbách, na které může člověk narazit při svém putování rozlehlými brdskými hvozdy. Podstatná část textu vznikla vlastně již někdy v roce 2001 a nějak se zatoulala do hlouby mého počítacího/psacího stroje, takže vše zůstalo tak trochu zapomenuto. Čas od času jsem si na téma vzpomněl, ale chvilku k jeho konečnému zpracování jsem si našel až nyní. Jednotlivé články mohou proto obsahovat informace ne zrovna čerstvé a je možné, že se situace na některých popisovaných místech mohla trochu změnit. Stalo-li se tak, pak se za případné neaktuálnosti omlouvám a budu-li na ně upozorněn, rád je opravím.

Dlouho jsem také přemýšlel, jaký vtisknout minisérii jednotící název. Věcně adekvátní pojmenování "Brdské věžovité stavby" znělo trochu toporně a koženě. Hledal jsem tedy něco vznešenějšího a tak mě myšlenky zavedly až metaforickému titulu "Brdské dámy". Není přece pochyb o tom, že mnohé z popisovaných staveb jsou (nebo alespoň byly) skutečně elegantní až krásné. Metafora tedy nakonec zvítězila.

Důležité upozornění: Čtenáři jistě brzy pochopí, že nejsem žádný dámolog (a to v žádném slova smyslu). Jsem naprostý laik, který se občas toulá po lese, sem a tam něco vidí, občas si někde něco přečte či zaslechne. Ani můj metodologický přístup ke zpracování tématu nelze považovat za důkladný, pečlivý či dokonce vyčerpávající. Nebádal jsem ani v archivech ani ve vzpomínkách pamětníků. Měl jsem k dispozici jen několik základních publikací, které mi leccos napověděly a které jsem proto s chutí přečetl. To uvádím proto, abyste považovali tento článek (články) za maximálně otevřený a přístupný vší kritice, opravám, doplňkům a upřesněním. Rád se nechám poučit a poskytnu prostor povolanějším. 
© 2024 Brdy - stránky milovníků brdských hvozdů